ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση

Συμφωνείτε με την επικύρωση από την Ελλάδα του Ευρωπαϊκού Συντάγματος;

ΝΑΙ
12
28%
ΟΧΙ
31
72%

Σύνολο ψήφων: 43

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2005 06:21

Αγαπητη ,οταν μιλαμε για θεματα Οικονομιας, Στρατηγικης και και πολιτικης,καλο θα ειναι να μην μπερδευουμε σε αυτα καθε ειδους "προφητειες" απο Κοσμαδες Αιτωλους,Αγιους ,διαβολους ,τριβολους ,Νοστραδαμους και δεν ξερω γω τι αλλο...δεν ζουμε ακομα ευτυχως στο μεσαιωνα.

Αν θελεις να κανουμε σοβαρη κουβεντα δηλ..αλλιως αλλαζει το πραγμα ,τα μπερδευουμε ολα μαζι, αλα λιακο-χαρδαβελλο-τουλατο style και εκει τελειωνει και καθε σοβαρη κουβεντα .

Ευχαριστω :wink:
Kung-fu master

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 07 Σεπ 2005 11:57

Oι προφητείες όπως σωστά λέει η Mardi προβλέπουν όλες με έναν στόμα διάλυση της Τουρκίας, αλλά προς το παρόν το μόνο που φαίνεται στον ορίζοντα για το μέλλον είναι διάλυση της Ελλάδας.
Φίλε Chameleons συμφωνώ μαζί σου οτι πρέπει να μιλάμε βασιζόμενοι σε πραγματικά γεγονότα και όχι σε προφητείες που μας μπερδεύουν και οδηγούν σε αδιέξοδα τις περισσότερες φορές. ¶λλωστε πολλές προφητείες του Νοστράδαμου πήγαν περίπατο και αυτό είναι η απόδειξη.
Η Ελλάδα όσο και άν φάνηκε στην αρχή οτι θα ήταν θετικό γι'αυτήν η παρουσία της στην Ευρωπαική Ένωση χρόνο με τον χρόνο απο το 2002 και μετά αποδεικνύεται όλο και περισσότερο οτι έχει μπεί σε έναν ανεμοστρόβιλο χωρίς αρχή και τέλος. Τώρα πλέον για πρώτη φορά οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε οτι αυτό ήταν το μεγαλύτερο σφάλμα της, αφού το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της πέφτει συνέχεια κατακόρυφα. Είναι αδύναμη η Ελλάδα και ανέτοιμη να συναγωνιστεί τις υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες ίσως θα έπρεπε καμιά δεκαετία ακόμα για να θεωρηθεί οτι μπορεί να προχωρήσει στην ίδια μοίρα μαζί τους. Τουλάχιστον απο την στιγμή που έκανε το σφάλμα και μπήκε έπρεπε αμέσως να αλλάξουμε νοοτροπία εμείς και οι κυβερνώντες προς το καλύτερο, αντίθετα πισογυρίσαμε αιώνες πίσω.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2005 15:47

Σωστα ΠΟΣΕΙΔΩΝ γιαυτο αντι να ασχολουμαστε με "προφητειες" καλυτερα θα ηταν να ασχολουμαστε με τη πραγματικοτητα ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ "ΨΙΛΟ" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ .

Εγω ο μεγαλος Προφητης προφητευω τωρα- και ειστε οι ΠΡΩΤΟΙ που το μαθαινετε- οτι μεσα στα επομενα 500 χρονια οι ΗΠΑ θα διαλυθουν απο το ξανθο -μελαχρινο-κινεζο-μογγολικο γενος. :lol:

Να δειτε που θα βγω..αληθινος...αλλα ΠΟΥ ΝΑ(ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ) ΝΑ ΔΕΙΤΕ!! :lol:

Ας ξαναγυρισουμε ομως στα περι του "συνταγματος"...
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Σεπ 2005 16:02

Αγαπητοί φίλοι, να είστε σίγουροι ότι δεν ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ σε προφητείες οι οποίες έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουμε πότε και πώς θα πραγματοποιηθούν, αφήστε και που δεν θεωρούν όλοι τους ονομαζόμενους "προφήτες" έγκυρους. Εγώ π.χ. δεν έχω πάρει τον Νοστράδαμο ποτέ στα σοβαρά. Δεν ξέρω πώς σας δόθηκε η εντύπωση ότι βασίζομαι σε προφητείες. Απλώς ανέφερα αυτή τη σύμπτωση και είπα ότι μου φαίνεται υπερβολικό να διαλυθεί η Τουρκία μέσα σε δέκα, μόλις, χρόνια, κι αυτό το είπα κρίνοντας από την κατάσταση όπως την βλέπω τώρα κι όχι γιατι κάποια προφητεία το υπαγορεύει. Έτσι κι αλλιώς οι προφητείες είναι αρκετά ασαφείς χρονικά. Ασφαλώς και δεν ζούμε στον Μεσαίωνα - δεν θα είχαμε τότε και PC! - αλλά ας μην είμαστε τόσο αλλεργικοί κι έτοιμοι να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι με τον Λιακόπουλο τον όποιον αναφέρει κάτι από αυτά που εκείνος χρησιμοποιεί (φαντάζομαι ότι θα τα χρησιμοποιεί άθλια). Φίλε Ποσειδών, είναι αλήθεια ότι η Ελλάδα πάει κατά διαόλου, και γι' αυτό φταίνε ασφαλώς και οι Έλληνες που τρέχουν να χρεωθούν στις τράπεζες για να καταναλώσουν και να νιώσουν έστω και στα ψέματα ότι μπορούν να έχουν ότι και οι άλλοι Ευρωπαίοι, και νομίζω κι εγώ ότι έτσι όπως τά 'χουμε κάνει καλύτερα να μείνουμε στην Ε.Ε. Τώρα, αν γενικά ο λόγος μου σας δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολούμαι με την πραγματικότητα κι αν θέλετε να με πάρετε στο ψιλό γι' αυτό, δεν θα παραπονεθώ καθόλου. Επίσης, προφητέψτε ελεύθερα! Γιατί όχι;
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2005 16:11

MARD! έγραψε:Τώρα, αν γενικά ο λόγος μου σας δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολούμαι με την πραγματικότητα κι αν θέλετε να με πάρετε στο ψιλό γι' αυτό, δεν θα παραπονεθώ καθόλου. Επίσης, προφητέψτε ελεύθερα! Γιατί όχι;
Οχι δεν σε παιρνουμε στο "ψιλο" δεν ηταν για ΣΕΝΑ το σχολιο ,αγαπητη μου!Αν κατι σε προσεβαλε ζητω συγγνωμη Αγαπητη ...
Απλα οριοθετουμε καποια πραγματα:wink:

τωρα σχετικα με το αν ηταν λαθος η Ενταξη στην ΕΕ εκαι διαφωνω με τον ΠΟΣΕΙΔΩΝ ...το λαθος μας ειναι οτι δεν χρησημοποιησαμε σωστα την ενταξη μας :wink:

ΥΓ
Ευχαριστω για το "ελευθερο" στα περι προφητειων....θα συνεχισω....και θα γινω ενας Προφητης μα ΤΙ Προφητης!!
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Σεπ 2005 16:12

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Πολλοί από μας ξεχάσαμε και ξεχνάμε όμως το euro ¤ αυτό το νόμισμα που τόσο έχουμε συκοφαντήσει είναι πιστεύω το μόνο αντικείμενο η μόνη ιδέα στην ιστορία της ανθρωπότητας που θα του άξιζε το Νόμπελ Ειρήνης.
Λαοί που μέχρι πριν λίγα χρόνια έψαχναν ευκαιρία να αιματοκυλήσουν τον μισό πλανήτη, σήμερα χρησιμοποιούν το ίδιο νόμισμα, αγαπούν και σέβονται την διαφορετικότητά τους και «κατακτούν» χώρες και λαούς όχι με όπλα αλλά με την προοπτική μιας καλύτερης ζωής για όλους.
Αγαπητέ Τάσο, δεν μπορώ να συμφωνήσω γιατί ένα νόμισμα δεν μπορεί να κάνει τους ανθρώπους ν' αγαπούν και να σέβονται τη διαφορετικότητά τους. Το πειραματάκι αυτό έγινε τρόπον τινά και στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Όσον καιρό όλα ήταν καλά οικονομικά και έπεφτε και το παραμύθι όλα ήταν μια χαρά... κι αμέσως μετά είδαμε όλοι τι έγινε. Τίποτα που έχει ως βάση το συμφέρον δεν μπορεί να ενώσει πραγματικά τους ανθρώπους. Και δεν πιστεύω ότι ένα ευρωσύνταγμα, ακόμα κι αν είναι τέλειο, μπορεί να σβήσει παλιές αντιπάθειες μεταξύ π.χ. Γερμανών και Γάλλων. Για να μην μιλάω απόλυτα, θ' αφήσω μια πιθανότητα, ότι ίσως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μετά από πολλά-πολλά χρόνια.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Σεπ 2005 16:20

Chameleons έγραψε: Ευχαριστω για το "ελευθερο" στα περι προφητειων....θα συνεχισω....και θα γινω ενας Προφητης μα ΤΙ Προφητης!!

-Μπορείς να γράψεις κι ένα προφητικό βιβλίο και να πας να στο εκδόσει ο Λιακόπουλος. :lol: :lol:

Εντάξει, αυτό είναι αστείο... Δεν με πρόσβαλες και πραγματικά εκτιμώ ιδιαίτερα αυτά που γράφεις.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 09 Σεπ 2005 11:43

Φίλε Ποσειδών, είναι αλήθεια ότι η Ελλάδα πάει κατά διαόλου, και γι' αυτό φταίνε ασφαλώς και οι Έλληνες που τρέχουν να χρεωθούν στις τράπεζες για να καταναλώσουν και να νιώσουν έστω και στα ψέματα ότι μπορούν να έχουν ότι και οι άλλοι Ευρωπαίοι, και νομίζω κι εγώ ότι έτσι όπως τά 'χουμε κάνει καλύτερα να μείνουμε στην Ε.Ε.
Δέν βάζουν οι έλληνες σάν μέτρο σύγκρισης τί κάνουν οι άλλοι Ευρωπαίοι.
Απλούστατα το Ευρώ που ισοδυναμεί περίπου με 350 δραχμές το έχουν μετατρέψει σε δραχμή. Οι τιμές έχουν πάρει φωτιά χρόνο με τον χρόνο 5 και 10 ανεβαίνουν φορές πάνω, ενώ οι μισθοί λόγω της υποτιθέμενης λιτότητας πέφτουν ακόμα χαμηλότερα.
Όσο για το άν θα πρέπει να μείνουμε ή να φύγουμε απο την Ε.Ε. εγώ θα προτιμούσα το ξαναλέω να φύγουμε αλλά μάλλον είναι αδύνατο να γίνει όπως έχουν έρθει τα πράγματα. Τουλάχιστον ας μείνουμε αλλά αυτό το Ευρώ θα ήταν η μεγαλύτερη ευλογία, και η καλύτερη ένεση η κατάργηση του. Δυστυχώς ούτε αυτό το βλέπω.

Τώρα, αν γενικά ο λόγος μου σας δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολούμαι με την πραγματικότητα κι αν θέλετε να με πάρετε στο ψιλό γι' αυτό, δεν θα παραπονεθώ καθόλου. Επίσης, προφητέψτε ελεύθερα! Γιατί όχι;
Εγώ δέν σε περιγέλασα, ούτε σε πήρα στο ψιλό.
Στο λέω επειδή αναφέρεσαι βλέπω σε πολλά πρόσωπα περισσότερα του ενός (ο πρώτος είναι σίγουρα ο Chameleons) :wink:

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Σεπ 2005 13:13

Αγαπητέ ΠΟΣΕΙΔΩΝ, κατ' αρχήν ευχαριστώ που δεν με παίρνεις στο ψιλό. Πράγματι ο CHAMELEONS φαινόταν ότι πάει να κάνει αυτό το έγκλημα:lol:
ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:το Ευρώ που ισοδυναμεί περίπου με 350 δραχμές το έχουν μετατρέψει σε δραχμή. Οι τιμές έχουν πάρει φωτιά χρόνο με τον χρόνο 5 και 10 ανεβαίνουν φορές πάνω, ενώ οι μισθοί λόγω της υποτιθέμενης λιτότητας πέφτουν ακόμα χαμηλότερα".
Δεν διαφωνώ. Γι' αυτό είπα ότι φταίνε ΚΑΙ οι Έλληνες που τρέχουν ν' αγοράσουν κτλ. Γιατί όταν κανείς βλέπει αυτή την κατάσταση είναι καλά να μην ξανοίγεται με δάνεια, πιστωτικές κάρτες κτλ. και μάλιστα για πράγματα που δεν είναι απολύτως απαραίτητα, και να καταντάει σκλάβος των τραπεζών, ώστε ό,τι βγάζει να τους το καταθέτει και να εξαθλιώνεται σιγά-σιγά.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Όσο για το άν θα πρέπει να μείνουμε ή να φύγουμε απο την Ε.Ε. εγώ θα προτιμούσα το ξαναλέω να φύγουμε αλλά μάλλον είναι αδύνατο να γίνει όπως έχουν έρθει τα πράγματα. Τουλάχιστον ας μείνουμε αλλά αυτό το Ευρώ θα ήταν η μεγαλύτερη ευλογία, και η καλύτερη ένεση η κατάργηση του.
Μήπως θα έπρεπε ν' ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θεματάκι, σχετικά με το αν και πώς θα μπορούσαμε να αποχωρήσουμε από την Ε.Ε.; Λέω ν' ανοίξω ένα και όσοι πιστοί προσέλθετε.

Άβαταρ μέλους
Χθόνιος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Χθόνιος » 23 Σεπ 2005 15:58

Ψηφισα κατα του ευρωσυνταγματος γιατι θελει πολλες βελτιώσεις, και γιατι πιστευω πρώτα έπρεπε να δειχνουν ένα προσχεδιο και μετα να αποφασιζει η καθε χωρα αν θα ενταχθει η οχι. Στη συζητηση για την ΕΕ πηγα επισης και κατεθεσα την αποψη μου που ειναι πολυ διαφοερτικη απο των υπολοιπων.

Απάντηση