Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 13 Δεκ 2005 11:29

Ναι τετιχ μου ,
Για όνομα του θεού ...
Αν ήταν σκηνοθετημένα όλα αυτά , θα είχαν σκεφτεί και αυτοί
να μην "καρφωθούνε" από τέτοια πράγματα , τέτοιες λεπτομέρειες.
Μη φυσήξει αεράκι, μη βγει κανένας λαγός και αρχίζει να τρέχει ,
μη περάσει κανένας χίπις με μοτοσυκλέτα και κιθάρα ... you know.

Για σκέψου εκεί που είναι ο αστροναύτης και καρφώνει τη σημαία
να εμφανιστεί κανένας πιτσιρικάς μεξικανός με σομπρέρο που χαζεύει ...
Το πολύ πολύ να ξαναγύριζαν την σκηνή δηλαδή.

Τέλος πάντων ,
Εγώ έχω δει τις σκηνές από βίντεο , έχω και ένα cd με φιλμάκι
σπίτι μου και δεν θυμάμαι καμία περίεργη κίνηση σημαίας.
Θα πάω να το ξαναδώ το απόγευμα και θα σου πω με βεβαιότητα αύριο.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 13 Δεκ 2005 12:34

Λοιπόν για να επισημάνω εγώ τί είναι και τί δεν είναι ...

Κατά εμένα δεν λέω ότι οι Αμερικανοί δεν πήγανε ποτέ στην Σελήνη και δεν την περπατήσανε κτλ. κτλ.

Αλλά όλη η βάση είναι στό πρώτο ταξίδι τους, ότι η πρώτη αποστολή που πατάνε για πρώτη φορά την Σελήνη...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 13 Δεκ 2005 14:30

Νομιζω οτι πρωτα θα πρεπει να αποφασιστει ποια θεωρια συνομωσιας ειναι η επικρατεστερη για συζητηση και μετα βλεπουμε... :wink:

υγ.το πιο ενδιαφερον σε ολα αυτα ειναι οτι συνηθως η μια θεωρια συνομωσιας αναιρει η ερχεται σε αντιφαση με την αλλη,κοινως οτι θελει να πιστευει καποιος...το πιστευει . :roll:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Δεκ 2005 17:47

Δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για τίποτα..
Ήταν όμως μια επιχείριση που ενεπλάκησαν χιλιάδες κόσμος δύσκολο να κρυφτεί..και μη μου πείτε ότι έφυγαν έκαναν μια 3ήμερη βόλτα στο διάστημα και ξαναγύρισαν χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς....χοντρό.
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι στην αγωνία τους να φτάσουν πρώτοι έκαναν χοντράδες ειδικά με τα μέτρα ασφαλείας, η όλη τεχνολογία αν και προηγμένη για την εποχή της ήταν ιδιαίτερα πρωτόγονη.. έχει ειπωθεί για την πρώτη πρωσελήνωση ότι ήταν θαύμα το πως επέστρεψαν πίσω σώοι οι αστροναύτες.
Γράφοντας αυτά μου δημιουργήθηκε μια απορία..μήπως υπήρχαν άλλες αποτυχημένες προσπάθειες πιο πριν τα οποία λόγω ψυχρού πολέμου έμειναν στο σκοτάδι?? Τόσα κ τόσα πειράματα γίνονταν, δεν θα είχαν δοκιμάσει κάτι το οποίο κρίνονταν η εθνική τους υπόσταση?? Ένας απλός προβληματισμός....
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Δεκ 2005 11:33

Nαι οι Σοβιετικοι εκαναν πολλες αποτυχειμενες προσπαθειες με δοκιμες πυραυλων φορεων κτλ ..σε μια απο αυτες εξεραγει και ενας γιγαντιος πυραυλος -φορεας καπου στην Σιβηρια με αποτελεσμα να χαθουν χιλιαδες εργαζομενοι -εγινε γνωστο κατα την περιοδο Γκορμπατσωφ...εχουν γραφτει πολλα αρθρα σε παλαια τευχη του περιοδικου πτηση και διαστημα και αλλου.
Επισης ετοιμαζαν και σεληνακατο αλλα τελικα δεν τα καταφεραν...

Για τους Αμερικανους γνωριζω οτι ειχαν πολλες αποτυχιες στην αρχη του διαστημικου τους προγραμματος...οι Πυραυλοι τους επεφταν ο ενας μετα τον αλλον -ειχε γινει και ανεκδοτο εκει στις αρχες του 60 μου ελεγε ο πατερας μου...."σαν Αμερικανικος πυραυλος σκαει" ελεγαν...οταν κατι πηγαινε στραβα. :wink:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 16 Δεκ 2005 12:13

fluke έγραψε:..και μη μου πείτε ότι έφυγαν έκαναν μια 3ήμερη βόλτα στο διάστημα και ξαναγύρισαν χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς....χοντρό.
Γιατί το βρίσκεις τόσο απίθανο. ΔΗλαδή αν είχαν φύγει έξω από την ατμόσφαιρα της γης και απλά έφερναν βόλτες γύρω γύρω ποιός θα τους είχε πάρει είδηση ότι ήταν εκεί και όχι στη Σελήνη?

Chameleons έγραψε:Επισης ετοιμαζαν και σεληνακατο αλλα τελικα δεν τα καταφεραν...
Και τί τους εμπόδισε να ξαναπροσπαθήσουν? Από τότε μέχρι σήμερα οι Σοβιετικοί δεν κατάφεραν να αναπτύξουν αρκετή τεχνολογία ώστε να καταφέρουν να στείλουν κι αυτοί έναν άνθρωπο στη Σελήνη? Έτσι, για την τιμή των όπλων. Εμένα αυτό μου φαίνεται ύποπτο.

Ύπάρχουν άνθρωποι που εργάστηκαν παλιότερα στο διαστημικό πρόγραμμα των ΗΠΑ που ήταν εκείνοι που έβγαλαν τις πρώτες φήμες για το ότι δεν πήγαν ποτέ στη Σελήνη. Μήπως κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 16 Δεκ 2005 14:43

Φαντομ ολα υποπτα σου φαινονται!:P

Οι ρωσοι θα τους επαιρναν "πρεφα" πρωτοι απο ολους ...ρε φαντομ τι ειναι τουτα που λες?

ΝΑ σου πω ,κατι κανε κατι αλλο ...τα τευχη του περιοδικου υπαρχουν και μπορεις να τα βρειςν θελεις και γενικα ολα αυτα ειναι γραμμενα σε βιβλια ...ψαξε και στο ιντερνετ και βρες τις προφανεις απαντησεις, να μαθεις την ιστορια ολοκληρη και μετα δεν θα χρειαζεται να ρωτας πραγματα αυτονοητα
εδω.Υπαρχουν ολες οι απαντησεις .

Δεν θα σου κανω αναλυση της πολιτικοκοινωνικης-οικονομικης καταστασης της περιουδου εκεινης ,ουτε θα σου μαθω εδω και εγω γιατι τελικα "τελειωσε" η Σοβιετικοι Ενωση νωρις σε πολλα .ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ολα ακομα και με αυτα που συζητουμε εδω.

Ναι κατι τυποι που ουτε ΟΙ κορυφαιαοι επιστημονες ηταν . κυριως μερικοι στρατιωτικοι ηταν οι περισσοτεροι, που αποφασισαν να τα "κονομησουν" οταν τελειωσε η δουλεια τους και αποστρατευθηκαν διαδιδοντας διαφορες μπουρδες ..."θυματα" υπαρχουν παντου .

Απορω γατι ασχολουμαι με αυτο το θεμα...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 17 Δεκ 2005 22:27

Chameleons έγραψε:Φαντομ ολα υποπτα σου φαινονται!
Είναι αλήθεια πώς έχω αυτή την τάση, μάλλον είναι έμφυτο. Τώρα εσύ ίσως το βρίσκεις κουσούρι, άλλος ίσως να το βρίσκει πλεονέκτημα.

Όπως έγραψα και παλιότερα δεν είναι ότι σωνει και καλά αποδέχομαι αυτές τις θεωρίες, ή πιστεύω απόλυτα αυτά που λένε οι διάφοροι, όμως πάνταμε βάζουν σε σκέψεις και δεν τα απορρίπτω κατευθείαν.

Για το συγκεκριμένο θέμα πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ύποπτο με τις αποστολές στη Σελήνη. Μπορεί να είναι αυτή η θεωρία ότι δεν έγιναν ποτέ, μπορεί να είναι κάτι άλλο. ΑΞίζει να τα κουβεντιάζουμε αυτά και νομίζω πώς αυτό το μέρος είναι το κατάλληλο.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 18 Δεκ 2005 21:49

Φαντομ,η απαντηση σου μου θυμιζει λιγο..."στριβειν δια του αρραβωνος".
Smile ;)

Σωνει και καλα γιατι πρεπει να υπαρχει κατι υποπτο ?και αφου δεν υπαρχουν σοβαρα στοιχεια ...γιατι να κατσω ρε συ να το ψαχνω το πραγμα , χαμενος χρονος ,χαμενα λογια.

Ψαξε και αμα βρεις κανα σοβαρο στοιχειο που να μην απαντιεται σε ενα 10 λεπτο ...τα ξαναλεμε.

φιλικα.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
genesis
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από genesis » 23 Φεβ 2006 01:42

Ρωτήστε του ειδικούς στο site http://www.infogenesis.gr

Απάντηση