H επανεκλογή Bush

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 05 Νοέμ 2004 20:50

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΣΜΟΙΡΗ
ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ???
ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΜΙΛΟΣΕΒΙΤΣ????
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΦΡΙΚΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ???
................................................
ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ "ΜΟΔΑ"...
Ο ΝΕΟΣ ΕΧΘΡΟΣ,ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΙΡΑΚ.
................................................
ΚΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ,ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΜΟΓΙΟ.
ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "FAHRENHEIT 9/11"?
ΒΑΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΜΑΙΚΛ ΜΟΥΡ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 05 Νοέμ 2004 23:14

apistos έγραψε:ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "FAHRENHEIT 9/11"?
ΒΑΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΜΑΙΚΛ ΜΟΥΡ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...
Την είδα, αλλά δεν είδα κάτι καινούριο. Αν παρακολουθείτε το "ρεπορτάζ χωρίς σύνορα" που κάνει ο Στέλιος Κούλογλου στη ΝΕΤ θα διαπιστώσετε ότι κάνει για δύο Μουρ! Τελικά όμως, εκ του αποτελέσματος, δεν επηρέασε και πολύ, παρόλο την επιτυχία που είχε και την εμμονή των ανθρώπων του Mr. Bush να μην προβληθεί πριν τις εκλογές.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 08 Νοέμ 2004 11:16

Πάντως όσον αφορά την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, αυτό που δηλαδή άμεσα μας αφορά σαν χώρα, δεν θα άλλαζε κάτι, όποιος και να ήταν πρόεδρος.. Ούτως ή άλλως πιστεύω ότι η εξωτερική πολιτική μιας τέτοιας χώρας δεν είναι δυνατόν να αλλάζει με την αλλαγή του προέδρου.

Σίγουρα όμως η οικογένεια Μπους (μπαμπάς και βλαξ) είχε συγκεκριμένους λόγους να να διαλύσει το Ιράκ (βλ τεξανά πετρέλαια).

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 08 Νοέμ 2004 13:30

Δεν έχω δει το FAHRENHEIT 9/11, είδα όμως τις εξαιρετικές εκπομπές του Κούλογλου και μου δημιουργησαν πολλά ερωτηματικά και πολλές σκέψεις.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 08 Νοέμ 2004 17:18

Alex, ο Κούλογλου εμβάθυνε πολύ περισσότερο από τον Μουρ. Η αποκάλυψη της υπόθεσης Northwoods ήταν πραγματικά εκπληκτική.

Για όσους δεν γνωρίζουν το γενικό επιτελείο των αμερικανικών ενόπλων δυνάμεων εμπνεύστηκε την μυστική επιχείρηση " Northwoods " η οποία περιελάμβανε μια σειρά τρομοκρατικές επιθέσεις μέσα στις ΗΠΑ καθώς και την κατάρριψη ενός αμερικανικού αεροπλάνου από την CIA. Οι ενέργειες αυτές θα αποδίδονταν στις κουβανικες μυστικές υπηρεσίες ώστε να δικαιολογηθεί η επίθεση εναντίον της Κούβας. Το σχέδιο εγκρίθηκε από το γενικό επιτελείο, αλλά η κυβέρνηση Κέννεντι το απέρριψε.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Νοέμ 2004 10:00

Και ο τριανταφυλλόπουλος είχε αφιερώσει κάποιες εκπομπές για να δείξει ότι η αμερικανική κυβέρνηση ουσιαστικά γνώριζε ή ότι είχε βάσιμες υποψίες για την "επίθεση" στους δίδυμους πύργους.
Δεν σας έκανε εντύπωση η φάτσα του μπους όταν του ανακοίνωσαν ότι γίνεται η επίθεση?Ξεχείλιζε από βλακεία.. Και συνέχισε να διαβάζει παραμύθια στα παιδιά ενός σχολείου που βρισκόταν?
Το δεύτερο αεροπλάνο γιατί δεν κατερίφθει μετά την σύγκρουση του πρώτου, αφού και αυτό ήταν κατά πολύ εκτός πορείας? Γιατί λέγεται πως έλειπαν όλοι οι εβραίοι (μη επιβεβαιωμένο)?Γιατί δεν δείχνουν εικόνες από το αεροπλάνο που έπεσε στο πεντάγωνο, ή μήπως δεν έπεσε?
Όλα σχεδιασμένα για να αρχίσει η ''μεγάλη μάχη'' ενάντια στην τρομοκρατία!!

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 09 Νοέμ 2004 10:39

Mιχάλη Εγώ το έχω ξαναπεί:
Μπούς-ΒΛΑΞ, Εβραικό Λόμπυ των Η.Π.Α. & Μπίν Λάντεν είναι μιά παρέα :)

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 10 Νοέμ 2004 10:06

Δυστυχώς Ποσειώνα, επιχείρηση είναι, όχι παρέα.. Μία καλοστημένη επιχείρηση..

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 10 Νοέμ 2004 11:06

Αλλά για εκείνο που Απορώ είναι γιατί δέν προβάλλεται απο Κανέναν Δημόσια η στενή σχέση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ-ΒΛΑΚΟΣ με τον Μπίν Λάντεν!!

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 10 Νοέμ 2004 17:07

Έχει προβληθεί ΠΟΣΕΙΔΩΝ. Και ο Μουρ και ο Κούλουγλου έχουν αναφερθεί στην στενή σχέση της οικογένειας Μπους με αυτή των Λάντεν. Πολλά στοιχεία έχουν δωθεί στην δημοσιότητα όπως ότι οι Λάντεν (συγκεκριμένα ο Σάλεμ Μπιν Λάντεν, μεγαλύτερος αδελφός του Οσάμα) ήταν οι βασικοί επενδυτές στην εταιρεία πετρελαίου Αρμπούστο που είχε δημιουργήσει ο Μους-βλαξ. Ή ότι τουλάχιστον έντεκα αεροπλάνα με περισσότερους από 160 Σαουδάραβες αναχώρησαν (ενώ είχαν απαγορευθεί όλες οι πτήσεις) στις 13 Σεπτέμβρη από τις ΗΠΑ. Ανάμεσα τους ήταν και 24 μέλη της οικογένειας Μπιν Λάντεν…
Υπάρχουν πολλά στοιχεία, θα μπορούσα να γράφω αρκετή ώρα.

Απάντηση