ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Δημοσίευση από smartboy » 17 Ιουν 2004 12:50

Πολυ θα ηθελα να δω ενα θεμα σχετικα με το διαστημα...ενα πληρες αρθρο να μου λυσει αποριες σχετικα με τη δομη και την λειτουργια του διαστηματος.Πιστευω θα ηταν ενδιαφερον και ενημερωτικο.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 18 Ιουν 2004 20:34

Smartboy πολυ καλη η προταση σου.Θα δοθει η ευκαιρια να μαθεις, αλλα και να διασταυρωσεις και να ανατρεξεις σε αστρονομικες-αστροφυσικες βιβλιογραφιες.Συγκεντρωνοντας πληροφοριες και αποκτωντας γνωσεις για το πως λειτουργει το Συμπαν θα μπορεις να δινεις απαντησεις σε ερωτηματα του διαστηματος που σε απασχολουν.Ετσι δεν θα υιοθετεις αφελεις αποψεις απο ατομα που ευαγγελιζωνται " συμπαντικες αληθειες" πνευματικη αφυπνιση και διορατικη ζωη.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 19 Ιουν 2004 21:27

Arroway έγραψε:Smartboy πολυ καλη η προταση σου.Θα δοθει η ευκαιρια να μαθεις, αλλα και να διασταυρωσεις και να ανατρεξεις σε αστρονομικες-αστροφυσικες βιβλιογραφιες.Συγκεντρωνοντας πληροφοριες και αποκτωντας γνωσεις για το πως λειτουργει το Συμπαν θα μπορεις να δινεις απαντησεις σε ερωτηματα του διαστηματος που σε απασχολουν.Ετσι δεν θα υιοθετεις αφελεις αποψεις απο ατομα που ευαγγελιζωνται " συμπαντικες αληθειες" πνευματικη αφυπνιση και διορατικη ζωη.

Eγω υιοθετω αφελεις αποψεις απο ατομα που ευαγγελιζονται συμπαντικες αληθειες???Δεν μπορω φιλε Arroway να καταλαβω πως βγαζεις τετοια συμπερασματα.Και καλο θα ηταν να ημασταν πιο συγκεκριμενοι,δλδ ας συζητησουμε ενα θεμα και λεμε που διαφωνουμε..το να μου λες για πνευματικη αφυπνιση και διορατικη ζωη ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.Οσον αφορα τη δομη του συμπαντος υπαρχουν πολλες θεωριες για την ολοτητα του..και καλο θα ηταν για ολους και οχι μονο για εμενα,που παρεπιπτοντως εγω δεν εχω διαστημικες γνωσεις,θα ηταν αρκετα ενδιαφερον κατ'εμε.

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 20 Ιουν 2004 02:15

Αγαπητέ Smartboy, φοβάμαι πώς το θέμα του διαστήματος, γενικά όπως το θέτεις, δεν είναι δυνατό να αναπτυχθεί σε ένα άρθρο. Μάλλον θα χρειαζόταν να γραφτεί μια εγκυκλοπαίδεια. Τα άρθρα που κατά καιρούς δημοσιεύονται στην κατηγορία Αστρονομία & Διάστημα, παρουσιάζουν κάθε φορά μερικές πτυχές, μερικά ζητήματα. Να συμπληρώσω επιπλέον πώς και οι δικές μου γνώσεις στα σχετικά θέματα είναι μάλλον περιορισμένες.

Πάντως θα συνεχίσουν να δημοσιεύονται άρθρα σε αυτή την κατηγορία και ελπίζω κάποια από αυτά να ικανοποιούν τις αναζητήσεις σου.

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 20 Ιουν 2004 11:53

Συμφωνω απολυτα με σενα Κωστα οτι οντως δεν μπορουν να εξαντληθουν θεματα διαστηματος μεσα σε λιγες σειρες.Υπαρχει τεραστιος ογκος βιβλιογραφιας.Δεκαετιες επι δεκαετιων εργαστηκαν επιστημονες πανω σε θεματα του διαστηματος.Οι πληροφοριες και οι γνωσεις που εχουμε ανα πασα στιγμη στη διαθεση μας ειναι τεραστιες.Εκεινο ομως που με στεναχωρει και με προβληματιζει ειναι οτι καποιοι εχωντας καποιες αποριες και προβληματισμους πανω σε θεματα του Διαστηματος δεν ανατρεχουν σε επιστημονικες βιβλιογραφιες.Προτιμουν τις ανυποστατες,αβασιμες και αντιεπιστημονικες θεσεις και θεωριες.Δεν περιοριζονται μονο σε αυτο δυστυχως.Υποστηριζουν σθεναρα και επαναλαμβανουν τον ανυποστατο ισχυρισμο τους νομιζωντας οτι παιρνει μεγαλυτερη ισχυ αποδειξης.Αυτο μου θυμιζει μια ρηση που λεει"σε οποιου το μυαλο ερθει μια λυση πρωτου αυτος ειναι ο νικητης."

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 20 Ιουν 2004 14:52

Καλως,αν και δεν νομιζω να ειναι τοσο πολυπλοκο..εξαλλου και ολα τα γνωστα επιστημονικα περιοδικα..εχουν κανει αρθρα και παρουσιαζουν περιληπτικα τις διαφορες θεωριες συμφωνα με τη δομη του διαστηματος.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 07 Αύγ 2004 20:42

Αγαπητέ Smartboy θα σου πρότεινα το βιβλίο του Βασίλη Ξανθόπουλου "Περί Αστέρων και Συμπάντων", Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης . Σχετικά απλό για πανεπιστημιακό σύγγραμμα, θα σου λύσει αρκετές απορίες όσον αφορα την δομή και την λειτουργία του σύμπαντος

Απάντηση