Η σύγχρονη Αμερικανική δικτατορία

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 22 Αύγ 2004 01:01

Έχω την εντύπωση πως και σε ορισμένα ευρωπαικά κράτη ισχύει το σύστημα της Αμερικής -δηλ. λίγα κόμματα. Οι Αμερικάνοι από την μια παρουσιάζονται ως φιλελεύθεροι και από την άλλη καταπατούν κατάφορα προσωπικά δεδομένα και ελευθερίες. Πάντος είναι υπερβολή να λέμε το σύστημα της Αμερικής δικτατορία, ο τίτλος τεριάζει πιο πολυ σε χώρες όπως η Κίνα ή η Κούβα(για να μην μιλήσουμε για τις καθαρά δικτατορίες που υπάρχουν ανα τον πλανήτη)

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 23 Αύγ 2004 00:50

Το πρόβλημα με το Αμερικάνικο σύστημα δεν είναι τα λίγα κόμματα, είναι το "κλειστό" περιβάλλον. Εκτός από 2 μεγάλα κόμματα τα υπόλοιπα που κατά καιρούς έχουν εμφανισθεί εντάσσονται περισσότερο στην κατηγορία των γραφικών, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι, με ελάχιστες εξαιρέσεις κινούνται προς ακροδεξιές κατευθύνσεις ή έχουν περισσότερο θρησκευτικά παρά πολιτικά χαρακτηριστικά.. Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι σχηματισμοί "America First, "American Heritage", "American Nazi Party".

Το Αμερικάνικο Κομμουνιστικό κόμμα πέρα από τους παλαιότερους διωγμούς έχει σαρωθεί τα τελευταία 10 χρόνια από αλεπάλληλες κατηγορίες και "αποκαλύψεις" για αντιεθνικό και προδοτικό ρόλο, ενώ το "Green Party of the US", κάτι ανάλογο με τους Πράσινους σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες παρότι είχε αξιόλογα αποτελέσματα στις τελευταίες προεδρικές εκλογές δεν δικαιούται κρατικής επιχορήγησης λόγω του ότι δεν ξεπέρασε το 5% σε εθνικό επίπεδο.

Θα μου πείτε: ορίστε πώς δεν υπάρχουν άλλα κόμματα. Αντιπροσωπεύονται όμως; Η απάντηση είναι όχι. Οι ΗΠΑ είναι από τις λίγες χώρες στον κόσμο που η αντιπροσώπευση στα συλλογικά όργανα δεν είναι αναλογική, ούτε καν ενισχυμένα αναλογική. Είναι απόλυτη. Δηλαδή αν η πολιτεία της Florida εκλέγει 10 μέλη της βουλής των αντιπροσώπων αυτά δεν εκλέγονται στο σύνολο της πολιτείας, αλλά σε 10 μικρότερες περιφέρειες κάθε μία από τις οποίες εκλέγει 1 μέλος. Αυτή η κατάτμηση οδηγεί σε εκλογή δημοκρατικών ή ρεπουμπλικάνων και ουσιαστικά αποκλείει τους μικρότερους σχηματισμούς από αντιπροσώπευση, εκτός εξαιρετικών εξαιρέσεων.

Ένα 2ο ζήτημα που πρέπει να έχουμε υπ' όψιν είναι οι παντοδύναμοι χρηματοδότες των προεκλογικών εκστρατειών, τα διαπλεκόμενα όπως τα λέμε εμείς εδώ. Υπάρχουν κι εκεί και κάνουν τα δικά μας διαπλεκόμενα να μοιάζουν αγνά και αθώα. Λίγο πολύ ισχύει το ότι οι ΗΠΑ δεν κυβερνούνται από τους εκλεγμένους αλλά από τα γκρουπ των χρηματοδοτών τους.

Αν όλα αυτά δεν είναι παρά πρόφαση δημοκρατίας τί είναι;

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 25 Αύγ 2004 23:12

Αγαπητέ Dorian οι παρατηρήσεις σου, σε γενικές γραμμές, είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Δε θα πρέπει να ξεχνάμε όμως και κάποια χαρακτηριστικά που αφορούν την κοινωνία και κατά συνέπεια το εκλογικό σώμα των ΗΠΑ. Ιδιώς μετά το 1980 και την εκλογή του Reagan είναι σαφής μια δεξιά στροφή στην πολιτική και τις απόψεις των δύο κομμάτων εξουσίας. Όμως η στροφή αυτή βρίσκει σε μεγάλο βαθμό ανταπόκριση και στην κοινωνία, ή έστω δε βρίσκει αντίσταση από αυτή. Οι πολίτες των ΗΠΑ έχουν σταδιακά μεταβληθεί σε ένα απολιτικοποιημένο σώμα, με τη βοήθεια, την παρότρυνση και την έντεχνη καθοδήγηση των κομμάτων εξουσίας.

Ίσως δε θα έφτανα στο σημείο να χαρακτηρίσω τις ΗΠΑ "δικτατορία", όμως σίγουρα το πολιτικό τους σύστημα έχει τεράστια προβλήματα δημοκρατίας, τόσο στην αντιπροσώπευση, όσο και στη συμμετοχή των πολιτών. Και το τελευταίο νομίζω πώς είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 27 Αύγ 2004 20:16

Αγαπητοί φίλοι έχετε θίξει ένα θέμα που εδώ και μια δεκαετία περίπου αποτελεί θέμα συζήτησης στους ακαδημαϊκούς κύκλους αρκετών αμερικανικών πανεπιστημίων. Έχοντας ζήσει μερικά χρόνια σε αυτή τη χώρα θα ήθελα να πώ πώς δε μπορούμε εύκολα να κατανοήσουμε την πολιτική και κοινωνική κατάσταση της με τα δικά μας κριτήρια. Είναι μια χώρα πολύ περίεργη στην οποία συνυπάρχουν δίπλα δίπλα το καλύτερο και το χειρότερο.
Είναι μία χώρα που από την ίδρυση της μέχρι σήμερα ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει στη δομή του πολιτικού της συστήματος. Όχι επειδή αυτό είναι τόσο καλό, αλλά επειδή έμαθαν να ζουν με τις ατέλειες του και επειδή τους προσφέρει σταθερότητα. Αυτή είναι και η μαγική λέξη. Ο μέσος Αμερικανός θέλει σταθερότητα, οι μεγάλες αλλαγές, ακόμα κι αν αυτές είναι προς το καλύτερο τον τρομάζουν. Ίσως επειδή η Αμερική δημιουργήθηκε από μετανάστες όλου του κόσμου που από κάτι έτρεχαν να ξεφύγουν.

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 28 Αύγ 2004 19:41

Πάντως αν αυτά που λένε ο Dorian και ο Alex είναι έτσι κι εμένα περισσότερο για δικτατορία μου φαίνεται, παρά για δημοκρατία

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 28 Αύγ 2004 22:11

Όπως έχει προαναφερθεί και ποιο πάνω τον Αμερικάνικο λαό δεν τον πολυνοιάζει.ΚΑι αυτό λόγω νοοτροπίας
Αυτό το κατάλαβα συζητώντας με την γυναίκα του θείου μου που είναι αμερικανίδα
Αν θυμάστε πριν από 8 με 9 χρόνια στην Ελλάδα είχαμε μεγάλες κοινητοποιήσεις αγροτών που είχαν κόψει την κυκλοφορία της εθνικής οδού σε πολλά σημεία.Όταν της το είχα αναφέρει γιατί θέλανε να πάνε μια εκδρομή μου είπε γιατί δεν βγαίνει ο στρατός να τους διώξει και ότι αν γινόταν αυτό στις ΗΠΑ ο στρατός θα έβγαινε για να τους συντρίψει.Και αυτό μου το είπε μια καθηγήτρια πανεπιστημίου
Πάντως εμένα με κάνει εντύπωση πως το πολιτικό σύστημα στην Αμερική έχει μείνει αναλείωτο από τότε που δημιουργήθηκε
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Γιώργος Δήμος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιώργος Δήμος » 28 Αύγ 2004 22:22

Το θέμα της συζήτησης, δυστυχώς, δεν αφορά μόνο στην Αμερική και τους κατοίκους της (οι οποίοι -και όχι μόνο αυτοί- πόρω απέχουν από τον ορισμό της λέξης πολίτης!). Απλά ασχολούμαστε μαζί τους λόγω της θέσης, της ισχύος και της επιρροής της Αμερικής στον τρέχοντα γεωπολιτικό άτλαντα. Θεωρώ λίγο τραβηγμένο τον όρο "δικτατορία" και μάλλον θα βάφτιζα το πολίτευμα ως "ολιγαρχία" (των κοινωνικά ή οικονομικά ισχυρών). Η ουσία όμως δεν αλλάζει και η όποια συνεισφορά μου στην συζήτηση έγκειται στην αντιστροφή του ερωτήματος που έθεσε ο Dorian: Δηλαδή, εάν στην Αμερική υπήρχαν περισσότερα κόμματα ή κομματικοί μηχανισμοί, οι Αμερικάνοι θα είχαν περισσότερη Δημοκρατία; Και για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι ενάντιος στον πολυκομματισμό ούτε ότι είμαι οπαδός οποιασδήποτε ολιγαρχίας! Μπορεί η Δημοκρατία να μην είναι το τέλειο πολίτευμα, είναι όμως ό,τι καλύτερο γνωρίζουμε ως μέσο διακυβέρνησης.

Και για να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα, θεωρώ ότι η συγκεκριμένη κοινωνία (όχι απαραίτητα Κράτος) έχει έλλειμμα όχι Δημοκρατίας, αλλά έλλειμμα παιδείας και μέτρου. Οπως πολύ σωστά αναφέρει ο Μιχάλης, "η Αμερική δημιουργήθηκε από μετανάστες όλου του κόσμου, που από κάτι έτρεχαν να ξεφύγουν". Παρ'όλο που δεν είναι απαραίτητο ο μετανάστης να "τρέχει να ξεφύγει", πιστεύω ότι ουδείς θα μετανάστευε εάν είχε τις ίδιες ευκαιρίες επιτυχίας στον τόπο του. Επομένως, θεωρώ ως "αιτία του κακού" (αλλά και της "Δημιουργίας" ταυτόχρονα... γιν και γιαν γαρ!) αυτή την άκριτη τάση για επιτυχία, η οποία δεν γνωρίζει κοινωνικούς φραγμούς στην "υπερατλαντική μας σύμμαχο". Μην με ρωτήσετε τί έχω να συστήσω ως γιατρειά σε αυτό το φαινόμενο! Το ένστικτο αυτοσυντήρησης της κάθε κοινωνίας είναι πολύ πιο ισχυρό από οποιοδήποτε γιατροσόφι τρίτου...

Αφού λοιπόν "εκόμισα γλαύκας" στο e-telescope, επιτρέψτε μου να δώσω την απάντησή μου (άντε και μάς έσκασες :-) στο ερώτημα του Dorian: Κατ'εμέ δεν υπάρχει Δικτατορία στην Αμερική (πέστο ντε και μάς ζάλισες τόσην ώρα :-). Υπάρχει περισσότερη Δημοκρατία απ'ότι στην Αθήνα του Χρυσού Αιώνα... αλλά και πάλι τί έγινε; Το γεγονός ότι π.χ. ο άστεγος του San Francisco μπορεί να φορτίζει το κινητό του από πρίζα στην κολώνα της τοπικής ΔΕΗ και να ψηφίζει ηλεκτρονικά, τον κάνει (αναλογικά) καλύτερο πολίτη από τον τότε σκλάβο στα μεταλλεία του Λαυρείου;;;

(ΥΓ) Συγγνώμη για τήν μακρόσυρτη (πρώτη) συμμετοχή μου στο forum! (θα φροντίσω να είμαι πιο λακωνικός στο μέλλον!)

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 29 Αύγ 2004 01:53

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις του Μιχάλη και του Γιώργου (καλώς ήρθες). Είναι μια διαφορετική χώρα, ένας λαός ψηφιδωτό, με εντελώς διαφορετική αφετηρία σκέψης και άλλα ιδανικά. Ισως για τη δική τους ψυχολογία και τους δικούς τους στόχους η συγκεκριμένη πολιτική κατάσταση να τους ταιριάζει.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 30 Αύγ 2004 00:13

Αγαπητοί μου διαφωνώ απόλυτα με τη λογική "πόση δημοκρατία ταιριάζει σε ένα λαό". Είναι γνωστό ότι η λαϊκή βούληση επηρεάζεται και διαμορφώνεται, πολλές φορές με πλάγιους και δόλιους τρόπους. Η αποστασιοποίηση των πολιτών από τα κοινά είναι αποτέλεσμα και τρόπου με τον οποίο λειτουργεί η πολιτική στις ΗΠΑ, καθώς επίσης και του τρόπου με τον οποίο προβάλλουν αυτή αλλά και άλλα θέματα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Ο μέσος Αμερικάνος δεν αδιαφορεί για την πολιτική επειδή έτσι γεννήθηκε, αλλά επειδή έτσι του έμαθαν.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 30 Αύγ 2004 19:22

Dorian έγραψε: Ο μέσος Αμερικάνος δεν αδιαφορεί για την πολιτική επειδή έτσι γεννήθηκε, αλλά επειδή έτσι του έμαθαν.
Εδω αρχιζουν και τελειωνουν ολα.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Απάντηση