TA "MΥΣΤΗΡΙΑ" ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Arroway
Νέο Μέλος

TA "MΥΣΤΗΡΙΑ" ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Arroway » 23 Ιουν 2004 22:21

Φιλοι γεια σας.Αφορμη για να διατυπωσω καποιες ερωτησεις προς τροφη συζητησεως,διασταυρωση πληροφοριων και στοιχειων καθως και προσεγγιση της αληθειας περι του συστηματος του Σειριου,μου δοθηκε πολυ προσφατα απο μια αλλη θεματικη ενοτητα -Μυστηρια και Παραξενα-σχετικα με τα ΑΤΙΑ οπου ενεπλακει και ο διπλος αστερας Σειριος,απο οπου υποτιθεται για αλλους ξεκινησαν οντα και επισκεφθηκαν τον πλανητη μας σε παλιους καιρους και για αλλους ειναι η γενετειρα πατριδα των Ελληνων.Ισως καποιοι να γελασουν,αλλοι παλι να ειρωνευτουν, αλλοι παλι θα θεωρησουν οτι δικαιωνονται πανυγηρικα για την υπαρξη η μη της ελλογης ζωης στο συστημα του Σειριου.Ξεκινω λοιπον με τις εξης ερωτησεις.Πρωτη ερωτηση.Υπαρχει η υπαρχουν πλανητες που περιφερωνται στον ενα αστερα (Σειριο Α) η στον αλλο αστερα(Σειριο Β)?.Δευτερη ερωτηση.Μπορουν να υπαρχουν πλανητες σε διπλα η πολλαπλα συστηματα?Τριτη ερωτηση.Εαν υπαρχουν πλανητες στο συστημα του Σειριου μπορουν να φιλοξενησουν ζωη(αλογη η ελλογη)?Τεταρτη ερωτηση.Εαν υπαρχει ζωη ειναι αυτοφυης η μεταφερθηκε απο αλλου?Τελευταια ερωτηση.Εαν υπαρχουν ευφυη οντα σε αυτο το συστημα του Σειριου γιατι δεν επικοινωνουν μαζι μας παρολο που βρισκονται σε αποσταση "Αναπνοης"?Το 1976 ο Ρομπερτ Τεμπλ εξεδωσε το βιβλιο "ο αγνωστος Σειριος".Μετα απο τοσα χρονια δεν νομιζετε οτι πρεπει να συζητησουμε το θεμα αυτο κατω απο το νεο πρισμα των νεων επιστημονικων δεδομενων και στοιχειων?.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 24 Ιουν 2004 01:28

Επειδη απο οτι καταλανα ασχολείσε με την αστρονομία θα ήταν χρήσιμο μα μας δωσεις τις δικες σου απαντησεις πανω στα ερωτήματα που έθεσες

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 25 Ιουν 2004 02:39

Οντως,αν ξερεις εσυ ξεκινα,διοτι ουτε και εγω ξερω τιποτα σχετικο με Σειριο.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 25 Ιουν 2004 16:16

Μια ματιά στο ελληνικό ίντερνετ φτάνει για να δείτε πως κάτι έχει πάθει ο κοσμάκης και εναποθέτει τις ελπίδες του για κάτι καλύτερο ακόμα και σε κάτι τόσο απόμακρο, όπως ο Σείριος. Εσείς το ξέρατε ότι είμαστε (οι Έλληνες) απόγονοι εξωγήινων (ή αποτέλεσμα πειραμάτων τους) που μας έβαλαν ύστερα στη Γη από το Σείριο, ή ότι οι γνωστοί μας δώδεκα θεοί υπήρχαν στ' αλήθεια και μάλιστα κατάγονταν από το Σείριο (εξωγήινοι ντε!), ή ότι οι Έψιλον κάνουν συχνά τσάρκες από τη Γη μας μέχρι εκεί, ή ότι αναφορές για τέτοια θέματα παράξενα (και ακόμα πιο παράξενα) βρίσκονται στα κείμενα του Αριστοτέλη, του Όμηρου και σε αμφορείς από την Αρχαία Ελλάδα. Γιατί αν δεν το ξέρατε, ούτε πρόκειται και να σας πείσουν αυτές οι σελίδες με την ανύπαρκτη επιχειρηματολογία τους πως αξίζει να το μάθετε. Εγώ πιστεύω πως είναι σημάδια των καιρών... μετά από μερικά χρόνια θα βρούμε κάποια άλλη «τρέλα»...

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 25 Ιουν 2004 16:33

Φιλε Vallon χωρις να λεω οτι ισχυει αν εχουμε ερθει απο καπου(?) δεν θα το μαθουμε ποτε διοτι ανθρωπινη ζωη υπαρχει εδω και εκατονταδες χιλιαδες χρονια.Ποιος ειναι αυτος που μπορει να γνωριζει απο που προηλθε ο ανθρωπος?Ποιος ειναι αυτος που μπορει να ειναι σιγουρος?Οπως καποιος εχει πεσει θυμα των θρησκειων και πιστευει ειτε στον Αδαμ και την Ευα,ειτε στον Αλλαχ,ετσι καποιοι φτιαξανε ενα παρεμφερι σεναριο τυπου Σειριου.Δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται και τοσο παραξενο?Ενταξει μπουρδοφιλοσοφιες παντα θα υπαρχουν αναλογα με τους καιρους.Τοτε δεν ειχαν τεχνολογια τα λεγανε θαυματα,διαβολους,κλπ.Τωρα εχουμε τεχνολογια και φτιαχτηκαν σεναρια ''επιστημονικης''φαντασιας.Ας μην δινουμε σημασια σε αστηριχτα πραγματα που ειπε ''ενας'' τυχαιος!!διοτι ετσι το αναπαραγουμε και εμεις και το κακο μεγαλωνει.Οσο ακουγονται τετοια ολο και θα ξεφευγουμε πιο πολυ απο το στοχο μας..δλδ την ευρεση της πραγματικης αληθειας σε οντως ''παραξενα΄΄ και μυστηρια ζητηματα.Τωρα οσοι εμπλεκουν και τους Εψιλον ειναι προφανες οτι γινετε για να γινει πιο πιστευτο το ''στορι'' τους.Οντως οι καιροι ειναι τετοιοι αλλα στο κατω κατω παντα τετοιοι ηταν και παντα ακουγονταν ανουσιες φανταστικες θεωριες χωρις περετερω αποδειξεις.Αλλα ας παψουμε πλεον να το λεμε συνεχεια και ας κοιταξουμε να ασχοληθουμε με θεματα που πραγματικα μας ενδιαφερουν.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 25 Ιουν 2004 16:45

Α!παντως ρωτησα καποιον μαρτυρα του Ιαχωβα που ειναι καθαρα εβραικο δημιουργημα και μαλιστα των 15 τελευταιων χρονων και το κουφο ηταν οτι γνωριζε τον Σειριο και μαλιστα μου ειπε οτι ειναι και ''κακο'' αστρο.Αυτο βασικα μου εκανε εντυπωση για τον λογο οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος εχει μαθει για τον Σειριο μεσα απο τα βιβλια που τους δινουν...Και οταν του ειπα οτι ακουγεται οτι απο εκει καταγονται οι Ελληνες ειλικρινα δεν του φανηκε ουτε κουφο ουτε και παραξενο.Απλα μου ειπε οτι αυτο το αστρο εχει να κανει με διαβολο και αλλα τετοια.Ειλικρινα εμεινα αφωνος.Διοτι απο την μια, οι γνωστοι μπουρδολογοι αλλα και απο την αλλη παραπληροφορηση και πλυση εγκεφαλου απο θρησκειες η και αιρεσεις.Και οι μεν και οι δε τα ιδια λενε..ο καθενας απο την μερια του.Αυτο που μου εμεινε παντως ειναι οτι πως γινεται ενα αστρο δεν ξερω και εγω τι ειναι να εμπλεκεται τοσο πολυ.Μηπως οντως κατι συμβαινει?

Επισης διαβαζα καπου(συγχωρεστε με αλλα δε θυμαμαι) οτι η εκλειπτικη του Σειριου εχει αλλαξει και ακτινοβολει κατα 96% την Ελλαδα συμφωνα με επιστημονικες μελετες οπως ελεγε το αρθρο.Αν οντως αυτο αληθευει ειναι λιγο περιεργο.Αν γνωριζει κανεις να το επιβεβαιωσει.

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 25 Ιουν 2004 16:56

Φίλε Smartboy, δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με όσα γράφεις στο πρώτο μήνυμά σου. Αν έχουν ανάγκη να πιστεύουν σε τέτοια πράγματα, ας το κάνουν. Εμείς και μόνο που το συζητάμε απλώς βοηθάμε να εξαπλωθούν οι (παράλογες) απόψεις τους. Αν έχουν κάτι ουσιαστικό να παρουσιάσουν όσοι τα υποστηρίζουν ας το κάνουν και τότε μόνο αξίζει να ερευνήσει κάποιος ό,τι λένε, όσο παράλογο και αν ακούγεται.

Σχετικά με τη δεύτερο σου μήνυμα, πιστεύω πως στην ανάπτυξη όλης αυτής της παραφιλολογίας έπαιξε σημαντικό ρόλο ότι ο Σείριος είναι ένα ιδιαίτερα φωτεινό άστρο (ο Σείρος Α), ευδιάκριτο με γυμνό μάτι και γνωστό από την αρχαιότητα. Και αργότερα λες:
Επισης διαβαζα καπου(συγχωρεστε με αλλα δε θυμαμαι) οτι η εκλειπτικη του Σειριου εχει αλλαξει και ακτινοβολει κατα 96% την Ελλαδα συμφωνα με επιστημονικες μελετες οπως ελεγε το αρθρο
Αυτό δεν έρχεται σε σύγκρουση με όσα σωστά γράφεις παραπάνω?

Ας μην δινουμε σημασια σε αστηριχτα πραγματα που ειπε ''ενας'' τυχαιος!!διοτι ετσι το αναπαραγουμε και εμεις και το κακο μεγαλωνει

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 25 Ιουν 2004 17:24

Το ανεφερα γιατι θυμαμαι οτι τι αρθρο ελεγε οτι ειναι συμφωνα με επιστημονικες ερευνες και αν το χει διαβασει και καποιος αλλος να μας ελεγε την πηγη...σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω που το διαβασα και δεν μπορω.Απλα τα ανεφερα επειδη ειναι οντως ενα υπαρκτο στοιχειο οτι η εκλειπτικη εχει αλλαξει και αν το ξερει και κανεις αλλος να το επιβεβαιωσει.

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 27 Ιουν 2004 22:05

Φιλοι γεια σας.Θα ηθελα να πω τα εξης επι της ερωτησεως εαν υπαρχουν πλανητες στο συστημα του Σειριου. Δυστυχως δεν υπαρχουν πλανητες. Δεν εχουν να κρυψουν τιποτα οι αστρονομοι,εξαλλου εαν υπηρχε κατι τετοιο θα ειχε με μεγαλη χαρα ανακοινωθει απο την διεθνη αστρονομικη κοινοτητα.Το 1995 δυο αστρονομοι ειχαν δημοσιευση ενα καταλογο απο επτα αστερες οι οποιοι εφεραν πλανητες.Δυστυχως οι αστερες βρισκονται σε σχετικα μεγαλες αποστασεις για να μελετηθουν σχολαστικα τα πλανητικα συστηματα που φερουν.Οι ανακαλυψεις εγιναν και γινονται με εμμεσο τροπο μιας και η ακτινοβολια του αστρου σκεπαζει το αμυδρο φως του πλανητη που περιφερεται γυρω απο το εκαστοτε αστρο.Η ανιχνευση πλανητων γυρω απο τα μητρικα αστρα γινεται διαμεσου της ανιχνευσης των μικρων διαταραχων που προκαλουν οι πλανητες στο μητρικο τους αστρο.Δηλαδη οι πλανητες οσο μικροι και ασημαντοι να ειναι προκαλουν βαρυτικες παρελξεις γυρω απο το αστρο τους που σημαινει οτι η κινηση του αστρου δεν ειναι ομαλη.Απο αυτες λοιπον τις διαταραχες μπορουν οι αστρονομοι να βγαλουν σιγουρα συμπερασματα για τη φυση του πλανητη η των πλανητων που περιφερονται γυρω απο αλλα αστρα.Αφου λοιπον η μεθοδος αυτη αποδιδει στα σιγουρα για αστερες που βρισκονται σε πολλαπλασια αποσταση απο τον Σειριο ποσο μαλλον για τον ιδιο τον Σειριο που βρισκεται μολις σε αποσταση 8.6 ετη φωτος.Ποσο τυχεροι θα ηταν οι αστρονομοι εαν ανακαλυπταν πλανητη γυρω απο τον Σειριο(αραγε εσεις ποιο απο τα δυο αστρα θα προτιμουσατε να περιφερονταν πλανητης,γυρω απο τον Σειριο Α ενα αστρο με διπλασια επιφανειακη θερμοκρασια απο τον Ηλιο μας,η τον Σειριο Β εναν λευκο νανο δηλαδη ενα νεκρο αστρο?) και ποσοι χαρα θα αισθανονταν οσοι απο μας ασχολουνται με τον εναστρο ουρανο.Βεβαια η ανιχνευση πλανητων δεν σημαινει ταυτοχρονα και την υπαρξη ζωης σε αυτους.Το ιδιο ισχυει και για τον Σειριο.Αλλωστε στο ηλιακο μας συστημα με εννεα πλανητες μονο ενας,η Γη μας,εχει το προνομιο της υπαρξης της ζωης.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 27 Ιουν 2004 23:11

Δεν μπορώ βέβαια να ισχυριστώ ότι έχω αποδείξεις πως ο Σείριος δεν σχετίζεται με τους Έλληνες ή κάτι σχετικό.

Όμως έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις :
το χωρίο
η εκλειπτικη του Σειριου εχει αλλαξει και ακτινοβολει κατα 96% την Ελλαδα συμφωνα με επιστημονικες μελετες
είναι ακατανόητο.

Εκλειπτική είναι το επίπεδο της τροχιάς της γης γύρω από τον ήλιο. Τι σημαίνει "εκλειπτική του Σείριου" εγώ δεν το καταλαβαίνω.
Επίσης το "ακτινοβολεί 96% την Ελλάδα", επίσης δεν το καταλαβαίνω.
Ποιες "επιστημονικές μελέτες" είναι αυτές; Ο οποιοσδήποτε λέει ό,τι του κατέβει και επειδή χρησιμοποιεί (λανθασμένα μάλιστα) επιστημονικούς όρους σημαίνει ότι κάνει επιστήμη;

Μετά :
Πρωτη ερωτηση.Υπαρχει η υπαρχουν πλανητες που περιφερωνται στον ενα αστερα (Σειριο Α) η στον αλλο αστερα(Σειριο Β)?.Δευτερη ερωτηση.Μπορουν να υπαρχουν πλανητες σε διπλα η πολλαπλα συστηματα?Τριτη ερωτηση.Εαν υπαρχουν πλανητες στο συστημα του Σειριου μπορουν να φιλοξενησουν ζωη(αλογη η ελλογη)?Τεταρτη ερωτηση.Εαν υπαρχει ζωη ειναι αυτοφυης η μεταφερθηκε απο αλλου?Τελευταια ερωτηση.Εαν υπαρχουν ευφυη οντα σε αυτο το συστημα του Σειριου γιατι δεν επικοινωνουν μαζι μας παρολο που βρισκονται σε αποσταση "Αναπνοης"?
Οι δύο πρώτες από τις παραπάνω ερωτήσεις ίσως μπορούν ν΄απαντηθούν με τις μέχρι τώρα γνώσεις των αστρονόμων, ίσως όμως και όχι. Στην τρίτη ερώτηση εγώ θα αντερωτούσα "τι είδους ζωή εννοείς; Ανθρώπους ή κάτι άλλο έλλογο ή άλογο" - βέβαια ούτε σ΄αυτή την ερώτηση μπορεί να δοθεί απάντηση.

Στην τέταρτη ερώτησή σου θα σού ΄λεγα "μάγος είμαι να ξέρω;"

Στην τελευταία θα σου απαντούσα "τόσο εύκολη έχεις την επικοινωνία; Κι αν βρίσκονται σε σπήλαια ακόμα;"

Αλλά βέβαια όλα αυτά, αν μπω στη λογική σου. Γιατί ακόμα και αν απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις σου, βγάζεις κανένα συμπέρασμα για τη σχέση Σείριου και Ελλήνων;

Εγώ κανένα!

Απάντηση