Αποικιες στο διαστημα

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 15 Ιούλ 2004 04:06

sto link που εδωσες feanor δεν φενετε ακριβως τι ειναι!στην πραγματικοτητα ισως να'ναι ενα διαστημικο σκαφος! :shock:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 20 Ιούλ 2004 21:29

puck εγω σου προτεινω ενα site σχετικα με την εναλλακτικη λυση 3!διαβασε και εσυ τι υποστηριζουν οι ιδιοι οι αμερικανοι!! http://www.greatdreams.com/moon/darkmoon.htm !!ισως να μην ειναι τελικα ενα παραμυθι.και οι υποψιες μου γι αυτο το θεμα μεγαλωσαν καθως επεσε στα χερια μου μια φωτογραφια απο την σκοτεινη πλευρα της σεληνης που δηχνει ολοκαθαρα ενα κτιριακο συγκροτημα σε σχημα θολου και καποια τριγωνικα κρυσταλλικα σχηματα που δεν ξερω τι ειναι.μπορει να χρησιμευουν για τον φωτισμο!τι ειναι λοιπον αυτα τα κτισματα εκει?χτιστηκαν απο εμας η' απο αλλους?τι σκοπο εξυπηρετουν?υπηρχαν απο αρχαιωτατων χρονων εκει?μηπως ζουσαν στην σεληνη καπιοι πριν απο εμας?πολλα ερωτηματα και καμια λογικη και πιθανη απαντηση!

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 26 Σεπ 2004 20:07

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΜΕ Η ΔΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ??

ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...
ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ "ΒΓΑΖΟΥΝ" ΠΡΟΒΛΗΜΑ,
ΔΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΟΤΖΑΜ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ??
(αν και το ΣΤΑΡ ΤΡΕΚ αποδεικνύει το αντίθετο...)
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΠΗΒΟΛΑ ΣΧΕΔΙΑ.
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥ ,
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ-3,ΑΠΑΤΕΣ.
Η FEANOR ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΑΡΚΕΤΑ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ
ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ
"ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ"-(από κάποιο
υποτίθεται διαστημικό,προχωρημένο όχημα).
ΑΡΑΓΕ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟ-ΓΝΩΣΗ,
ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΙΚΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ-ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ FEANOR-
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΟΝ.
ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ "ΑΝΩΤΕΡΟΣ" ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ,
ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΟΧΟΥ ΤΟΥ.
ΑΛΛΩΣΤΕ,ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΙΚΙΕΣ?
ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ?
....................................................................................................
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.
ΙΣΩΣ -ΤΕΛΙΚΑ- ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΗΜΟ,
ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ.
....................................................................................................
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
manos2012
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από manos2012 » 15 Νοέμ 2004 10:33

καλη σας μερα :)

να ερθω στην παρεουλα σας ; :)

περιοδικο millenium ΔΙΑΣΤΗΜΑ,τευχος 5,ιανουαριος 1999
σελιδες απο 24-31 τιτλος Μια Ελληνιδα Μετραει Τα Αστρα.

προγραμμα west in space 98
αποσπασμα μερους του κειμενου..
ενα χρονο μετα ,για δευτερη συνεχη χρονια,ο ρωσικος οργ.διαστηματος
εδωσε σε μια Ελληνιδα την ανεπαναληπτη ευκαιρια να υλοποιησει ενα
πολυ μεγαλο ονειρο: να βρεθει ενα βημα πιο κοντα στα αστερια.
Στο πλαισιο του προγραμματος,δεκατεσσερις επιλεγμενοι υποψηφιοι
απο δεκατρεις ευρωπαικες χωρες ελαβαν μερος σε μια επαγγελματικη εκπαιδευση κοσμοναυτων,που διηρκησε δυο εβδομαδες και πραγματοποιηθηκε τον σεπτεμβριο του 98
.

αλλο κομματι ,μιας αλλης παραγραφου:
οι 14 τυχεροι (απο τους 70*το συμπληρωσα εγω)που επιλεγησαν τελικα ειχαν ηλικιες που κυμαινονταν μεταξυ 25-36 χρονια και προερχονταν απο την πολωνια,ουγγαρια,σλοβενια,γερμανια,ουκρανια,τσεχια,ισπανια,ολλανδια,την αυστρια , την ελλαδα.
απο τους επιλεχθεντες οκτω ηταν ανδρες και εξι γυναικες.Μια εξ αυτων ηταν η εκπροσωπος της χωρας μας για το 1998,η Νικη βλαχακη
.

ο αριθμος των ελληνων υποψηφιων εφτανε τους 5...

ενα ενδιαφερον αρθρο ,για ενα σημαντικο γεγονος,που αν το εξετασουμε απο πολλες πτυχες,θα μπορεσει να μας προσφερει εξισου σημαντικες πληροφοριες.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

whispers of the dreams

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 20 Νοέμ 2004 23:29

(τελικά,οι μισοί που γράφουμε εδώ,κάπου αλλού είμασταν πριν.
εννοώ,διαδικτυακό τόπο.ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ,VALLON(χωρίς το Α μπροστά),ο "με απέραντη αγάπη και σεβασμό μάνος σας",
όλοι αυτοί κάτι μου θυμίζουν,βρε κάτι μου θυμίζουν....!!!).
..................................................................................................
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ,
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ,
ΕΣΤΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙ ΟΛΑ
ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ,ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΕ ΜΑΣ,Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ.
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤ'ΑΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΡΙΚΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΤΩΝ(έστω εκατοντάδων).
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
.................................................................................................
Η ΤΑΙΝΙΑ ALIEN,
ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ!!!
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 19 Ιουν 2006 11:57

Κατα την άποψη ενός μεγάλου και γνωστού επιστήμονα του οποίου μου διαφεύγει το όνομα(είναι καθηλομένος σε αναπηρικό καροτσάκι),ο άνθρωπος σε 20 χρόνια απο σήμερα θα έχει αποικίσει μαζικά τον ¶ρη και την Σελήνη!ϊσως θα πρέπει να προσέξουμε τα λεγόμενα του.Ένταξει ξέρω για μερικούς αυτα ακούγωνται σαν παραμύθια παρανοικών μυαλών!Δικαίωμα τους.Ευτυχώς που το λέει κάποιος διεκεκριμένος επιστήμονας γιατί αμα το έλεγα εγώ θα έτρωγα αρκετό κράξιμο απο διάφορους που απορρίπτουν οτιδήποτε δεν συμβαδίζει με την συμβατική ιστορία και οτιδήποτε που δεν καταλαβαίνουν.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 22 Ιουν 2006 15:19

Ο Steven Hawking είναι ο επιστήμονας που προανέφερα.Τώρα μου είρθε τ'όνομα του.Συγχωρέστε με αλλά το μυαλό μου κολλάει μερικές φορές.Εχώ πολλά στο νού μου.Αν θέλετε ψάξτε το πάντως.Είναι κάτι που πιθανόν η γενιά μας θα το βρεί μπροστά της.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 23 Ιουν 2006 08:45

Για την ακρίβεια είπε ότι το 2026 θα έχουμε αποικίες στη σελήνη και ως το 2046 στον ¶ρη..
Αυτά προφανώς δεν είναι παραμύθια καθώς η τεχνολογία υπάρχει ήδη απλά είναι θέμα οικονομικών μεγεθών το πότε θα γίνει. Υποθέτω ότι ο Hawking πιστεύει ότι έως αυτά τα χρόνια στόχους θα έχουν ωριμάσει οι οικονομικές προϋποθέσεις καθώς και θα έχουν αναπτυχθεί και οικονομικότερες τεχνολογίες.
Τέλος εφόσον δημιουργηθεί μόνιμη βάση στη σελήνη, ο ¶ρης και όλοι οι υπόλοιποι στόχοι θα είναι πλέον πολύ πιο απλό να υλοποιηθούν.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 23 Ιουν 2006 13:19

Αντε μετο καλο παιδια στις αποικιες να μεινουμε και εμεις οι γηινοι εδω που μας αρεσει.Ελπιζω μεχρι να πατε εκει μην καταστρεψεται αυτο που ηδη υπαρχει εδω.Οποιου δεν του αρεσει εδω //οι ουρανοι εναι δικοι του //που ελεγε και μια εκπομπη στην ερτ.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 24 Ιουν 2006 01:03

Αμά δεν πραγματοποιήθει αυτό ποτέ,το ανθρώπινο γένος δεν έχει καμία τύχη και μοιραία θα αφανηστεί.Αν στους επόμενους αιώνες δεν το καταφέρει είναι καταδικασμένο!Κοιτάξτε κλιματολογικά τι συμβαίνει.Ο καιρός τρελένετε και η θερμοκρασία ανεβαίνει.Είναι πιθανόν λένε,το σημερινό έτος να είναι το θερμότερο του πλανήτη τα τελευταία 400 χρόνια!
Επίσης είναι γεγονός πως οι Ρώσοι σκοπεύουν να πραγματοποιήσουν κάτι πολύ τολμηρό για μένα.Πρόσφατα ένας Ρώσος Nikolai Sevastyanov,προιστάμενος της γιγάντιας διαστημικής εταιρίας ENERGIA ανακοίνωσε πως έχουν σχεδιάσει(οι Ρώσοι) την εξόρυξη σε βομηχανική κλίμακα ενός μη ραδιενεργού στοιχείου στην Σελήνη.Το στοιχείο λέγετε ήλιο-3.Αυτή η επειχήρηση θα έχει πραγματοποιηθεί μέσα στην επόμενη δεκαετία!Θα φηλοξενηθούν εκεί καταυλισμοί για να στεγάσουν του μόνιμους εργάτες-αποίκους!Έτσι ανακοίνωσαν οι Ρώσοι επίσημα.Δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου.Αρα οι προβλέψεις του Hawking μάλλον θα πέσουν έξω σχετικά με την αποίκηση της Σελήνης το 2026.Εκτός αν ενωούσε κάτι άλλο.Το ότι το 2026 δεν θα υπάρχουν μόνο ορυχεία και καταυλισμοί αλλά πλήρες αποικίες με αρκετά κτίρια.
Αυτό περί αποίκησης της Σελήνης υπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια.Είναι γραμμένα στα Ορφικά.Γράφουν μέσα πως απο την γή μπορούσες να δεις στην επιφάνεια της Σελήνης πολλά και μεγάλα κτίρια.
Πάντως μ'ολα αυτά μου ήρθε στο μυαλό το περίφημο συνομωσιολογικό σενάριο περί εναλλακτικής λύσης 3!!Αυτό με τους εργάτες-αποίκους ειδικά στην Σελήνη αναφερώταν σ'αυτό το σχέδιο.Μόνο που στήν γλώσσα των εγκεφάλων αυτής της επιχείρησης τους εργάτες τους αποκαλούσαν συνθηματικά μέροι!Εγκέφαλοι της εναλλακτικής λύσης 3 ήταν Ρώσοι και Αμερικάνοι.Και για δες τώρα.Οι Ρώσοι σκοπεύουν να στείλουν μόνιμο προσωπικό στην Σελήνη για την εξόρυξη του ήλιον-3!

Δεν ξέρω.Σκέψεις κάνω.Ούτος ή άλλως αυτό κάνω συνεχώς :!: Τι να πώ.....

Απάντηση