Η σύγχρονη Αμερικανική δικτατορία

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 30 Οκτ 2004 21:41

Δεν νομίζω ότι η 11/9 συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με το Περλ Χαρμπορ. Όπως και να έχει ο Μπους και οι συν αυτώ έχουν προβεί σε άγρια εκμετάλλευση της 11/9. Όλο και πιο συχνά βλέπουν συγγενείς θυμάτων εκείνης της επίθεσης και το καταγγέλουν.
Mπάς & την 11/9 ΠΟΙΟΣ την προκάλεσε;;; Νομίζετε οτι δέν είναι κατόρθωμα του Μπούς;;; Και ο Μπίν Λάντεν μπάς & δέν είναι υποτακτικός του Μπούς;;; Και ο Μπίν Λάντεν γιατί απο κεί & πέρα σταμάτησε εντελώς την δράση του & περιορίσθηκε σε κάποιους ηλίθιους ΚΑΜΙΚΑΖΙ στο Ιράκ, οι οποίοι το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να σκοτώνουν ανύποπτους Ιρακινούς Πολίτες :?: :?: :?:
Κατα τα άλλα ΠΩΣ τις βλέπετε τις μεθαυριανές Αμερικάνικες Εκλογές;;; Ακούω για σημαντικό προβάδισμα του Μπούς αλλά μήν σας προξενεί τόσο πολύ έκπληξη αυτό!! Τα Αμερικανάκια με τον Μπούς Πρόεδρο έχουν γίνει οι ΑΡΧΙΓΑΜΑΩ των πάντων!! Γιατί λοιπόν να μήν παραμείνουν;;;

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 07 Ιαν 2005 02:39

Παιδιά μόλις ττώρα πήρα μιά εκθεση από την τεως μονάδα μου σχετικά με την Ν.Α.Ασία. Αυριο θα σας δώσω λεπτομέρειες. Με την ευκαιρία ομως αυτή εριξα μιά γρήγορη ματιά στα γράμματά σας αυτής της ενότητος και εχω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις. ο Phantom γράφει την 21.8.2004 οτι ηCIA & NSA δρούν ουσιαστικά εξω από το νόμο. Τίποτα δεν είναι περισσότερο λανθασμένο. Οι υπηρεσίες αυτές λειτουργούν ακολουθωντας το νόμο οπως τίποτε αλλο. Ο νόμος τους υπαγορεύει να κάνουν ότι κάνουν αλλά η κυβέρνηση πρέπει να παίζει το βλάκα και να παραπέμπει σε δίκη με διάφορες κατηγορίες οποιον πιαστεί στα πράσα. Θυμάστε ενα υποβρύχιο Αμερικανικό που βυθήστηκε εδώ και αρκετά χρόνια στην Μεσόγειο, κοντά στην Ισπανία???. Ετσι ειπώθηκε, ετσι γράφτηκε, μόνο που το εν λόγω υποβρύχιο βυθίστηκε σε κάποιο σημείο νότια της Κρήτης και σε μη επιτρεπομένη περιοχή. Η πληροφορία από τον αδελφό μου, πλοίαρχο ΠΝ εα. Μη πιστεύεττε τις ταινίες του κινηματιγράφου. Ουτε κάν πλησιάζουν την πραγματικότητα. Και με την ευκαιρία μπορώ να σας δώσω φόρμες και πληροφορίες για να μπήτε στη CIA και να μάθετε ακριβώς πόσα θα πα'ιρνετε.
Ο Νικος στις 22,8,2004 γράφει οτι καταπατούν καταφορα, προσωπικά δεδομένα και ελευθερίες. Τίποτε πιό αναληθές. Διαβάστε αυτο. Ερχεται ενας Αμερικανος αξιωματικός με τις διαταγές του να πάει στη Σουδα, να γυρίσει σε τρείς ωρες και το μεσημέρι να φ υγει με αδεια. Τον ξέρω προσωπικά πολύ καλά. Πρέπει να δω την ταυτότητάτου τρείς φορές.
Κάθε φορά πριν του την ζητήσω του λέω οτι. Η Ταυτότητα είναι προσωπικό στοιχείο και ο νόμος απαγορεέι μα μού την δείξει, αν ομως δεν μου την δείξει δεν μπορει να μπεί στο αεροπλάνο. Η επιλογή είναι δική του. Αυτά τα λέω και συγχρόνως τα διαβάζει., σε επίσημη μορφή.
Εκείνο που μας παραξενεύει ισως ειναι το γεγονός οτι κανείς δεν διαμαρτύρεται. Οταν (και στην Αθήνα του Περικλή γινόταν) ΄λαμβάνεται μιά απόφαση πρέπει να τηρείται οσο και αν στην μειοψηφία δεν αρέσει.
Εχω δει πολλές ταινίες και εκατοντάδες εχω σε βιντεο. Καμμία δεν πλησιάζει την πραγματικότητα. Ο στρατος οπως και οι πολίτες πειθαρχούν χωρίς την παραμικρή διαμαρτυρία.
Ποιός είναι ο νόμος στις ΗΠΑ.?? Δεν υπάρχει. Το σύνταγμα του 1776 ισχύει με ορισμένες αλλαγές (amendments) Oi αποφάσεις των δικαστηρίων βασίζονται σε κάποιο δεδικασμένο του παρελθόντος. κοκ
Οπως πολλοί από σας γράφουν, οι ΗΠΑ κατοικείται από ενα τελείως αλλο λαό. Η υφή του πληθυσμού είναι τελείως διαφορετική από τη δική μας.Οχι την Ελληνική αλλά γενικά την Ευρωπαική.
Τον καιρό του Περικλή δεν ζούσα, αλλά μ' ολο που βλέπω πάρα πολλά στραβά στην Αμερική, μπορώ να πώ οτι είναι η μονη χώρα που εχω δει να εχει πραγματική δημοκρατία.
Δύο περιστατικά από δύο δημοκρατικές χώρες. 1.Η Ελλάδα. Η αναγνώριση των Σκοπίων από τους Αμερικανούς και το γράμμα που υποτίθεται ελαβε οκ. Καραμανλής σχετικά. Ο κ. Παπανδρέου, βγήκε να κατηγορήσει τον αντίπαλό του γιατί δεν ανεκοίνωσε την υπαρξη της επιστολής. Και αν ακόμη ήξερε κατα 100% οτι είχε δίκηο επρεπε να καλύψρει το συμπατριώτη του και ψέματα ή αλήθεια να κατηγορήσει τον ξένο. 2. ΗΠΑ μόλις εχουν τελειωσει οι εκλογές του 2000 και -νομιμα ή παράνομα κερδίζει γιά μιά τρίχα ο Bush. Τότε βγαίνει στα κανάλια ο χαμένος και λέει. Χασαμε, οι εκλογές τελείωσαν. Τώρα ολοι δουλευουμε για τον Πρόεδρο Bush.Ο στόχος μας είναι το καλό της πατρίδος.
Μήπως γιά πολλούς δημοκρατία σημάίνει να κάνω οτι μου γουστάρει και στο διάβολο ο διπλανός μου?? Βλέπετε καμμία δημοκρατία στα παραπάνω?? εγώ ναι.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 10 Ιαν 2005 18:29

Αγαπητέ Jerry, δεν ξέρω από που να αρχίσω και πού να τελειώσω.

Από το ότι δεν υπάρχει νόμος στις ΗΠΑ εκτός από το Σύνταγμα. Φυσικά και υπάρχουν νόμοι, ένα σωρό μάλιστα, άλλοι ομοσπονδιακοί και άλλοι πολιτειακοί. Τα δεδικασμένα είναι μέλος της νομολογίας σε όλες τις χώρες του κόσμου, μεταξύ των οποίων και στην Ελλάδα, και είναι αντικείμενο στο οποίο καταφεύγουν δικαστές και δικηγόροι όταν ο νόμος δεν είναι σαφής, είναι υπερβολικά παλίος, ή μια πράξη δεν έχει ακόμα καλυφθεί από σχετική νομοθεσία.

Η ιστορία σου σχετικά με τον Αμερικανό αξιωματικό, τη Σούδα και την ταυτότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε (πολύ δε περισσότερο η άλλη με το υποβρύχιο). Η ταυτότητα (όπως και το δίπλωμα οδήγησης και το διαβατήριο και πολλά άλλα) του οποιουδήποτε πολίτη οποιασδήποτε χώρας δεν είναι προσωπικό στοιχείο. Είναι δημόσιο έγγραφο, το οποίο παραχωρείται προς χρήση στον πολίτη.

Το ότι οι υπηρεσίες ασφαλείας λειτουργούν ακολουθώντας το νόμο είναι ένα από τα ωραιότερα παραμύθια που έχω ακούσει. Αρκεί και μόνο να αναφέρει κανείς τις περιπτώσεις παράνομης φυσικής και ηλεκτρονικής παρακολούθησης πολιτών από αστυνομικές ή ομοσπονδιακές αρχές, χωρίς την ύπαρξη της απαραίτητης δικαστικής εντολής. Για να μη γυρίσουμε πίσω στην ιστορία στις περιπτώσεις Watergate, Iran-Kontras κλπ. Άλλωστε η έκπτωση του εκάστοτε αρχηγού της CIA από την ιδιότητα μέλους του υπουργικού συμβουλίου, ήταν αποτέλεσμα των παράνομων δραστηριοτήτων της CIA.

Δεν καταπατώνται κατάφωρα προσωπικά δεδομένα και ελευθερίες; Δεν έχεις ακούσει για τους Patriot Acts I και εσχάτως II, για να πιάσω μόνο τα πιο πρόσφατα παραδείγματα. Έναν τεράστιο κατάλογο με παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις ΗΠΑ, σε πολλές διαφορετικές κατηγορίες, μπορεί να βρεί κανείς στο site της American Civil Liberties Union (http://www.aclu.org/).

Η δημοκρατία στην Ελλάδα, με όλες τις τεράστιες ατέλειες και αδυναμίες της, είναι πολύ πιο ντόμπρα από την κατ' επίφαση δημοκρατία των ΗΠΑ. Τουλάχιστο στην Ελλάδα εξακολουθεί να εκλέγεται πρωθυπουργός αυτός που συγκεντρώνει τις περισσότερες ψήφους πολιτών. Στις ΗΠΑ είναι δυνατόν να μη συμβεί ούτε αυτό, και αν θυμάμαι καλά είχε συμβεί στην 1η εκλογή Bush junior.

Αυτή είναι η δημοκρατία των ΗΠΑ, αυτή που σε λίγο θα επιτρέπει την ισόβια φυλάκιση υπόπτων τρομοκρατίας χωρίς δίκη, αυτή που σε πολλές πολιτείες διατηρεί τη θανατική ποινή, αυτή που ανέχεται το 32% των πολιτών της να μην έχει καθόλου πρόσβαση στην ιατρική ασφάλιση, και ένα σωρό άλλα.

Έχεις δίκιο σε κάτι Jerry, δημοκρατία δεν είναι να λέει ο κάθε πολίτης "κάνω ότι μου γουστάρει και στο διάβολο ο διπλανός μου". Όμως τί είναι όταν αυτή ακριβώς τη ρήση την υιοθετεί το ίδιο το κράτος;

Γιώργος Δήμος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιώργος Δήμος » 18 Ιαν 2005 21:34

Παίδες (και Παιδούλες! :-)

Εχω την εντύπωση ότι η κουβέντα ξεστράτισε και αποπροσανατολίστηκε εντελώς... Καταλήξαμε να επιχειρηματολογούμε μέσω των προσωπικών μας εμπειριών και μόνο. Πιστεύω ότι πρέπει να κλείσει το συγκεκριμένο θέμα. Ο,τι είχαμε να πούμε το είπαμε, τόσους μήνες δα! Ας μην συντηρούμε άπειρες συζητήσεις στο forum του e-telescope γιατί δεν προλαβαίνουμε να τις διαβάζουμε.

Φιλικά,
γδ

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 19 Ιαν 2005 10:22

Απ'ότι φαίνεται ως τώρα μέσα από τη συζήτηση και από τα γεγονότα που παρατίθενται (είτε ως προσωπικές εμπειρίες είτε ως ενέργειες αμερικανικών υπηρεσιών) καταλαβαίνω ότι άλλο πράγμα η δημοκρατία στην Ευρώπη και άλλο στις ΗΠΑ.
Πραγματικά είναι κατάντημα για μια Αμερική που στηρίχθηκε σε Ουάσιγκτον και Τζέφερσον να τη βλέπεις να οδεύει προς τον ολοκληρωτισμό και μάλιστα με την υποστήριξη των πολιτών της, αυτών ακριβώς που θίγονται από την κατάσταση. Αναμφίβολα, σε μια ευρωπαϊκή χώρα ακόμα και σε αυτές που πρόσφατα βγήκαν από κομμουνιστικά καθεστώτα ο μισός Patriot Act να παιρνούσε θα έπεφτε η κυβέρνηση.
Παραθέτω τα πιο πρόσφατα παραδείγματα και περιμένω τα σχόλια σας.
1. Ο νέος υπουργός Δικαιοσύνης τηων ΗΠΑ έχει στείλει (προ ανάληψης καθηκόντων) μνημόνιο στον Μπους, όπου υποστηρίζει ότι η Συνθήκη της Γενεύης δεν έχει εφαρμογή στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας (take no prisoners, που λένε στο χωριό του)
2. Έντονες παρεμβάσεις από Κοντολίζα Ράις, Μπους και Πεντάγωνο προς το Κογκρέσσο για να μην ψηφιστεί διάταξη που περιορίζει τα δικαιώματα, όσων έχουν συλληφθεί ως τρομοκράτες (τους έχουν μείνει καθόλου δικαιώματα?)
3. Τέλος έχουν ήδη ξεκινήσει κάποιες σκέψεις/συζητήσεις στις ΗΠΑ με θέμα την κατάργηση του τεκμηρίου της αθωότητας.
Αυτά προς το παρόν, γιατί με το ρυθμό που το πάνε οι Αμερικάνοι κάθε μέρα θα πρέπει να γράφουμε τα νέα τους 'κατορθώματα'.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 19 Ιαν 2005 17:17

Παιδιά ειλικρινά φοβάμαι πολύ την τρελοπαρέα που κυβερνά τις ΗΠΑ! Μην έχοντας το άγχος της επανεκλογής θεωρώ δεδομένο ότι θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να υλοποιήσουν τα σχέδια τους τόσο σε διεθνές όσο και σε εθνικό επίπεδο. Ήδη "ακούγονται" όλο και περισσότερο ονόματα χωρών όπως Ιράν, Β, Κορέα κλπ. Μάλιστα κάποια αμερικάνικα & διεθνή ΜΜΕ προσπαθούν να πείσουν τον κοσμάκη ότι ο Mr. Bush junior θα προσπαθήσει με διάφορες ενέργεις να βελτιώσει την διεθνή του εικόνα. Bullshit λέω εγώ!

Γιώργος Δήμος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιώργος Δήμος » 19 Ιαν 2005 20:28

Ωραία και (σχεδόν) σωστά όλα αυτά που λέμε εμείς μεταξύ μας!

Ομως και πάλι, πιστεύω ότι είμαστε "εκτός θέματος"... Το θέμα της συζήτησης είναι εάν στην Β. Αμερική υπάρχει Δημοκρατία ή Δικτατορία (ή Αριστοκρατία ή ό,τι άλλο θέλετε ονομάστε!). Δεν νομίζω ότι αφορά στην συγκεκριμένη συζήτηση το τί μπορεί να κάνει ένα καθεστώς. Εάν οι όποιες πράξεις τού συγκεκριμένου καθεστώτος είναι "ηλίθιες", "αντιδημοκρατικές", είτε ο,τιδήποτε άλλο, αυτό δεν είναι θέμα του παρόντος forum. Δεν νομίζω ότι ο στόχος του Dorian, ο οποίος ξεκίνησε την συγκεκριμένη κουβέντα (και τον ευχαριστούμε γι'αυτό), ήταν να συμφωνήσουμε στο πόσο κακό κάνει στον πλανήτη μας η πολιτική (εσωτερική ή εξωτερική) των ΗΠΑ...

Νομίζω ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να μετασχηματίσουμε/μεταφράσουμε τις όποιες απόψεις έχει ο καθένας μας γι'αυτό που αποκαλούμε "Δημοκρατία", στις τρέχουσες κοινωνικές δομές, καταστάσεις και αντιλήψεις.

Στην Αθηναϊκή Δημοκρατία π.χ., τα όστρακα ήταν το μέσο λήψης απόφασης για τον εξορισμό των "αντιφρονούντων" (δηλ. το μέσο απόφασης, χωρίς όμως να ξέρουμε τα κίνητρα αυτής!). Τώρα που η τεχνολογία μάς δίνει τα μέσα για να καταννοήσουμε/επιρρεάσουμε την λήψη της απόφασης, εμείς ασχολούμαστε με την απόφαση και μόνο;;; Π.χ. ασχολούμαστε με την απόφαση του Bush να "παίξει" εσχάτως στο Ιράν και δεν σκεφτόμαστε γιατί ο συγκεκριμένος τυπάκος πήρε αυτή την απόφαση (ελέω της όποιας "Δημοκρατίας"!) αντί κάποιας άλλης;;;

Ελάτε παιδιά!
Δώστε λίγη ζωντάνια στο forum!
Μην αποδελτιώνετε τις εφημερίδες, το web και τις αναμνήσεις σας!

Μία παράκληση μόνο: Μην μπλέξουμε με απόψεις τύπου συνωμοσιολογίας... αυτές οδηγούν μόνο στο σενάριο εκείνου που τις σκέφτηκε. Ας δώσουμε λίγο περισσότερο "ρασιοναλισμό" στο e-Telescope :-)

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 19 Ιαν 2005 23:16

Γιώργος Δήμος έγραψε:Ελάτε παιδιά!
Δώστε λίγη ζωντάνια στο forum!
Μην αποδελτιώνετε τις εφημερίδες, το web και τις αναμνήσεις σας!
Μία παράκληση μόνο: Μην μπλέξουμε με απόψεις τύπου συνωμοσιολογίας... αυτές οδηγούν μόνο στο σενάριο εκείνου που τις σκέφτηκε. Ας δώσουμε λίγο περισσότερο "ρασιοναλισμό" στο e-Telescope :-)
θα συμφωνήσω με τον κ. Δήμο ότι η κουβέντα έχει ξεστρατίσει, αλλά τι σημαίνει αυτό το "ρασιοναλισμό" ?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 20 Ιαν 2005 13:33

Αγαπητέ Γιώργο, προσωπικά με ενδιέφερε να αποτυπώσω την κατάσταση σε ότι αφορά τα θέματα δημοκρατίας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων (πιστεύω ότι τα δύο σχετίζονται απόλυτα) στο εσωτερικό των ΗΠΑ. Οι αποφάσεις τους σε θέματα εξωτερικής πολιτικής ενδιαφέρουν μόνο στο βαθμό που μπορεί ή δε μπορεί να αποτελούν κριτήριο στην διαμόρφωση της γνώμης του εκλογικού σώματος (εδώ τίθενται και τα ζητήματα ανεξαρτησίας του τύπου, όχι από την κρατική μηχανή, αλλά από οικονομικά συμφέροντα που συχνά καθοδηγούν τις κινήσεις εξωτερικής πολιτικής της κάθε διοίκησης).

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σημειώσω πώς οι διάφορες αποφάσεις της εκάστοτε διοίκησης, αποτελούν κομμάτι αυτής της συζήτησης, διότι διαμορφώνουν, μέσω νομοθεσίας, νέες καταστάσεις σε ότι αφορά την αντιμετώπιση του πολίτη από το κράτος, και άρα το επίπεδο δημοκρατίας.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 31 Μάιος 2005 01:40

Αναφορικά με την αμερικανική δικτατορία φίλοι θα ήθελα να παραθέσω ένα γεγονός που παρουσίασε μια διακεκριμένη πανεπιστημιακός τη διάλεξη της οποίας είχα τη χαρά να παρακολουθήσω.

Βρίσκεται λοιπόν έξω από την ελληνική πρεσβεία στην Ουάσιγκτον τη στιγμή που εκδηλώνεται μια διαδήλωση κατά του πολέμου στο Ιράκ. Παίρνει το λόγο και μιλάει για τις αμερικανικές θηριοδίες στο Ιράκ και για την άσκοπη και δικτατορική επίθεση των ΗΠΑ στη χώρα. Την ώρα εκείνη δύο άντρες του FBI την απομακρύνουν βίαια και την απειλούν με σύλληψη γιατί μιλούσε εναντίον του κράτους.

Αν το γεγονός αληθεύει - που δεν έχω λόγο να πιστεύω το αντίθετο - δείχνει την πραγματικότητα της δήθεν αμερικανικής δημοκρατίας.

Απάντηση