Μαύρες τρύπες – ταξίδι στο χωροχρόνο

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Απάντηση
e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 19 Αύγ 2004 03:00

Άραγε υπάρχει δυνατότητα να μεταφερθούμε σε άλλες διαστάσεις χρησιμοποιώντας σαν δίοδο μια μαύρη τρύπα; Μπορούμε να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο;
Όμως τί είναι και πώς δημιουργείται μια μαύρη τρύπα.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

adam
Επισκέπτης

Re: Μαύρες τρύπες – ταξίδι στο χωροχρόνο

Δημοσίευση από adam » 22 Ιουν 2010 14:13

είμαι μαθητής λυκείου....έχω ακούσει από πολλούς ότι υπάρχει άνιση σχέση μεταξύ του χρόνου στην γι και στο φεγγάρι η γενικά στο διάστημα εντός του δικού μας ηλιακού συστήματος ....μπορεί δηλαδή να γερνάμε ποιο αργά η να επηρεαζόμαστε βιολογικά διαφορετικά στο διάστημα σε σχέση με την γι ? παίζει ρολο σε αυτό ο χρόνος????

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

kostas
Επισκέπτης

Δημοσίευση από kostas » 10 Ιούλ 2010 16:44

όχι δυστυχώς δεν παίζει κανένα ρολο...

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

KwstasXipolitopoulos
Επισκέπτης

Δημοσίευση από KwstasXipolitopoulos » 10 Ιούλ 2010 21:56

ο χρονος υπηρεαζεται απο το ποσο γρηγορα ταξιδευεις. αν ταξιδευεις με 299,000χιλ/δευτ. ο χρονος θα περναει πιο αργα σε σχεση με τους αλλους. οταν σταματησεις μετα απο ενα ταξιδι με σχεδον την ταχητητα του φωτος θα εχεις πραγματικα ταξιδεψει πισω στο χρονο. θα γερνας πιο αργα αλλα οχι για σενα. θα γερνας πιο αργα σε σχεση με τους αλλους, γιατι ο καθενας εχει διαφορετικη ροη χρονου. οπως ειπε ο αινσταιν στην θεωρια της σχετικοτητας.
ειμαι 15 χρονων οποτε αν δεν καταλαβες τιποτα εγω φταιω. χαχαχα.

Εικόνα

einstein
Επισκέπτης

Δημοσίευση από einstein » 13 Ιούλ 2010 23:51

αυτό το φαινόμενο του χρόνου είναι δύσκολο να το καταλάβει κανεις. έχει φοιτητές στα πανεπιστήμια που δυσκολεύονται να καταλάβουν αυτό το φαινόμενο ακόμη και εγώ βάζω και τον εαυτό μου γιατί δεν ξέρω τίποτα σε σχέση με αυτά που έχω να μάθω

Εικόνα

fanisatt
Επισκέπτης

Δημοσίευση από fanisatt » 14 Σεπ 2010 08:31

Δεν ξέρω αν πράγματι υπάρχει ο χρόνος ή αν απλά εμείς τον χρειαζόμαστε για να μπορούμε να κάνουμε υπολογισμούς και εκτιμήσεις. Δεν νομίζω όμως ότι, ο χρόνος αποτελεί συστατικό στοιχείο του σύμπαντος. Θα προτιμούσα να μιλάμε για χώρο και ενέργεια αντί για χώρο και χρόνο. Πιστεύω ότι, εκεί έξω υπάρχει μόνον χώρος και ενέργεια σε πολλές και διάφορες μορφές γνωστές ή άγνωστες σε μας. Εννοείται ότι, η μάζα αποτελεί και αυτή μια αξιόλογη ενεργειακή μορφή. Θα έλεγα μάλιστα ότι, γνωρίζουμε αρκετά πράγματα για την ενέργεια και τις μορφές της, προφανώς όμως δεν γνωρίζουμε αρκετά για τον ΧΩΡΟ, τις διαστάσεις του και τις μορφές του. Ίσως οι μαύρες ή άσπρες τρύπες να είναι ιδιαίτερες μορφές ή διαστάσεις του Χώρου. Μπορεί για μας να έχει πολύ μεγάλη σημασία ο χρόνος ως έννοια αλληλένδετη με τη ζωή, πλην όμως δεν βλέπω τι σημασία μπορεί να έχει για το σύμπαν. Το περίφημο ταξίδι στο χρόνο, δηλαδή η παρατήρηση του δικού μας παρελθόντος ή μέλλοντος είναι πρακτικά αδιανόητο. Μήπως όμως θα ήταν δυνατό ένα τέτοιο ταξίδι, αν στην ουσία εξετάζαμε τη δυνατότητα για ένα ταξίδι στους ΧΩΡΟΥΣ του σύμπαντος ;

Εικόνα

bunny
Επισκέπτης

Δημοσίευση από bunny » 15 Σεπ 2010 00:38

Αν νομιζουμε πως με την επιστήμη θα καταφερουμε να ταξιδεψουμε στον χρονο μαλλον ειμαστε αφελεις!!αν πρωτα ο ανθρωπος δεν καταλαβει πρωτα της δικες του δυναμης δεν θα μπορεσει ποτε να κατανοησει και να εκμεταλευτει της δυναμεις της πραγματικοτητας γυρο του.

Εικόνα

artemis`
Επισκέπτης

Δημοσίευση από artemis` » 09 Οκτ 2010 13:02

γεια σας ...είμαι μαθητής 3 γυμνασίου και έχω ακούσει από τη αδερφό μου που του το είχε πει ο καθηγητής του ότι τώρα μπορεί να έχουμε παγιδευτεί σε μια μαύρη τρυπα με τη δημιουργία του σύμπαντος δηλαδή όλα να είναι μέσα σε μια μαύρη τρυπα....η μπορεί κάποιοι άλλοι (άνθρωποι ή κάποιοι ανώτεροι μας δηλαδή με μεγαλύτερη τεχνολογία να μας έχουνε δημιουργήσει και να μας έχουν βάλει σε μια μαύρη τρυπα για να δούνε που καταλήγει και μετά αφού είδαν ότι μπορεί να υπάρχει ένας νέος κόσμος μέσα σε μια μαύρη τρυπα η και όχι να έχουμε χαθεί να μας άφησαν πίσω ...πέρα από ότι και να έχει γίνει αν μας άφησαν να δούνε πως λειτουργούμε και αν κάνουμε tpt μεγάλη ανακάλυψη να έρθουν και αυτοί να τη ενώσουν με τη δικη τους ....)
πάντως εγώ ξέρω ένα ότι υπάρχουν και άλλοι πέρα από εμάς ....και ότι όπου και να βρισκόμαστε είμαστε σε ένα συνεχόμενο κύκλο που δη θα μάθουμε ποτε ....για παράδειγμα αν είμαστε σε μαύρη τρυπα πως δημιουργήθηκε? ....ok να μου πει κάποιος ότι τη δημιούργησαν άλλοι ....η καταλάθος .....και πάλι αυτή που τη δημιούργησαν επίτηδες η καταλάθος ποιος τους δημιούργησε ....καταλάβατε είμαστε σε ένα κύκλο που δη θα μάθουμε ποτε ....άλλο τώρα αν καταλάβουμε ποιος δημιούργησε όλους και όλα από που και ποιος τα ξεκίνησε έπειτα 8aa πρέπει να μάθουμε αυτόν που τα δημιούργησε όλα ποιος τη δημιούργησε η από που ήρθε ...όλα αυτά θα πρέπει να τα ανακαλύψουμε και μετά..όταν πάμε να κάνουμε μια νέα ανακάλυψη
ΑΣ ΠΟΥΜΕ TΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΠΑΛΙ .... δηλαδή ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ Η ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΖΩΗΣ ..ΚΑΙ ΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ..ΠΟΤΕ ...ΟΛΟ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ .....

Εικόνα

nikolas1089
Επισκέπτης

Δημοσίευση από nikolas1089 » 13 Οκτ 2010 22:30

εγώ έχω διαβάσει ότι όσο πιο ψηλά είμαστε από την γη τόσο πιο γρήγορα περνα ο χρόνος...δηλαδή αν εγώ ζω σε έναν ουρανοξύστη και η αδερφή μου ζει σε παραθαλάσσιο σπίτι εγώ θα γέρσο πιο γρήγορα από αυτή!!!αλλα με διαφορα πολύ μικρή που δεν μπορεί να γίνει "αντιληπτη"...

Εικόνα

Mimosa Brandy
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Mimosa Brandy » 18 Οκτ 2010 15:01

Αναρωτιέμαι πόσο εφικτό είναι να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο, φτιάχνοντας και εφαρμόζοντας τις κατάλληλες μαθηματικές συναρτήσεις. Και αν τελικά θα μπορούσε να επιτευχθεί θα μαθαίναμε άραγε πως δημιουργήθηκε ο κόσμος??

Εικόνα

Απάντηση