ΥΣΤΑΤΟ ΧΑΙΡΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΣΕΡ ΑΡΑΦΑΤ

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

ΥΣΤΑΤΟ ΧΑΙΡΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΣΕΡ ΑΡΑΦΑΤ

Δημοσίευση από μιχάλης » 11 Νοέμ 2004 10:37

Η αντίσταση κατά των Αμερικανών και των παγκόσμιων συμφερόντων τους είναι πλέον πολύ φτωχή.. Ο γνήσιος αγωνιστής ΓΙΑΣΕΡ ΑΡΑΦΑΤ πέρασε στην Ιστορία. Η διεθνής συγκυρία πολύ αρνητική μετα και από την επανεκλογή - ισχυροποίηση του Μπους.
Τί μέλλει γενέσθαι από εδώ και στο εξής?
Θα αρχίσουν οι συγκρούσεις πιο ισχυρές από ποτέ?
Θα αναλάβει ηγέτης των Παλαιστινίων κάποιος πιο αδιάλακτος ή κάποιος προσκείμενος στις ΗΠΑ?

Ας αποτεθεί όμως και ένα ύστατο χαίρε στον μεγάλο αυτόν ηγέτη και αγωνιστή..

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 11 Νοέμ 2004 14:03

Τον ¶νθρωπο αυτόν όλοι οφείλουμε να του αποδόσουμε Μέγιστο Σεβασμό & να του απωθέσουμε ύστατο φόρο Τιμής!
Εγώ θυμάμαι μικρό παιδάκι που κάποιοι ηλίθιοι Αμερικανόφιλοι τον αποκαλούσαν "Τρομοκράτη" κατηγορώντας ακόμα & τον Ανδρέα Παπανδρέου γιατί διατηρούσε φιλίες μαζί του. Λυπάμαι που δέν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω να τους πώ Τουλάχιστον οτι έκαναν τρομακτικό λάθος με τις σκέψεις τους αυτές.
Κατα την γνώμη μου το μεγάλο του ελάττωμα ήταν η ΗΠΙΟΤΗΤΑ & η ΔΙΑΛΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ του τις οποίες εύχομαι να ΜΗΝ τις έχει Καθόλου ο διάδοχος του. Γιατί στις πολύ δύσκολες εποχές που ζούμε με την πλήρη κυριαρχία των Η.Π.Α. & του ανεκδιήγητου Προέδρου τους δέν υπάρχει άλλη λύση!!

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 11 Νοέμ 2004 20:14

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟΝ
ΓΙΑΣΕΡ ΑΡΑΦΑΤ?(ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ)
ΔΕ ΡΩΤΩ "ΔΗΚΤΙΚΑ",ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 12 Νοέμ 2004 09:25

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟΝ
ΓΙΑΣΕΡ ΑΡΑΦΑΤ?(ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ)
ΔΕ ΡΩΤΩ "ΔΗΚΤΙΚΑ",ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Η μεγάλη μας Αγάπη στον μαρτυρικά δοκιμαζόμενο Παλαιστινιακό Λαό & η ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ μας προς το Ισραήλ & τους Αμερικάνους :)
Το Ερώτημα είναι τώρα το εξής:
Θα παραυρεθεί Κανένας Έλληνας Πολιτικός στην Κηδεία :?: :?:
Θα'ταν ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ για την χώρα μας να μήν συμβεί!!
Κανονικά έπρεπε να είναι παρόντες & ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας & ο Πρωθυποργός!!

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 12 Νοέμ 2004 09:48

Aσχετα με συμπάθειες ή όχι, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την τεράστια προσωπικότητά του. Εκφράζει τον αγώνα των απανταχου καταπιέσμενων λαών και είναι το σύμβολο όλων των παλαιστινίων. Πήρε νομπέλ ειρήνης στην προσπάθειά του να λυθεί το μεσανατολικό (σε σημείο να επικριθεί).

Αυτοί και μόνο είναι κάποιοι λόγοι που από μόνοι τους μπορούν να μας κάνουν να αφιερώσουμε στον αγωνιστή αυτό κάποιες γραμμές.

Ποσειδώνα, πιστεύω και εγώ ότι έπρεπε να παραστεί η πολιτική ηγεσία της Ελλάδος στην κηδεία του Αραφάτ. Aλλωστε τους δύο λαούς τους συνδέουν χρόνια φιλίας, που ισχυροποιήθηκε την εποχή που ο Αραφάτ βρήκε καταφύγιο στην Ελλάδα από τον Α.Παπανδερου. Φυσικά (όχι ότι στα άλλα είμαι υπέρ πολιτικής Ανδρέα) οι τωρινοί πολιτικοί είναι κατώτεροι ΟΛΩΝ των περιστάσεων.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 12 Νοέμ 2004 11:22

Συμφωνώ με Όλα όσα είπες Μιχάλη!
Ο Αραφάτ εκτός απο εξαιρετικός Aνθρωπος ήταν πάνω απ'όλα ΣΥΜΒΟΛΟ Όλων των ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΩΝ ΛΑΩΝ!
Αλλά μόνο για το Νόμπελ Ειρήνης μήν δίνεις τόσο πολύ σημασία γιατί είναι Στημένα!! Εδώ παραλίγο να το πάρει ο Μπούς (αν δέν το πήρε) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εγώ είχα αηδιάσει στον μέγιστο βαθμό όταν το άκουσα!!!

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 12 Νοέμ 2004 17:41

ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΣΠΙΤΑΡΩΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ
ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ,
ΣΤΟ SOUTH KENSINGTON,ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΥΡΙΛΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ.
ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΛΕΦΤΑΣ,
ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥ
(εννοώ ότι δεν είχε καμμιά κληρονομιά).
...................................................................................
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΤΕ ΑΥΤΟ,
ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΑΚΟ ΛΑΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΚΑΙΟ,
ΔΙΟΤΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ,ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ,
ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΑΙΜΑΤΟΣ,
ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ-αθώους-ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙΣΟΥ ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗ ΓΕΡΑΚΙΑ,
ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΒΛΑΜΜΕΝΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ,ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ
(συν το ότι όλοι τους είναι λαμόγια).
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΟ ΑΡΑΦΑΤ ΚΙ ΑΛΛΟ ΣΑΡΟΝ,
ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΑΠΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ Ο ΕΝΑΣ ΑΠ'ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
ΚΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ,ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΙ ΑΘΩΟΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ,
ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 10 ΧΡΟΝΩΝ.
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,
ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ,ΕΧΟΥΝ ΦΡΑΓΚΑ.
ΚΑΤΙ ΚΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ,
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΧΑ ΠΕΘΑΝΑΝ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΜΕΝΑΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΘΑΝΑΤΟΙ.
"Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ".
ΤΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΙ ΑΥΤΗ!!
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 12 Νοέμ 2004 20:30

Η ελληνική πολιτική ηγεσία παρευρέθηκε στην κηδεία του Αραφάτ. Μεταφέρω από το in.gr: "Την ελληνική κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υπουργός Εξωτερικών Πέτρος Μολυβιάτης, ενώ παρευρέθησαν, επίσης, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου -ο οποίος με ειδική πτήση θα μεταβεί και στη Ραμάλα για να παραστεί στην τελετή ταφής του Παλαιστινίου ηγέτη- ο ευρωβουλευτής του ΚΚΕ Θανάσης Παφίλης και ο πρόεδρος του Συνασπισμού Νίκος Κωνσταντόπουλος."

Κατά τ’ άλλα θεωρώ ότι ο Αραφάτ ήταν αρκετά μετριοπαθής, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια της ζωής του και πραγματικά προσπαθούσε να λύσει το παλαιστινιακό ειρηνικά. Δε νομίζω ότι ήταν ο κύριος υπεύθυνος για τις κατά καιρούς, τρομοκρατικές επιθέσεις των παλαιστινίων, αντίθετα με την Χαμάς, η ηγεσία της οποίας δεν τον πολυσυμπαθούσε. Πάντως υπήρξε ένας χαρισματικός ηγέτης (ο τελευταίος?) που αγαπούσε πάρα πολύ τον λαό του.

Αυτό που με απασχολεί είναι η διάδοχη κατάσταση. Ο Αραφάτ είχε τραβήξει όλες τις εξουσίες πάνω του με αποτέλεσμα να μην ξεχωρίσει κανείς ως ένας πιθανός αντικαταστάτης του. Το μεσημέρι της Πέμπτης, ορκίστηκε προσωρινός πρόεδρος της Παλαιστινιακής Αρχής ο επικεφαλής του παλαιστινιακού Νομοθετικού Συμβουλίου Ράουχι Φατούχ. Ο πρώην πρωθυπουργός των Παλαιστινίων Μαχμούντ Αμπας εξελέγη επικεφαλής της Οργάνωσης για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης (ΟΑΠ). Ο Φαρούκ Καντούμι, επικεφαλής του πολιτικού τμήματος της Οργάνωσης για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης, ορίσθηκε νέος αρχηγός της Φατάχ, της οργάνωσης που ιδρύθηκε τη δεκαετία του '60 από τον Γιάσερ Αραφάτ. Και ο Αμπάς και ο Καντούμι είναι τα πρόσωπα που τυγχάνουν θετικής εικόνας από τις ΗΠΑ. Δυστυχώς προβλέπω ότι θα χυθεί πολύ αίμα τους επόμενους μήνες στην ήδη αιματοβαμμένη και πολύπαθη περιοχή. :(

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 12 Νοέμ 2004 23:55

Σε ότι αφορά την προσωπικότητα του Αραφάτ πιστεύω ότι αυτή αποτελείτο από πολλές διαφορετικές πλευρές οι οποίες εκφράστηκαν και με τη διαφορετική του στάση στην πορεία των δεκαετιών. Υπήρξε ο αγωνιστής, τρομοκράτης κατά άλλους, Αραφάτ, υπήρξε και ο πολιτικός Αραφάτ. Προσωπικά πιστεύω ότι ο 2ος ρόλος δεν του ταίριαζε, ίσως και οι συνθήκες να ήταν τέτοιες που δεν του επέτρεψαν να αναδείξει τυχόν χαρίσματα σε αυτό το επίπεδο. Είναι όμως ένα σύμβολο, αυτό που οι Αγγλοσάξωνες χαρακτηρίζουν "icon", τόσο για τον Παλαιστινιακό λαό, όσο και για πολλούς ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.

Σε ότι αφορά το μέλλον νομίζω πώς είναι τόσο αβέβαιο και ομιχλώδες που οποιαδήποτε πρόβλεψη είναι παρακινδυνευμένη. Σίγουρα τα πράγματα δε δείχνουν καλά, λαμβάνοντας υπ΄όψιν ότι ένα κενό εξουσίας σε μια τόσο ρευστή και κρίσιμη κατάσταση είναι ότι χειρότερο θα μπορούσε να συμβεί. Και εδώ υπάρχει μια τεράστια ευθύνη του αποθανόντος ηγέτη ο οποίος παρότι τα τελευταία χρόνια ήταν εμφανώς εξαντλημένος δεν φρόντισε να αποσυρθεί από την πρώτη γραμμή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μια ομαλή μεταβίβαση εξουσίας σε συνθήκες λιγότερο φορτισμένες από ότι οι σημερινές.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Νοέμ 2004 09:45

Σίγουρα οποιαδήποτε πρόβλεψη ειναι παρακινδυνευμένη..Εγώ φοβούμαι ότι τώρα που ο σαρόν δεν έχει το αντίπαλον δέος του Αραφάτ, τα πράγματα θα κυλήσουν πολύ πιο δύσκολα για τους παλαιστινίους που σίγουρα βρίσκονται σε μεταβατική περίοδο. Έχω και την πεποίθηση ότι θα υπάρχει και ένας μικρός "εμφύλιος" μεταξύ των διαφόρων επίδοξων διαδόχων..Ήδη από εχθές άρχισαν τα όργανα.. Ας ελπίσουμε σε αποσυμφόρυση του κλίματος και σε μεγαλύτερη σταθερότητα στην περιοχή..

Απάντηση