Μια ευκαιρία;

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Μια ευκαιρία;

Δημοσίευση από Dorian » 24 Μάιος 2005 10:53

Μια από τις πολλές καταστάσεις στις οποίες οδήγησε ο πόλεμος στο Ιράκ ήταν και μια σαφής διατάραξη των σχέσεων μεταξύ ΗΠΑ και Τουρκίας. Οι αιτίες γι αυτή τη νέα κατάσταση είναι σίγουρα πολλές, η λιγότερο σημαντική από τις οποίες είναι η τότε άρνηση της Τουρκίας να συνεργαστεί απόλυτα με τις ΗΠΑ.

Μια άλλη παράμετρος είναι η αναβάθμιση του ρόλου των Κούρδων του Β. Ιράκ οι οποίοι έχουν αναδειχθεί στους πιο πιστούς συνεργάτες των Αμερικανών στο Ιράκ και αντίστοιχα δεν ξεχνούν τους ομοεθνείς τους εντός της Τουρκίας.

Τέλος, η γεωστρατηγική αξία της Τουρκίας έχει προφανώς διαφοροποιηθεί μια και οι ΗΠΑ έχουν ένα νέο προπύργιο στη Μ. Ανατολή, απόλυτα ελεγχόμενο και με πολύ μεγαλύτερη γεωγραφική αξία από ότι η Τουρκία, στο σημερινό χάρτη.

Προφανώς όλα τα παραπάνω δε σημαίνουν ότι οι ΗΠΑ δεν έχουν πλέον συμφέροντα στην Τουρκία, ή ότι πρόκειται να την "εγκαταλείψουν". Όμως, είναι σαφές πώς δεν υφίσταται η ειδική σχέση λόγω συμφερόντων, που υπήρχε πριν την εισβολή στο Ιράκ. ¶ραγε είναι όλα αυτά μια κατάσταση που μπορεί με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτεί η Ελλάδα σε ότι αφορά τις κατά καιρούς διαφορές της με την Τουρκία;

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 25 Μάιος 2005 00:08

Δηλαδή θες να πεις ότι οι Αμερικανοί μπορεί να πάψουν να είναι καλοί φίλοι των Τούρκων και να γίνουν δικοί μας?

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 25 Μάιος 2005 12:28

Δυστυχώς στις διεθνείς σχέσεις τα πράγματα δεν είναι ποτέ τόσο απλά. Αυτό που θέλω να πώ είναι πώς ίσως αυτός ο επαναπροσδιορισμός των αναγκών των ΗΠΑ σε σχέση με την Τουρκία να αποτελεί μια ευκαιρία για την ελληνική διπλωματία. Να δίνει μεγαλύτερη ευχέρεια ελιγμών σε σχέση με το παρελθόν.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 29 Μάιος 2005 14:45

Σας προτείνω να διαβάσετε το βιβλίο του Μιχάλη Ιγνατίου "Τα μυστικά αρχεία του Κίσινγκερ". Αναφέρεται στο Κυπριακό και στη στάση των Αμερικάνων στο ελληνοτουρκικό και έχει εξαιρετικές πηγές δεδομένου ότι τα αμερικανικά αρχεία της εποχής έχουν ανοίξει.
Το βιβλίο βοηθά τον αναγνώστη να κατανοήσει ότι ο σημαντικότερος φίλος των ΗΠΑ είναι οι ΗΠΑ και όχι η Ελλάδα ή η Τουρκία. Ο Κίσινγκερ πίστευε πως οι τούρκοι είχαν το δικαίωμα επέμβασης δεδομένου του ότι η Ελλάδα, με το πραξικόπημα που έκανε εναντίον του Μακαρίου, παραβίασε την τριμερή συνθήκη που υπέγραψε με Τουρκία και Ην.Βασίλειο και η οποία προέβλεπε δικαίωμα στρατιωτικής επέμβασης σε περίπτωση πραξικοπήματος.
Η χούντα φέρει μεγάλη ευθύνη για την εξέλιξη των πραγμάτων καθώς έδωσε στη γείτονα χώρα την ευκαιρία να επέμβει. Αυτό αποδεικνύεται από τα έγγραφα του αμερικανικού ΥΠΕΞ.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Μάιος 2005 21:29

Θεόφιλος έγραψε:ο σημαντικότερος φίλος των ΗΠΑ είναι οι ΗΠΑ και όχι η Ελλάδα ή η Τουρκία.
Πολύ σωστή παρατήρση Θεόφιλε. Έχω διαβάσει το βιβλίο και είναι μια καλή δουλειά και διαφωτιστικό σε αρκετά σημεία.

Αυτή ακριβώς η παρατήρηση είναι που με κάνει να σκέφτομαι, χωρίς να είμαι σίγουρος ή απόλυτος, μήπως τη δεδομένη χρονική στιγμή τα αμερικανικά συμφέροντα δεν εξυπηρετούνται πλεόν, στο βαθμό που ίσχυε παλιότερα, από την Τουρκία.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 31 Μάιος 2005 01:31

Αυτή ακριβώς τη σκέψη έκανα και γω Dorian χωρίς ωστόσο να πιστεύω πως οι ΗΠΑ θα σταματήσουν να προσφέρουν την υποστήριξή τους στη γείτονα.

Πάντως, μιας και διάβασες το βιβλίο, θα ήθελα να σου πω πόσο με τρόμαξε κυριολεκτικά ο κυνισμός του Κίσινγκερ και το γεγονός ότι παρότι έστειλε τον Σίσκο, τον υφυπουργό του, σε αποστολή διαχείρησης της κρίσης, ο ίδιος έπαιζε διπλό παιχνίδι με Ιωαννίδη-Ετσεβίτ. Χωρίς να λέγεται ξεκάθαρα φαίνεται ότι πιθανότατα ο Κίσινγκερ έπεισε τον Ιωαννίδη να κάνει το πραξικόπημα παρέχοντάς του μυστικές εγγυήσεις για την προστασία του από την τουρκική απειλή.

Ευτυχώς που ανοίγουν τα αμερικανικά αρχεία και μπορούμε να μάθουμε και άλλες ανεξερεύνητες πλευρές των γεγονότων που δεν θα μαθαίναμε ίσως ποτέ από ελληνικές πηγές.

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 31 Μάιος 2005 10:21

Θεόφιλε έγραψες
==Μιχάλη Ιγνατίου "Τα μυστικά αρχεία του Κίσινγκερ". ==

Μήπως μπορείς να δώσεις εκδοτικο οίκο και isbn ?
Εχει έκθεση στη Θεσσαλονίκη για να το αναζητήσω πιό εύκολα.

Επίσης είναι μία καλή άσκηση να διαβάσεις την διπλωματική
και παρασκηνιακή ιστορία μεγάλων γεγονότων και μετά
να ρίξεις και μιά ματιά στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων της εποχής
καθώς και την αρθογραφία (και στα αρχεία της βουλής) ωστε να δείς
τι μπαρούφες γράφανε, ο κάθε λογής άσχετος πιάνει δουλιά και γράφει ....
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σήμερα με τα ΜΜΕ , τι λέτε ?

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 31 Μάιος 2005 22:27

Το βιβλίο το έχω δώσει σε ένα φίλο Sorix. Νομίζω πάντως ότι είναι των εκδόσεων Λιβάνη.

Σχετικά με τα πρωτοσέλιδα, έχεις υπόψη σου κάποια ιστοσελίδα; Αν ήξερες, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 01 Ιουν 2005 15:16

Το ξέρω ότι θα σε βοηθούσε μια τέτοια ιστοσελίδα
αλλα δεν εχω βρει κατι παρότι έχω ξενυχτήσει ψάχνοντας.

Πρωτοσέλιδα εφημερίδων και άρθρα έχω βρεί
αναδημοσιευμένα διάσπαρτα σε βιβλία.
Υπάρχουν αρθρα που ,ακουσον ακουσον, εκθειάζουν
την συναδέλφωση ελλήνων και τούρκων λίγους μήνες
πρίν ξεσπάσει ο Α' Βαλκανικός.
Αιτία για αυτό ήταν η επίσκεψη μελων της βασιλικής οικογένειας
στην Μοσχα αν θυμάμαι καλά με ενδιάμεσο σταθμό την Πόλη.

Η επαγγελματικά σοβαρή προσπάθεια ενός ιστορικού να
παραβάλει δημοσιεύματα εφημερίδων καί λόγων πολιτικών
με την πραγματική διπλωματική ιστορία (με ντοκουμέντα)
νομίζω θα αποδώσει ανεπανάληπτα διδάγματα και θα μας
θωρακίσει απο τον κάθε κακοήθη στρατευμένο τσαρλατάνο
που είτε πιάνει ένα μικρόφωνο στα χέρια του είτε μία
δημοσιογραφική πενα και επιδίδεται στην κατευθυνόμενη
προπαγάνδα (επ΄αμοιβής).

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 23 Ιουν 2005 10:30

Dorian έγραψε:μήπως τη δεδομένη χρονική στιγμή τα αμερικανικά συμφέροντα δεν εξυπηρετούνται πλεόν, στο βαθμό που ίσχυε παλιότερα, από την Τουρκία.
Ακόμα κι αν είναι έτσι αγαπητέ Dorian δε βλέπω να κάνουμε κάτι για να το εκμετελλευτούμε. Οι ευκαιρίες πρέπει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης γιατί αλλιώς απλά περνάνε και φεύγουν. Η Ελλάδα έχει εγκλωβίσει την πολιτική της σε ότι αφορά την Τουρκία με το θέμα της εισόδου της τελευταίας στην Ε.Ε. Ασχέτως του αν αυτή η επιλογή είναι ορθή ή όχι, σίγουρα έχει μειώσει δραματικά το περιθώριο ελιγμών. Εν πολλοίς έχουμε πλέον ξεχάσει τί είναι αυτό που θέλουμε από τις σχέσεις μας με την Τουρκία και το έχουμε παραπέμψει στις καλένδες. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή διμερείς επαφές για τα ζητήματα που απασχολούν τις 2 χώρες; Δεν το ξέρω.

Απάντηση