ΔΙΔΙΜΟΙ ΠΥΡΓΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Avaris
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Avaris » 26 Νοέμ 2006 00:03

Κακός έγραψε:Εντάξει βρε παλικάρια, καλά όλα αυτά. Περιμένω ακόμα να ακούσω σε τί συμπεράσματα μας οδηγούν. Έχετε κάποια ολοκληρωμένη θεωρία που τα τακτοποιεί?
Φίλε μου Κακέ,

Ακόμη και 20,50 ή και 70 χρόνια μετά που αποχαρακτηρίζονται έγγραφα των διαφόρων Υπουργείων Εξωτερικών, ποτέ μα ποτέ δεν είναι δυνατόν να έχουμε "ολοκληρωμένη θεωρία" που να "τακτοποιεί" "ακραία και αδιευκρίνιστα γεγονότα" που συμβαίνουν κατά καιρούς.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τόσο ακραία έργα και εγκλήματα. Ποτέ κανείς δεν ξέρει που σταματάει η αλήθεια και που αρχίζει ο θρύλλος.

Όντως, το κείμενο πιο πάνω είναι εκπληκτικό. Πως διάολο πέφτει μέσα σε μία ώρα ένα τέτοιο μεγαθήριο? Και πως πέφτει με τέτοιο τρόπο λες και ανατινάχτηκε?

Απο την άλλη όμως μια τέτοια συνωμοσία θα απαιτούσε τεράστια resources. Τουτέστιν, είναι αδύνατον να μην "διέρρεε κάτι" απο "κάποιον".

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λένε.

Αλλά, μήπως αυτά που συζητάμε αυτή τη στιγμή είναι αυτές ακριβώς οι "διαρροές"?

Μήπως χάρη σε αυτούς τους "συνωμοσιολόγους" που πίσω απο κάθε πέτρα βλέπουν και μια συνωμοσία, βγαίνουν στην επιφάνεια με πιο "δομημένη μορφή" ιστορίες και στοιχεία (επι παντός επιστητού) που αλλιώς δεν θάβγαιναν?

Και μήπως χάρη στο "πρεσάρισμα" αυτών των στοιχείων κατόπιν απο πιο δύσπιστους ερευνητές, καταλήγουν τελικά τα θέματα αυτά να απασχολήσουν τα media σε πρώτη φαση και τους Εισαγγελείς ενίοτε σε δεύτερη?
Avaris Veritas Vos Liberabit

CostAdinOS
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από CostAdinOS » 26 Νοέμ 2006 20:15

Και συνεχίζοντας στα παραπάνω να προσθέσω οτι η εκμετάλευση των γεγονότων απο τις ΗΠΑ είναι εκπληκτική.Η ιδέα ενός ΄΄νέου Περλ Χαρμπορ΄΄ υπήρχε αρκετά πριν τα γεγονότα του 2001 σε μερικούς απο τους κύκλους που επηρεάζουν σημαντικά το σχεδιασμό της αμερικανικής πολιτικής.
Γεγονός είναι πως η υπερδύναμη κάλυψε γρήγορα το κενό της αποχώρησης του μπαμπούλα του Κουμουνισμού , με τον μπαμπούλα της τρομοκρατίας (με ακόμα <<καλύτερα>> αποτελέσματα) στο παγκόσμια στερέωμα.
Η αποδοχή - υιοθέτηση του νέου μπαμπούλα απο κράτη όπως η Ρωσία και η Κίνα αλλά και η <<Ευρωπαία>> Τουρκία δείχνει το μέγεθος και την επιτυχία <<αφομοίωσης>> της όλης ιδεολογίας και απο επίδοξους μιμητές που έσπευσαν να <<φάνε απο τα ψίχουλα του τραπεζιού>>.
Τηρουμένων των αναλογιών μου θυμίζει τον εμπρησμό του Γερμανικού Κοινοβουλίου απο τους Ναζί και όλα όσα ακολούθησαν.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 29 Νοέμ 2006 12:49

Avaris έγραψε:Ακόμη και 20,50 ή και 70 χρόνια μετά που αποχαρακτηρίζονται έγγραφα των διαφόρων Υπουργείων Εξωτερικών
Δε νομίζω ότι έγγραφα που πιθανώς να σχετίζονται με μια τέτοια συνομωσία να έχουν επίσημο χαρακτήρα και να εμπίπτουν στις διατάξεις περί FOIA (Freedom of Information Act) ή να είναι καταχωρημένα σε καταλόγους περιοδικού αποχαρακτηρισμού. Και σίγουρα δεν αφορούν το Υπουργείο Εξωτερικών, ούτε καν τη CIA.

Πρέπει πάντως να διαχωρίσουμε τα πραγματικά ερωτηματικά από τις εντυπωσιακές, άρα δημοφιλείς, υπερβολές που κυκλοφορούν ευρέως. Τα πραγματικά ερωτηματικά δεν αφορούν τόσο τα αποτελέσματα της επίθεσης, όσο τα διάφορα περίεργα στοιχεία που αφορούν την περίοδο των 6 μηνών πριν την επίθεση. Τα σημεία αυτά επισημάνθηκαν ακροθιγώς στην έκθεση της NCTA και αφορούν κυρίως τις επανειλημμένες προειδοποιήσεις τόσο της CIA όσο και του FBI για την πιθανότητα ύπαρξης και λειτουργίας οργανωμένης τρομοκρατικής ομάδας στο έδαφος των ΗΠΑ, τουλάχιστο από τις αρχές του 2006.

Η αναλογία με το Pearl Harbor είναι σαφής. Και εκεί υπήρχαν πολυάριθμες ενδείξεις για το τί πρόκειται να συμβεί, ή έστω για το ότι πρόκειται να συμβεί κάτι αλλά αυτές δεν γνωστοποιήθηκαν σε όλους τους εμπλεκόμενους, ούτε και ελήφθησαν συγκεκριμένα μέτρα αποτροπής. Το ίδιο πιστεύω ότι έγινε και στην περίπτωση της Νέας Υόρκης. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η Αμερικανική Διοίκηση δεν είχε σαφή εικόνα του τί πρόκειται να συμβεί, απλά ήξερε ότι πρόκειται να συμβεί κάτι εντυπωσιακό, και ουσιαστικά δεν έκανε τίποτε για να το αποτρέψει. Δεν πιστεύω όμως ότι το οργάνωσε η ίδια. Μια τέτοια υπόθεση έχει πολλά κενά και αδύναμα σημεία.

Avaris
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Avaris » 30 Νοέμ 2006 12:57

Alex έγραψε:Ακόμη και 20,50 ή και 70 χρόνια μετά που αποχαρακτηρίζονται έγγραφα των διαφόρων Υπουργείων Εξωτερικών[/quote:f1b666d98a]
Δε νομίζω ότι έγγραφα που πιθανώς να σχετίζονται με μια τέτοια συνομωσία να έχουν επίσημο χαρακτήρα και να εμπίπτουν στις διατάξεις περί FOIA (Freedom of Information Act) ή να είναι καταχωρημένα σε καταλόγους περιοδικού αποχαρακτηρισμού. Και σίγουρα δεν αφορούν το Υπουργείο Εξωτερικών, ούτε καν τη CIA.

Πρέπει πάντως να διαχωρίσουμε τα πραγματικά ερωτηματικά από τις εντυπωσιακές, άρα δημοφιλείς, υπερβολές που κυκλοφορούν ευρέως. Τα πραγματικά ερωτηματικά δεν αφορούν τόσο τα αποτελέσματα της επίθεσης, όσο τα διάφορα περίεργα στοιχεία που αφορούν την περίοδο των 6 μηνών πριν την επίθεση. Τα σημεία αυτά επισημάνθηκαν ακροθιγώς στην έκθεση της NCTA και αφορούν κυρίως τις επανειλημμένες προειδοποιήσεις τόσο της CIA όσο και του FBI για την πιθανότητα ύπαρξης και λειτουργίας οργανωμένης τρομοκρατικής ομάδας στο έδαφος των ΗΠΑ, τουλάχιστο από τις αρχές του 2006.

Η αναλογία με το Pearl Harbor είναι σαφής. Και εκεί υπήρχαν πολυάριθμες ενδείξεις για το τί πρόκειται να συμβεί, ή έστω για το ότι πρόκειται να συμβεί κάτι αλλά αυτές δεν γνωστοποιήθηκαν σε όλους τους εμπλεκόμενους, ούτε και ελήφθησαν συγκεκριμένα μέτρα αποτροπής. Το ίδιο πιστεύω ότι έγινε και στην περίπτωση της Νέας Υόρκης. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η Αμερικανική Διοίκηση δεν είχε σαφή εικόνα του τί πρόκειται να συμβεί, απλά ήξερε ότι πρόκειται να συμβεί κάτι εντυπωσιακό, και ουσιαστικά δεν έκανε τίποτε για να το αποτρέψει. Δεν πιστεύω όμως ότι το οργάνωσε η ίδια. Μια τέτοια υπόθεση έχει πολλά κενά και αδύναμα σημεία.
Προς τα εκεί κλίνει και η δική μου αίσθηση φίλε Alex.

Η στάση της Αμερικανικής Κρατικής Μηχανής ήταν η "συνειδητή απραξία".

Κι αυτό είχα στο νου μου όταν αναφερόμουν σε "μελλοντικούς αποχαρακτηρισμούς".

Θα βγουν κάποτε στη δημοσιότητα στοιχεία (ήδη έχουν βγει αλλά θα βγουν πολύ περισσότερα) που θα βγάζουν μάτι. Πληροφορίες αναξιοποίητες, ομάδες που καταργήθηκαν αντί να ενισχυθούν, μετατροπή της φιλοσοφίας επιλογής και δράσης του υπηρεσιακού δυναμικού των Μυστικών Υπηρεσιών, Κατάργηση κονδυλίων και συγκεκριμένων δράσεων, Πολιτικές, Λομπίστικες συνεργασίες, και χίλια δυο άλλα που όλα μαζί δεν δικαιολογούν μεν την "κατηγορία συνωμοσία - προδοσία" πλην όμως κάνουν σαφές πως ίσως "διευκόλυναν την εκδήλωση μιας τέτοιας ακραίας ενέργειας που θα λειτουργούσε ως Περλ Χάρμπορ".

Και φυσικά παραμένει η "αδυσώπητη περιγραφή του τρόπου πτώσης των Πύργων" που απο χείλη Εμπειρογνωμόνων ακούγεται εφιαλτική - και δικαιολογημένα ύποπτη φυσικά.

Πάντως, η CIA έχει λερωμένη τη φωλιά της πλειστάκις απο το παρελθόν γι' αυτό και τόσα σενάρια δυσπιστίας πλέον.

Με κάτι τέτοια θυμάμαι την ενέργεια εκείνων των Βάσκων την δεκαετία του '70 νομίζω. Είχαν βάλει στο μάτι έναν Ισπανό Στρατηγό ο οποίος τύγχανε νάναι και αντιαμερικανός - αντινατοικός. Έσκαψαν λοιπόν ένα τούνελ κάτω απο το δρόμο που πέρναγε τακτικά ο Στρατηγός και το γέμισαν εκρηκτικά.
Όταν το τοπικό κλιμάκιο της CIA ενημέρωσε το Langley για την ενέργεια, η εντολή που τους ήρθε ήταν "φροντίστε να πετύχει η ενέργειά τους".
Μόλις έφυγε η ΕΤΑ λοιπόν, μπούκαρε στο τούνελ η CIA και διπλασίασε τα εκρηκτικά προσθέτοντας φυσικά και την ανώτερή της τεχνολογία.
Φυσικά, η έκρηξη σήκωσε ολόκληρο τετράγωνο στον αέρα και δεν έμεινε τίποτε απο τον στρατηγό.
Ε με κάτι τέτοια κερασάκια απο τα καμώματα της CIA απο το παρελθόν, πως να μην σκεφτείς το χειρότερο ύστερα για τους Δίδυμους Πύργους?
Avaris Veritas Vos Liberabit

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 26 Μαρ 2007 10:37

Γιατί κανείς δε γράφει για τους 5000 Εβραίους που δούλευαν στους πύργους και εκείνη τη μέρα είχαν πάρει "άδεια"?

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 26 Μαρ 2007 11:30

Αιών έγραψε:Γιατί κανείς δε γράφει για τους 5000 Εβραίους που δούλευαν στους πύργους και εκείνη τη μέρα είχαν πάρει "άδεια"?
Καταρχήν το 5000 είναι κάπως υπερβολικό. Η αλήθεια που ξέρω είναι ότι μια πολυεθνική εταιρία εβραϊκών συμφερόντων που είχε την έδρα της σε έναν από τους 2 πύργους, είχε την προηγούμενη κάποια εκδήλωση και γι αυτό το λόγο την ημέρα της επίθεσης είχε αργία.
Τώρα αυτό μάλλον για σύμπτωση το κόβω καταρχήν και ο βασικός λόγος είναι ότι προφανώς σε μια εταιρία δεν μπορεί να είναι όλοι οι εργαζόμενοι εβραίοι.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 27 Μαρ 2007 10:55

Πολύ βολική σύμπτωση, τί να σου πώ. Καλά είσαι σοβαρός? Και η πραγματικότητα είναι όπως σου την έγραψα, δεν ήταν μόνο μια εταιρεία, ήταν όλοι οι Εβραίοι τω πύργων που είχαν ειδοποιηθεί να μην πάνε στη δουλειά. Μου το είπε γνωστός μου που δούλευε στους πύργους.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 27 Μαρ 2007 13:14

Αιών έγραψε: όλοι οι Εβραίοι τω πύργων που είχαν ειδοποιηθεί να μην πάνε στη δουλειά.
Επίσης είχαν ειδοποιηθεί κ οι εβραίοι πολίτες της ΝΥ να μην κατέβουν στο κέντρο, οι εβραίοι τουρίστες να επισκεφθούν άλλα μέρη, οι εβραίοι ταρίφες να επιλέγουν άλλες διαδρομές και οι εβραίοι πυροσβέστες και αστυνομικοί να έχουν ρεπό. :lol: :lol:
Εγώ αυτό που είπα το ξέρω από φίλο μου που δουλεύει στην εταιρία που ανέφερα και δεν βγάζω συμπεράσματα.. απλά το καταθέτω σαν στοιχείο.. τώρα κάποιος άλλος μπορεί να επιλέγει να βγάζει συμπεράσματα μέσω ράδιο-αρβύλα. Έτσι είναι αυτά :roll:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 27 Μαρ 2007 19:33

Υπάρχουν Εβραίοι ταρίφες, πυροσβέστες και αστυνομικοί? εγώ νόμιζα πως είναι όλοι χρηματιστές και συνομώτες. Μάλλον ο φίλος σου δε σου τα λέει καλά fluke, τον κόβω για προβοκάτορα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 27 Μαρ 2007 19:39

Αγαπητέ μου Αιών, πες ότι έχει γραφτεί και εφώ όπως έχει γραφτεί και σε διάφορα άλλα site.
Τι έχεις να προσθέσεις σε αυτή την αναγραφή?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Απάντηση