ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

Δημοσίευση από phantom » 02 Απρ 2005 00:00

ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ(?) ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ.

ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ?

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΥΡΙΟ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ Η ΟΙ ΡΩΣΟΙ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ. ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ? ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Απρ 2005 13:35

Καλό θέμα Phantom. Όντως νομίζω πώς εδώ υπάρχει ένα μεγάλο κενό, ιδίως στο θέμα της πιθανής μελλοντικής εκμετάλλευσης των εκτός Γης φυσικών πόρων. Νομίζω πώς έχει υπάρξει μια κανονιστική πράξη του ΟΗΕ προς την κατεύθυνση αυτή, αλλά δεν έχω άμεσα υπ΄όψιν μου τις λεπτομέρειες.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 02 Απρ 2005 20:02

Δεν έχω καν υπόψη τις αποφάσεις του ΟΗΕ, αλλά φαντάζομαι ότι θα ισχύσει το 'όποιος πάει πρώτος έχει και την κυριότητα'. Φαντάζεστε να ξεκινήσει κανας πόλεμος γι'αυτό το πράγμα?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Απρ 2005 03:08

Αν υποψιαστούν ότι υπάρχει «πράμα», δεν το φαντάζομαι απλώς , feanor. Είμαι σίγουρη. :(

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 03 Απρ 2005 20:42

Οπως και ναχει νομίζω πως απέχουμε ακόμα από αυτό το σημείο. Τέτοιο εγχείρημα προς το παρόν μπορούν να αναλάβουν μόνο οι ΗΠΑ αλλά αυτό τον καιρό είνα απασχολημένες με τη 'εκδημοκράτιση' του κόσμου.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 04 Απρ 2005 09:53

Καλά, δεν είναι μόνο οι Αμερικάνοι, και το διαστημικό πρόγραμμα των Ρώσσων δεν είναι κακό!!

Πάντως οι πωλήσεις οικοπέδων έχουν αρχίσει. Με μία απλή έρευνα στο διαδίκτυο, έτσι εύκολα, βρίσκονται πολλά sites:
http://www.spacefuture.com/archive/luna ... ware.shtml

όπως και

www.lunarsettlement.org

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 05 Απρ 2005 18:06

Alex έγραψε:Νομίζω πώς έχει υπάρξει μια κανονιστική πράξη του ΟΗΕ προς την κατεύθυνση αυτή, αλλά δεν έχω άμεσα υπ΄όψιν μου τις λεπτομέρειες.
ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Ο ΟΗΕ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΙΔΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΑΥΤΙ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΝ.

feanor έγραψε:Οπως και ναχει νομίζω πως απέχουμε ακόμα από αυτό το σημείο. Τέτοιο εγχείρημα προς το παρόν μπορούν να αναλάβουν μόνο οι ΗΠΑ αλλά αυτό τον καιρό είνα απασχολημένες με τη 'εκδημοκράτιση' του κόσμου.
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ. Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΟΡΥΚΤΩΝ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 06 Απρ 2005 00:50

Οποιαδήποτε αποστολή τέτοιου επιπέδου λογικά θα γίνει μόνο μέσω χρηματοδοτήσεων από ιδιωτικές εταιρίες που θα έχουν ως σκοπό την αποκλειστική χρήση και εκμετάλλευση. Ανεξάρτητα από το τι λέει ο ΟΗΕ κ όλοι οι άλλοι αυτός που πληρώνει έχει και τον πρώτο λόγο.
Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει εδώ και πολύ καιρό αν είχε αποδειχθεί οικονομικά αποδοτικό κ βιώσιμό, σίγουρα κάποια στιγμή θα συμβεί εφόσον μειωθούν τα κόστη και τα επενδυτικά ρίσκα.
Δεν νομίζω ότι κανένα κράτος μπορεί να σηκώσει τέτοιο βάρος χωρίς εταιρίες (δεν βλέπετε τι γίνεται με τον ISS :?: )
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 06 Απρ 2005 19:22

Η πράξη του ΟΗΕ στην οποία αναφέρθηκε ο Alex είναι η Συνθήκη για τις Αρχές που διέπουν τις δραστηριότητες των Κρατών στην Εξερεύνηση και Χρήση του Διαστήματος (Σελήνη και άλλα ουράνια σώματα), του 1967. Ουσιαστικά αυτό που προβλέπει η συνθήκη είναι πώς δε θα είναι δυνατή η τεκμηρίωση κρατικής κυριαρχίας από οποιοδήποτε κράτος, δε θα είναι δηλαδή δυνατή η ανάπτυξη αποικιοκρατικών πολιτικών από τα κράτη που θα επισκέπτονται τη Σελήνη ή άλλα Ουράνια σώματα.

Η παραπάνω συνθήκη αφήνει ένα κενό σε ότι αφορά την ιδιωτική ιδιοκτησία, κάτι που άλλωστε είναι λογικό μια και το 1967, αλλά ακόμα και σήμερα, η προοπτική ιδιωτικών-επιχειρηματικών επισκέψεων είναι μάλλον μηδενική.

Σε ότι αφορά τις διάφορες "αγοραπωλησίες" οικοπέδων στη Σελήνη, τον Άρη ή όπου αλλού, δεν είναι δυνατό να τεκμηριώσουν ούτε καν απαίτηση ιδιοκτησίας. Η απαίτηση ιδιοκτησίας, απουσία κοινώς αποδεκτών τίτλων ιδιοκτησίας (συμβόλαια κλπ), βασίζεται πάνω σε δύο στοιχεία:
1. την πρόθεση άσκησης του δικαιώματος ιδιοκτησίας, ή πιο απλά τη δήλωση "αυτό το κομμάτι γης είναι δικό μου"
2. τη δυνατότητα άσκησης του δικαιώματος της ιδιοκτησίας, ή πιο απλά μια κίνηση όπως η περίφραξη ενός οικοπέδου
Αν κανείς μπορεί να πραγματώσει αυτές τις δύο προϋποθέσεις, μπορεί να διεκδικήσει την ιδιοκτησία ενός άτιτλου κομματιού γης. Εάν δύο διαφορετικοί άνθρωποι ισχυρίζονται ότι ένα κομμάτι γης είναι δικό τους και μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα της ιδιοκτησίας, τότε η διεκδίκηση μπορεί να προχωρήσει στη νομική διαδικασία.

Στην περίπτωση της Σελήνης, μπορεί όλοι να έχουμε την ευγενή πρόθεση να διεκδικήσουμε γη, όμως κανένας μας δε μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα της ιδιοκτησίας, επειδή απλούστατα δε μπορούμε να την επισκεφθούμε. Άρα δεν τεκμαίρεται διεκδίκηση.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 07 Απρ 2005 10:51

Να συμπληρώσω τον dorian λέγοντας ότι όπως καταλαβαίνουμε δεν μπορούμε να λέμε ότι έχουμε μια ιδιοκτησία χωρίς να μπορούμε να πάμε. Συνεπώς κάποιοι άλλοι (εταιρίες ιδιωτικές/κρατικές) θα πρέπει να δημιουργήσοουν α) τις υποδομές, β) τα μέσα μεταφοράς και στη συνέχεια να μας καθορίσουν και το καθεστώς ιδιοκτησίας με τους δικούς τους φυσιικά κανόνες. Έχουμε μέλλον.......
Ερώτηση: κάποιες αντίστοιχες συνθήκες δεν ισχύουν και στους πόλους όπου νομίζω ότι επιτρέπεται μόνο η εγκατάσταση επιστημονικών ομάδων για έρευνες κλπ?
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση