Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 03 Φεβ 2005 11:49

Αγαπητοί φίλοι, έχουμε γεμίσει τρεις σελίδες σχολίων και δεν έχω ακόμη καταλάβει εάν η αμφισβήτηση των αποστολών στηρίζεται σε κάποια πραγματικά στοιχεία, σε κάποιες παρατηρήσεις, σε κάποιες ανακολουθίες, σε κάποια απτά δεδομένα προς συζήτηση εν πάσει περιπτώσει. Μέχρι τώρα κουβεντιάζουμε γενικά και αόριστα στη βάση του "γιατί δεν είναι δυνατόν να έγιναν" λες και πρόκειται για κάτι που σχεδιάζεται για τα επόμενα χρόνια και όχι για κάτι που έγινε πριν από 30τόσα χρόνια. Υπάρχει κάποιο στοιχείο, μαρτυρία, ή άλλη ένδειξη, που μας αφήνει να υποψιαστούμε πώς οι αποστολές ήταν στημένες;

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 05 Φεβ 2005 11:57

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, έχουμε γεμίσει τρεις σελίδες σχολίων και δεν έχω ακόμη καταλάβει εάν η αμφισβήτηση των αποστολών στηρίζεται σε κάποια πραγματικά στοιχεία, σε κάποιες παρατηρήσεις, σε κάποιες ανακολουθίες, σε κάποια απτά δεδομένα προς συζήτηση εν πάσει περιπτώσει. Μέχρι τώρα κουβεντιάζουμε γενικά και αόριστα στη βάση του "γιατί δεν είναι δυνατόν να έγιναν" λες και πρόκειται για κάτι που σχεδιάζεται για τα επόμενα χρόνια και όχι για κάτι που έγινε πριν από 30τόσα χρόνια. Υπάρχει κάποιο στοιχείο, μαρτυρία, ή άλλη ένδειξη, που μας αφήνει να υποψιαστούμε πώς οι αποστολές ήταν στημένες;

Μελέτησε λιγάκι αυτή την σελίδα εδώ μπορεί να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη.... Εμένα πάντως με έκανε να αρχίσω να τα βλέπω απο την άλλη μεριά....

http://www.clavius.org/
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 15 Φεβ 2005 12:01

Πολύ ενδιαφέρον site Astral, αλλά από ότι είδα καταφέρνει, με εξαιρετικό τρόπο, να καταρρίψει όλα τα επιχειρήματα, σοβαρά και μή, των οπαδών της θεωρίας συνομωσίας.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 16 Φεβ 2005 10:48

Πραγματικά, Alex, είναι ενδιαφέρον το site. Ιδιαίτερα η σελίδα http://www.clavius.org/why.html , όπου αναλύεται το γιατί διατυπώνονται και γιατί έχουν τόση πέραση οι θεωρίες συνωμοσίας.

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 13 Δεκ 2005 11:15

Υπάρχουν φιλμάκια στα οποία φαίνονται οι αστροναύτες να περπατούν και η κάμερα να τους ακολουθεί. Που βρίσκεται ο τρίτος άνθρωπος με την κάμερα!

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 13 Δεκ 2005 11:23

Σαρωση περιοχης....γιατι απαραιτητα πρεπει να υπαρχει ανθρωπος?

Μου θυμιζει την ερωτηση "ποιος τραβηξε" την σκηνη στην οποια φαινεται η "αποσεληνωση" της σεληνακατου. :wink:

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/apollo.html

ΥΓ. επειδη ασχολουμε ερασιτεχνικα με την φωτογραφια πολλα χρονια δεν μπορεις να φανταστεις τι "πατεντες" μπορεις να κανεις για να παρεις μια σκηνη η να τραβηξεις ενα φιλμ (βιντεοκοπησεις πια).
Kung-fu master

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 13 Δεκ 2005 11:26

Υπάρχει film που φαίνεται μια σημαία να κυματίζει. Που βρέθηκε ο αέρας!

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 13 Δεκ 2005 11:26

Τετιξ με ολο τον σεβασμο...αυτα εχουν απαντηθει χιλιαδες φορες κανε ενα κοπο να διαβασεις τα λινκς και το αρθρο εδω στο Τηλεσκοπιο.
Kung-fu master

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 13 Δεκ 2005 11:27

Και εγώ με όλο το σεβασμο. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και αν έχεις δει κάποια προσελήνωση απευθείας. Σε μία που παρακολούθησα σε παιδική ηλικία έγινε το απλούστατο. Ο αστροναύτης έμπηξε στο χώμα τον ιστό και η σημαία πήρε το σχήμα που βλεπουμε. Μήπως φύσαγε; Όλοι εκείνη τη στιγμή το σχολιάσαμε.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 13 Δεκ 2005 11:28

Τετιξ ειμαι 37 ετων ...και θυμαμαι αμυδρα καποιες προσεληνωσεις απ'ευθειας στις αρχες της δεκατιας του 70.
Βεβαια εχω δει κατοπιν πολλα φιλμς και παρα πολλες φωτος απο την ολη ιστορια.
Και σου επαναλαμβανω το φαινομενο που περιγραφεις εχει εξηγηθει πολλες φορες ...και εχει εξηγηση .

Δεν θα κατσω να την ξαναγραψω εδω ...δεν εχω ουτε τον χρονο αλλα ουτε και την διαθεση αν το θελεις να πισω καποιον για κατι που αν θελει να μην το πιστεψει ΔΕΝ προκειται να το πιστεψει.

Τελειωνω και δεν θα ασχοληθω ξανα με αυτο το θεμα, λεγοντας σου πως αν ηθελαν να φτιαξουν μια παραγωγη τοσο τελεια...ωστε να μπιορει να κοροδεψει τους παντες και τα παντα θα μπορουσαν να το κανουν.Δεν θα αφηναν το ...παραμικρο αερακι να χαλασει την "σκηνη" η πολυ απλα θα "ξαναγυριζαν" πολλες φορες μεχρι να επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα.
Αερακι ...σε στουντιο στην "υποτιθεμενα τελειωτερη παραγωγη ολων των εποχων" με σκοπο την εξαπατηση των παντων ...ειναι οχι ανεπιτρεπτο αλλα παραλογο.Σκεψου το..

Αυτα και τελος.

Φιλικα.
Kung-fu master

Απάντηση