Ο Πλουτωνας δεν θεωρειται πλεον "Πλανητης".

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Οκτ 2006 11:41

Chameleons έγραψε:Η διαφωνια μου εκφραζεται κυριως ως προς μια σταση αρκετα διαδεδομενη στην Ελλαδα οπου ενοχοποιηται ακομα και η ερευνα.Εχω ακουσει πολλες φορες αποψεις του στυλ "τι χρειαζομαστε την ερευνα του διαστηματος απο την στιγμη που γινονται τοσοι πολεμοι και πεθαινει τοσος κοσμος στην Γη"
Μακριά από μένα τέτοιες απόψεις, Chameleons, και ακόμα μακρύτερα αυτοί που τις εκφράζουν. Όπως καλά κατάλαβες απλώς εστιάζομαι στην ουσία της επιστημονικής γνώσης και όχι στον τύπο.

Πραγματικά πιστεύω ότι μόνο η επιστημονική έρευνα και η γνώση μπορούν να "σώσουν" τον κόσμο. Ακόμα και πόλεμοι δεν θα γίνονταν, αν οι άνθρωποι σκεφτόντουσαν λίγο επιστημονικότερα και καταλάβαιναν τις πραγματικές αιτίες και όλες τις συνέπειες των πολέμων.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 03 Οκτ 2006 20:00

angel έγραψε:
Chameleons έγραψε:Η διαφωνια μου εκφραζεται κυριως ως προς μια σταση αρκετα διαδεδομενη στην Ελλαδα οπου ενοχοποιηται ακομα και η ερευνα.Εχω ακουσει πολλες φορες αποψεις του στυλ "τι χρειαζομαστε την ερευνα του διαστηματος απο την στιγμη που γινονται τοσοι πολεμοι και πεθαινει τοσος κοσμος στην Γη"
Μακριά από μένα τέτοιες απόψεις, Chameleons, και ακόμα μακρύτερα αυτοί που τις εκφράζουν. Όπως καλά κατάλαβες απλώς εστιάζομαι στην ουσία της επιστημονικής γνώσης και όχι στον τύπο.

Πραγματικά πιστεύω ότι μόνο η επιστημονική έρευνα και η γνώση μπορούν να "σώσουν" τον κόσμο. Ακόμα και πόλεμοι δεν θα γίνονταν, αν οι άνθρωποι σκεφτόντουσαν λίγο επιστημονικότερα και καταλάβαιναν τις πραγματικές αιτίες και όλες τις συνέπειες των πολέμων.
Τότε απλά ...συμφωνούμε.Το άσχημο είνα ότι σ'αυτόν τον τόπο είμαστε μάλλον η μειοψηφία.
Kung-fu master

taz
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από taz » 10 Δεκ 2006 19:48

Ο καημένος ο Πλουτωνάκος...
Για 76 χρόνια κατείχε πρήφανος μια θέση ανάμεσα στους γνωστούς πλανήτες και τώρα επειδή ανακάλυψαν κανα δυό μεγαλύτερους απ αυτόν θέλουν να τον πετάξουν από τη λίστα με το έτσι θέλω.

Τι πειράζει αν οι πλανήτες γίνουν 20 ή 100; Ας τους ταξινομήσουμε μετά σε κατηγορίες ανάλογα με το μέγεθός τους. Να είναι πλανήτες όλοι όμως.

Τι σημασία έχει το μέγεθος; Και αν έχει, τότε και η Γη μπροστά στο Δία δεν είναι τίποτα. Μήπως θα πρέπει να βγάλουμε από τη λίστα και τη Γη, τον Ερμή και όλους τους άλλους?

Πρέπει λοιπόν να καθορίσουμε ένα οριακό μέγεθος πχ για να ειναι πλανήτης ένα σώμα πρέπει να έχει διάμετρο πάνω από 3000km. Τότε όμως δε θα πρέπει να ισχύει ο ίδιος κανόνας για όλα τα ηλιακά συστήματα; Ποιος μπορεί να αποκλείσει ότι υπάρχει ηλιακό σύστημα με όλους τους πλανήτες του μικρότερους από τον Πλούτωνα; Θα λέμε τότε ότι το ηλιακό σύστημα δεν έχει πλανήτες;

Ακόμη και το "σφαιρικό σχήμα" είναι πολύ ασαφές (ξέρουμε ότι η Γη δεν είναι τέλεια σφαίρα, πώς ορίζεται το "σφαιρικό" στην πρότασή τους;). Φαντάζομαι ότι έβαλαν αυτόν τον περιορισμό για να αποκλείσουν τις... πατάτες τους αστεροειδείς. Θα μπορούσαν απλώς να δεχτούν ότι ότι όλοι οι αστεροειδείς μαζί αποτελούν έναν πλανήτη.

Κατά τη δική μου αντίληψη, παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο να έχει αυτόνομη τροχιά ο πλανήτης παρά το μέγεθός του. Αυτόνομη τροχιά εννοώ να έχει δική του τροχιά γύρω από τον ήλιο και να μην είναι δορυφόρος άλλου πλανήτη. Πχ και ο Ερμής είναι μικρότερος από το Γανυμήδη του Δία αλλά και τι να λέει...

Αντίο Πλούτωνα

Απάντηση