ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ?

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 03 Μαρ 2005 14:46

Ακόμη κι αν αυτά που λες phantom είναι αλήθεια, από πού προκύπτει πώς το τσουνάμι δεν ήταν φυσικό?

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 21 Νοέμ 2005 12:57

Αν εχω καταλαβει αποκλειεται την περιπτωση των αμερικανων να εχουν ανακαλυψει καποιο υπεροπλο που προκαλει σεισμικη εγερση σε στοχο (ρηγμα -η οτιδηποτε εχει σχεση με σεισμο ) ωστε να προκαλει τετοια αποτελεσματα..?
ΔΕν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουν πυρηνικα μικρης ισχυος ,γιατι ειναι ανιχνευσιμα(ραδιενεργεια).
Γνωριζουμε στα υπογεια εργαστηρια η εγκαταστασεις με μυστικοτητα τι πειραματα η τι κατασκευαζουν.....??
Μετα απο ποσο διαστημα και αν τα μαθαινουμε....?
Αυτα ειχα να πω......

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 21 Νοέμ 2005 20:45

Τελικα πρεπει να ειναι στην φυση του ανθρωπου να βλεπει παντου συνομοσιες και δεν ξερω γω τι αλλο...
Παλιρροϊκά κυματα υπηρξαν παμπολες φορες και θα ξανα υπαρξουν ,τα κυματα αυτα δημιουργουνται μονο υπο καταλληλες συνθηκες και οχι παντα οταν γινεται ενας υποθαλλασιος σεισμος.

Θεωρω τα περι υπεροπλων κτλπ ως τραγικα την στιγμη που υπηρξαν εκατονταδες χιλιαδες νεκροι, λιγος σεβασμος δεν βλάπτει ...αυτο που μπορω να δω ως- ισως- καποια ανθρωπινη "εμπλοκη" ειναι οι πυρηνικες δοκιμες που λεγεται οτι εκαναν στην περιοχη διαφορες χωρες νομιζω η Ινδια ,Γαλλια δεν ειμαι σιγουρος για τις ΗΠΑεπι χρονια ...με αποτελεσμα να επισπευσουν κατα καποιο τροπο μια επερχομενη σεισμικη δραστηριοτητα που θα συναιβαινε στη περιοχη καποια στιγμη ετσι και αλλιως.

Δηλαδη ειναι σαν να εχουμε πχ ενα ετοιμοροπο σπιτι και απο κατω εμεις "περναμε τον μετροποντικα" για να φτιαξουμε συραγγα για το μετρο...ε αν δεν παρουμε προφτυλακτικα μετρα το σπιτι...μπορει και να καταρευσει.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 22 Νοέμ 2005 01:03

Τελικα πρεπει να ειναι στην φυση του ανθρωπου να βλεπει παντου συνομοσιες και δεν ξερω γω τι αλλο...
Παλιρροϊκά κυματα υπηρξαν παμπολες φορες και θα ξανα υπαρξουν ,τα κυματα αυτα δημιουργουνται μονο υπο καταλληλες συνθηκες και οχι παντα οταν γινεται ενας υποθαλλασιος σεισμος.
ειδες τελικα τα βιαστικα συμπερασματα .....δεν ειπα οτι δεν ηταν Τσουναμι αλλα μπορει να δημιουργηθηκε .....η να επισπευτηκε με χρηση η την δοκιμη νεων οπλων...Αυτο δεν ειναι εφικτο νομιζεις....δεν ειπαμε οτι το εκαναν οι εξωγηινοι....!!!
Και που ξερεις τι μελετουν η τι διαθετουν στο οπλοστασιο οι υπερδυναμεις..??Εσαι τοσο σιγουρος..??

Δηλαδη ειναι σαν να εχουμε πχ ενα ετοιμοροπο σπιτι και απο κατω εμεις "περναμε τον μετροποντικα" για να φτιαξουμε συραγγα για το μετρο...ε αν δεν παρουμε προφτυλακτικα μετρα το σπιτι...μπορει και να καταρευσει.
Αυτο ακριβως ειπα και εγω , που βρισκεις το περιεργο...?
Αυτα ειχα να πω......

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 22 Νοέμ 2005 03:12

Αγαπητε φιλε ημουν σαφης στο τι ηθελα να πω...και ξερω πολυ καλα τι ειπα.μιλησες για μυστικα υπεροπλα κτλπ...εγω σου εδωσα μια λογικη εξηγηση που δεν περιεχει κανενα συνομοσιολογικο στοιχειο περι "υπεροπλων" ειτε απο Αμερικανους ειτε απο οποιονδηποτε αλλον.

Γιατι δεν λές λοιπον εσυ τι νομιζεις οτι διαθετουν οι υπερδυναμεις στα οπλοστασια τους και τι συμφερον θα ειχαν να κανουν αυτο που εκαναν ...να πνιξουν τοσες χιλιαδες κοσμο αναμεσα τους και πολλους δικους τους - δυτικους ...χωρις μαλιστα να υπαρχει προφανης λογος για κατι τετοιο απο το να ρωτας εμενα αν γνωριζω τι γινεται και τι μελετουν οι υπερδυναμεις.

Συμφωνα με την λογικη σου καθε σεισμος και καθε τσουναμι πρεπει η μπορει να ειναι και δοκιμη υπεροπλου απο τις υπερδυναμεις...μονο που σου διαφευγει οτι σεισμοι και αναλογα φυσικα φαινομενα υπηρχαν απο καταβολης του κοσμου τουτου.

Δεν βλεπω τον λογο λοιπον γιατι αυτο το τσουναμι να προηλθε απο "υπεροπλο" ενω ενα αντιστοιχο 100 χρονια πριν να μην ειχε το ιδιο αιτιο?

Τι τo ιδιαιτερο λοιπον ειχε αυτο το τσουναμι?ΤΙΠΟΤΑ μονο που ετυχε να γινει την στιγμη που στην Ελλαδα "ανθιζουν" στις τηλέορασεις μας διαφοροι Λιακοπουλοι....

Επισης γραφεις:

"Αυτο ακριβως ειπα και εγω , που βρισκεις το περιεργο...?"

Υγ. και αυτο που ειπα εγω ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτοπου αφηνεις να εννοηθει εσυ...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 23 Νοέμ 2005 14:12

Ο κθενας εχει την αποψη του....δεν παω να επιβαλω την δικια μου , μην κανεις και συ το ιδιο, ειναι η γνωμη μου η αποψη μου....κατανοητο...!!!

Αν τα βλεπεις ολα ροδινα και φυσιολογικα ,δικαιωμα σου , και μην πας να διαστρεβλωσεις την διαφορετικη αποψη απο την δικη σου , βαζοντας ταμπελες....οκ... :!:
Αυτα ειχα να πω......

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 23 Νοέμ 2005 18:25

Aγαπητε φιλε ,το οτι παω οπως λες να σου επιβαλλω την αποψη μου νομιζω οτι το βλεπεις εσυ και μονο εσυ...δεν προσπαθω να σου επιβαλω καμμια αποψη.

Εισαι ελευθερος να πιστευεις σε καθε ειδους συνομοσιολογικο σεναριο και εγω να ειμαι ελευθερος να διαφωνω μαζι σου μεσα σε κοσμια επιπεδα.

Παντως επιχειρηματα που να αποδεικνυουν αυτα που υποστηριζεις δεν ειδα σημερα στην απαντηση σου.

Οσο για τα περι διαστρεβλωσης μιας αποψης ...δεν νομιζω οτι διαστρεβλωσα απολυτως τιποτα απο αυτα που ειπες ,το πως και το γιατι στο εξηγησα σε προηγουμενο ποστ μου.

Τελος αν καποιος μπορει να μιλησει για διαστρεβλωση των αποψεων του αλλου αυτος πρεπει να ειμαι εγω...για αυτο εσπευσα να διαχωρισω την θεση απο τα λεγομενα σου οτι ειπαμε ακριβως τα ιδια πραγματα στην προηγουμενη απαντηση μου *

*
"Αυτο ακριβως ειπα και εγω , που βρισκεις το περιεργο...?"

Υγ. και αυτο που ειπα εγω ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτοπου αφηνεις να εννοηθει εσυ...

Φιλικα.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 02 Δεκ 2005 12:38

Τωρα τελευταια ολο και περισοτερο ανθιζουν οι ορθολογιστες....παρολα αυτα και επειδη δεν θελω να γραφω να απανταω οχι ειναι ετσι οχι ειναι αλλιως.....αυτο που εχω να πω ειναι οτι...Αν ξαναγινει αυτο το "φυσικο φαινομενο" ξανα δηλαδη το τσουναμι ειτε στην ιδια περιοχη η σε αλλη ,τοτε θα ειναι παλι φυσικο....?
Αυτα ειχα να πω......

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 02 Δεκ 2005 12:58

Και γιατί να μην είναι φυσικό?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Δεκ 2005 13:30

Τωρα τελευταια ολο και περισοτερο ανθιζουν οι ορθολογιστες
Eυτυχως "ανθιζουν" εδω και πολλα χρονια για να μπορουν να γραφουν οι "ανορθολογιστες" στα πισια που εφτιαξαν...κατι ορθολογιστες ,τα προσωπικα τους πιστευω και να τα δημοσιευουν στο Ιντερνετ (που το φτιαξαν και αυτο ...κατι ορθολογιστες). :P

Ενα επιχειρημα που να δειχνει οτι ΔΕΝ ηταν φυσικο το τσουναμι υπαρχει?

υγ.επειδη μετα απο ενα τετοιο σεισμο η περιοχη ειναι "διεγερμενη" που λενε και οι σεισμολογοι μπορει να ξαναγινει καποιος σεισμος η μεγαλος μετασεισμος στην περιοχη προφανως και να ξανα εχουμε τσουναμι... ειναι μια πιθανοτητα ..μια αλλη ειναι να εχει εκτονωθει η τεραστια ενεργεια μετα τον σεισμο των 9 + R και να εχουμε ξανα τετοιο φαινομενο μετα απο πολλα χρονια.
Για περισσοτερες πληροφοριες απευθυνσου σε καποιον σεισμολογο-γεωφυσικο κτλ.
Kung-fu master

Απάντηση