Από τη Γη στη Σελήνη

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 20 Δεκ 2006 16:43

Απο εδώ το πάτε, απο εκεί το πάτε, το καταστρέφετε το θέμα, το ξέρω ότι είναι ολόγραμμα το φεγγάρι βρε κακέ... Για νέο μας το έχεις !!! :lol:
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 21 Δεκ 2006 11:59

maxime θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να σου δώσω να καταλάβεις κάτι.. εδώ μπορεί ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό του.. συζήτηση είναι και σε αυτή χωράνε τόσο οι επιστημονικές και τεκμηριωμένες θέσεις, όσο και οι αλλοπρόσαλες, χιουμοριστικές, αστοιχείωτες, τοποθετήσεις.

Καλό είναι όμως επειδή πολλοί εδώ ακούνε πράγματα που μπορεί να μην τα έχουν ξανακούσει, να αναφέρεται και η πηγή για λόγους αξιολόγησης από τον καθένα. Όταν είναι πληροφορία του στυλ κάπου το άκουσα, καλό είναι να λέγεται.
Δεν σου ζήτησε κανείς να πας στη NASA (δεν είναι άσχημη ιδέα, κάποιο φίλο τον στείλαμε στα αρχεία της KGB από ότι θυμάμαι.

Ο spacelord μπήκε στη διαδικασία να δώσει στοιχεία που βρήκε και σε αντίκρουσε, εκτός αν δεν σου αρέσει να σε αντικρούουν.
Εν πάσει περιπτώσει, εγώ αυτά νομίζω, τα υποστηρίζω νομίζω με τον τρόπο που ποστάρω, από κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 22 Δεκ 2006 14:12

Πανω απο ολα βαλε η βαλτε και λιγο χιουμορ απλουστευει και την κανει πιο ομορφη την καθημερινοτητα μας!!
Καλες γιορτες σε ολους σας!
Καλη χρονια με πολλα και καλα θεματα !!!

acoustics
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από acoustics » 29 Δεκ 2006 22:16

Το ότι ο άνθρωπος δεν πήγε ποτέ στη σελήνη και οι αποστολές στη σελήνη ήταν απάτες σκηνοθετημένες σε τηλεοπτικά στούντιο, αποτέλεσε μία συνομωσιολογική θεωρία που άρχισε να αναπτύσσεταιε στις ΗΠΑ σχεδόν αμέσως μετά από το εγχείρημα της NASA. Οι Σοβιετικοί που προσπάθησαν και αυτοί ανεπιτυχώς να στείλουν άνθρωπο στη σελήνη δεν έχω ακούσει ότι αμφισβήτησαν ποτέ το αμερικανικό εγχείρημα. Σήμερα πάντως υπάρχουν και άλλοι που ετοιμάζονται να πατήσουν πόδι στη σελήνη. Ας κάνουμε λίγη υπομονή και οι επόμενοι που θα πάνε εκεί μάλλον θα βρούνε την ακαταστασία που άφησαν οι προηγούμενες αποστολές.

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 31 Δεκ 2006 13:26

acoustics έγραψε:Το ότι ο άνθρωπος δεν πήγε ποτέ στη σελήνη και οι αποστολές στη σελήνη ήταν απάτες σκηνοθετημένες σε τηλεοπτικά στούντιο, αποτέλεσε μία συνομωσιολογική θεωρία που άρχισε να αναπτύσσεταιε στις ΗΠΑ σχεδόν αμέσως μετά από το εγχείρημα της NASA. Οι Σοβιετικοί που προσπάθησαν και αυτοί ανεπιτυχώς να στείλουν άνθρωπο στη σελήνη δεν έχω ακούσει ότι αμφισβήτησαν ποτέ το αμερικανικό εγχείρημα. Σήμερα πάντως υπάρχουν και άλλοι που ετοιμάζονται να πατήσουν πόδι στη σελήνη. Ας κάνουμε λίγη υπομονή και οι επόμενοι που θα πάνε εκεί μάλλον θα βρούνε την ακαταστασία που άφησαν οι προηγούμενες αποστολές.
σωστη η θεση σου ...ας περιμενουμε....

Άβαταρ μέλους
glorius
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από glorius » 01 Ιαν 2007 17:38

Το θεμα δεν ειναι αν πηγαν οι αμερικανοι στο φεγγαρι το θεμα ειναι τι ειδαν εκει πανω .
Εχω διαβασει και ακουσει μερικες συζιτισεις των αστροναυτων που ελεγαν για εξωγιηνους και μιλαγαν οτι τους παρακολουθουν συνεχεια οπως και για τεραστια αντικειμενα,που βρισκοταν συνεχεια διπλα τους.
Δεν νομιζω να ειταν φτιαχτα ολα αυτα αν δεν ειχαν παει στην σεληνη.
Παντως πιστεβω απολυτα οτι εχουμε εποικινωνισοι με εξωγιηνους,και οτι μας εχουν βοιθησει στην τεχνολογια μας ,φυσικα με καπια ανταλαγματα
Θα μπορουσα να γραφω για ωρες επι του θεματως αλλα σιμερα μολις ξυπνισα πινω φραπεδακι και απολαμβανω τιν πρωτη μερα του χρονου μας :D
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 16 Ιαν 2007 10:31

Γιατί ρε παιδιά να υπάρχει τόση έλλειψη απλής λογικής, αναρωτιέμαι μεγαλόφωνα, γιατί?

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 16 Ιαν 2007 11:30

Εμενα η ολη φαση μου θυμιζει σεναριο ταινιας επιστημονικης φαντασιας που γυριστηκε σε καποιο στουντιο του hollywood,και μας το πλασαρανε για αληθεια.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 17 Ιαν 2007 13:11

Από πού ή σε σχέση με τί σου το θυμίζει αυτό Δράκοντα; Έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης για το πώς πρέπει να είναι ή να φαίνεται μια αποστολή στη Σελήνη;

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 23 Ιαν 2007 16:29

Alex έγραψε:Από πού ή σε σχέση με τί σου το θυμίζει αυτό Δράκοντα; Έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης για το πώς πρέπει να είναι ή να φαίνεται μια αποστολή στη Σελήνη;
Βασικα αυτο που με κανει να εχω την πεποιθηση οτι η βολτα στο φεγγαρι ειναι κινηματογραφικο τρικ,ειναι οτι η εποχη που συνεβει το γεγονος,η εξελιξη της τεχνολογιας βρισκοτανε σε χαμηλα επιπεδα,φαντασου πως ουτε καν τα κινητα τηλεφωνα δεν κυκλοφορουσαν,οι περισοτερες τηλεορασεις ισως και να ητανε ακομα ασπρομαυρες,οποτε δεν χρειαζοτανε και κανα σπεσιαλ εφε,απλα μεσα σε ενα στουντιο μπορουσε ανετα να τραβηχτει ενα βιντεακι με σχετικα καλη παραγωγη,και ολοι να το χαψουμε σαν αληθεια.Σημερα 2007 και ακομα δεν τους εχουμε δει να πηγαινουν επανδρωμενοι πουθεν αλλοθεν...

Απάντηση