Τρομοκρατια Τρομολαγνεια Αντιαμερικανισμος

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 22 Ιουν 2004 02:47

Νομίζω πως η ζωη για τις γυναίκες είναι πολυ καλύτερη τώρα. Σιγουρα ο λογος που επιτέθηκαν οι αμερικάνοι δεν ήταν η προστασία των δικαιωμάτων, αυτο που ήθελα να πω όμως ήταν πως δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθουν τα ΜΜΕ με την ζωη των γυναικών στο Αφγανισταν εαν δεν γινόταν οτι έγινε. Αυτο λοιπον που αναρωτιέμαι είναι τι περιμένουμε για να ασχοληθουμε επιτελους με τα προβήματα των λαων, να τους βομβαρδίσουν οι αμερικάνοι; Ή μήπως νομίζει κανεις πως θα συνεχίσει να μας απασχολεί ζωη των Ιρακινών εαν φύγουν οι Αμερικανοι. Ετσι μου δημιουργήτε και η απορία εαν όλοι αυτοι που διαδηλώνουν είναι φιλάνθρωποι η αντιαμερικάνοι; Αφου η ζωη στο Αφγανισταν δεν άλλαξε γιατι σταμάτησαν οι ανθρωποι να διαδηλώνουν ή να στέλνουν τρόφιμα και φάρμακα; Μου φαινεται πως η φιλανθρωπία μας διαρκεί όσο ένα δελτίο ειδήσεων.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 22 Ιουν 2004 19:21

Κάποια βελτίωση στη θέση των γυναικών στο Αφγανιστάν υπήρξε, όμως δεν είναι αυτό το θέμα μας. Νίκο, έκανες μια πολύ σωστή παρατήρηση: είμαστε πρωτίστως Αντιαμερικανοί και δευτερευόντως φιλάνθρωποι. Είναι καλύτερο από το να είμαστε αδιάφοροι, αλλά όχι αρκετό.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 28 Ιουν 2004 12:21

Ο αντιαμερικανισμός πουλάει, πάντα πουλούσε, δίνει μια αίσθηση προοδευτικότητας η οποία πολύ συχνά είναι απατηλή. Στην Ελλάδα, περισσότερο από ότι σε άλλες χώρες μας αρέσει να κολλάμε ταμπέλες και να κάνουμε απόλυτες κατηγοριοποιήσεις. Θα θυμηθώ την εποχή μιας άλλης εισβολής στο Αφγανιστάν, αυτή των Σοβιετικών, που κανένας δε μιλούσε και κανένας δε διαμαρτυρόταν. Δεν ήταν προοδευτικό να φωνάζεις για την επέμβαση των "προοδευτικών".

Μή με παρεξηγήσετε δεν είμαι ούτε φιλοαμερικανίδα, ούτε "δεξιά", προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και να έχω ένα τρόπο σκέψης που δεν χρειάζεται απαραίτητα να "τακτοποιείται" σε κάποια πλευρά του πολιτικοιδεολογικού φάσματος. Αυτές οι κατατάξεις έχουν κάνει μεγάλο κακό στην πολιτική και κοινωνική ζωή της Ελλάδας.

Όσο για τις γυναίκες και το Αφγανιστάν, ας μην αυταπατόμαστε, οι πεποιθήσεις που είναι ριζωμένες στη συνείδηση ενός λαού δεν αλλάζουν έτσι εύκολα κι απλά.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 28 Ιουν 2004 18:14

Γεια σας παιδιά .Ο Νίκος στο αρχικό του μήνυμα ρώτησε ποιοί είναι οι τρομοκράτες και τι είναι τρομοκρατία.Αυτό το ερώτημα δεν έχει απαντηθεί Ο ΟΗΕ προσπάθησε αλλά ακόμα να βγάλει άκρη .Ο καθένας δίνει την δική του ερμηνεία ανάλογα πως τον βολεύει.Ας δεκτούμε ότι τρομοκρατία είναι όταν κτυπάς πολιτικούς στόχους και υπάρχουν πολίτες νεκροί.
Αυτός που το κάνει είναι όμως τρομοκράτης ή είναι ένας αντάρτης :?: Γιατί ο Τσετσένος ο Παλαιστίνιος ο Ιρακινός δεν μπορεί με τα μέσα που έχει να αντιπαρατεθεί άμεσα στον Ρωσικό στον Ισραηλινό και Αμερικάνικο στρατό. Άρα δεν έχει άλλη επιλογή από το να καταφύγει σε ασύμμετρες μεθόδους.ΚΑταλήψείς νοσοκομείων και Μεγάρων Μουσικής από τους Τσετσένους βομβιστές αυτοκτονίας από τους Παλαιστίνιους βόμβες από Ιρακινούς.Όλα αυτά έχουν κόστος κυρίως σε ζωές πολιτών.Αυτά τα φαινόμενα είναι της εποχής μας.Ένα παράδειγμα για να δείτε πόσο πίσω έχει πάει ο κόσμος είναι οι απώλειες αμάχων σε ποσοστά σε πολέμους του 20 αιώνα
Στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο 3 %.Στον δεύτερο 40% και στους βομβαρδισμούς της Σερβίας από το ΝΑΤΟ το 90 % των νεκρών ήταν πολίτες.Αυτό τα λέει όλα
Ναι αντιαμερικανισμός υπάρχει στην Ελλάδα.Όμως αγαπητή Kate τώρα τα κόζια άλλαξαν.Τώρα για να είσαι προοδευτικός στην Ελλάδα πρέπει να είσαι ευρωπαιστής και φιλοαμερικάνος.Το γελοίο είναι ότι αυτοί που ήταν οι ποιο ακραιφνής αντιαμερικάνοι είναι οι ποιο φανατικοί φιλοαμερικάνοι.Όσο για την φιλανθρωπία μας κρατάει όχι όσο βομβαρδίζουν οι Αμερικάνοι αλλά όσο μας μιλάνε τα ΜΜΕ για κάποιο πρόβλημα.Όσο γινόταν ο πόλεμος στον κόλπο όλοι προσπαθούσαν να στείλουν βοήθεια.Μόλις έπαψαν τα ΜΜΕ να ασχολούνται σταμάτησε και το ενδιαφέρον
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 01 Ιούλ 2004 19:31

Θα μεταφέρω στη συζήτηση ένα κομμάτι από ένα άρθρο του e-telescope που νομίζω ότι έχει άμεση σχέση και προεκτείνει ακόμα περισσότερο το θέμα:

Υπάρχει όμως και μια μορφή τρομοκρατίας η οποία, σκόπιμα αρκετές φορές, έχει αγνοηθεί. Κατά τη διάρκεια της Μάχης της Αγγλίας στο 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, με διαταγή του ίδιου του Hitler, το βάρος των επιθέσεων μεταφέρθηκε από τα αεροδρόμια στο Λονδίνο και τις άλλες μεγάλες πόλεις με κύριο στόχο την κάμψη του ηθικού του Αγγλικού λαού και της ηγεσίας του. Αντίστοιχη στρατηγική ακολουθήθηκε και από τους συμμάχους στη συνέχεια με βομβαρδισμούς όπως αυτός της Δρέσδης. Φυσικά, το καλύτερο παράδειγμα είναι οι δύο ενέργειες που οδήγησαν στην παράδοση της Ιαπωνίας, με τη χρήση των ατομικών βομβών, οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν ως πολιτικά όπλα ώστε να δείξουν στον Ιαπωνικό λαό ότι κάθε προσπάθεια περαιτέρω αντίστασης ήταν μάταια και να λειτουργήσουν ως μέσο πίεσης προς την Ιαπωνική κυβέρνηση. Αν και η επίσημη ιστορία δεν αναγνωρίζει το παραπάνω μοτίβο ενεργειών ως τρομοκρατικές, είναι προφανές ότι μη έχοντας κανένα στρατιωτικό ή έστω τακτικό παραγωγικό στόχο (πχ κάποια ζωτικής σημασία βιομηχανία) ως το κύριο αντικείμενό τους, εντάσσονται στην κατηγορία 3D.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 02 Ιούλ 2004 14:18

Όντως πολύ σωστή παρατήρηση Dorian.Απλώς να κάνω μια διόρθωση στο άρθρο.Ο Χίτλερ διέταξε να βομβαρδίζουν το Λονδίνο για να εκδικηθέί τον βορβαδισμό της Κολωνίας από τους Βρετανούς.Μάλιστα ο πτέραχος Ντάουνιγκ αρχηγός της RAF είχε πει ότι εμείς εφαρμόσαμε πρώτοι τους βομβαρδισμούς ενατίον πολιτων για να καταρακώσουμε το ηθικό τους.Μάλιστα ο Τσώρτσιλ για να δικαιολογηθεί είχε αναφέρει ότι οι Γερμανοί είχαν βομβαρδίσει πρώτοι (που κάτι τέτοιο αποδειγχηκε ψέμα.Απλώς ειχε πέσει μια βόμβα χωρίς να εκραγεί και σε μεγάλη απόσταση)
έναν σιδηροδρομικό σταθμό και μετά διέταξε τον Βομβαρδισμό της Κολωνίας.
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 03 Ιούλ 2004 17:16

Η επίσημη κρατική τρομοκρατία σε περιόδους πολέμου κρύβεται πίσω από όρους όπως παράπλευρες απώλειες ή σφάλματα στόχευσης.
Αν υποθέσουμε ότι η τρομοκρατία όπως σήμερα τη βιώνει ο κόσμος είναι ένας πόλεμος στον οποίον ο ένας από τους εμπολέμους δεν έχει κρατική οντότητα, ούτε καν μπορεί να εντοπιστεί γεωγραφικά, τότε έχουμε να κάνουμε με ένα πόλεμο σαν όλους τους άλλους και οποιαδήποτε προσπάθεια να προσδιορίσει κανείς τί είναι αποδεκτό και τι όχι είναι εκ των πραγμάτων άτοπη. Ο πόλεμος είναι εξ ορισμού ανήθικος.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 13 Ιούλ 2004 10:07

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Θα ήθελα να πώ και εγώ τη γνώμη μου στα θέματα της Γενικής Παγκόσμιας Πολιτικής.
Ειμαι, υποτίθεται Ιρακινος. Υποφέρω τα πάνδεινα από το καθεστως του Σαντάμ. Θέλω να αλλάξω, να απαλλαγώ. Ερχονται οι Αμερικανοί (*). Οχι με όπλα αλλά με τις καλύτερες διαθέσεις και προθέσεις και μου λένε τι να κάνω, πώς να το κάνω, και κυρίως πως να κυβερνηθώ καλύτερα. Τέλος!!! Θέλετε το αποτέλεσμα;;; Εγινα αμέσως ο θερμότερος υποστηρικτής του Σαντάμ. Υπερβάλλω;; Ναι. Αλλά πέστε μου πιό παιδί του Νηπιαγωγείου, η του δημοτικού δέχεται να κάνει, οτι οι άλλοι, οι μεγάλοι θέλουν;; Πόσο μάλλον ένας μεγάλος.

(*) Δούλεψα στο Υπουργείο Αμύνης των ΗΠΑ, εδώ στην Ελλάδα γιά 20 χρόνια, τα οποία θεωρώ τα καλύτερα της ζωής μου. Σημαντικότατη Επιχειρησιακή θέση σε απόλυτα Μαχιμη Μονάδα. Ταξείδια. Εκπαίδευση πολύ υψηλου επιπέδου.Πολλά ωραία πράγματα. Και όμως πολλές φορές προσπάθησα να τα τινάξω όλα στον αέρα, γιατι;;;Απλά, γιατί οι Αμερικανοι, που τοσο τρελλα συμπαθω, και ανακατεύομαι μαζύ τους από το 1956 , προσπάθησαν να επιβάλουν κανόνες που ήταν εξω από τις σχέσεις εργασίας. Πολλές φορές είπα σε Αμερικανους Αερονόμους ότι χαίρομαι που δουλευω για τις ΗΠΑ, αλλα υπάρχουν πολλά για τα οποία θα πρέπει να ρωτήσουν εμένα. " Με συγχωρείται, μήπως θα μορούσα....;;;; Αποτέλεσμα ήταν η απειλή να απολυθώ. Καρφί δεν μου καιγόταν, απλά ο διοικητής μου με συμπαθούσε παντα.
Θέλω να πώ με αυτό ότι οι Αμερικανοί ειναι καλοί. Πρέπει όμως να αλλάξουν σε ένα τομέα. Πρέπει να καταλάβουν ότι δεν έχουν ΤΙΠΟΤΕ περισσότερο από κάθε άλλον άνθρωπο. Σε κάθε γωνιά της γης, είμαι σίγουρος οτι είναι ευπρόσδεκτοι, αρκεί να χτυπήσουν ευγενικά την πόρτα,
να ζητήσουν την άδεια και να απαντούν όταν τους απευθύνει η υφήλιος το λόγο. Και, πιστέψτε με, είναι πολλά αυτά, που μόνον εγώ ξέρω γιά τα οποία θα έπρεπε να ζητήσουν συγγνώμη. Εδώ και χρόνια . Και λέω εγώ ξέρω γιατί δεν ξέρω παρά ιχνη από την όλη ιστορία.
Ο Θεός να τους φυλάει από τους ειδικούς και γνώστες της ιστορίας και του παρελθόντος των.
Γιά το Ισραηλ θα πώ μόνο: Γιά ριξτε μιά "χρονολογική" ματιά στην παγκόσμια ιστορία. Θα τραβάτε τα μαλλιά σας τις επόμενες δύο ώρες.!!

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 13 Ιούλ 2004 23:55

Αγαπητέ Hades δεν έχω εντρυφήσει στην ιστορία του 2ου ΠΠ αρκετά ώστε να γνωρίζω τις λεπτομέρειες που αναφέρεις, αλλά εν τέλει δεν έχέι και τόση σημασία ποιός το έκανε πρώτος και με ποιά δικαιολογία. Το αποτέλεσμα ήταν ότι νομιμοποιήθηκε η πράξη των σαρωτικών βομβαρδισμών εγκαινιάζοντας ένα νέο τρόπο διεξαγωγής του πολέμου. Αμφιβάλει κανείς πώς εάν το αποτέλεσμα του πολέμου ήταν διαφορετικό, ένα άλλο δικαστήριο εγκληματιών πολέμου θα καταδίκαζε τους Βρετανούς και Αμερικανούς πολιτικούς και στρατιωτικούς που διέταξαν και υλοποίησαν τους βομβαρδισμούς του Αμβούργου, της Δρέσδης, της Κολωνίας, του Τόκιο και πάει λέγοντας.

Αγαπητέ Μάχο, σίγουρα ο πόλεμος είναι εξ' ορισμού ανήθικος, όμως ακόμα και σε αυτόν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές.

Αγαπητέ Jerry, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Θα μου επιτρέψεις να σημειώσω πώς η εξήγηση πώς οι Αμερικάνοι είναι καλοί, αλλά απλά πρέπει να είναι λίγο πιο διακριτικοί και να απαντάνε, με λόγια και πράξεις, μόνο όταν τους απευθύνουν το λόγο, είναι μάλλον απλουστευτική. Ο τρόπος με τον οποίο σχεδιάζεται και υλοποιείται η Αμερικανική εξωτερική πολιτική θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μιας ξεχωριστής συζήτησης, ή ακόμα και πολλών διαφορετικών, ανά περίπτωση εκδήλωσης της. Όμως για να πώ συνοπτικά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι πώς ανακατεύονται απρόσκλητοι από ένα υπερβάλλοντα ζήλο, αλλά εξυπηρετώντας συγκεκριμένα συμφέροντα. Και αυτό που θέλουν και εννοώ την εκάστοτε κυβέρνηση και όχι το λαό, συνήθως δε γίνεται απλά χτυπώντας ευγενικά την πόρτα και δίνοντας μια φιλική συμβουλή.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 14 Ιούλ 2004 01:03

Αγαπητέ μου Dorian
Πολύ φοβούμαυ ότι εσυ εχεις δίκηο και εγτώ απλά παρασύρθηκα και υποστήριξα άλλα από εκείνα που έπρεπε. Αποδέχομαι την εξήγησή σου απόλυτα.Ειναι η μονη σωστή.

Απάντηση