Προβλήματα στη λειτουργία ατμογεννήτριας

Ερωτήματα και συζητήσεις που αφορούν ενεργειακές επιθεωρήσεις, τον ΚΕΝΑΚ, παραγωγή και εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Προβλήματα στη λειτουργία ατμογεννήτριας

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 31 Μαρ 2006 03:26

Έχω ένα πρόβλημα σε μια ατμογεννήτρια η οποία εμφανίζει συνεχώς υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων (230-240οC). Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Συγνώμη αν η ερώτηση είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα του forum, αλλά είπα να δοκιμάσω μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Re: Προβλήματα στη λειτουργία ατμογεννήτριας

Δημοσίευση από Κακός » 31 Μαρ 2006 12:39

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Συγνώμη αν η ερώτηση είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα του forum, αλλά είπα να δοκιμάσω μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα.
Καλά εδώ συζητάμε άλλα κι άλλα εξωφρενικά, αυτό θα μας πειράξει :lol:

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 02 Απρ 2006 01:43

Κακε, όπως παντα το σχολιο σου ειναι πολυ ουσιαστικο και δινει απάντηση σε αυτό που ρωτησε ο άνθρωπος
Αναζητητής της Αλήθειας

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 02 Απρ 2006 23:55

Παιδιά σας παρακαλώ να μην αρχίσετε καυγά εδώ γιατί το πρόβλημα που έχω ειναι σημαντικό και μου έχει κοστίσει μέχρι τώρα αρκετά λεφτά και πολύ φοβάμαι ότι θα μου κοστίσει περισσότερα.

Πληροφοριακά να συμπληρώσω ότι είναι μια ατμογεννήτρια 2.000 κιλών/ώρα, με πίεση ατμού στις 12 ατμόσφαιρες και θερμοκρασία ατμού 190oC.

Ο θερμαστής μου προτείνει να κάνω χημικό καθαρισμό, ενώ ο κατασκευαστής που μίλησα μου ζητάει ένα κάρο λεφτά απλά για να έρθει για έλεγχο.

Eddie
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Eddie » 03 Απρ 2006 14:21

Αν έχεις κάνει πρόσφατα χημικό καθαρισμό, δηλαδή μέσα στους 10 προηγούμενους μήνες, καλύτερα να το αποφύγεις γιατί οι ατμογεννήτριες είναι πολύ ευαίσθητες από πλευράς διάβρωσης. Πρώτα δες άλλα προβλήματα και φυσικά τσέκαρε το νερό σου.

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 07 Απρ 2006 02:22

Φίλε Μιχάλη πολλά μπορεί να φταίνε για το πρόβλημά σου. Αυτό που θα κοίταγα πρώτα είναι η λειτουργία της αντλίας του νερού. Αν έχεις τοποθετημένο μανόμετρο εκεί τσέκαρε τις πιέσεις σε σχέση με τη θερμοκρασία των καυσαερίων. Πιθανόν να μην έχεις αρκετή παροχή με αποτέλεσμα να μη γίνεται απαγωγή όλης της ωφέλιμης θερμότητας. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι μάλλον έχεις και χαμηλή θερμοκρασία ατμού, δηλαδή δουλεύεις με υγρό ατμό ενώ χρειάζεσαι κορεσμένο σύμφωνα με τις συνθήκες λειτουργίας που δίνεις.

Για το χημικό καθαρισμό θα συμφωνήσω με αυτό που γράφει ο Eddie. Θέλει προσοχή μην τυπίσεις την έτσι κι αλλιώς ευαίσθητη σερμπαντίνα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 04 Μάιος 2006 09:20

Τελικά πλήρωσα ένα κάρο λεφτά στον κατασκευαστή να έλθει να την ελέγξει. Αυτό που βρήκε ήταν πρόβλημα στην αντλία νερού, αλλά από ότι είπε χρειάζεται και καθαρισμό. Aλλαξα την αντλία και φαίνεται να δουλεύει καλύτερα. Να τον κάνω και τον καθαρισμό;

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μετά την ατμογεννήτρια έχω ένα ατμοδοχείο το οποίο εκείνοι μου είχαν πει να εγκαταστήσω εκ των υστέρων. Ήρθε από την εγκατάσταση ένας φίλος μηχανολόγος και μου είπε πώς θα πρέπει το ατμοδοχείο να έχει συγκεκριμένες πιστοποιήσεις. Είναι όντως έτσι, ξερετε κάτι γι αυτό;

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 13 Ιουν 2006 12:13

Τα ατμοδοχεία, όπως και οι ατμολέβητες πρέπει να υποβάλλονται σε περιοδικό έλεγχο και υδραυλική δοκιμή τουλάχιστο κάθε 8 χρόνια. Μπορείς να βρεις όλες τις σχετικές λεπτομέρειες στο ΒΔ 277/63 (ΦΕΚ 65Α/22-5-1963).

Απάντηση