Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Re: Προτείνεται επανδρωμένη αποστολή στην σκοτεινή πλευρά το

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 26 Νοέμ 2012 23:17

Alex έγραψε:
Alex έγραψε:Εν ολίγοις, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε, καμία λογική εξήγηση η οποία να μπορεί να καταρρίψει εκ του ασφαλούς τη συγκεκριμένη θεωρία, καθώς θα υπάρχει πάντα κάτι που κάποιος είπε, έκανε, σκέφτηκε ή φαντάστηκε για το οποίο δε θα έχω καμία απάντηση. Και φυσικά οποιοδήποτε γνωστό και τεκμηριωμένο δεδομένο (επιστημονικό, ιστορικό, οικονομικό ή κοινωνικό) μπορεί εύκολα να καταρριφθεί, ως αποτέλεσμα της επιτυχούς διαδικασίας συγκάλυψης, εξαπάτησης και παραπληροφόρησης.
Νομίζω ότι αυτό το "επιχείρημα" που καταρρίπτει οποιαδήποτε αντι-επιχειρηματολογία αρκεί για κλείσει εδώ αυτή η συζήτηση.
Άλεξ η συζήτηση μπορεί να κλείσει εδώ. Επειδή συμμετείχα σαν κεντρικός ομιλητής πριν 6 μήνες σε διεθνές συμπόσιο για τη σελήνη στη Μπρέσια της Ιταλίας, σε πληροφορώ ότι κουτόχορτο δεν τρώει πλέον κανένας. Όλοι είναι πεπεισμένοι για την απάτη της προσσελήνωσης. Μόνο τα πληρωμένα τσιράκια της ΝΑΣΑ, προσπαθούν να μπαλώσουν τα αμπάλωτα. Επειδή πολλοί με ρωτούν, γιατί τα "χώνω" στη ΝΑΣΑ, απλά δεν μπορώ την κοροϊδία. Όταν λοιπόν ξεκίνησα στις αρχές του 1980 να ασχολούμαι σε επίπεδο όχι απλά ερασιτεχνικό με την αστρονομία, είχα ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ τη ΝΑΣΑ. Ναι ήμουν φανατικός υποστηρικτής των επιστημονικών επιτευγμάτων της. Βόγιατζερ Ι & ΙΙ , Cassini, κλπ. Όταν όμως έπεσα στη σελήνη, έφριξα με την εξώφθαλμη απάτη. Όλα ανατράπηκαν. Οι κρίκοι έσπασαν. Η συγκάλληψη σε όλο της το μεγαλείο. Το μεγαλύτερο ψέμα. Έχω αντιπαρατεθεί σφόδρα με υποστηρικτές της ΝΑΣΑ. Απορώ με την φανατίλα τους. Αν πεις για τη Σελήνη οτιδήποτε πέφτουν να σε γδάρουν. Κανονικοί ΕΜΜΙΣΘΟΙ υπάλληλοι. Ενδεικτικά να πω ότι μόλις το βιβλίο μου το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ κυκλοφόρησε το 2011 στη Ιταλία (IL MISTERO DELLA LUNA) έγινε ένας ψιλοχαμός, και ο PAOLO ATTIVISSIMO o γνωστός πληρωμένος ΙταλοΕλβετός υπάλληλος της ΝΑΣΑ, την ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ημέρα, για να μειώσει το ντόρο από το βιβλίο μου, έβγαλε δικό του ΔΩΡΕΑΝ στο διαδίκτυο με τον τίτλο Si,CI SIAMO ANTATI SULLA LUNA ( Ναι έχουμε πάει στη Σελήνη) και φυσικά τα τσιράκια του προβόκαραν με μίσος αλλά ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ το βιβλίο μου. Για να μην πω για τα μπουμπούκια του Esoterica που μην μπορώντας να αντικρούσουν τα επιχειρήματά μου ξεκίνησαν μπαράζ υβριστικών επιθέσεων το 2006. Για να μην επεκταθώ στο badastronomy των Plait, Windslay , τη σφηκοφωλιά δηλαδή της ΝΑΣΑ, που το 2006 κι αυτοί άρχισαν ενορχηστρωμένη επίθεση εναντίον μου η οποία αφού πήρε τεράστιες διαστάσεις, τελικά το θέμα κλειδώθηκε (φαίνεται ότι είχαν λίγο τσίπα και κλείδωσαν τις βρισιές εναντίον μου, παρ' όλο που δεν συμμετείχα στη συζήτηση αν και προσκλήθηκα "ευγενικά"). Και να τελειώσω με το PIANETAX ,το Ιταλικό blog του Albino Galuppini, στον οποίο έδωσα διαδικτυακή συνέντευξη μέσω skype tο 2009 με μεγάλα ακροαματικότητα, ενώ το ΙL MISTERO DELLA LUNA είναι μακράν το δημοφιλέστερο θέμα με χιλιάδες επισκέψεις. Μάλιστα τα τσιράκια, επειδή το βιβλίο μου είναι δημοφιλέστατο, για να μην κάνει ντόρο με τις αποκαλύψεις και είναι συνέχεια στην επικαιρίοτητα, μπαίνουν ομαδικά στο blog και αναδεικνύουν άλλα θέματα, έτσι ώστε να μην εμφανίζεται στα 5 δημοφιλή θέματα.Αλλά φευ γι αυτούς επί 2 χρόνια βρίσκεται από την 1η μέχρι την 4η θέση ΣΥΝΕΧΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Count Orlof
Πλήρες Μέλος

Re: Αποστολές Στο Φεγγάρι. Αλήθεια και Ψέματα...

Δημοσίευση από Count Orlof » 27 Νοέμ 2012 15:11

Πες τα κύριε Σοφιά, έτσι είναι και χειρότερα. Και όσοι δεν είναι τσιράκια είναι βαθιά νυχτωμένοι στη χαζομάρα τους. Κύριε Alex φάε ότι σου σερβίρουν και μετά πήγαινε να κοιμηθείς με την ησυχία σου.
The truth is out there

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 13 Δεκ 2012 21:29

Αγαπητέ Count Orlof θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο μετρημένος στις εκφράσεις σου. Νομίζω ότι ερχόμαστε εδώ για να συζητήσουμε, όχι να καυγαδίσουμε.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 02 Ιαν 2013 12:39

Προσωπικά πιστεύω ότι τα πράγματα είναι όπως τα ξέρουμε γιατί πολύ απλά παιζόντουσαν πάρα πολλά τότε και δεν περίπτωση υπάρχει οι ρώσοι να μην τους ξεσκεπάζανε ενώ οι Αμερικάνοι δεν θα ρίσκαραν ποτέ τέτοια ξεφτίλα. Ξέραν μέχρι που τους έπαιρνε. Κατά την άποψή μου πήγανε κανονικά με συνθήκες όπως όπως για να προλάβουνε τους Ρώσους και στη συνέχεια έγιναν και οι υπόλοιπες αποστολές μέχρις ότου σταμάτησε να υπάρχει ουσιαστικό (επιστημονικό και πολιτικό κίνητρο), ενώ το κόστος άρχισε να παίζει το ρόλο του, και έπεσε βάρος σε αποστολές των διαστημικών λεωφωρείων καθώς η δορυφορική τεχνολογία για τις επίγειες ανάγκες ήταν μεγαλύτερης οικονομικής και γεωπολιτικής σημασίας.
Όταν βρεθεί οικονομικό κίνητρο για βάσεις στο φεγγάρι ή για άλλου είδους αποστολές, πιστεύω ότι θα τις ξαναδούμε.

Σίγουρα η περίπτωση σκηνοθεσίας δεν μπορεί να αποκλειστεί όπως και πολλές άλλες θεωρίες αλλά πιστεύω ότι η πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο είναι μικρή.

Σε σχέση με όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα, υπάρχουν 2 απόψεις συνομωσίας σε αυτό το θέμα, τις οποίες συνοψίζω στη συνέχεια μαζί με ερωτήματα που προκύπτουν.

1. Άποψη Α: η 1η αποστολή (του Νιλ) ήταν σκηνοθετημένη αλλά οι υπόλοιπες αληθινές
Κατά την άποψή μου αυτή είναι η πιο ρεαλιστική συνομοσιολογική άποψη καθώς υπήρχε το κίνητρο (να ξεπεραστεί η ΕΣΣΔ) και συνεπώς όλα παιζόντουσαν. Ασ μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία της ΕΣΣΔ ήταν σε παρόμοια επίπεδα και σε πολλά σημεία ίσως ανώτερη των Αμερικάνών. Όπως είπα και παραπάνω θεωρώ απίθανο να μην γνώριζαν με τα μέσα που είχαν στη διάθεσή τους ότι οι Αμερικάνοι σκηνοθέτησαν την προσελήνωση. Επίσης θεωρώ απίθανό να συμφώνησαν στην απόκρυψη τέτοιου εγκχειρήματος που έπλειτε τόσο πολύ το Σοβιετικό προφίλ. ΕΚΤΟΣ κ αν υπήρχαν άλλου είδους συμφωνίες, τις ποίες δεν γνωρίζει κανείς μας και δεν τις αποκλείω καθόλου.

2. Άποψη Β: όλες οι αποστολές ήταν σκηνοθετημένες. Εδώ έχουμε το ερώτημα γιατί γυρίσαν 6 ταινίες? Αφού ο σκοπός επετεύχθει με την 1η. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει αυτό υπάρχουν επιμέρους ερωτήματα

2.1 Ερώτημα Β.1: γιατί τελικά δεν πήγαν στο φεγγάρι ποτέ
- έλειψη τεχνολογίας? - δεν νομίζω ότι παρόλη την πρωτόγονη (σε σχέσχη με σήμερα) τεχνολογία το ταξίδι στο φεγγάρι ήταν τα τελευταία 40 χρόνια τεχνολογικά ανέφικτο
- φοβήθηκαν κάτι? εδώ υπάρχει η άποψη που κρύβεται στις απαντήσεις του κ. Σοφιά Σωτ. ότι κάτι υπάρχει εκεί πάνω που πρέπει να το προσέχουμε και δεν κάνει να το πλησιάσουμε. Τι είναι αυτό όμως? Εδώ μας χρωστάτε μια παρουσίαση (δεν ξέρω αν έχει γίνει σε άλλη ενότητα), ή πρέπει να αγοράσουμε το βιβλίο?
- πάντως προκύπτει ότι πήγαν δεν πήγαν, τα τελευταία 40 χρόνια, είμαστε συνεχώς στο διάστημα, η τεχνολογία δεν αποτελεί εμπόδιο

2.2 Ερώτημα Β.2: Γιατί δεν πάνε τώρα?
- έλλειψη πόρων - δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα τη σημερινή εποχή, όταν στέλνουμε τόσα μη επανδρωμένα παντού, φτιάχνουμε διαστημικό σταθμό, σχεδιάζουμε την αποστολή στον Άρη
- έλλειψη κινήτρων - δεν νομίζω ότι δεν έχεις κίνητρο αν δεν έχεις πάει, τη στιγμή που σχεδιάζεις (και υλοποιείς) άλλα κι άλλα
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 03 Ιαν 2013 13:39

Καλώς τον fluke, χαίρομαι που σε βλέπω.
Κάνεις όμως λάθος, οι θεωρίες συνομωσίας είναι πολύ περισσότερες:
1. Δεν πήγαν ποτέ
2. Πηγαίνουν συνέχεια και έχουν και μυστική βάση
3. Πήγαιναν από παλιότερα (πριν το 1969)
4. Πήγαν και βρήκαν ερείπια αρχαίων πολιτισμών
5. Πήγαν και τους τρόμαξαν UFO, εξωγήινοι και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, οπότε δεν τολμούν να ξαναπάνε
6. Ετοιμαζόντουσαν να πάνε αλλά τους προειδοποίησαν οι εξωγήινοι να μην τολμήσουν να πάνε και δεν πήγαν
7. Καθώς πήγαιναν είδαν UFO και έκαναν μεταβολή

Υπάρχουν θεωρίες για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια.

Πραγματικά πρέπει να είναι κανείς αφελής, ανόητος, ή προβοκάτορας για πιστεύει ότι πραγματικά πήγαν ;)

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 05 Ιαν 2013 15:45

fluke έγραψε: Σίγουρα η περίπτωση σκηνοθεσίας δεν μπορεί να αποκλειστεί όπως και πολλές άλλες θεωρίες αλλά πιστεύω ότι η πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο είναι μικρή
Η περίπτωση της σκηνοθεσίας είναι βέβαιη. Στάνλευ Κιούμπρικ το όνομα του σκηνοθέτη, ο οποίος σε ανταπόδοση των υπηρεσιών του στη ΝΑΣΑ γύρισε το αριστούργημά του 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος με την ειδική κάμερα της ΝΑΣΑ για διαστημικές λήψεις. Μόνο αυτός "ετυχε" αυτού του προνομίου και αυτό έγινε μόνο μια φορά, το 1968!!!
fluke έγραψε:Σε σχέση με όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα, υπάρχουν 2 απόψεις συνομωσίας σε αυτό το θέμα, τις οποίες συνοψίζω στη συνέχεια μαζί με ερωτήματα που προκύπτουν.
1. Άποψη Α: η 1η αποστολή (του Νιλ) ήταν σκηνοθετημένη αλλά οι υπόλοιπες αληθινές
2. Άποψη Β: όλες οι αποστολές ήταν σκηνοθετημένες. Εδώ έχουμε το ερώτημα γιατί γυρίσαν 6 ταινίες?
2.1 Ερώτημα Β.1: γιατί τελικά δεν πήγαν στο φεγγάρι ποτέ
- έλειψη τεχνολογίας? - δεν νομίζω ότι παρόλη την πρωτόγονη (σε σχέσχη με σήμερα) τεχνολογία το ταξίδι στο φεγγάρι ήταν τα τελευταία 40 χρόνια τεχνολογικά ανέφικτο
- φοβήθηκαν κάτι? εδώ υπάρχει η άποψη που κρύβεται στις απαντήσεις του κ. Σοφιά Σωτ. ότι κάτι υπάρχει εκεί πάνω που πρέπει να το προσέχουμε και δεν κάνει να το πλησιάσουμε. Τι είναι αυτό όμως? Εδώ μας χρωστάτε μια παρουσίαση (δεν ξέρω αν έχει γίνει σε άλλη ενότητα), ή πρέπει να αγοράσουμε το βιβλίο?
2.2 Ερώτημα Β.2: Γιατί δεν πάνε τώρα?
1.Όλες οι αποστολές είναι σκηνοθετημένες. Όχι μόνο του Νηλ.
2.Γύρισαν 6 ταινίες γιατί κάθε φορά έπρεπε να παραμυθιάζουν τον κόσμο ότι σώνει ντε και καλά πήγαν.
3.Δεν πήγαν ΠΟΤΕ στη σελήνη, γιατί απλά η σελήνη δεν ανήκει στον άνθρωπο. Δεν μπορεί να κατακτηθεί. Αυτό λοιπόν το γνώριζαν από την αρχαιότητα (Ορφικοί, Λουκιανός, κλπ). Είναι περιοχή που το ανθρώπινο είδος δεν μπορεί καν να προσεγγίσει. Γι αυτό προτίμησαν μη επανδρωμένες αποστολές. Από τα αποτελέσματα των ερευνών κατάλαβαν ότι κάτι ΤΡΟΜΕΡΟ παίζει στη σελήνη. Όταν λοιπόν Αμερικάνοι και Σοβιετικοί θέλησαν να εξερευνήσουν τη σελήνη από κοντά, την μοναδική αυτή παραφωνία του ηλιακού συστήματος, έφαγαν κανονική πόρτα. Αλλά έπρεπε να εξηγήσουν στη κοινή γνώμη το ΓΙΑΤΙ δεν μπόρεσαν να πάνε. Προτίμησαν λοιπόν τη σκηνοθεσία, γιατί φοβήθηκαν τον παγκόσμιο πανικό και την κατάρρευση οικονομιών, θρησκειών κλπ. Ο σημερινός κόσμος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ακόμη να αποδεχτεί έναν κοσμικό γείτονα, ένα ον από άλλο ηλιακό σύστημα. ΦΟΒΑΤΑΙ!!!(αδικαιολόγητα για εμένα).
Τα περί αποστολών Κινέζων, Ινδών, Ιαπώνων στη σελήνη είναι για γέλια. Κάπου το 1990-1995 άρχισαν να ξεψαρώνουν κι αυτοί και να μιλάνε για κατάκτηση της Σελήνης. Πήραν όμως το μήνυμα από τα Αμερικανάκια και τα μάζεψαν.Έκτοτε απόλυτη σιωπή.

Όχι δεν έχω κάνει παρουσίαση στο e-telescope. Έχω παρουσιάσει αποσπάσματα από το βιβλίο μου σε εκπομπές στη τηλεόραση.
Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις το βιβλίο μου. Μπορώ όμως να στο στείλω σχεδόν στο κόστος με 10€ (συμπεριλαμβανομένων και των ταχυδρομικών εξόδων).
Ή μπορείς να μπεις στο blog μου να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα μου για τη σελήνη.

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
ENG
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ENG » 07 Φεβ 2013 13:59

Κατ' αρχήν το ότι κατάφερα και διάβασα όλες αυτές τις σελίδες της συζήτησης το θεωρώ τεράστιο άθλο υπομονής και ανεκτικότητας. Τα επιχειρήματα για τις σκηνοθετημένες αποστολές που σχετίζονται με τις φωτογραφίες και τις "ανωμαλίες" τους διατυπώνονται από ανθρώπους που προφανέστατα δεν έχουν ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις φωτογραφίας. Όσα σχετίζονται με νόμους της φυσικής και της χημείας είναι επιπέδου γυμνασίου και μαρτυρούν πλήρη άγνοια ή ηθελημένη διαστρέβλωση, ξεπερνώντας τις περισσότερες φορές τα όρια της γελοιότητας. Όσα άπτονται θεμάτων ιστορίας είναι επιεικώς αφελή και ανιστόρητα. Ειλικρινά απορώ και με την υπομονή όσων προσπάθησαν να κάνουν πραγματικά τεκμηριωμένη και σοβαρή συζήτηση.

Όμως το χειρότερο για μένα είναι ότι δηλητηριάζεται η γνώση των νέων παιδιών για ένα ακόμα ιστορικό-επιστημονικό θέμα. Για όσους από εμάς ανήκουμε στη γενιά που έζησε ζωντανά την 1η προσελήνωση το κακό είναι μικρό. Όμως για ένα νέο παιδί που τώρα μαθαίνει και αφομοιώνει, είναι πραγματικά εγκληματικό να τροφοδοτείται τέτοια διαστρεβλωμένη γνώση και πληροφόρηση για να πουληθούν μερικά βιβλία, να γράψουν τηλεθέαση κάποιες εκπομπές ή να ικανοποιηθεί ένας ακατανόητος αντιεπιστημονικός φανατισμός.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από τους διαχειριστές του forum αν τυχόν παραβίασα κάποιους από τους κανόνες συμπεριφοράς και υπόσχομαι ότι δε θα προχωρήσω σε περαιτέρω αντιπαράθεση.

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 07 Φεβ 2013 20:33

ENG έγραψε:Τα επιχειρήματα για τις σκηνοθετημένες αποστολές που σχετίζονται με τις φωτογραφίες και τις "ανωμαλίες" τους διατυπώνονται από ανθρώπους που προφανέστατα δεν έχουν ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις φωτογραφίας. Όσα σχετίζονται με νόμους της φυσικής και της χημείας είναι επιπέδου γυμνασίου και μαρτυρούν πλήρη άγνοια ή ηθελημένη διαστρέβλωση, ξεπερνώντας τις περισσότερες φορές τα όρια της γελοιότητας.
Επειδή έχουν εξειδικευμένες γνώσεις γι αυτό ξεμπροστιάσανε την απάτη. Αλλά εσύ φαίνεται ανήκεις στους ευκολόπιστους. Όλα λοιπόν τέλεια τα κάνανε για σένα τα Αμερικανάκια.
ENG έγραψε:Όμως το χειρότερο για μένα είναι ότι δηλητηριάζεται η γνώση των νέων παιδιών για ένα ακόμα ιστορικό-επιστημονικό θέμα. Για όσους από εμάς ανήκουμε στη γενιά που έζησε ζωντανά την 1η προσελήνωση το κακό είναι μικρό.
Ζωντανά; Δηλαδή ήσουν αυτόπτης μάρτυς; Ήσουν μέλος της αποστολής; Γιατί κι εγώ μαθητής της β΄Δημοτικού ήμουν και μαζί με τους συμμαθητές μου το Νίκο και τον Κώστα, ζωντανά νόμιζα ότι την είδα το 1969, αλλά αποδείχτηκε οτι ήταν ένα μεγάλο φιάσκο.
ENG έγραψε:Όμως για ένα νέο παιδί που τώρα μαθαίνει και αφομοιώνει, είναι πραγματικά εγκληματικό να τροφοδοτείται τέτοια διαστρεβλωμένη γνώση και πληροφόρηση για να πουληθούν μερικά βιβλία, να γράψουν τηλεθέαση κάποιες εκπομπές ή να ικανοποιηθεί ένας ακατανόητος αντιεπιστημονικός φανατισμός.
Καλά μιλάς σοβαρά; Άκου δηλητηριάζεται η γνώση των παιδιών!!! Εγκληματικό; Ποιό; Η διαφορετική από τη δική σου άποψη;
Εν κατακλείδι, σου είπε κανένας να διαβάσεις τα σχετικά με το θέμα βιβλία; Να δεις τηλεόραση; Συγγνώμη αγαπητέ. Εξυπηρετείς την ελεύθερη διακίνηση ιδεών ή προκαταλαμβάνεις κάποιους από το να μην ανοίξουν τα μάτια τους; Εγώ νομίζω το δεύτερο.
Αυτό λοιπόν που εσύ αποκαλείς αντιεπιστημονικό φανατισμό είναι στην πραγματικότητα η μη αποδοχή των τεράστιων ψεμάτων που σερβίρουν από το 1969 η ΝΑΣΑ και ο περίγυρός της.

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 08 Φεβ 2013 12:17

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:Επειδή συμμετείχα σαν κεντρικός ομιλητής πριν 6 μήνες σε διεθνές συμπόσιο για τη σελήνη στη Μπρέσια της Ιταλίας, σε πληροφορώ ότι κουτόχορτο δεν τρώει πλέον κανένας. Όλοι είναι πεπεισμένοι για την απάτη της προσσελήνωσης.
Μήπως, λέω μήπως, δεν ήταν συνέδριο για τη σελήνη, αλλά συνέδριο αυτών που δεν πιστεύουν ότι έγιναν οι αποστολές στη Σελήνη (International Conference on the Lunar Singularity) και λοιπά συναφή γραφικά? Επομένως εξ' ορισμού όλοι οι παρόντες είναι πεπεισμένοι για την απάτη της προσελήνωσης? Αλλά τί λέω ο τρελός, πάω γυρεύοντας για νέο φιλιππικό. Ανακαλώ.

Όποιος τελικά εξακολουθεί να πιστεύει και να υποστηρίζει ότι ο άνθρωπος πάτησε στη Σελήνη είναι είτε άθλιος, έμμισθος πράκτορας, πληρωμένο τσιράκι της ΝΑΣΑ που προσπαθεί να εμποδίσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών (Κώστα Δελήμπαση, Alex για σας χτυπάει η καμπάνα) είτε ανόητος που τρώει κουτόχορτο (σωστά Κόμη?). Άλλωστε το είπε και το συνέδριο ;)

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 08 Φεβ 2013 18:49

Κακός έγραψε: Μήπως, λέω μήπως, δεν ήταν συνέδριο για τη σελήνη, αλλά συνέδριο αυτών που δεν πιστεύουν ότι έγιναν οι αποστολές στη Σελήνη (International Conference on the Lunar Singularity) και λοιπά συναφή γραφικά? Επομένως εξ' ορισμού όλοι οι παρόντες είναι πεπεισμένοι για την απάτη της προσελήνωσης?
Φίλε Κακέ,
Tην παρουσίαση την οργάνωσαν Ιταλοί. Στα Ιταλικά λέγεται Conferenza Internazionale per la singularita' lunare. Στα έλληνικά μεταφράζεται Διεθνές συνέδριο για τη μοναδικότητα της σελήνης.
Το είπαν διεθνές γιατί μίλησαν Ιταλοί και εγώ που δεν ήμουν Ιταλός. Ίσως αν το έλεγαν Ελληνοιταλικό φόρουμ για την απάτη της προσσελήνωσης, να ήταν πιό σωστό.
Φυσικά δεν ήταν όλοι οι παρόντες εξ αρχής πεπεισμένοι. Αρκετοί ήταν υποστηρικτές της θεωρίας της μη προσσελήνωσης και άλλοι απλώς περίεργοι.Υπήρξε διάλογος και σίγουρα μπορεί να μην πείστηκαν όλοι αλλά σίγουρα προβληματίστηκαν. Εσύ μάλλον χαβαλέ κάνεις στο φόρουμ. Α, και το προσσελήνωση είναι σύνθετη λέξη προς-σελήνωση = προσσελήνωση. Γράφεται λοιπόν με 2 σίγμα.
Κακός έγραψε:Όποιος τελικά εξακολουθεί να πιστεύει και να υποστηρίζει ότι ο άνθρωπος πάτησε στη Σελήνη είναι είτε άθλιος, έμμισθος πράκτορας, πληρωμένο τσιράκι της ΝΑΣΑ που προσπαθεί να εμποδίσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών (Κώστα Δελήμπαση, Alex για σας χτυπάει η καμπάνα) είτε ανόητος που τρώει κουτόχορτο (σωστά Κόμη?). Άλλωστε το είπε και το συνέδριο ;)
Σύ είπας. Όχι φίλε. Άθλιος δεν είναι κανείς, κι αν μου έχει ξεφύγει κάτι τέτοιο κάπου, ανακαλώ και ζητάω συγγνώμη. Αλλά για τσιράκια και επιστήμονες που τα παίρνουν από τη ΝΑΣΑ είναι 1000% σίγουρο. Την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών την εμποδίζουν αυτοί που έκλεισαν τα στόματα στον Μόρρις Τζήσσαπ το 1959, στους Γκρίσσομ,Γουαιτ,Τσαφφυ το 1967, στον Τόμας Μπάρον επίσης το 1967, στον Ιρβιν το 1981 και άλλων ων ουκ έστι αριθμός. Μπες λοιπόν να βρεις πόσοι από το διαστημικό πρόγραμμα έχουν πάει στον άλλο κόσμο γιατί ήθελαν να τους ξεσκεπάσουν. Τους έφαγε η μαρμάγκα. Άκλαφτοι πήγαν και τα παιδιά και οι σύζυγοι ΟΛΟΙ μίλησαν για ψυχρή δολοφονία των πατεράδων και συζύγων. Εσύ λοιπόν εξακολούθησε να είσαι ρομαντικά κακός.

Απάντηση