H επανεκλογή Bush

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 28 Ιαν 2005 21:13

Astral, Θα ήθελα και γώ ενα σουβλάκι. Αρκεί να μην προέρχεται από τα καπούλια του Bush.
Ομως γιά να μιλήσουμε λίγο σοβαρά. Το θέμα των Αμερικανών προέδρων φαίνεται τονισμένο, γιά πολλούς λόγους. Οπως πχ το μέγεθος της χώρας, η θέση της, ο τρόπος και η μορφή του πολιτεύματος. Ο Πρόεδρος των ΗΠΑ εκτελεί τα καθήκοντα του, ας πούμε δικού μας Προέδρου, δικού μας πρωθυπουργου και άλλων κρατικών υπαλλήλων. Ομως δεν μοιάζει καθόλου, μα καθόλου με αυτά που αλλες χώρες εχουν. Υπάρχει όμως ενα κοινό σημείο. Και αυτό είναι το βρώμικο μέρος. Οι νταβατζήδες, διαπλεκόμενοι, "πολιτικοί ψεύτες" ζουν και θάλλουν σε ολο τον κόσμο. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Η ειλικρίνεια απαγορεύεται ρητα. Αλλοιώς χαθήκαμε. Και στη χώρα μας αυτά υπάρχουν σε μικρό η μεγαλύτερο βαθμό. Το Dinner με 1500 δολλάρια το πιάτο, που εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε, είναι κάτι που σε μας φαίνεται παράξενο.
Μονο σε μας. Σε εκείνους φαίνεται φυσιολογικό, σωστό και πρέπον. Δεν μπορούμε να κάνουμε σοβαρή και υπευθυνη κριτική. Τον Bush μπορούν να τον κρίνουν ΜΟΝΟΝ οι Αμερικανοί. Είναι δικός τους, τους βολευει, τους ενοχλεί ή τους αφήνει αδιάφορους. Για ολους εμάς ολα αυτά παίρνουν την καλή ή κακή πλευρά ανάλογα με τη διάθεση μας της στιγμης. Αλλά σε κάθε περίπτωση μπορούμε να πούμε." Μωρέ τι μας λες?? Σκασίλα μας".
Οσο γιά την εκλογή Bush κάτι μου λέει, και φαίνεται από πολλες πλευρές ότι είχε δίκηο, πάνω σε πάρα πολλά θέματα, οσο και αν εγώ τον θεωρώ βλάκα. Η επανεκλογή του ήταν μία πολύπλοκη ιστορία που συμπεριλαμβάνει μεταξύ άλλων ....και τα βρώμικα που ανέφερα πιό πάνω.
Ρώτησα, από τότε που αρχισε το πρόβλημα του πολέμου στο Ιρακ, πολλoυς αντιρρησίες αν έχουν κάποια λύση. Περίεργα όμως οχι μόνον κανουν ολοι την πάπια, αλλά περιέργως ξαφνικά σταμάτησαν οι διαμαρτυρίες. Αυτό λοιπόν είναι οι ψήφοι που πήγαν στα ψηφοδέλτια του Bush.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 29 Ιαν 2005 14:51

Τώρα για να σας ανοίξω την όρεξη λιγάκη και μετά πάλη πίσω στο θέμα του τόπικ :D

http://www.snowymountaincoffee.com/images/gyros.gif
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 29 Ιαν 2005 16:58

Astral σε μισώ...τέτοια post πρέπει να διαγράφονται άμεσα.
Jerry κανονικά δεν θα μας ενδιέφερε η εκλογή αμερικανού προέδρου αλλά...είναι de facto πλανητάρχης, οι αποφάσεις του επηρεάζουν πλέον όλο τον κόσμο, άρα μπορούμε να τον κριτικάρουμε. Σαφώς δεν έχουμε το δικαίωμα να ψηφίζουμε γι'αυτόν αφού καταρχήν είναι ο πρόεδρος των ΗΠΑ και μετά όλα τ'άλλα.
Επίσης για το 'πρόβλημα' του πολέμου στο Ιράκ...το δημιούργησαν ή δεν το δημιούργησαν οι ίδιοι οι αμερικάνοι?Όταν οι επιθεωρητές έλεγαν ότι δεν υπάρχουν όπλα μαζικής καταστροφής, γιατί έβγαιναν Ραμσφελντ και σία και έλεγαν ότι υπάρχουν?Και άντε έκαναν την εισβολή, μετά είχαν μια χώρα υπό κατοχή, χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα τι να πράξουν. Κλασικός καουμποϊσμός...μπαίνω στο σαλούν, τα σπάω όλα και άσε τον πιανίστα να παίζει.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 31 Ιαν 2005 04:11

Feanor,
Παλι με κρατάς ξύπνιο στις 2,30 το πρωί.
Αυτή τη στιγμή είσαι ο Πόεδρος των ΗΠΑ. (Φυσικά με 5 γραμμ. μυαλό περισσότερο.)Με ρωτας Εχει ο Σανταμ οπλα μαζικής καταστροφής? Απαντώ, ισως , μάλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν επιτεθείς , οπως συνέβει, θα βρείς το μπελά σου. Αν δεν επιτεθείς και ο Σανταμ εχει οπλα και τα χρησιμοποιήσει γιά να σκοτώσει 15 ατομα ολα κι όλα τι θα γίνει ?? Πάλι εσύ θα φταίς. Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα.
Το να εχει είναι ισως περισσότερο πιθανόν, αφου εχω δει επίσημες φωτογραφίες γυναικών και παιδιών και ανδρών με χωμένα τα μούτρα τους στη γωνία που σχηματίζει ο δρόμος με τον τοιχο, προκειμένου να αποφύγουν τα αέρια. Νεκροί πολλοί. Το σχέδιο του Bush δεν ήταν αυτό που ολοι πιστευαμε. Δηλ. το πετρελαιο. Ηταν άλλα πράγματα που θα πώ πιό κάτω. Τον Bush τον τραβούσε με το ζόρι ο Σανταμ με τα καμώματά του.
Και αφού βρήκε τη δικαιολογία που ήθελε. Πολυ, υπερβολικά ευκολα, μπήκε στο Ιρακ με το σκοπό, αφού κατα τη γνώμη του γαληνεψει τα πράγματα να αφήσει τους Ιρακινούς να ζουν ευτυχισμένα και χαρούμενα, με ολο τους το πετρελαιο, και εκείνος, απλά και ωραία να εγκαταστήσει τις απιοτούμενες σωληνώσεις γιά να περάσει το περτελαιο του ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ στη θάλασσα. Αυτό είναι το ολο παραμύθι. Καλό? Και πολύ μάλιστα, μόνο που εκανε ενα σοβαρό λάθος. Σχεδίασε το πώς θα μπεί στο Ιρακ, αλλά οχι το πως θα βγεί. Και ετσι την πάτησε από χέρι. Θα μου πείς, γιατί δεν πήγε από την σύμμαχό του την Τουρκία?? Απλά 1. γιατί η από ξηράς απόσταση είναι πολύ μεγαλύτερη 2. γιατι κάθεται στο σβερκο των Ιρακινών, αλλά τους εμπιστεύεται 10 φορες περισσότερο από τους Τουρκους. Το Ιρακινό πετρελαιο δεν μπορει να το χρησιμοποιήσει ούτε γιά εναν αναπτηρα. Οι Ιρακινοί θα του δημιουργούν προβλήματα ανυπερβλητα.
Φυσικά όταν μιλάω γιά τον Πρόεδρο θα κατάλαβες οτι εννοώ το επιτελείο του. Λάθος κατάλαβες. Μία στενή του συνεργάτης και γιά μένα ενα αξιολογώτατο ατομο είναι η Dr. Contoleeza Rice.
Η Dr. Rice λοιπόν εκληθη να καταθέσει στη εξεταστική επιτροπή στην ερευνα για το συμβάν της 11 Σεπτ. Σαν πιστη, και ικανή βοηθός και συνεργάτης σκοτώθηκε να τον υπερασπισθεί. Εχω όλα τα πρακτικά, αλλά και το είδα ολο στην Τηλεόραση. Πίστεψέ με .Οσο η Rice προσπαθούσε να τον καλύψει, δηλ. να δηκαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, τοσο τον χαντάκωνε. Οσο η λογική της ήταν τετράγωνη και η σκέψη της οξύτατη, τοσο πιό βλάκας φαινόταν.
Δυστυχώς ο Πρόεδρος είχε μόνον δύο καλούς και άξιους συνεργάτες. την Rice και τον Powel. Απο ότι βλέπω ουδεποτε ακουσε τη συμβουλή τους.
Ο Powel, στο συμβούλιο ασφαλείας του ΟΗΕ εδηλωσε καθαρά οτι υπήρχαν σοβαρες υποψίες αλλά όχι επαρκείς για ενα τετοιο εγχείρημα. Ο Powel ειναι πανω απ'ολα στρατιώτης και ξέρει ολα αυτά τα μυστικά. Ομως ο πρόεδρος του τα επρηξε και αυτός τον εγραψε και πάει να καλλιεργήσει πατάτες. Εχουν (οι πατάτες) πολύ περισσότερη λογική. Λοιπόν ασε με να πάω γιά υπνο και αυριο θα σου πώ ακόμη ενα παραμύθι με τον Ulcle Sambush>

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 31 Ιαν 2005 10:30

Καταρχήν δεν κατηγορώ μόνο τον Μπους. Αν δεν είχε στα χέρια του τη δύναμη που έχει θα ήταν πολύ διασκεδαστικός, τώρα είναι και επικίνδυνος. Στις ΗΠΑ αυτή τη στιγμή είναι στην εξουσία (νομοθετική, εκτελεστική, σε λίγο και δικαστική) μια συντηρητική, χριστιανική ομάδα, της οποίας το όραμα για την χώρα (και τον κόσμο) προκύπτει μέσα από χωρία της Π.Διαθήκης. Ασχέτως θρησκευτικών πεποιθήσεων του καθενός μας, αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο. Σε τι διαφέρει η κυβέρνηση των ΗΠΑ από τους Ταλιμπάν του Αφγανιστάν?Σίγουρα ο Μπους και η παρέα του πλένονται συχνότερα.

Καμμία αντίρρηση, ο Σαντάμ είχε κάποτε όπλα μαζικής καταστροφής (με την ούγια να γράφει ΗΠΑ), αλλά εξακολούθησε να έχει και μετά από τόσα χρόνια επιθεωρήσεων?Αν πρόκειται να ξεκινήσεις έναν πόλεμο για αυτό το λόγο πρέπει να είσαι 100% σίγουρος ότι τα όπλα υπάρχουν, επιχειρήματα του τύπου 'δεν βρήκαμε κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις' δεν στέκουν. Με αυτή τη λογική αρχίζουμε όλοι πόλεμο εναντίον όλων γιατί...έλα μωρέ τώρα θες και λόγο.

Αλήθεια, η Τεχεράνη απέχει πολύ από τη Βαγδάτη?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 31 Ιαν 2005 15:20

Εν συντομία, με την ουγια ναγράφει ΗΠΑ, Πολυ σωστό. Αν θυμάσαι είχα ξαναγράψει σχετικά.
Η Τεχεράνη απέχει παρα πολυ από τη Βαγδάτη, αλλά ο Bush ξέχασε το υποδεκάμετρο στο σπίτι, κι αν παει στο μάθημα χωρίς αυτό, φοβάμαι οτι ουτε το σκονάκι θα τον βοηθήσει. Το Ιραν είναι πολυ περισσότερο προηγμένο, εχει τα τελευταία χρόνια δημοκρατικο-εξευρωπαισθεί, και πάνω απ΄ολα δεν δουλεύει με τον κενο Αραβικό φανατισμό. Θα βάλει στη φωτιά το τηγάνι, το λάδι (Αγνό, Παρθένο κλπ) και θα του μείνει μόνο το να αλευρώσει τον Bush. Και τότε θα ελθουν πολλά πηρούνια για μεζέ.
Οι ομηροι της πρεσβείας, αν θυμάσαι, κράτησαν τα πρωτοσέλιδα, αλλά ο Homeini παρεμενε αμίλητος. Τώρα που ο κόσμος είναι πιο συγκρατημένος
ο Αλλάχ να τους φυλάει!!!!

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 01 Φεβ 2005 17:48

Οι στρατικο-πολιτικές επεμβάσεις του Bush, ας μείνουν μεταξύ αυτών που αμεσα επηρεάζονται.
Μπορούμε ομως να συζητήσουμε γιά τρία άλλα πράγματα.
Το 1. Η αντίληψη του Bush γιά το αξίωμα και τη θέση του. 2 Το ίδιο γιά τον Nixon 3. Τα αποτελέσματα αυτής της αντιλήψεως.
Σύμφωνα με το σύνταγμα ο Πρόεδρος έχει το δικαίωμα του να κάνει ότι νομίζει. Με λίγα λόγια, δεν εξετάζεται άν εχει επίγνωση της έννοιας αυτής.
Το μόνο που μας σώζει είναι οτι κρίνεται "ο ιδιος" γιά τις πράξεις του. Ενώ στην Ευρώπη ο Ανώτατος αρχων πολίτης ή βασιλεύς είναι ανευθυνος.
Ο πρόεδρος εχει τα κλειδιά των πυρηνικών. Γιατί δεν εχει τα κλειδιά των ΄λλων οπλικών συστημάτων?? Απλά. Μία συμβατική προσβολή μπορεί να εχει πολύ χειρότερα αποτελέσματα από την πυρηνική. (Βλέπε Ιαπωνία 1941-1945). Ομως στη περίπτωση των συμβατικών ο υπευθυνος ισχυρίζεται οτι απλά διεξάγει πόλεμο. Στην άλλη ομως προτιμάει κάποιος αλλος να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Αυτό είναι ακριβώς που κατηγορούμε, ή για να είμαι πιό σαφης, συζητάμε και κουνάμε με οίκτο το κεφάλι προς τον Bush. Δεν υπάρχει καποιος τρόπος να του υποδείξουμε οτι ο Rumsfeld είναι πολύ επιεικώς ότι χειρότερο θα μπορούσε να βρεί. Δεν υπάρχει τρόπος να του υποδείξουμε ότι είναι χαζομάρα χοντρή η απαγόρευση παροχής πληροφοριών γιά τους περασμένους προέδρους.
Οι ΗΠΑ πρωτοστάτησαν στην ιδρυση του ΟΗΕ. Θα ξεχάσω τελείως τα γεγονότα του οτι χρωστάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους στον ΟΗΕ, θα ξεχάσω ότι εβαλαν υποχρεωτικά τον Annan γενικό γραμματέα γιατι ο προηγούμενος δεν πήγαινε με τα νερά τους. (αλλο αν o Annan δεν τους κανει το χατηρι). Και θα σταθώ στο γεγονός οτι πήγαν στιο Ιρακ χωρίς την εγκριση και μάλιστα αντίθετα προς την οδηγία του ΟΗΕ. Μη μου γράψετε οτι φάσκω και αντιφάσκω. Ο Bush μπορει να είχε 100 φορες δίκηο, αλλά το τιναξε στον αέρα με τό σκεπτικό. "Πρόεδρος είμαι ότι θελω κάνω." Αυτο τπ δόγμα το κρατάμε πολυ στην πατρίδα μας. με μιά μικρή αλλαγή "Τρελλος είμαι ότι θέλω κάνω". Ο μακαρίτης ο Nixon με την σοφία του και την τετράγωνη λογική του (Του είχαν στρογγυλέψει τις γωνίες) είπε οταν τον κατηγόρησαν γιά το Watergate και τις μαγνητοσκοπήσεις των συνομιλιών στο γραφείο του, ότι Ναι! είναι παράνομο αλλά οταν το ζητάει ο πρόεδρος γίνεται νομιμο. Το αποτέλεσμα είναι σε όλους γνωστό.
Ο σημερινός, σηκώνει τα ίδια μυαλά (κατι αλλο θα έλεγα αλλα....).
Πιστεύω ακράδαντα οτι ο Bush δίκηο ΄η άδικο, οι ενέργειες και οι πράξεις του είναι ολες στην λανθασμένη, ή καλύτερα στην αισχρότατη πλευρά.
Δεν ξέρω γιατί αντιπαθω παθολογικά τους Ρεπουμπλικάνους. Η θειά μου οδοντίατρος πολύ μορφωμένη, πήγε στην Αμερική το 1958. Και σήμερα μου λέει μερικά πράγματα που θα αξιζε να μεταφέρω. Ο Clinton φεύγωντας αφησε ενα περίσευμα στα ταμεία του κράτους που οι Αμερικανοι είχαν χρόνια να δουν. Λίγους μήνες μετά ο νυν πρόεδρος ηταν χρεωμένος ώς το λαιμό. Οχι ο ίδιος μόνον αλλά ολη η Αμερική. Στο θέμα Levinsky οπως ξέρετε υπήρχε και μιά αλλή κοπελλα, η οποία ανεφερθει για κάτι παρόμοιο. Η κοπέλλα αυτη, ήταν μια χαμηλομισθη υπάλληλος στο Arkansas. Οι ρεπουμπλικάνοι την έφεραν στην Washington για να καταθέσει κατά του Clinton. Η αμοιβή της?? Μία καινούργια μύτη. Πλαστική η οποία στοίχισε πανω από US$ 65.000. Αυτο είναι χαρακτηριστική συμπεριφορά των ρεπουμπλικάνων. Παντως να είστε σίγουροι, Ο Bush θα εχει πολλές απαντήσεις να δώσει. Αν δεν το έχει κάνει ήδη, είναι γιατί τον βοηθούν, αθελά τους ο Bin Laden και οι ομοιόι του.Αλλά ολα εχουν ενα τέλος. Και μη ξεχνάτε. Πρόεδρος είμαι οτι θέλω κάνω. Αλήθεια????

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 03 Φεβ 2005 11:44

Jerry με έχεις μπερδέψει εντελώς, διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις δημοσιεύσεις σου, σε αυτή αλλά και άλλες συζητήσεις, και δε μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς λές, ποιά είναι η άποψη σου.

Και για να μην παρεξηγηθώ, το γράφω αυτό χωρίς καμία κριτική διάθεση, απλά ώς ειλικρινή απορία. Ίσως και να μην καταλαβαίνω εγώ τί θέλεις να πείς.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 04 Φεβ 2005 11:07

Μιχάλη, ο λόγος που παραξενεύσαι ειναι οτι δεν παίρνω μιά απόλυτη θέση.Δεν αποφευγω την ευθύνη των ιδεών μου, αλλα προσπαθώ να δώ και να καλύψω ολα τα δεδομένα. Οταν ήμουν νεώτερος επέμενα πάνω σε κάτι και στο τέλος ετρωγα τα μούτρα μου. Η παρέα σας θέλει συζήτηση. Συμφωνώ πάνω στο θεμα την κάθε φορά, αλλά προσπαθώ να πω οτι κάτι που γίνεται, καλο ή κακό δεν είναι ξεκρέμαστο και γιά να το κρίνουμε πρεπει να το δούμε από παντου. Δεν φάσκω και αντιφάσκω. Στα πιό πολλά πράγματα συμφωνω άλλα μπορεί ισως οχι απόλυτα, ή καλύτερα με αντιρρήσεις, δεν εννοώ επιφυλάξεις, εννοώ αντιρρησεις.
Το πρόβλημα είναι διπλό. 1. οτι μιλάω πολύ. 2 οτι δεν ξέρω καθόλου γραφομηχανη και κάνω λάθη ή αφήνω κενά στην εκφρασή μου, ή δίνω λανθασμένες ή και επιπόλαιες απαντήσεις. (ευτυχώς οχι συχνα, ελπίζω).
Πάντως σε ευχαριστώ με ολη την καρδιά μου γιά την παρατήρησή σου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 04 Φεβ 2005 14:11

Αγαπητέ Jerry, σε καταλαβαίνω, όμως έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι να παρακολουθώ κάποιες συζητήσεις καθώς συνεχώς φαίνεται να ξεπετιούνται νέα κεφάλια.

Απάντηση