Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 30 Οκτ 2007 01:04

Τι δείχνει ε?Κάτι κίονες,κάτι κρυστάλινους πύργους και διάφορα.Δεν συνεχίζω άλλο.Αρκετές παρεμβολές έχω υποστεί γι'αυτό το θέμα.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 31 Οκτ 2007 13:27

spacelord έγραψε:Αρκετές παρεμβολές έχω υποστεί γι'αυτό το θέμα.
:!: :!:

μπορεί κάποιος να κάνει post τις διευθύνσεις στο utube ή οπουδήποτε αλλού να ανοίξουν και τα δικά μας μάτια?
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 09 Νοέμ 2007 22:15

Παιδιά έλειψα λίγο καιρό και έχασα τη σειρά. Τί ακριβώς πιστεύουμε αυτή την εβδομάδα?

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 06 Δεκ 2007 19:24

χα χα χα δυναστεια εχουμε καταντησει εδω χα χα χα

τολμη και γοητεια!

Άβαταρ μέλους
Count Orlof
Πλήρες Μέλος

Re: Αποστολές Στο Φεγγάρι. Αλήθεια και Ψέματα...

Δημοσίευση από Count Orlof » 14 Νοέμ 2012 11:53

Τα "επιχειρήματα" για το ότι έγινε η αποστολή στη σελήνη είναι αστεία, ιδίως για το σημαντικότερο από όλα: ότι δηλαδή "ξαφνικα" διακόπηκαν οι αποστολές και ποτέ κανένας άνθρωπος δεν ξαναπήγε στη σελήνη ή οπουδήποτε αλλού. Τί ακριβώς περιμένετε, να βγει η NASA και να πει: "συγνώμη σας κοροιδέψαμε".

Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.
The truth is out there

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Re: Προτείνεται επανδρωμένη αποστολή στην σκοτεινή πλευρά το

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 20 Νοέμ 2012 23:13

Master Yoda έγραψε:
Count Orlof έγραψε:Οι Αμερικανοί ξέρουν πολύ καλά τί υπάρχει εκεί έξω και δε θα τολμήσουν να κάνουν τίποτα.
Δηλαδή; Τὶ εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο ὑπάρχει καὶ ἀποτρέπει τοὺς ἀμερικάνους ἀπὸ τὸ νὰ στείλουν κάποια ἀποστολή;
Εσύ αν σκόπευες να έρθεις με το ζόρι στο σπίτι μου, απρόσκλητος, (χαριτολογώντας βέβαια) θα σε πέταγα έξω με τις κλωτσιές.
Και τα Αμερικανάκια όταν έστειλαν μη επανδρωμένα σκάφη, κατάλαβαν ότι ο δορυφόρος της γης είναι "αφιλόξενος" . Κοινώς δεν τους έπαιρνε μαγκιές με δήθεν προσσεληνώσεις. Έτρωγαν πόρτα κανονική. Έτσι σκηνοθέτησαν τις προσσεληνώσεις, και σιγά σιγά έσβησαν τα φώτα το 1972 .Εκτοτε σιγή ασυρμάτου!!!
Οι βαρύγδουπες δηλώσεις για βάσεις μέχρι τα τέλη του 20ου αιώνα έχουν πάει στις καλένδες. Ούτε αυτοί, ούτε οι Ρώσοι, ούτε οι Κινέζοι, ούτε οι Ινδοί πρόκειται ΠΟΤΕ να στείλουν επανδρωμένες πτήσεις και ξέρεις γιατί; Το 1969 κατάφεραν να κοροϊδέψουν το κόσμο, αφού έπαιζαν μόνοι τους μπάλλα στη Σελήνη. Σήμερα, αν τολμήσουν να σκηνοθετήσουν τίποτε μαϊμουδιές, θα ξεφτυλιστούν τελείως.Θα αποκαλυφθούν αμέσως. Η Σελήνη δεν μας "ανήκει". Τόσο απλά.
θα αναφέρω δύο περιστατικά που σχεδόν άπαντες αγνοείτε. Ο James Benson Irving ο αστροναύτης του Απόλλωνα 15, ο 8ος "θεωρητικά" αστροναύτης που περπάτησε στη σελήνη, πέθανε το 1991 από καρδιακή προσβολή. Έπασχε από σοβαρό νόσημα καρδιάς. Πως έγινε αστυροναύτης ενώ είχε καρδιά, είναι άλλο θέμα. Το "περίεργο" είναι ότι στο μνήμα του γράφουν κάτω από το όνομά του: 1930-1991 ΣΜΗΝΑΡΧΟΣ, ΚΟΡΕΑ, ΒΙΕΤΝΑΜ Εικόνα
Για τη Σελήνη, το μεγαλύτερο επίτευγμα της καριέρας του ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ!!!!
Η εξήγηση απόλυτα λογική. Η σύζυγός του και τα 5 παιδιά του αρνήθηκαν το ΜΕΓΑΛΟ ψέμα στο μνήμα του, περί δήθεν προσσελήνωσης!!!! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ.
Για να έρθουμε και στον μέγα "ηρωα" Νηλ Άρμστρονγκ. Μιά από τα ίδια. Για να μην γράψουν ΨΕΜΑΤΑ στο μνήμα του περί σελήνης, αποφάσισε ο ΙΔΙΟΣ να τον αποτεφρώσουν και να τον ρίξουν στον Ατλαντικό!!! Είχε τουλάχιστον την αξιοπρέπεια ο Νηλ, λίγο πριν το φυσικό του θάνατο, να αποδεχτεί "έμμεσα" το ψέμα των 43 χρόνων!!! Αυτά βέβαια δεν θα τ' ακούσετε από τα χείλη των φαφλατάδων της ΝΑΣΑ. Αν τα λες, συλλήβδην θεωρείσαι συνομωσιολόγος. Το παραμύθι βέβαια καλά κρατεί και ταϊζουν τα Αμερικανάκια με ψέματα. Και μόλις κάποιος από το συνάφι πάει να σπάσει την ομερτά, τον τρώει το χώμα. Όπως τους Grissom, White & Chaffee το 1967, που τους "καθάρισαν" στεγνά γιατί το παληκάρι, ο Virgil Ivan "Gus" Grissom, είχε αποφασίσει να τους κάνει ρόμπες στον αμερικανικό λαό, δίνοντας συνέντευξη τύπου στην TV. Του έκλεισαν όμως το στόμα,μιά για πάντα. Σε ποιόν; Τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ τους αστροναύτη, αυτόν που είχε ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ να είναι ο πρώτος που θα προσσεληνωθεί. Όμως ο Βιρτζιλ, είχε αξιοπρέπεια και δεν ήθελε να παίξει το βρώμικό παιγνίδι της ΝΑΣΑ περί δήθεν κατάκτησης της σελήνης. Τον έκαψαν ζωντανό, μαζί με του 2 συντρόφους του!!! Και αυτοί που εγκλημάτισαν μίλησαν για "ατύχημα" στον προσομοιωτή του Απόλλωνα 1.Τέτοιος κυνισμός!!!!!!!
Μάταια η γυναίκα και ο γιός του πάλεψαν χρόνια να αποδείξουν ότι ο σύζυγος & πατέρας τους δολοφονήθηκε εν ψυχρώ. Το σύστημα τα κουκούλωσε με "χειρουργικό " τρόπο. Αιωνία η μνήμα σας Βίρτζιλ ,Εντ & Ρότζερ.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 22 Νοέμ 2012 13:46

Προφανής λογική περιέργια θα με κάνει να σε ρωτήσω τί εννοείς ότι η Σελήνη ήταν "αφιλόξενη" και ποιές είναι οι παρατηρήσεις και τα αποτελέσματα αποστολών τα οποία μαρτυρούν κάτι τέτοιο.

Για το ότι:
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:Το 1969 κατάφεραν να κοροϊδέψουν το κόσμο, αφού έπαιζαν μόνοι τους μπάλλα στη Σελήνη.
θα μπορούσα να σου επισημάνω ότι την ημέρα που το Apollo 11 προσεληνώθηκε βρισκόταν υπό εξέλιξη Σοβιετική μή επανδρωμένη αποστολή στη Σελήνη, το σκάφος της οποίας συνετρίβη στην επιφάνειά της. Άρα υπήρχε πλήρης δυνατότητα των Σοβιετικών να διαπιστώσουν αν το Apollo 11 προσέγγισε τη Σελήνη ή όχι. Βέβαια σε αυτό θα μπορούσες να μου απαντήσεις είτε ότι άλλο να πας μέχρι τη Σελήνη και άλλο να προσεληνωθείς (κάτι που το Σοβιετικό σκάφος δε θα μπορούσε να επιβεβαιώσει), είτε ότι στην πραγματικότητα δεν υπήρξε αυτή η Σοβιετική αποστολή, είτε ότι οι Σοβιετικοί είχαν τους ίδιους φόβους με τους Αμερικανούς και άρα κράτησαν το στόμα τους κλειστό είτε πολλά άλλες αιτιολογίες.

Θα μπορούσα επίσης να σου πώ ότι οι ανακλαστήρες laser που τοποθετήθηκαν στη Σελήνη από τις αποστολές Apollo χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται από μια σειρά ερευνητικών ιδρυμάτων σε όλο τον κόσμο (π.χ. Côte d'Azur Observatory, Apache Point Observatory Lunar Laser-ranging Operation, Haleakala observatory κ.α.), όμως θα μου απαντούσες ότι και μια μή επανδρωμένη αποστολή θα μπορούσε να τους τοποθετήσει, χώρια που μπορεί και τα παραπάνω ιδρύματα να συμπλέουν με την επιχείρηση συγκάλυψης.

Θα μπορούσα να σου πώ πως υπήρξαν μή επανδρωμένες αποστολές άλλων χωρών (Ιαπωνία, Κίνα) που έστειλαν πίσω φωτογραφίες από τα σημεία προσελήνωσης στις οποίες φαίνεται ο εξοπλισμός που έμεινε πίσω (τα οχήματα, οι σημαίες κλπ), όμως θα μου απαντούσες πώς οι διαστημικές υπηρεσίες και οι κυβερνήσεις αυτών των χωρών υπέκυψαν στους εκβιασμούς της NASA και της Αμερικάνικης κυβέρνησης για συμμετοχή στη διαδικασία συγκάλυψης, ή πώς οι Αμερικάνοι παρεμβλήθησαν στις επικοινωνίες των αποστολών με το κέντρο και "φύτεψαν" τις εικόνες που ήθελαν εκείνοι.

Για το ότι:
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:Ο James Benson Irving ο αστροναύτης του Απόλλωνα 15, ο 8ος "θεωρητικά" αστροναύτης που περπάτησε στη σελήνη, πέθανε το 1991 από καρδιακή προσβολή. Έπασχε από σοβαρό νόσημα καρδιάς. Πως έγινε αστυροναύτης ενώ είχε καρδιά, είναι άλλο θέμα.
θα μπορούσα να σου πω ότι οι καρδιακές παθήσεις στην πλειοψηφία τους εμφανίζονται κάποια στιγμή και συνήθως ξαφνικά. Το ότι είμαι 43 χωρίς κάποιο καρδιακό πρόβλημα δε σημαίνει ότι και στα 55 μου είναι βέβαιο πώς δεν θα έχω πρόβλημα με την καρδιά μου και άρα το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε αστροναύτη, άλλωστε γι αυτό το λόγο όλοι οι άνθρωποι που εμπλέκονται σε επαγγέλματα ιδιαίτερης σωματικής καταπόνησης, ή επαγγέλματα με υψηλές απαιτήσεις φυσικής κατάστασης περνούν από τακτικές περιοδικές εξετάσεις. Θα μπορούσα να σου πω ότι σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της NASA οι πρώτες ενδείξεις καρδιακής αρυθμίας του Irwin εμφανίστηκαν μέσω των δεδομένων τηλεμετρίας της αποστολής στην οποία συμμετείχε, ενώ αυτός βρισκόταν στη Σελήνη, αλλά προφανώς θα μπορούσες να μου απαντήσεις πώς είναι μέρος των ψεμάτων που λέει η NASA.

Για το ότι:
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:Το "περίεργο" είναι ότι στο μνήμα του γράφουν κάτω από το όνομά του: 1930-1991 ΣΜΗΝΑΡΧΟΣ, ΚΟΡΕΑ, ΒΙΕΤΝΑΜ.Για τη Σελήνη, το μεγαλύτερο επίτευγμα της καριέρας του ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ!!!!
δε μπορώ να σου απαντήσω, και μπορεί να μη σημαίνει απολύτως τίποτα, μπορεί όμως να σημαίνει και πάρα πολλά.

Για το ότι:
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:Για να μην γράψουν ΨΕΜΑΤΑ στο μνήμα του περί σελήνης, αποφάσισε ο ΙΔΙΟΣ να τον αποτεφρώσουν και να τον ρίξουν στον Ατλαντικό!!! Είχε τουλάχιστον την αξιοπρέπεια ο Νηλ, λίγο πριν το φυσικό του θάνατο, να αποδεχτεί "έμμεσα" το ψέμα των 43 χρόνων!!!
θα μπορούσα να σου πω πώς ήταν απλά μια προσωπική επιλογή που κάποιος θα μπορούσε να τη θεωρήσει εκκεντρική, αλλά τίποτε άλλο. Αν δεν κάνω λάθος και η Μαρία Κάλλας ζήτησε το ίδιο πράγμα και φαντάζομαι όχι γιατί υπήρχε κάτι που δεν ήθελε να γραφτεί στο μνήμα της. Θα μου απαντούσες όμως είμαι αφελής αν πιστεύω τέτοιες απλοϊκές δικαιολογίες. Έτσι κι αλλιώς ο ίδιος δε μπορεί πλέον να απαντήσει σε αυτές τις θεωρίες (όπως το έκανε με πολύ έντονο τρόπο όσο ήταν εν ζωή).

Για το ότι:
ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:ο Virgil Ivan "Gus" Grissom, είχε αποφασίσει να τους κάνει ρόμπες στον αμερικανικό λαό, δίνοντας συνέντευξη τύπου στην TV.
θα μπορούσα να σε ρωτήσω πώς είσαι τόσο βέβαιος γι αυτή του την πρόθεση, αλλά θα μου απαντούσες πώς υπάρχουν μαρτυρίες φίλων, συνεργατών, της οικογένειας. Θα μπορούσα επίσης να σου πώ ότι όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι σχετικές θεωρίες συνομωσίας ο εμπνευστής τους (κάποιος Kaysing) έλεγε πώς η συνέντευξη αυτή είχε δοθεί και ο Grissom είχε πει πώς "η NASA ούτε σε 10 χρόνια δε θα είναι έτοιμη για να στείλει άνθρωπο στη Σελήνη", όταν όμως στάθηκε αδύνατο να εντοπιστεί ένας έστω αυτήκοος μάρτυρας της συνέντευξης, ή κάποιο δημοσίευμα της εποχής που να αναφέρεται σε αυτή, υπήρξε η τροποποίηση προς την κατεύθυνση της πρόθεσης να δοθεί η συνέντευξη. Όμως θα μου απαντήσεις πώς μάρτυρες και αναφορές στη συνέντευξη κουκουλώθηκαν και επιπλέον θα μου επισημάνεις τα λόγια που είχε πει σε συγγενείς και φίλους ότι "αν πεθάνω δε θα είναι ατύχημα για να "γίνουν" οι αποστολές στη Σελήνη". Αν σε αυτό σε παραπέμψω στην "περιέργως" συναφή του δήλωση σε συνέντευξη τύπου "αν συμβεί κάποιο ατύχημα αυτό δε θα είναι λόγος να σταματήσει το πρόγραμμα Apollo" προφανώς θα μου αντιτάξεις ότι αυτό είναι αποτέλεσμα της "χειρουργικής επέμβασης του συστήματος".

Αν σημειώσω ότι ατυχήματα αντίστοιχα με αυτό που κόστισε τη ζωή του Grissom και των συντρόφων του είχε και το Σοβιετικό πρόγραμμα (1961, 1967, 1969, 1972) θα μου απαντήσεις και τί σχέση έχει αυτό, εδώ μιλάμε για σκόπιμη δολοφονία. Αν σου αντιτάξω ότι ακόμα και αν ο Grissom θεωρούσε αδύνατο να γίνει η αποστολή και δημιουργούσε προβλήματα στο πρόγραμμα, θα μπορούσαν απλά να τον διώξουν από το πρόγραμμα (όπως συνέβη και με άλλους), θα μου απαντήσεις ότι ήδη ήξερε πάρα πολλά και δε μπορούσαν να τον αφήσουν να ζήσει.

Εν ολίγοις, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε, καμία λογική εξήγηση η οποία να μπορεί να καταρρίψει εκ του ασφαλούς τη συγκεκριμένη θεωρία, καθώς θα υπάρχει πάντα κάτι που κάποιος είπε, έκανε, σκέφτηκε ή φαντάστηκε για το οποίο δε θα έχω καμία απάντηση. Και φυσικά οποιοδήποτε γνωστό και τεκμηριωμένο δεδομένο (επιστημονικό, ιστορικό, οικονομικό ή κοινωνικό) μπορεί εύκολα να καταρριφθεί, ως αποτέλεσμα της επιτυχούς διαδικασίας συγκάλυψης, εξαπάτησης και παραπληροφόρησης.

Φυσικά μετά από όλα αυτά θα απορήσεις, δικαιολογημένα, για ποιό λόγο κάθομαι και γράφω αυτο το κατεβατό και δεν παραμένω στη μακάρια ησυχία και τα κατασκευασμένα παραμύθια για την αλήθεια των οποίων με έχει πείσει το σύστημα. Μερικές φορές απορώ κι εγώ.

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 22 Νοέμ 2012 18:16

Φίλε Άλεξ, απόλυτα λογικές οι απορίες σου. Προσωπικά τις έχω απαντήσει και έχω καταλήξει μόνο στις δεύτερες σου επιλογές. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τόσα πολλά ψέμματα μαζεμένα, θα πρέπει να είσαι πολύ αφελής για να τα πιστέψεις. Αυτή τη σελήνη απ' όπου και να τη πιάσεις θα δεις ότι βρωμάει από χιλιόμετρα για απάτη. Δεν απορείς που είναι η δημοφιλέστερη θεωρία συνομωσίας όλων των εποχών; Ξέρεις γιατί; Γιατί είναι εντελώς διάτρητη. Μόνο αν είσαι μέλος της ομάδας της προπαγάνδας της ΝΑΣΑ θα υποστηρίξεις αυτό το ανοσιούργημα που λέγεται προσσελήνωση. Έχουν απλώσει παντού τα πλοκάμια τους και προβοκάρουν όποια φωνή είναι αντίθετη στην κατασκευασμένη θεωρία τους.
Ειλικρινά έχουν στήσει φόρα σε όλες τις χώρες του κόσμου για να μην βγει κάποιος και αμφισβητήσει το "έργο" της ΝΑΣΑ. Ο Κιούμπρικ να είναι καλά (θεός σχωρέστον)!!!!
Alex έγραψε: Βέβαια σε αυτό θα μπορούσες να μου απαντήσεις είτε ότι άλλο να πας μέχρι τη Σελήνη και άλλο να προσεληνωθείς (κάτι που το Σοβιετικό σκάφος δε θα μπορούσε να επιβεβαιώσει), είτε ότι στην πραγματικότητα δεν υπήρξε αυτή η Σοβιετική αποστολή, είτε ότι οι Σοβιετικοί είχαν τους ίδιους φόβους με τους Αμερικανούς και άρα κράτησαν το στόμα τους κλειστό είτε πολλά άλλες αιτιολογίες.

όμως θα μου απαντούσες ότι και μια μή επανδρωμένη αποστολή θα μπορούσε να τους τοποθετήσει, χώρια που μπορεί και τα παραπάνω ιδρύματα να συμπλέουν με την επιχείρηση συγκάλυψης.

όμως θα μου απαντούσες πώς οι διαστημικές υπηρεσίες και οι κυβερνήσεις αυτών των χωρών υπέκυψαν στους εκβιασμούς της NASA και της Αμερικάνικης κυβέρνησης για συμμετοχή στη διαδικασία συγκάλυψης, ή πώς οι Αμερικάνοι παρεμβλήθησαν στις επικοινωνίες των αποστολών με το κέντρο και "φύτεψαν" τις εικόνες που ήθελαν εκείνοι.

Θα μπορούσα να σου πω ότι σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της NASA οι πρώτες ενδείξεις καρδιακής αρυθμίας του Irwin εμφανίστηκαν μέσω των δεδομένων τηλεμετρίας της αποστολής στην οποία συμμετείχε, ενώ αυτός βρισκόταν στη Σελήνη, αλλά προφανώς θα μπορούσες να μου απαντήσεις πώς είναι μέρος των ψεμάτων που λέει η NASA.

Για τη Σελήνη, το μεγαλύτερο επίτευγμα της καριέρας του ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ!!!!δε μπορώ να σου απαντήσω, και μπορεί να μη σημαίνει απολύτως τίποτα, μπορεί όμως να σημαίνει και πάρα πολλά.

Θα μου απαντούσες όμως είμαι αφελής αν πιστεύω τέτοιες απλοϊκές δικαιολογίες. Έτσι κι αλλιώς ο ίδιος δε μπορεί πλέον να απαντήσει σε αυτές τις θεωρίες (όπως το έκανε με πολύ έντονο τρόπο όσο ήταν εν ζωή).

Όμως θα μου απαντήσεις πώς μάρτυρες και αναφορές στη συνέντευξη κουκουλώθηκαν και επιπλέον θα μου επισημάνεις τα λόγια που είχε πει σε συγγενείς και φίλους ότι "αν πεθάνω δε θα είναι ατύχημα για να "γίνουν" οι αποστολές στη Σελήνη". Αν σε αυτό σε παραπέμψω στην "περιέργως" συναφή του δήλωση σε συνέντευξη τύπου "αν συμβεί κάποιο ατύχημα αυτό δε θα είναι λόγος να σταματήσει το πρόγραμμα Apollo" προφανώς θα μου αντιτάξεις ότι αυτό είναι αποτέλεσμα της "χειρουργικής επέμβασης του συστήματος".

Αν σημειώσω ότι ατυχήματα αντίστοιχα με αυτό που κόστισε τη ζωή του Grissom και των συντρόφων του είχε και το Σοβιετικό πρόγραμμα (1961, 1967, 1969, 1972) θα μου απαντήσεις και τί σχέση έχει αυτό, εδώ μιλάμε για σκόπιμη δολοφονία. Αν σου αντιτάξω ότι ακόμα και αν ο Grissom θεωρούσε αδύνατο να γίνει η αποστολή και δημιουργούσε προβλήματα στο πρόγραμμα, θα μπορούσαν απλά να τον διώξουν από το πρόγραμμα (όπως συνέβη και με άλλους), θα μου απαντήσεις ότι ήδη ήξερε πάρα πολλά και δε μπορούσαν να τον αφήσουν να ζήσει.

Εν ολίγοις, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε, καμία λογική εξήγηση η οποία να μπορεί να καταρρίψει εκ του ασφαλούς τη συγκεκριμένη θεωρία, καθώς θα υπάρχει πάντα κάτι που κάποιος είπε, έκανε, σκέφτηκε ή φαντάστηκε για το οποίο δε θα έχω καμία απάντηση. Και φυσικά οποιοδήποτε γνωστό και τεκμηριωμένο δεδομένο (επιστημονικό, ιστορικό, οικονομικό ή κοινωνικό) μπορεί εύκολα να καταρριφθεί, ως αποτέλεσμα της επιτυχούς διαδικασίας συγκάλυψης, εξαπάτησης και παραπληροφόρησης.

Φυσικά μετά από όλα αυτά θα απορήσεις, δικαιολογημένα, για ποιό λόγο κάθομαι και γράφω αυτο το κατεβατό και δεν παραμένω στη μακάρια ησυχία και τα κατασκευασμένα παραμύθια για την αλήθεια των οποίων με έχει πείσει το σύστημα. Μερικές φορές απορώ κι εγώ.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 26 Νοέμ 2012 14:25

Alex έγραψε:Εν ολίγοις, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε, καμία λογική εξήγηση η οποία να μπορεί να καταρρίψει εκ του ασφαλούς τη συγκεκριμένη θεωρία, καθώς θα υπάρχει πάντα κάτι που κάποιος είπε, έκανε, σκέφτηκε ή φαντάστηκε για το οποίο δε θα έχω καμία απάντηση. Και φυσικά οποιοδήποτε γνωστό και τεκμηριωμένο δεδομένο (επιστημονικό, ιστορικό, οικονομικό ή κοινωνικό) μπορεί εύκολα να καταρριφθεί, ως αποτέλεσμα της επιτυχούς διαδικασίας συγκάλυψης, εξαπάτησης και παραπληροφόρησης.
Νομίζω ότι αυτό το "επιχείρημα" που καταρρίπτει οποιαδήποτε αντι-επιχειρηματολογία αρκεί για κλείσει εδώ αυτή η συζήτηση.

Απάντηση