Μυστικες αποστολες στη Σεληνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 03 Σεπ 2005 22:26

Στην τελευταια σου παρατηρηση δεν μπορω να λαβω ευθεια θεση οπως καταλαβαινεις.Προσωπικα δεν χλευαζω κατι που μπορει να μου φανει αληθοφανες...εκει που μπορει να ειμαι λιγο...ειναι οταν τα πραγματα ξεπερνουν την λογικη,την παραβαινουν.Το να μου πει καποιος οτι ειδε ενα Α.Τ.Ι.Α πχ δεν θα μου φανει περιεργοθα το κοιταξω μπας και βρω στην αρχη καποια λογικη εξηγηση (το πιθανοτερο) ,το να μου πει ομως οτι το Α.Τ.Ι.Α. ηταν της "ομαδος" Ε και ονομαζονταν Γ. Καραισκακης...θα με κανει να σκααω απο τα γελια...:lol:

θα σου απαντησω ομως παλι με το "ουδεν κρυπτον υπο του ηλιου"
και με την αποψη για μια ακομα φορα οτι ΔΕΝ πρεπει να υπερεκτιμουμε τις δυνατοτητες καποιων.

Αυτα ...τωρα πρεπει να φυγω για την βραδυνη εξοδο!! :D
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Σεπ 2005 12:18

Τί ψάχνεις ρε Chameleons, είναι δυνατό να κουβεντιάσεις με κάποιον που σου ζητάει να αποδείξεις πώς δεν είσαι ελέφαντας?

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 19 Σεπ 2005 14:02

Πέσμας πρώτα την δική σου γνώμη πάνω στο θέμα άν τυχόν και έχεις καμία και μετά να κατακρίνεις τους άλλους.
Όσο για τον Chameleon ας σου πεί ο ίδιος καλύτερα άν τον είπα ελέφαντα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 20 Σεπ 2005 06:35

Ηρεμιστε ...το θεμα δεν περιστρεφεται γυω απο το αν εμαι ελεφαντας εγω!! :P

Εγω την αποψη μου την εξεφρασα και οποιος καταλαβε εχει καλως.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ το "νικ' μου ειναι πολλοι χαμελαιοντες ...με s για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με αλλα προσωπα.
:wink:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 21 Σεπ 2005 23:02

Παρεπιπτοντως ανακοινωθηκε οτι η Νασα θα πραγματοποιησει μεχρι το 2020 καινουργιες επανδρωμενες αποστολες στη Σεληνη ,χρησημοποιωντας μαλιστα τις "δοκιμασμενες" λυσεις του παρελθοντος εμπλουτισμενες ομως και βελτιωμενες αναλογα με τις τεχνολογιες της εποχης...για λογους μειωσης του κοστους. :wink:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 18 Οκτ 2005 16:54

Εγώ πάντως έκλεισα μια σουίτα στην σκοτεινή πλευρά της σελήνης, διότι τυγχάνει να είμαι και σκοτεινός τύπος, με θέα την φωτεινή. Μπορείτε να κλείσετε κι εσείς. Τις δίνει δώρο ο Λιακόπουλος μαζί με την νέα σειρά βιβλίων του.

Πέρα από την πλάκα. Καλό είναι να ψάχνουμε, αλλά όσο ψάχνουμε να έχουμε καθαρό μυαλό και τα μάτια μας ανοιχτά. Διότι όπως ξέρετε αυτό που μας παρακινεί να αναζητήσουμε, αρχικά τουλάχιστον, είναι ένα σκουλίκι που το λένε περιέργια. Και το κακό του προαναφερθέντος σκώλικα είναι ότι όταν μας παρουσιάζεται η αλήθεια ο σκώλιξ αυτός μας παρακινεί στην μη αποδοχή της. Γι'αυτό ψάχτε το αλλά αποδώστε του και το βάρος που του αξίζει.

Φιλικά,
WM

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 21 Νοέμ 2005 01:21

Υπαρχουν ακομα σουιτες ελευθερες ,εγω ακουσα οτι ειναι νοικιασμενες ολες ,και τα οικοπεδα πουλημενα ολα....

:D
Αυτα ειχα να πω......

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 21 Νοέμ 2005 14:40

Πιστεύετε ότι ο άνθρωπος πραγματικά έχει πάει στη Σελήνη; Μήπως όλα αυτά είναι έντεχνη Αμερικανική απάντηση στη Σοβιετική Ένωση που βγήκε πρώτη στο διάστημα; Τα τελευταία χρόνια υπάρχει έντονος προβληματισμός ακόμη και στις Ηνωμένες Πολιτείες. Κάτι που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω βλέποντας τα φιλμάκια των αστροναυτών που περπατάνε στο φεγγάρι και μάλιστα με πλάνα παρμένα από ψηλά είναι το που βρίσκεται ο άνθρωπος με τη κάμερα. Δώστε μου μιά απάντηση.

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 22 Νοέμ 2005 00:21

Πολλα εχουν γραφει για την περιφημη προσεληνωση και τον περιπατο των αστροναυτων ,και αν καταριφθει και αυτο τοτε ποια ειναι η εικονα της Υπερδυναμης ,που τοσα χρονια μας παραμυθιαζει για την τεχνολογια της... :?:
Αυτα ειχα να πω......

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 23 Νοέμ 2005 18:44

tetix έγραψε:Πιστεύετε ότι ο άνθρωπος πραγματικά έχει πάει στη Σελήνη; Μήπως όλα αυτά είναι έντεχνη Αμερικανική απάντηση στη Σοβιετική Ένωση που βγήκε πρώτη στο διάστημα; Τα τελευταία χρόνια υπάρχει έντονος προβληματισμός ακόμη και στις Ηνωμένες Πολιτείες. Κάτι που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω βλέποντας τα φιλμάκια των αστροναυτών που περπατάνε στο φεγγάρι και μάλιστα με πλάνα παρμένα από ψηλά είναι το που βρίσκεται ο άνθρωπος με τη κάμερα. Δώστε μου μιά απάντηση.
Φιλε μου με δυο λογια αν ψαξεις στο ινερνετ ακομα"και στο ελληνικο" θα βρεις τις απαντησεις που απαντουν σε ολα αυτα που ρωτας και που ειναι ευκολα εξηγησημα.

http://www.badastronomy.com
http://pirlwww.lpl.arizona.edu/%7Ejscotti/NOT_faked/
αλλα και πολλα αλλα.

Οσο για αυτο που ρωτας ..
Ο ανθρωπος με την καμερα δηλαδη δεν θα μπορουσε να βρισκετε σε ψηλοτερο σημειο...η ακομα πιο απλα η καμερα να ειναι στερεωμενη σε ενα κονταρι και να παιρνει φωτος "στο αυτοματο"? δυο απλες λυσεις ...

Α και κατι πολυ απλο, αν ηταν ολα ψεματα η ιδια η Σοβιετικη Ενωση δεν θα εκανε τα παντα για να αποδειξει το ψευδος του ολου εγχειρηματος?

Λυσασμενα θα πιανονταν απο την πιο μικρη λεπτομερια που να μην μπορει να εξηγηθει πραγματικα...

Το ιδιο θα εκαναν αντιστοιχα και οι Αμερικανοι οταν εκτοξευθηκε ο πρωτος δορυφορος ο Σοβιετικος "Σπουτνικ" ...αλλα και αυτοι δεν εκαναν τιποτα γιατι και τα 2 γεγονοτα ..ηταν αληθεια
:wink:
Kung-fu master

Απάντηση