ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ?

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ?

Δημοσίευση από phantom » 03 Φεβ 2005 20:22

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΝΩ ΕΠΑΙΞΕ ΠΟΛΥ ΔΙΕΘΝΩΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ:

ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΥΠΟΓΕΙΑΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΗΣ

ΗΤΑΝ ΔΟΚΙΜΗ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΟΠΛΟΥ
Αναζητητής της Αλήθειας

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Φεβ 2005 21:24

Τα τσουνάμι είναι συνέπεια απότομης μετακίνησης κάποιου τμήματος του πυθμένα της θάλασσας. Αυτή μπορεί να προκληθεί από φυσικά ή τεχνητά αίτια.

1. Το σημείο στο οποίο δημιουργήθηκε το τσουνάμι είναι πολύ κοντά σε κατοικημένες περιοχές, δηλαδή ακατάλληλο για δοκιμές πυρηνικές ή όπλων.

2. Επίσης βρίσκεται σε μια περιοχή γνωστή για πολύ έντονη σεισμική δραστηριότητα.

3. Αν πάλι η μετακίνηση ήταν (εξ αιτίας τεκτονικών φαινομένων) έτοιμη να γίνει και την επιτάχυνε κάποιο σεισμικό κύμα από κάποια πυρηνική δοκιμή κάπου αλλού, θα είχαμε καταγραφή των σεισμικών κυμάτων που προκάλεσε. Έχουμε;

Τι συμπεράσματα βγάζεις εσύ απ΄αυτά;

Βέβαια κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει σενάρια του είδους James Bond, αλλά τι πιθανότητα λες ότι έχουν;

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 03 Φεβ 2005 23:06

Δεν υπάρχουν καταγεγραμμένα στοιχεία στους ανά τον κόσμο σεισμογράφους για έκρηξη, πηρυνική ή όχι δεν έχει σημασία, πριν από την εμφάνιση του Tsunami.
Τα κύματα από έκρηξη έχουν διαφορετική συχνότητα ή μάλλον διαφορετικά χαρακτηριστικά από τα σεισμικά κύματα. Μπορεί να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα αλλά η συχνότητά τους κάνει τους σεισμολόγους να τα διαχωρίζουν.
Αν θυμάμαι καλά μία έκρηξη έχει πρώτα ενα peak και μετά τα κύματα έχουν καθοδική πορεία. Ενώ ο σεισμός έχει αρχικά κύματα, μετα κάνει ένα peak, και στην συνέχεια έχουμα ακανόνιστη μορφή κυματισμού. Αυτά με επιφυλάξεις όμως :)
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 04 Φεβ 2005 15:42

ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ:
1. ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΚΟ ΣΕΙΣΜΟΛΟΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΗΣ ΤΖΑΚΑΡΤΑ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ ΣΕΙΣΜΟ ΕΝΑ ΜΕΓΕΘΟΣ 6.4 ΡΙΧΤΕΡ
2. ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ 8 ΡΙΧΤΕΡ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΣΤΑ 9
3. Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΕΙΧΕ ΕΤΟΙΜΑ ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΣΟΥΜΑΤΡΑ ΜΕ "ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ" ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΩ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ
4. ΔΥΟ ΜΟΙΡΕΣ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΡΩΝ ΤΩΝ ΗΠΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΣΠΕΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΔΕ ΘΑ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ).
5. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΝΤΟΛΙΖΑ ΡΑΙΣ: "ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑ"
Αναζητητής της Αλήθειας

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Φεβ 2005 18:39

Phantom,
Τα 1 και 2 συμβαίνουν συχνά.
Τα 3 και 4 δε μου φαίνονται ύποπτα και περίεργα. Ειδικά οι ΗΠΑ με αυτά που κάνουν (και μάλιστα σχετικά κοντά στην πληγείσα από το τσουνάμι περιοχή) δεν είναι φυσικό να βρίσκονται μόνιμα σε υψηλό βαθμό ετοιμότητας ανεξαρτήτως χριστιανικών γιορτών - και ίσως και ειδικά τότε;
Όσο για το 5, δεν βρίσκεις κι εσύ ότι ήταν όντως "ευκαιρία" γι αυτούς να παίξουν τους ελεήμονες; Μ΄άλλα λόγια "έχω την ευκαιρία" δεν σημαίνει με τίποτα "δημιουργώ την ευκαιρία".

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 04 Φεβ 2005 19:49

Φίλτατε/η Angel, θα σε διωρθώσω :) χωρίς να θέλω να πω πως αυτό ισχύει.
Μ'άλλα λόγια "έχω την ευκαιρία" δεν σημαίνει απαραίτητα "δημιουργώ την ευκαιρία".
Πάντως έχει λεχθεί πως οι Αυστραλοί-Ιάπωνες και Αμερικάνοι ήξεραν κάποιες ώρες νωρίτερα την δημιουργία του Tsunami και το που θα χτυπήσει. και είχαν ενημερώσει τους άμεσα εμπλεκόμενους. Ισως αυτός ο χρόνος να ήταν ικανός ώστε να ετοιμαστούν.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Φεβ 2005 20:06

Κώστα, δέχομαι τη διόρθωση.
Όσο για το 2ο σκέλος: ναι, φαντάζομαι ότι κάποιοι πρέπει να το "είδαν" είτε αμέσως είτε λίγο μετά τη δημιουργία του, οπότε εξηγείται και η γρήγορη παροχή βοήθειας. Το κακό είναι ότι ή δεν έγινε κάτι ή -αν έγινε- δεν απέδωσε, για να ειδοποιηθεί ο κόσμος να φύγει από τις ακτές.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 07 Φεβ 2005 12:08

ΔΗΛΑΔΗ 2 ΜΟΙΡΕΣ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΡΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 07 Φεβ 2005 16:49

phantom έγραψε:ΔΗΛΑΔΗ 2 ΜΟΙΡΕΣ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΡΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ?
Phantom που το διάβασες αυτό?

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 19 Φεβ 2005 11:56

Από τελευταίες έγκυρες και από πρώτο χέρι να σας ενημερώσω πως το κέντρο Tsoynami της Hawai το μόνο που είπε είναι "ΕΓΙΝΕ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΙΣΜΟΣ ΜΕ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΟΥΜΑΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ TSOUNAMI (τσοο ναμι = ΚΥΜΑ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ στα Ιαπωνικά)"
Δεν έκανε καμμία ειδοποίηση προς της πληγήσες περιοχές.
Επίσης τα κύματα πιυ παράγονται από μία πυρηνική έκρηξη είναι πανεύκολο να διαχωριστούν από τα σεισμικά κύματα με δύο πολύ απλούς τρόπους.
1. Τα σεισμικά κύματα στα διάφορα ερευνητικά κέντρα όταν εμφανίζονται θα πάνε σε άλλα κέντρα προς τα κάτω και μετά θα πάρουν την κυματοειδή μορφή ενώ σε άλλα θα πάνε αντίθετα. Αντίθετα τα "πυρηνικά" κύματα πάνε σε όλους τους σταθμούς πρώτα ΕΠΑΝΩ.
2. Ολες οι πυρηνικές εκρήξεις επειδή είναι τεχνικές συμβαίνουν με ακρίβεια δευτερολέπτου σε ολόκληρες ώρες, δηλαδή 12 και 00 λεπτά και 00 δεύτερα. Αντιληπτό είναι από τον καθένα πως ο σεισμός δεν έχει τέτοια ακρίβεια.

Απάντηση