H επανεκλογή Bush

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 22 Ιαν 2005 03:09

Επισήμως οι ανθρωποι χαρακτηρίζονται, φυλετικά, από τους Αμερικανούς ως εξής:
Καυκάσιοι= οι λευκοι. Αφρο=οι μαυροι, Hispanics (λευκοί) ολοι οι Λατινο αμερικάνοι. Natives = Οι Ερυθρόδερμοι, Orientals =οι Κινεζο-βιετνο γιαπωνέζοι Arabs= οι Αραβες. Αυτά μπορεί να τα ακούσει κανείς από τη συχνότητα της αστυνομίας.
Η γνώμη μου όμως και, πιστεψτε με, η εμπειρία μου, είναι οτι στον κόσμο υπάρχουν μόνον δύο φυλές. Οι Καυκάσιοι Αμερικανοί και ολοι οι αλλοι.
Παιδιά, δεν κάνω πλάκα. Μιλάω πολύ σοβαρά. Τα λεγόμενα και γενόμενα με τύπους σαν τον Bush, τον Nixon, και άλλους δεν με εκπλήσουν καθόλου. Ούτε τα 50 εκατομύρια της ορκομωσίας.
Ακόμα και οι πιό παλαιοι, οι πιό Αμερικανοποιημένοι μάυροι Afro-Americans έχουν τεράστια, απύθμενη διαφορά από τους Αμερικανούς. Είναι γιά μένα, πολύ πιό εξυπνοι, τιμιώτεροι, ταλαντούχοι, μορφωμένοι και πολλά άλλα.
Οταν κατέληξε η Ελλάδα να δώσει τόση βοήθεια στα Θύματα της Καταστροφής στον Ινδικό, και οι ΗΠΑ ξόδεψαν τα εκατομύρια αυτά για τον εαυτό τους, δεν μπορείς να πείς τίποτα. Δεν θα το καταλάβουν.Είναι αυτή η νοοτροπία τους. Και έχω πολλούς λόγους να το πιστεύω αυτό. Δεν φταίνε. Απλά το μυαλό τους δεν μπορεί να φτάσει στο επίπεδο του υπόλοιπου κόσμου. Ολου του κόσμου. Χωρίς φυσικά να ξεχναμε ότι υπάρχουν και καλοί Αμερικανοί.΄Και αν δεν τα μάθατε, ερχεται καινούργιο Τσουνάμι γιά τον Β......sh. Θα επιτεθεί λέει στο Ιραν. Το Ιραν και το Ιρακ μοιάζουν λίγο στον ήχο αλλά σε τίποτε άλλο. (Το όνομα του κυρίου προέδρου το άφησα με αποσιωπητικά γιά να καταλάβετε ότι ανάμεσα στη μύτη και το τριχωτό της κεφαλής του δεν υπάρχει τίποτα. )

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 22 Ιαν 2005 12:04

Ενα πράγμα ξέρω και περιμένω: οτι ανεβαίνει, κατεβαίνει.

Ετσι και ξυπνήσουν οι Κινεζοι, θα τρεχουν να κρυφτούν οι Αμερικάνοι.

Το κακό είναι ότι πάντα θα υπάρχει μια υπερδύναμη χώρα να δυναστεύει τις υπόλοιπες.
IT 'S NOT HOW FAST YOU GO IT 'S HOW YOU GO FAST!!!

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 22 Ιαν 2005 23:12

Gibson,
Η Κινα ξύπνησε. Και η Αμερική τρέεεεεεχει. Μονο που η Κινα και μαζί της ολη η Απω-Ανατολική οικογένεια δεν έχουν καμμία σχέση με το παρελθόν.
Η Κίνα απλώς ισχυρίζεται ότι είναι Κομμουνιστική χώρα. Πρόκειται γιά μιά περιοχή του κόσμου οπου τα πάντα είναι μοντέρνα. Οτι το καλύτερο σε Επιστήμες Τεχνες. Εμπόριο. Διασκέδαση κλπ. Και νομίζω ότι αυτά τα πράγματα εχουν πολύ μεγαλύτερη ισχύ και πλουσιώτερα αποτελέσματα από οποιοδήποτε οπλοστάσιο. Περίμενε και θα δεις. Οσο γιά το γεγονός ότι πάντα μιά χώρα ειναι ο Δυνάστης των άλλων, ειναι κάτι φυσιολογικό,πάντα υπήρξε και πάντα θα υπάρχει. Επί πλέον, θεωρώ ότι είναι κάτι καλό γιά τον κόσμο. Γιατί εκείνος που δυναστεύεται, ατομο, ή ομάδα, κανει πάντα και μάλιστα εντελώς ασυναίσθητα προσπάθεια να πάρει τη θέση του δυνάστη, γιά να την χάσει αργότερα από καποιον ικανότερο και να συνεχίζεται η ζωή. Οι ΗΠΑ είναι σήμερα το αφεντικό. Θα συζητούσαμε ομως σήμερα και θα ψάχναμε γιά λύσεις άν είμαστε ολοι το ίδιο?? Να είσαι σιγουρος πως οχι. Και σε κάθε κοινωνία, ασχετα του πόσο μεγάλη ή μικρή πρέπει να υπάρχει Ενας και μόνον Ενας αρχηγός. Και όσο πιό σκληρός δυνάστης είναι τόσο οι υποταγμένοι, αναπτύσωνται και προοδεύουν.Για να πάρουν τη θέση του και να κάνουν ακριβώς το ίδιο.

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 23 Ιαν 2005 03:18

Οταν λέω να ξυπνήσει η Κίνα, εννοω οικονομικά. Αν θυμάσαι, οταν οι Αμερικάνοι βομβάρδισαν "κατα λάθος" την κινέζικη πρεσβεία, ο Dow Jones έκανε βαθιά βουτιά. Οικονομικά η Κίνα την έχει την Αμερική. Απλά δεν ασχολούνται με τη δύση.

Οσο για το οτι πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιος δυνάστης, δε θα συμφωνήσω. Μπορεί έτσι να γίνεται στην πράξη, αλλά άντε να πεις στον "τρίτο κόσμο" <<πεινάτε, αλλά είναι για την πρόοδο σας>>.
Πρακτικά η αλλαγή υπερδυνάμεων γίνεται με "πόλεμο". Δε νομίζω λοιπόν οτι ο πόλεμος βοηθάει το ανθρώπινο είδος να προοδεύσει.

Οι στίχοι του J. Lennon στο Imagine μπορεί να είναι ουτοπία, αλλά δεν είναι ανόητοι.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 23 Ιαν 2005 04:55

Ακριβώς αυτό λέω. Ο Τρίτος κόσμος ήταν άγνωστος μέχρι χθες το βράδυ. Η μεγαλη αυτή διαφορά με τον υπόλοιπο κόσμο, οπως θα παρατηρήσεις τους έχει προωθήσει, και πολύ μάλιστα, στο να τραβάνε ολων μας το μανίκι. Ε' τι γινεται εδω?? Γιατί αυτο και οχι το άλλο. Πριν πολύ λιγα χρόνια υπηρχε η Αμερική, Ο Κκαναδας και η Αυστραλία γιά τους μετανάστες, η Βρετανική αυτοκρατορία και το Σιδηρούν παραπέτασμα. Η Ευρώπη μόλις είχε αρχίσει να φαίνεται. Ηξερες που είναι το Dar-es-Salam? Ηξερα τις περισσότερες από τις χώρες αυτές σαν οποιαδήποτε αλλή. Εμείς είχαμε 10 και η πολύ πλούσια Botswana, η οπως την ελεγαν τότε ήταν η χώρα που ο πλουτος πετιέται στο δρόμο γιατί περισευει. Οταν η διαφορά, η πραγματική διαφορά δημιουργήθηκε, τότε βρήκαμε ότι υπάρχουν και άλλες χώρες. Ο UThant ήταν Βιρμανος. ο Amman είναι από τη Γκανα. Αν εχεις ψυγειο θέλω και εγώ. Και αν δεν φροντίσεις να το έχω τοτε θα δράσω μόνος μου. Ο πόλεμος είναι 1. κακός. 2.δεν λύνει τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ μάλλον μπερδευει τα πράγματα. Οταν λέω δυνάστης εννοώ τον ισχυρό αρχηγό ό οποίος θα μπορει να Επιβάλει τον αποδεκτό νόμο. Να παρρηγορήσει τον απογοητευμένο. Να διδάξει τον τρόπο ζωής μαζι με τους άλλους. Τον ανταγωνισμό όχι την αντιπαλότητα. Ο σωστός σκληρος αρχηγός. Κάνει λάθη τα οποία παραδέχεται γιατι αντέχει να τα αντιμετωπίσει. Και τότε ξέρεις τι γίνεται. Εχει ολο τον κόσμο μαζί του. Αν εχει την ισχύ μόνο φαινομενικά χωρίς να μπορεί να την εκμεταλευτει, τοτε γίνεται αυτό που πολύ σωστα ΄εγραψες: Για εκείνο που ανεβαίνει και....κατεβαίνει.
Τους στίχους του Λένον δεν τους ξέρω. Ξέρω τους Beatles και μερικά υτραγούδια τους αλλά ποτέ δεν θεώρησα ότι έχω χρόνο γιά νξα ασχοληθώ με τα λεγόμενα και γραφόμενά τους. Εζησα σχεδόν τρία χρόνια στην καρδιά του Hollywood αλλά ποτέ δεν ζήτησα αυτόγραφο. Δεν μου καίγεται καρφι. Οι γνώμη του Λενον στο θέμα δεν λύνει προβλήματα. Θέλει κάτι παραπάνω που για να το αποκτήσεις χαλάς τα παντελόνια σου στην καρέκλα και οταν νομισεις οτι κάτι κατάφερες, πηγαινεις στον Ινδικό και δουλευεις 30 ώρες το εικοσιτετραωρο γιά να εμβολιάσεις τα παιδιά ή να κόψεις ξύλα γιά το σπίτι του πλούσιου ιθαγενή της τρίτης χώρας.

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 23 Ιαν 2005 14:44

Θα συμφωνήσω μαζί σου, σχεδόν σε όλα.

Το θέμα όμως είναι οτι ο δυνάστης δεν είναι ο σωστός σκληρος αρχηγός. Ούτε επιβάλλει τον αποδεκτό νόμο. Και φυσικά δεν διδάσκει τον τρόπο ζωής, αλλά τον επιβάλλει. Τέλος, δεν παρηγορεί τον απογοητευμένο, αλλά τον ανοικοδομεί. :wink:

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 27 Ιαν 2005 01:03

Gibson, sorry . Εκανα λάθος. Μου είχε μπεί η ιδέα των αρχαιοελληνικών όρων Σατράπης και Τύραννος. Οροι που απέκτησαν ίσως κακή φήμη λόγω της Ανάποδης συμπεριφοράς ορισμένων από τους φέροντας τον τίτλο, αρκετά αργότερα στην ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 27 Ιαν 2005 12:54

Έχω κάποιο προαίσθημα ότι οι πρόεδροι δεν εκλέγονται και τόσο δημοκρατικά, κάποιες κομπίνες που παίζονται και ο κόσμος νομίζει ότι επιλέγει αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι...

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά αυτό το πράγμα να βλέπεις τους ίδιους και τους ίδιους ή να διαλέγεις ανάμεσα σε δύο @#$!@#! δεν ξέρω αν είναι δημοκρατικό...

Μπεεεεεεεε!!! :wink:
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 28 Ιαν 2005 00:20

Astral, Κακώς εχεις ενα τέτοιο προαίσθημα. Να σταματήσεις αμέως. Οι εκλογή του Αμερικανου προέδρου, εχει και το λάκκο και τη φάβα. Οχι γιατί η επιλογή είναι μεταξύ δύο μόνον, αλλά και αυτός που βγαίνει είναι χωμένος στα διαπλεκόμενα ως τις ακρες των μαλλιών του. Ομως γιά ρίξε μιά ματιά στα τεκτενόμενα μέχρι τη στιγμη που θα πρωτοπαρουσιασθούν οι πρώτες ιδέες για μιά επικείμενη αναμέτρηση. Α!!! και με την ευκαιρία να σου πώ οτι εχω γιά σένα μιά προσκληση γιά δείπνο με τον διάδοχο του νυν. Θα την πληρώσεις μονάχα γιατί μου τελείωσαν τα ψιλά Κατέβαινε λοιπόν το κατώτερο US 1500.00 το πιάτο. Καλη χώνεψη!!

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 28 Ιαν 2005 13:54

Και γιατί να σας χαλάσω την όρεξη;;;; Αφού με ένα γεύμα X00000 USD κανονίζονται πρόεδροι, αντικαταστάτες τους, νταβατζίδες, κ.λ. φρούτα !!!!

Ελπίζω να περάσεις καλά, εγώ βολεύομαι με φασολάδα και ελίες, με μπακλαβά και σουβλάκια... ¶λώστε είναι πιό νόστιμα απο το πασπατημένο πάνω σε ένα πιάτο 5 τ.μ. 3 αρακάδες καμιά σάλτσα και μισοψημένο κρέας...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Απάντηση