Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 23 Φεβ 2006 03:40

Συγνώμη αλλά έχω χάσει επεισόδια. Μια ερώτηση.
Οι Ρώσοι έχουν προσγειωθεί στο φεγγάρι; Έχει περπατήσει Ρώσος στο φεγγάρι; :?:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 23 Φεβ 2006 17:23

Οι ΝΑΣΑ θέλωντας να ξεκαθαρήσει όλο αυτό το θέμα με τους συνομωσιολόγους που τους θέλουν να έχουν κάνει την αποστολή στο φεγγάρι κάλπικι, προχώρισαν σε έκδωση ενός βιβλίου γύρω απ'αυτό το θέμα, το οποίο μετά απο κάποιο καιρό το ματαίωσαν...
Περισσότερα θα βρείτε εδώ

http://newssearch.bbc.co.uk/cgi-bin/sea ... +moon+hoax

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Συγνώμη αλλά έχω χάσει επεισόδια. Μια ερώτηση.
Οι Ρώσοι έχουν προσγειωθεί στο φεγγάρι; Έχει περπατήσει Ρώσος στο φεγγάρι; :?:
Τάσο το μόνο που υπάρχει είναι μία ταινία που έχει είδη βγεί στην Ρωσία, η οποία ταινία όμως δεν θα προβληθή σε κινηματογράφους γιατί όπως λένε είναι το ίδιο μούφα όπως και το βίντεο με τον εξωγήινο της ΑREA-51...
Προς το παρών δεν έχω κάποια παραπάνω στοιχεία, μόλις έχω κάτι θα το γράψω...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 23 Φεβ 2006 18:36

Astral έγραψε: Τάσο το μόνο που υπάρχει είναι μία ταινία που έχει είδη βγεί στην Ρωσία, η οποία ταινία όμως δεν θα προβληθή σε κινηματογράφους γιατί όπως λένε είναι το ίδιο μούφα όπως και το βίντεο με τον εξωγήινο της ΑREA-51...
Προς το παρών δεν έχω κάποια παραπάνω στοιχεία, μόλις έχω κάτι θα το γράψω...
Δηλαδή οι "πρωτοπόροι" του διαστήματος Ρώσοι δεν έστησαν την σημαία τους στο φεγγάρι;
Και με τους Αμερικανους τί γίνεται; Μετά το Απόλλων 11 πότε ξαναπάτησε Αμερικάνος στο φεγγάρι;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 23 Φεβ 2006 21:14

Λοιπόν οι πρωτοπόροι στο διάστημα ρώσοι όντος ήταν πρώτοι που έστειλαν κάτι στο φεγγάρι, όμως όχι άνθρωπο...

2 Ιανουαρίου 1959 οι Ρώσοι στέλουν ένα σκάφος στο φεγγάρι με όνομα "Λουνά - 1" και στης 12 Σεπτεμβρίου στέλουν την αυτόματη βάση "Λουνά - 2".
Έτσι στης 4 Οκτωβρίου 1959 έφυγε και το "Λουνά -3"

Αυτά είναι των ρώσων, που λένε ότι με αυτά ανοίξανε τον δρόμο προς το φεγγάρι...

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 24 Φεβ 2006 02:25

Astral άλλο ρώτησα.
Εκτός του Άμστρογκ έχει πατήσει άλλος άνθρωπος στο φεγγάρι; :?:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 24 Φεβ 2006 11:11

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Astral άλλο ρώτησα.
Εκτός του Άμστρογκ έχει πατήσει άλλος άνθρωπος στο φεγγάρι; :?:
Να σου πω αγαπητέ Τάσο ότι το μόνο που υπάρχει είναι μία ταινία που βασίζετε, όπως ισχυρίζονται αυτή που την φτιάξανε, σε αληθηνά γεγονότα, τα οποία μαζεύτηκαν σχετικά πολύ δύσκολα λόγο του ότι ήταν αρκετά διασκορπισμένα και μυστικά σφραγησμένα σε διάφορες ρώσικες μυστικές υπηρεσίες όπως ΦΣΠ και Γκοσφιλμοφοντ, όπως και σε διάφορα αρχεία του ΣοβΚινό και ΣογιούζΚινοζουρνάλ. Το 1937 λοιπόν 29 Αυγούστου, ο κοσμοναύτης Ιβάν Χαρλάμοβ απογειωνόταν για το φεγγάρι. Το θέμα είναι ότι όπως λένε τα αρχεία που δήθεν έχουν βρεί λένε πως ήταν αποστολή αυτοκτονίας και ότι σχετικά λίγο μετά απο την απογείωση το σκάφος έπαθε βλάβη και μετά απο λίγο χάθηκε η επικοινωνία. Πάντος κατά τη Ρωσία η ταινία όπως και τα στοιχεία που παρουσιάζει είναι μούφα αλλά στην ταινία παίζονται διάφορα κομμάτια αρκετά παλαιά που όμως τα οποία πρέπει να είναι και αυτά μη αληθής... Αυτά.

Μόνο αυτό υπάρχει και ο Νιλ ήταν ο πρώτος, αν όλες η θεωρίες αυτές δεν είναι αληθείς, που πάτησε το φεγγάρι, δεν ήταν όμως ο μόνος που το περπάτησε.

Άβαταρ μέλους
Marsian07
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Marsian07 » 25 Φεβ 2006 06:23

Εξίσου σημαντικό νομίζω είναι να διερωτηθούμε αν ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ να πατήσει κάποιος επόμενος του Νηλ Αρμστρονγκ στο φεγγάρι...

Δεν νομίζω να ήταν συνετό εκ μέρους των Η.Π.Α να δαπανήσουν ξανά τόσα χρήματα για μία όχι ιδιαίτερα χρήσιμη - από ερευνητικής πλευράς πάντα - αποστολή...

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 03 Μαρ 2006 20:54

Νομιζω πως εκτος απο τον Αρμστρονγκ πηγαν ακομα 2-3 αμερικανικα διαστημοπλοια. Για τους Ρωσους δε νομιζω πως πηγαν ποτε. Παντως εχει να παει ανθρωπος στη Σεληνη η να μας πουν οτι πηγε ανθρωπος στη Σεληνη απο τη δεκαετια του 70. :roll:
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 12 Μαρ 2006 19:32

ΕΚΠΛΙΚΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΡ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΠΑΠΠΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ.ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΣΑ ΓΙΑ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ!ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ!ΚΑΙ Ο TEXE MARS ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΕΙ!ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΛΛΗΝ ΕΠΙΣΑΤΗΜΩΝ ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΣΤΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ SETI ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΑΛΑΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ Η ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ!ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ Ο ΔΡ ΠΑΠΠΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΠΕΦΥΓΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΠΤΩΣΗ ΕΝΟΣ ΑΤΙΑ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ...
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 13 Μαρ 2006 02:02

Καλά ρε Spacelord είσαι στα αλήθεια τόσο αφελής, ή μας κάνεις πλάκα?

Απάντηση