Σκόπια & Μακεδονία

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση

Τί πιστεύετε ότι θα έπρεπε να κάνει η Ελλάδα σε ότι αφορά τα Σκόπια και την ονομασία τους;

Να τα αναγνωρίσει κι αυτή με το όνομα Μακεδονία
7
4%
Να κινηθεί στη λογική της διπλής ονομασίας (μία για τα Σκόπια και τον υπόλοιπο κόσμο και μία άλλη για τις διμερείς σχέσεις με την Ελλάδα)
1
1%
Να διαπραγματευθεί την αλλαγή του ονόματος στην κατεύθυνση μιας σύνθετης ονομασίας (Μακεδονία του Βαρδάρη, Σλαβομακεδονία κλπ)
146
75%
Να συνεχίσει τις μέχρι σήμερα διπλωματικές επαφές για την υιοθέτηση ονόματος χωρίς τη λέξη Μακεδονία
2
1%
Να πιέσει με κάθε δυνατό τρόπο (ελληνικές επενδύσεις στα Σκόπια, είσοδος στην ΕΕ κλπ), ακολουθώντας σκληρή και επιθετική πολιτική για την υιοθέτηση ονόματος χωρίς τη λέξη Μακεδονία
39
20%

Σύνολο ψήφων: 195

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 05 Νοέμ 2007 16:38

Λίτσα ευτυχώς που συνορεύετε με τους καρπαζοεισπράκτορες της υφηλίου, εμάς δηλαδή.
Αλλιώς εάν συνορεύατε με οποιαδήποτε άλλη χώρα στον κόσμο με τα χάλια που έχει τα κράτος σας (οικονομικά, κοινωνικά και κυρίως στρατιωτικά) θα σας είχαν κάνει αλοιφή για κάλους.
:lol: :lol:
Εδώ οι ξυπόλητοι οι Αλβανοκοσοβάροι ετοιμάζουν ήδη τα καλάσνικοφ. ¨Οχι ότι επικροτώ όλη αυτή τη βία. Αλλά όπως είπε και ο Κύριος:
Μάχαιρα δώσατε, μάχαιρα θα λάβετε.
Με τους ηλίθιους σεκταρισμούς και εθνικισμούς σας, ξεκινήσατε πρώτοι από όλους στα βαλκάνια το απαίσιο γαϊτανάκι του μίσους, του τρόμου και της βίας. Τώρα θα τα λουστείτε. Και θα είναι πολύ κόκκινο το μπανάκι σας.
Κοίτα μόνο πόσο μίσος και οργή έχεις προκαλέσει στους συνομιλητές σου στο φόρουμ με αυτές τις αστειότητες (ηπιότερη δυνατή έκφραση κύηριε διαχειριστά) που διατυμπανίζεις. Από εκεί να καταλάβεις τι σας περιμένει από τους υπόλοιπους ανθρώπους - γείτονές μας με πιο ανδροπρεπείς ηγεσίες από της φαιδρή Νεοελληνική ηγεσία.

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 05 Νοέμ 2007 17:08

Litsa έγραψε:Επαναλαμβάνω, μπορεί να δεσμεύτηκες σε κάτι με
μια συμφωνία, παρόλα αυτά συνεχίζεις να έχεις
στόχους. Η ελληνική διπλωματία δεν φημίζεται ούτε
για την αποτελεσματικότητά της ούτε για την
διορατικότητά της ούτε για την συνέπειά της σε βάθος
χρόνου. Αν μπορέσει κάποια πλευρά να επωφεληθεί
τότε, γιατί όχι;

Εγώ έτσι το βλέπω.
χμμ... να σου πω για την ελληνική διπλωματία/πολιτική ηγεσία έχεις κάποιο δίκιο καθώς καμιά φορά... "ολιγωρεί", αλλά μην ξεχνάς ότι οι έλληνες φημίζονται για ένα πράγμα (τουλάχιστον): είναι λαός της "ύστατης προσπάθειας όπου τότε υπερβαίνουν εαυτόν" – το ίδιο ισχύει για την ελληνική διπλωματία/πολιτική ηγεσία: μην ξεχνάς την ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε. ή ακόμη και τους «Ολυμπιακούς Αγώνες-Αθήνα 2004».

Μην υποτιμάς την ελληνική διπλωματία όπως κάνουν στα Σκόπια.
Η Ελλάδα δεν είναι και τόσο … "ανίσχυρος παίκτης" στην διεθνή σκηνή.
Και τελικά υπάρχει και ο λαός που παράγει αποτελέσματα: για παράδειγμα το Δημοψήφισμα στην Κύπρο για το «σχέδιο Αννάν».

Litsa έγραψε:Τώρα αν κατάλαβα καλά, στην επικείμενη είσοδο του
κράτους σε ΝΑΤΟ ΕΕ πρέπει να επιλυθεί το θέμα
πριν πέσουν βέτο και πριν καταγγελθεί η συμφωνία
και εκεί είναι το πάπλωμα.
Ναι, θα δείξει - και ας ελπίσουμε το αποτέλεσμα να έρθει με τις πιο ήπιες και λιγότερο επώδυνες εξελίξεις για όλους.

Το κυρίως "πάπλωμα" είναι μεταξύ εθνικισμού/αλυτρωτισμού και σχέσεων καλής γειτονίας, εμπιστοσυνης και συνεργασίας ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΝ γειτονικών κρατών.

Αν και ήσουν … εξαιρετικά κουραστική, σ' ότι αφορά την δική μας ανταλλαγή απόψεων thanks for the discussion.

============================================

Στο γενικότερο θέμα:
Η διπλωματική διελκυστίνδα καλά κρατεί. Τόσο ο μεσολαβητής του ΟΗΕ, όσο και το ΝΑΤΟ αλλά και η Ε.Ε. έχουν επικρίνει (μέχρι στιγμής) την εθνικιστική αδιαλλαξία των Σκοπίων ακριβώς επειδή το ζήτημα της ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ της Ενδιάμεσης Συμφωνίας από τα Σκόπια σε συνδυασμό με την διάθεση της Ελλάδας να λύσει ΟΡΙΣΤΙΚΑ το θέμα έχουν επιδράσει θετικά στον διεθνή παράγοντα.
Όλα είναι ανοικτά και πρέπει να συνεχιστεί η ενεργοποίηση των πολιτών και των ΜΜΕ στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το «μακεδονικό» πρέπει να σταματήσει να δημιουργεί εθνικιστικά προβλήματα στην περιοχή και στην Ελλάδα.

Τα Σκόπια, όπως στην εθνοτική κρίση τους το 2001 όπου αναγνώρισαν έναντι των αλβανών συμπολιτών τους ότι
με τη συμφωνία της Αχρίδας, η πΓΔΜ έχει μεταβάλει το συνταγματικό της χαρακτήρα και έχει πάψει να αποτελεί, όπως προέβλεπε το Σύνταγμα του 1991, «το εθνικό κράτος των Μακεδόνων»
έτσι και τώρα, εάν θέλουν ασφάλεια, σταθερότητα και ανάπτυξη (ότι και αν σημαίνουν αυτά με την ένταξη στην Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ) πρέπει να εγκαταλείψουν τον ΑΛΥΤΡΩΤΙΣΜΟ μιας διεθνούς ονομασίας που θίγει την εθνική ταυτότητα της Ελλάδας.
Μπορούν κάλλιστα να έχουν μια διεθνή ονομασία και μια άλλη εσωτερική, συνταγματική ονομασία όπως αυτοί την αυτοπροσδιορίζουν. Άραγε οι αλβανοί πολίτες της FYROM επιθυμούν οι σλαβο-μακεδόνες συμπολίτες τους σε μια περίοδο αναζωπύρωσης των εντάσεων στο Κοσσυφοπέδιο να τους αποκόψουν από την Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ λόγω του εθνικισμού και του αλυτρωτισμού τους; Από ότι γνωρίζω, υπάρχουν πολλές επιφυλάξεις στην αλβανική πολιτική ελίτ των Σκοπίων σχετικά με την πολιτικήτης σημερινής κυβέρνησης…

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Νοέμ 2007 00:53

Λίτσα έγραψε:Να χάσω την ψυχραιμία μου δεν την χάνω, σας το δηλώνω αυτό.
Αν μπορείτε να συνεισφέρετε στην κουβέντα έχει καλώς, αν όχι,
τότε με αυτήν την συμπεριφορά σας, μάλλον εγώ κερδίζω σε εντυπώσεις.
Εδώ λέμε την γνώμη μας ελεύθερα, να με βρείτε να με πιάσετε δε μπορείτε
οπότε θα σας συμβούλευα να είστε πιο κόσμιοι.

Tα φορουμ είναι για να διασκεδάζουμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις.
Όποιος θέλει πόλεμο και δράση, κακώς διαλέγει τα φόρουμ αντί να πάει
να γραφτεί σε ποδόσφαιρο ή σε μποξ ή σε άλλες πολεμικές τέχνες.
Με τις λαλακίες που πετάς να σαι και ευχαρηστημένη που σου μιλάμε έτσι.Για να τα έλεγες αυτά αλλού και θα σου λεγα τι κράξιμο θα έτρωγες!!

Συμβουλές απο ελληνοφανείς,ελληνόφωνους,γραικύλους και γιουσουφάκια δεν δέχομαι!Δεν ξέρω αν δέχονται οι άλλοι.Εγω δεν σου ζήτησα να με συμβουλεύσεις και ούτε να το ξανα κάνεις.Για να είμαστε αγαπημένοι.Εντάξει :?:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 06 Νοέμ 2007 14:03

Spacelord ξεπέρασες τα όρια και δεν κάνεις συζήτηση. Δε μπορείς από τη μια να λες ότι δέχεσαι ο καθένας να έχει την άποψη του και από την άλλη να απευθύνεις αυτούς τους χαρακτηρισμούς επειδή η άποψη αυτή είναι διαφορετική από τη δική σου.
Αν μη τί άλλο αδικείς την επιχειρηματολογία και την εκφορά λόγου του Spirli

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 06 Νοέμ 2007 15:32

Υπάρχουν θετικά "νέα" στην διπλωματική "μάχη" για την οριστική επίλυση του ζητήματος της διεθνούς ονομασίας της FYROM. Aυτό δείχνει ότι ΟΤΑΝ πραγματικά υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ και μεθοδική προσπάθεια αντί για πολιτικό εφησυχασμό προκύπτουν αποτελέσματα, επειδή η ΕΛΛΑΔΑ έχει το δικό της ειδικό βάρος στην διεθνή πολιτική.
Φυσικά όλα είναι ακόμη ανοικτά και θα παραμείνουν έτσι μέχρι να υπάρξει οριστική διέδοξος με συμφωνία για την διεθνή ονομασία της FYROM.

Δες σχετικά:
Ως προς τη διένεξή της με την Ελλάδα, τόσο η έκθεση προόδου όσο και το κείμενο της «στρατηγικής της Ενωσης για τη διεύρυνση», το οποίο τη συνοδεύει και θα εγκριθεί και αυτό σήμερα, αναφέρεται στην κεφαλαιώδη σημασία των σχέσεων περιφερειακής συνεργασίας και καλής γειτονίας, όπως και η ανάγκη επίλυσης της διαφοράς της με την Ελλάδα για το όνομα με βάση τις σχετικές αποφάσεις του ΟΗΕ.
Γίνεται επίσης αναφορά στην «προκλητική» ονομασία του αεροδρομίου «Μ. Αλέξανδρος».

O εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Γιώργος Κουμουτσάκος, ερωτηθείς για την έκθεση αξιολόγησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την ΠΓΔΜ , τόνισε :
"Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έκανε πλήρη και σφαιρική αξιολόγηση της πορείας της ΠΓΔΜ ως υποψήφιας προς ένταξη χώρα στην ΕΕ και κατέληξε στην εισήγηση ότι δεν πρέπει να καθοριστεί ακόμη ο χρόνος έναρξης των ενταξιακών διαπραγματεύσεων.
Η Ελλάδα δεν επιχαίρει γι' αυτό, γιατί η στρατηγική της επιλογή είναι η Ευρωατλαντική και ευρωπαϊκή προοπτική των γειτόνων της.

Πρόοδος όμως είναι όταν πληρούνται όλα τα προαπαιτούμενα και κριτήρια.

Μεταξύ αυτών, θεμελιώδους σημασίας είναι ο έμπρακτος σεβασμός των σχέσεων καλής γειτονίας. Θα θέλαμε η γειτονική χώρα να έχει κάνει τα απαραίτητα βήματα προς την κατεύθυνση αυτή αλλά ακόμη αυτό δεν έχει γίνει".

στο: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... ubid=51113

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 06 Νοέμ 2007 17:10

Litsa έγραψε:υγ
@μιχάλης
Να χάσω την ψυχραιμία μου δεν την χάνω, σας το δηλώνω αυτό.
Αν μπορείτε να συνεισφέρετε στην κουβέντα έχει καλώς, αν όχι,
τότε με αυτήν την συμπεριφορά σας, μάλλον εγώ κερδίζω σε εντυπώσεις.
Η δική μου συμπεριφορά δεν είχε κάτι για να προκαλέσει τέτοιου είδους σχόλια.

Εδώ λέμε την γνώμη μας ελεύθερα,
όλοι μας

να με βρείτε να με πιάσετε δε μπορείτε
προσωπικά, δεν θέλω

Tα φορουμ είναι για να διασκεδάζουμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις.
εσύ μια φορά, κατάφερες να με διασκεδάσεις

Όποιος θέλει πόλεμο και δράση, κακώς διαλέγει τα φόρουμ αντί να πάει να γραφτεί σε ποδόσφαιρο ή σε μποξ ή σε άλλες πολεμικές τέχνες.
ελλείψει επιχειρημάτων, έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις τα παραπάνω..βέβαια, σε ζητήματα που δεν μπορείς να απαντήσεις απλά υπεκφεύγεις..

λες επίσης
Ελληνιστικών και ρωμαικων και πρωτοβυζαντινών.
Δεν εξετάζουμε τι παιδεία περίμενα να έχει αλλά τι έννοια είχε ο προσδιορισμός "έλληνας" τότε. Ο Ιωάννης Δαμασκηνός ήταν Άραβας
στην καταγωγή (με μαύρο πετσί) αλλά προσδιοριζόταν Έλληνας και έχει
μείνει στην συνείδησή μας ως τέτοιος, και υπάρχουν δεκάδες άλλα τέτοια
παραδείγματα από επιφανείς επιστήμονες και γενικότερο φαινόμενο σε
ευρύτερα κοινωνικά στρώματα εκείνη την εποχή.

Ενώ πριν από σένα έγραψα ότι
Δηλαδή, ένας λόγιος των ελληνιστικών χρόνων τί παιδεία περίμενες να είχε; φοινικική;Τον Δαμασκηνό τον λες πολύ απλά Σύριο με ελληνική παιδεία.. Τί πιο απλό;

Το συμπέρασμα ας το βγάλουν άλλοι..

Αναφορικά δε με την έννοια του όρου Έλλην, ο Ρωμαίος ποιητής Όράτιος (65-8μ.Χ.) σ' ένα και μόνο στίχο απέδωσε την ιστορική αλήθεια: «Graecia capta ferum victorem cepit» (δηλαδή: «η κατακτηθείσα Ελλάς κατέκτησε τον αγροίκο νικητή της» («Επιστολές» Η, 1, 156). Φαίνεται καθαρά εδώ πως όλες οι αρχαίες ελληνικές πόλεις αποτελούσαν στο σύνολό της την Ελλάδα, και εντός αλλά κυρίως εκτός συνόρων.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 06 Νοέμ 2007 20:20

Spirli έγραψε: Μην υποτιμάς την ελληνική διπλωματία όπως κάνουν στα Σκόπια.
Η Ελλάδα δεν είναι και τόσο … "ανίσχυρος παίκτης" στην διεθνή σκηνή.
Θα έλεγα πως το κυρίαρχο που θα έπρεπε να επιδιώξει η ελληνική
διπλωματία είναι με κάποιο τρόπο να εξομαλυνθούν οι σχέσεις με
Τουρκία ώστε να μειωθούν τα έξοδα για αμυντικούς εξοπλισμούς.
Κάθε χρόνο περίπου ξοδεύουμε για εξοπλισμούς, τόσα όσο ξοδέψαμε
για την Ολυμπιάδα σε μια 5ετία. Το πρόβλημα λοιπόν που είναι ορατό
δεν βρίσκεται στο όνομα της γείτονος αλλά στην επερχόμενη χρεοκοπία
της ελληνικής οικονομίας και στο ότι δεν δημιουργούμε υποδομές για
να αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις του μέλλοντος από πιο πλεονεκτική θέση.

Η ελληνική διπλωματία, και η ελληνική εξωτερική πολιτική γενικότερα,
κάνει πολλά για να λύσει κάποια προβλήματα αλλά ΤΙΠΟΤΑ για να επιλύσει
την βαθύτερη αιτία που προκαλούν αυτά τα προβλήματα. Αντίθετα, ο πυρήνας
των προβλημάτων μένει ανέπαφος και η στρατηγικός προσανατολισμός ξεροκέφαλος.

Το Μακεδονικό ζήτημα είναι μια παράμετρος του γενικότερου προβλήματος.

Spirli έγραψε: Αν και ήσουν … εξαιρετικά κουραστική,
Ουδείς άσφαλτος

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Νοέμ 2007 00:15

Δεν νομίζω να πρόσβαλα κανέναν.Κάποιοι άλλοι που υβρίζουν λέγοντας του Σκοπιανούς ''Μακεδόνες'',οτι δεν υπήρχαν Έλληνες το 1821 αυτοί προβλάνουν τους Έλληνες και όλον τον Ελληνισμό.Ας έχουν την άποψη τους και ας την λένε ελεύθερα.Δεν θα μας πείσουν όμως και με το έτσι θέλω και με ''τελείες και παύλες'' για το που ανήκει η Μακεδονία.Αυτήν την επιχειρηματολογία του ψευτοπροοδευτισμού του τΣΥΡΙΖΑ και των ομοίων του δεν την αντέχω άλλο ρε παιδιά και συγχωρέστε με.Αυτή είναι η άποψη μου, με τους χαρακτηρισμούς που προανέφερα να παραμένουν για όλους τους ομοιδεάτες της Λίτσας και όχι προσωπικά μόνο γι'αυτήν!

Συγγνώμη γενικά απ'όλους για την ''διατάραξη κοινής ησυχίας''....

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Νοέμ 2007 01:29

Αν οι οι Βαρνταρσκιανοί μας φέρουν ένα αρχαίο γραπτό του Αριστοτέλη που να είναι γραμμένο στα σλαβικά.Αν μας φέρουν ένα γραπτό που να λέει ο ίδιος ο Μεγαλέξανδρος οτι ήταν Σλάβος.Αν μας φέρουν ένα όνομα αρχαίου ''Μακεδόνα'' συγγραφέα που να επαληθεύει τους ισχυρισμούς τους.Αν μας φέρουν ένα κάτοικο απο τις χώρες που μέχρι και σημέρα τιμάνε τον Μεγάλο Στρατηλάτη ως απελευθερωτή και μας πεί πως ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν απο τα Σκόπια και οχι απο το Γιουνανιστάν.Αν μας Αν μας φέρουν κάποιο όνομα αρχαίου ''Μακεδόνα'' που να συμμετείχε στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες στην Ολυμπία τότε θα ζητήσω συγγνώμη απο την Λίτσα και απο την κάθε Λίτσα και θα τα πάρω ολα πίσω...

Περιμένω λοιπόν να βρεθούν αυτά που ζήτησα :!:

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 07 Νοέμ 2007 02:40

Space lord μην εκνευρίζεσαι και μην μισείς τη Λίτσα.
Το γεγονός που πρέπει να προβληματίσει όλους μας εδώ μέσα είναι η σκαιή και αντεθνική άποψη των Spirli και Διαχειριστή η οποία λέει ότι δεν έχουμε δικαίωμα !!!! να αποκαλούμε ανθρώπους όπως οι Σκοπιανοί Βουλγαρικής εθνοτικής καταγωγής (καλή ώρα σαν την φίλη μας τη Λίτσα) Βούλγαρους γιατί λέει τους βρίζουμε!!!
Δηλαδή αν πω τον Μπέκαμ "¶γγλε φίλε μου" θα μου κάνει μήνυση επί εξυβρίσει???!!! Τι λέμε τώρα?
Εγώ έχω δύο Βούλγαρους φίλους από την Βουλγαρία και έναν απο τα Σκόπια και ποτέ δεν θίχτηκαν όταν ξεκίνησα μια φράση με το "Εσείς οι Βούλγαροι" ή "Στη χώρα σας τη Βουλγαρία".
Κακό είναι να είναι κανείς Βούλγαρος?
Ερωτώ? Μια χαρά παιδιά δεν είναι οι Βούλγαροι?
Μήπως έχετε κύριοι ναζιστικές και ρατσιστικές απόψεις και "πιστεύω" και δεν το έχετε ακόμα αντιληφθεί ούτε εσείς οι ίδιοι?
Να μας το πείτε εάν τυχόν το έχετε αντιληθεί, τουλάχιστον να ξέρουμε τι πιστεύετε κύριοι.
Είναι ή δεν είναι οι Σκοπιανοί Σλαβικής προελέυσεως Βούλγαροι, ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Είναι ή δεν είναι η Λίτσα που διατείνεται ότι είναι ΕΘΝΙΚΑ Μακεδόνισσα (όχι ως προ τον τόπο καταγωγής της, ως προς την εθνικότητά της!!!) Βουλγάρα?
ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Και αν δεν είναι κύριοι Βουλγαρικής εθνικότητας η Λίτσα, απαντήστε μου ευθέως τι εθνικότητας είναι?
Εσείς να μου απαντήσετε, όχι η Λίτσα. Η Λίτσα έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου, έχει άσχημα βιώματα από το Ελληνικό κράτος και κακές προσλαμβάνουσες από το Σκοπιανό μόρφωμα και τους προπαγανδιστές του, και για εμένα ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ.
ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ? Γιατί δεν απαντάτε ευθέως στα επίμονα ερωτήματά μου?
ΦΟΒΑΣΤΕ?
Αφήνω την αδυναμία σας να εκφέρετε συγκεκριμένη άποψη επί του προκειμένου στην κρίση των αναγνωστών του φόρουμ.

Απάντηση