Ισραήλ και πυρηνικά όπλα

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 07 Φεβ 2006 20:43

Δε θα συμφωνούσα, διότι ουκ ολίγες φορές η Αμερικανική εξωτερική πολιτική σύρθηκε πίσω από τις βουλές του Ισραήλ. Ας μην ξεχνάμε επίσης πώς το Ισραήλ είναι το μοναδικό κράτος μετά το 2ο ΠΠ που επιτέθηκε σε Αμερικανικό στόχο και δεν εισέπραξε ούτε καν μια έντονη διαμαρτυρία. Έχω την αίσθηση πώς σε αυτή την αναμφισβήτητα στενή σχέση το πάνω χέρι έχει το Ισραήλ και όχι οι ΗΠΑ.

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 08 Φεβ 2006 12:45

Το 1945 λίγο πριν το τέλος του πολέμου συναντήθηκαν ο Πρόεδρος Ρούσβελτ με τον βασιλέα της Σαουδικής Αραβίας Ιμπν Σαούδ. Ο Ρούσβελτ διηγήθηκε στον Ιμπν Σαούντ για το ολοκαύτωμα και προσπάθησε να τον πείσει για την ανάγκη δημιουργίας ενός Εβραϊκού κράτους. Ο Ιμπν Σαούντ κατενόησε και απάντησε στο Ρούσβελτ με μια απλή φράση. «Δώστε τους (στους Εβραίους) ένα κομμάτι της Γερμανίας».
Εκείνη την εποχή γερμανικό έδαφος ήταν και η Ναμίμπια το οποίο η Γερμανία έτσι και αλλιώς το έχασε. Μια χώρα με την έκταση της Τουρκίας και τότε σχεδόν ακατοίκητη. Γιατί να μην είχε ιδρυθεί εκεί το Ισραήλ! Πόσο πιο ήσυχος θα ήταν σήμερα ο κόσμος! Μάλιστα με τη δημιουργικότητα που έχουν οι Εβραίοι θα το είχαν κάνει σήμερα την πραγματική Γη της Επαγγελίας.

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 03 Απρ 2006 21:40

Τα μπερδεύεις λίγο, οι Γερμανοί είχανε χάσει όλες τις Αφρικανικές αποικίες τους από τον 1ο Παγκόσμιο Πόλεμο, οπότε λίγο δύσκολα να δίνανε τη Ναμίμπια. Έτσι και αλλιώς γιατί να πήγαιναν εκεί οι Εβραίοι. Άμα εμάς μας δίνανε τη Ναμίμπια το 1821 με την ίδια λογική θα έπρεπε να τα παρατούσαμε και να πηγαίναμε! Πάντως για του λόγου το αληθές το Ισραήλ είναι πράγματι μια Γη της Επαγγελίας αυτή τη στιγμή συγκρινόμενο με τους γείτονες του.

Πίσω στο θέμα των πυρηνικών όπλων του Ισραήλ, καλά κάνουν και τα έχουν, τους εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από καθεστώτα τύπου Ιραν και τα χρειάζονται ώστε να εγγυηθούν την μακροπρόθεσμη ύπαρξη τους σαν κράτος. Είναι αλήθεια πάντως οτι οι Αμερικανοί κάνουν τα τυφλά μάτια, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι είναι σύμμαχοι και οτι το Ισραήλ ήταν ένα προπύργιο του Δυτικού κόσμου κατά την διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου όταν η Συρία και η Αίγυπτος είχαν πλησιάσει την ΕΣΣΔ. Άμα δεν κάνω λάθος στο ταξίδι του Αμερικανού προέδρου στην Ινδία και το Πακιστάν τα βρήκανε για τα πυρηνικά όπλα οπότε αυτό το σημείο τριβής έληξε.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 04 Απρ 2006 00:41

koko έγραψε:.

Πίσω στο θέμα των πυρηνικών όπλων του Ισραήλ, καλά κάνουν και τα έχουν, τους εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από καθεστώτα τύπου Ιραν και τα χρειάζονται ώστε να εγγυηθούν την μακροπρόθεσμη ύπαρξη τους σαν κράτος.
Δηλαδή όποιον εμπιστευόμαστε εμείς για να έχει πυρινικά όπλα; Εμείς ποιοί εμείς; Οι δυτικοί;
Εμείς π.χ που αγωνιζόμαστε για τα δάση του Αμαζονίου (πνεύμονας του πλανήτη) αλλά ζούμε σε πόλεις που κάποτε ήταν δάση;
Γιατί δηλαδή ο Αθηναίος που κτίζει πολυκατοικίες εκεί που πρίν 200-300 χρόνια ήταν δάσος να φωνάζει γιατί ο φτωχός βραζιλιάνος κόβει το δάσος για να ζήσει;
Γιατί ο Αγιατολάχ είναι τρελός και ο Θεός σχωρέστον Σαρόν λογικός;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 04 Απρ 2006 00:58

Alex έγραψε:Ας μην ξεχνάμε επίσης πώς το Ισραήλ είναι το μοναδικό κράτος μετά το 2ο ΠΠ που επιτέθηκε σε Αμερικανικό στόχο και δεν εισέπραξε ούτε καν μια έντονη διαμαρτυρία.
Ποτε εγινε αυτό?
Αναζητητής της Αλήθειας

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 04 Απρ 2006 03:00

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
koko έγραψε:.

Πίσω στο θέμα των πυρηνικών όπλων του Ισραήλ, καλά κάνουν και τα έχουν, τους εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από καθεστώτα τύπου Ιραν και τα χρειάζονται ώστε να εγγυηθούν την μακροπρόθεσμη ύπαρξη τους σαν κράτος.
Δηλαδή όποιον εμπιστευόμαστε εμείς για να έχει πυρινικά όπλα; Εμείς ποιοί εμείς; Οι δυτικοί;
Εμείς π.χ που αγωνιζόμαστε για τα δάση του Αμαζονίου (πνεύμονας του πλανήτη) αλλά ζούμε σε πόλεις που κάποτε ήταν δάση;
Γιατί δηλαδή ο Αθηναίος που κτίζει πολυκατοικίες εκεί που πρίν 200-300 χρόνια ήταν δάσος να φωνάζει γιατί ο φτωχός βραζιλιάνος κόβει το δάσος για να ζήσει;
Γιατί ο Αγιατολάχ είναι τρελός και ο Θεός σχωρέστον Σαρόν λογικός;
Δε βλέπω τι σχέση έχουν τα πυρηνικά όπλα του Ισραήλ με τον Αμαζόνιο, φτωχούς Βραζιλιάνους, ή τα δάση στην περιοχή Αθηνών όταν είχε 400 κατοίκους. Για να πω την αλήθεια είναι μία ατυχής σύγκριση. Και ναι, πιο πολύ εμπιστεύομαι τον Σαρον παρά τον πρόεδρο του Ιραν του οποίου όλοι γνωρίζουμε τις δηλώσεις και του οποίου ο σκοπός είναι να μας κρατά ομήρους. Διότι δε νομίζω του Αχμαντινετζάτ να του κάπνισε μια μέρα να δημιουργήσει πυρηνικό πρόγραμμα για "ειρηνικούς σκοπούς". Και άμα τα σκίτσα του ψευδοπροφήτη ήταν η αρχή, δε θέλω καν να φανταστώ τι θα συμβεί άμα ποτέ γίνει κανένα σοβαρότερο συμβάν. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οτι έχει περάσει μία τρελλή προπαγάνδα υπέρ των Παλαιστινίων και κατά του Ισραήλ στον βωμό αριστερών απόψεων και κάποιων υποτιθέμενων "κοινών γνωρισμάτων" που έχουμε με τους Άραβες. Χρειάστηκε να ζήσω εκτός Ελλάδος για να το καταλάβω.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 04 Απρ 2006 11:55

Πέρα από τον ποιόν εμπιστεύεται ο καθένας μας νομίζω ότι το θέμα που συζητάμε είναι ουσιαστικά θέμα διεθνούς νομιμότητας. Όσο παράνομη είναι η Β. Κορέα που προσπαθεί να αναπτύξει πυρηνικά όπλα, άλλο τόσο παράνομο είναι το Ισραήλ. Και οι 2 χώρες (με τρίτη τη Ν. Αφρική αν θυμάμαι καλά) ανήκουν σε αυτές που αρνήθηκαν να υπογράψουν τη συνθήκη μή διάδοσης των πυρηνικών όπλων. Επομένως βρίσκονται ακριβώς στην ίδια θέση και θα έπρεπε να τυγχάνουν της ίδιας αντιμετώπισης από τη διεθνή κοινότητα. Όπως είναι σαφές και το ότι ισχύουν 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 04 Απρ 2006 14:33

koko έγραψε:Δε βλέπω τι σχέση έχουν τα πυρηνικά όπλα του Ισραήλ με τον Αμαζόνιο, φτωχούς Βραζιλιάνους, ή τα δάση στην περιοχή Αθηνών όταν είχε 400 κατοίκους. Για να πω την αλήθεια είναι μία ατυχής σύγκριση.
Ατυχής σύγκριση; Για να δούμε!
Όταν εγώ έχω καταστρέψει τα δάση μου για να ανεβάσω το "βιοτικό¨επίπεδο της χώρας μου γιατί απαγορεύω στον βραζιλιάνο να κάνει το ίδιο;
Όταν εγώ έχω πυρινικά γιατί απαγορεύω στον άλλο να κάνει το ίδιο;

koko έγραψε: Διότι δε νομίζω του Αχμαντινετζάτ να του κάπνισε μια μέρα να δημιουργήσει πυρηνικό πρόγραμμα για "ειρηνικούς σκοπούς".
Για τον ίδιο λόγο και εγώ δεν νομίζω ότι θα μου καπνίσει κάποια μέρα να εισβάλω με "ειρηνικούς σκοπούς" στον Παναμά στην Αϊτή , στο Ιράκ ή οπουδήποτε αλλού τα οικονομικά ή άλλα συμφέροντά μου προττάσουν.
Tasos Zakynthos

Απάντηση