Αποικιες στο διαστημα

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 10 Ιούλ 2004 01:59

Ειλικρινά, η παρατήρησή μου είναι εντελώς καλοπροαίρετη, και ίσως να μην μου πέφτει λόγος: θα ήταν καλύτερα αν γράφαμε με μικρά γράμματα και αν δίναμε λίγη παραπάνω προσοχή στην ορθογραφία μας. Σημασία έχει και πώς γράφουμε, ό,τι γράφουμε.

Νομίζω ότι θα έπρεπε να συζητήσουμε αν και κατα πόσον είναι απαραίτητη η δημιουργία αποικιών στο διάστημα. Υπάρχει μια τάση στροφής στις ρομποτικές αποστολές, ως πιο ασφαλείς και αποδοτικές. Εχω ακόμη ακούσει ότι ίσως ο ΔΔΣ να ήταν ένα υπερφιάλο, φιλόδοξο και φανφαρόνικο σχέδιο. Οι κίνδυνοι εκεί έξω είναι πολλοί, αλλά ο Μπούς δε διστάζει να αναγγείλλει την ίδρυση σταθμών και επανδρωμένων αποστολών στον ¶ρη. Υπάρχει μεγάλος δισταγμός και σκεπτικισμός στις διαστημικες υπηρεσίες σχετικά με την χρησιμότητα των επανδρωμένων αποστολών.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 11 Ιούλ 2004 22:28

Φωτογραφίες του ¶ρη απο ρώσικο δορυφόρο; Πότε στείλαν οι Ρωσοι δορυγόρο στον ¶ρη; Τα περισσότερα τοπονύμια στον Αρη προερχονται απο την Ελλαδα γιατί ο πρώτος που χαρτογράφησε τον Αρη ήταν έλληνας. Όταν χαζο αμερικάνοι έβλεπαν σωληνές στο διάστημα ο έλληνας - του οποιου το όνομα μου διαφεύγει και εαν το ξέρει καποιος ας το πει - με ένα απλό τηλεσκόπιο έφτιαξε το χάρτι του ¶ρη.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 11 Ιούλ 2004 22:34

Για τον Έλληνα που χαρτογράφησε πρώτος τον ¶ρη υπάρχει άρθρο στο Ελληνικό National Geographic του 02/1998

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Ιούλ 2004 22:41

niko δεν θυμαμαι ποτε και πως λεγοταν ο ρωσικος δορυφορος αλλα θα μαθω και θα σου πω τις επομενες μερες.οι φωτογραφιες ειναι πραγματικα απηστευτες και οι ρωσοι δεχτηκαν αφορητες πιεσεις απο nasa και cia για τους τις δωσουν οι τουλαχηστον να μην τις δημοσιευσουν.σχηματα πολεων?! :o στον δορυφορο του αρη φοβο.πυργοι στον φοβο? :o κουφα πραγματα!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 12 Ιούλ 2004 01:43

Εδώ ακούγονται πράγματα περίεργα. Λοιπόν, ο φόβος είναι ο μικρότερος και πλησιέστερος δορυφόρος στον Αρη, ένας μικρός ξερόβραχος με διάμετρο μόλις 11.000 km, δηλαδή μικρότατος, χωρίς ατμόσφαιρα και με την επιφάνειά του πλήρως χαρτογραφημάνη από τον "Αρειανό Τοπογράφο". Μάλλον δύσκολο να υπάρχουν πόλεις εκεί.
Ο αστρονόμος ήταν ο δρ. Κ. Φωκάς, που διλευσε τις υποθέσεις περί καναλιών. Εκανε τις παρατηρήσεις του από το παρατηρητήριο του Εθνικού αστεροσκοπείου στην Αθήνα, οπου μπορούμε να δούμε και το τηλεσκόπιό του.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 12 Ιούλ 2004 09:00

Alex, έχω διαβάσει το βιβλίο "Εναλλακτική Λύση 3" και ομολογώ μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αν και δεν το πίστεψα αφού είναι ίσως ό,τι πιο παράλογο είχα διαβάσει έως τότε. Δεν ήξερα όμως πως είχαν παραδεχτεί οι συγγραφείς του ότι πρόκειται για Ε.Φ. Μήπως υπάρχει κάποιος διαδικτυακός τόπος στον οποίο βρήκες αυτήν την παραδοχή;

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 12 Ιούλ 2004 11:40

Μία από τις πρωτότυπες εκδόσεις του βιβλίου στα Αγγλικά που είχε πέσει στα χέρια μου πριν από πολλά χρόνια ανέφερε εν συντομία το ιστορικό που κατέγραψα πιο πάνω. Τα υπόλοιπα τα άκουσα σε κάποιο ντοκυμανταίρ του National Geographic ή του Discovery, θα σε γελάσω ποιό από τα δύο. Τώρα αν υπάρχει κάτι στο internet δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος πώς αν δοκιμάσεις το google θα σου βγάλει διάφορα.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 14 Ιούλ 2004 02:34

niko ο ρωσικος δορυφορος λεγοταν "φοβος 2" και εγηνε το 1989.υπευθυνη για αυτη την αποστολη ηταν μια κυρια.η μαριαννα παποβιτς.η οποια ηταν πιλοτος και δοκιμαστης πτησεων σε πολεμικα αεροσκαφη.σπουδασε στην ρωσια και πηγε στην αμερικη οπου και εμεινε.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 15 Ιούλ 2004 01:54

Για την ρωσική αποστολή έχει αναπτυχθεί αρκετή παραφιλολογία, ότι κάποιες από τις φωτογραφίες που έστειλε το Φόβος ΙΙ, πριν χαθεί η επικοινωνία δείχνει τη σκιά ενός μακρόστενου αντικειμένου στην επιφάνεια του ¶ρη, το οποίο κατά τα γνωστά θεωρήθηκε εξωγήινης προέλευσης και φυσικά υπεύθυνο για την απώλεια του σκάφους.
Τη σχετική φωτογραφία μπορείτε να τη δείτε στο ακόλουθο url
http://www.keysofenoch.org/html/lost_mars_probes.html
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 15 Ιούλ 2004 04:02

Ναι ειναι εκπληκτικο!μου επεσε στα χερια μου το "εξωγηινη αρχαιολογια"και μονο τις φωτο προλαβα να δω.κριμα :( αλλα και τα σεναρια περι μυστηκων βασεων στο διαστημα συνεχιζετε.....

Απάντηση