Ν.Δ και πάλι κυβέρνηση

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 19 Σεπ 2007 19:21

Καταρχάς φίλε Δωριέα πλην της πρώτης πρότασής σου, την οποία κατανοώ αλλά με την οποία διαφωνώ πλήρως, (σύμφωνα με τη δική σου λογική οι Χριστιανοί έπρεπε π.χ. να θυσιάζουν στον Καίσαρα θεό - αφέντη για να τηρούν την κείμενη νομοθεσία και μην μπλέκουν έτσι τα θεϊκά με τα ανθρώπινα, βαθύτατα αντιορθόδοξη-αντιχριστιανική άποψη), τις υπόλοιπες δεν θα τις σχολιάσω. Όχι γιατί δεν τις κατανοώ, αλλά γιατί δεν θέλω να τις κατανοήσω. Αυτά που μιλάς είναι Ελληνικά ή ΠΑΣΟΚ?
Γιατί η πολιτική με το ζύμωμα δεν έχει σχέση. Εμένα πάντως η γιαγιά μου όταν ζύμωνε, ζύμωνε, δεν εξέλεγε βουλευτές :lol: .
Φιλικά και με αγάπη σου ζητώ: στρώσε λίγο τον τρόπο γραφής, κάντον ανθρώπινο, λιγότερο ξύλινο, κάντον ΕΛΛΗΝΙΚΟ να συζητήσουμε. Αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα για ένα μηχανικό. Εμείς στο Μετσόβιο μάθαμε πως ένα και ένα κάνουν δύο. Όλα τα άλλα, τα ατεκμηρίωτα, τα θολά και κουλτουριαροειδή, είναι εκ του πονηρού και εν έχουν άλλη πρακτική εφαρμογή πλην της αποφυγής εκφράσεως ΣΑΦΟΥΣ θέσης και άποψης για το ζήτημα που εξετάζεται στην συζήτηση.
Όσο για τις θέσεις του Κωνσταντίνου:
Η ηθική παρακμή ήταν, είναι και θα είναι η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΗΣ ΑΙΤΙΑ παρακμής και κατάρρευσης των ανθρώπινων πολιτισμών. Η μελέτη της Ιστορίας πείθει για του λόγου το αληθές.
Η πίστη στον Θεό, η ηθική, δίνει δύναμη στις ανθρώπινες κοινωνίες, είναι η κινητήρια δύναμη ΥΓΙΟΥΣ κοινωνικής προόδου και εξέλιξης.
Η έλλειψη ηθικών αρχών, αποτέλεσμα της αθεϊας που μας τριγυρίζει, είναι η κύρια αιτία της πτώσης του ανθρώπου ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ τους 3 τελευταίους αιώνες. Η ανήθικη επιστήμη και τεχνολογία, αποδείχτηκαν χειρότερες από την επιστημονική και τεχνολογική καθυστερηση.
Στα καθ' ημάς τώρα: Η Ελλάδα και οι Νεοέλληνες είναι παραδείγματα προς αποφυγήν. Η ανηθικότητα και η απιστία τους προσεγγίζει την Σοδομίτικη ταχύτατα. Η Νέμεσις έρχεται ταχύτατα για την τιμωρία της ύβρεως.
Τώρα όσον αφορά τον ορισμό των λέξεων "ηθικός" και "ανήθικος, Θεός ή "φύση - μεγάλος Μανιτού κλπ" καθ' υμάς, επίτρεψε μου να υιοθετήσω τους παλιούς, καλούς, απλοϊκούς, παραδοσιακούς ορισμούς και να απορρίψω τους περίτεχνους δικούς σου, φιλικά και χωρίς αφορισμούς.
Ο Θεός είναι ένας, ο Τριαδικός Θεός της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.
Και η Αρετή και η Κακία φίλε μου ήταν είναι και θα μείνουν ίδιες, όπως ήταν από την εποχή που ο Ηρακλής διάλεγε ποιον δρόμο να διαλέξει.
Οι Νεοέλληνες πάντως δεν πήραν τον δρόμο του Ηρακλή και θα το πληρώσουν ΑΚΡΙΒΑ. Και όχι βέβαια γιατί θα δώσει καποια διαταγή ο Θεός- τιμωρός "με την γενειάδα" όπως ειρωνικά μάλλον υπονοείς.
Γιατί ο Θεός μας είναι Θεός άπειρης Αγάπης και άπειρης Δικαιοσύνης.
Αλλά γιατί τα ίδια τους τα έργα θα προκαλέσουν τον χαμό τους.
Η αμαρτία είναι σαν το χαρούπι. Γλυκιά όταν την "τρως" στην αρχή. Πικρή και με πολλούς πόνους όταν περάσει κάποιο διάστημα.
Και οι Νεοέλληνες έφαγαν και τρώνε τόνους ολόκληρους χαρούπι. Δεν τους επέβαλλε ο Θεός να τα φάνε. Μόνοι τους το επέλεξαν. Ε κάποτε ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ δεν πρέπει να πικραθούν και να πονέσουν?
Αυτός είναι ο Θείος Νόμος. Αυτή είναι η Θεία Δικαιοσύνη.
Μόνοι μας, με τα πάθη μας προκαλούμε τα δεινά μας.
Θέλαμε ρουσφετάκια, εξυπηρετησούλες κλπ. και στα παλαιά υποδήματά μας ο Θεός, η Ελλάδα, η δικαιοσύνη, το περιβάλλον, οι παραδόσεις και ο πολιτισμός μας?
Θα την φάμε την χοντρή μετά συγχωρήσεως.
Aντε και με τις υγείες μας.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 19 Σεπ 2007 20:46

Τη μεταφυσική προσπάθησα να την αποφύγω και να τη βγάλω από τη συζήτηση Κωνσταντίνε, ίσως δεν το κατάφερα. Να πώ λοιπόν εξ' αρχής και με απόλυτη σαφήνεια ότι το Θεό και την ηθική δεν τους ανακατεύω, όπως δεν μπλέκω και το Θεό με την πολιτική. Είμαι βαθύτατα άθεος, κάτι που ίσως για τη δική σου κοσμοθεωρία evmourelatos ίσως να με καθιστά και μή έχοντα ηθική, κατά τη δε δικιά μου δεν επηρεάζει στο παραμικρό την ηθική μου διάσταση. Όμως αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Ας επανέλθω στα της πολιτικής. Η πολιτική, η παραγωγή ιδεών και η συμφωνία τους με την κοινωνία είναι κάτι πιο πολύπλοκο από το ένα κι ένα κάνουν δύο, αλλά δεν παύει να είναι μια εξίσου βασική αρχή για εύρυθμη λειτουργία μιας δημοκρατικής κοινωνίας. Η όποια πολιτική και πρακτική μιας κυβέρνησης δε μπορεί να είναι ένα τυχαίο συνοθύλεμα από μέτρα και δράσης. Πρέπει να υπάρχει κάποιος συνεκτικός κρίκος και αυτός συνήθως είναι η βασική κατεύθυνση μιας ιδεολογίας, ενός οράματος για το πώς θέλουμε να αναπτυχθεί αυτή η χώρα και πώς να λειτουργήσουν οι κοινωνικές δομές της.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Μια απόφαση μια επιλογή της κυβέρνησης μπορεί να είναι οι συμπράξεις δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, τόσο σε έργα, όσο και στην παροχή υπηρεσιών. Μια τέτοια απόφαση μπορεί να εμπορεύεται από, ας πούμε, 3 διαφορετικές θεωρήσεις:
1. η αναγνώριση ότι σε μία δεδομένη χρονική στιγμή η κατεύθυνση αυτή μπορεί να λύσει τα χέρια του κράτους για τη διασφάλιση χρηματοδότησης μεγάλων έργων τα όποια με τις κλασσικές μεθόδους δε θα μπορούσαν να υλοποιηθούν λόγω έλλειψης πόρων
2. μια συνειδητή επιλογή σταδιακής μεταφοράς σειράς λειτουργιών και αρμοδιοτήτων του κράτους στον ιδιωτικό τομέα
3. να είναι απλά μια αποσπασματική κίνηση χωρίς να ανήκει σε ένα ερύτερο στρατηγικό σχεδιασμό

Αυτές οι 3 διαφορετικές θεωρήσεις αντιπροσωπεύουν 2 διαφορετικά μοντέλα ανάπτυξης της χώρας και σε ότι αφορά την 3η εκδοχή απλά την έλλειψη μοντέλου ανάπτυξης, οράματος αγαπητέ Κωνσταντίνε, το οποίο φαντάζομαι τώρα θα συμφωνήσεις κάθε άλλο παρά μεταφυσικό είναι. Εντασσόμενη στο πλαίσιο των 3 παραπάνω εκδοχών η ίδια πολιτική επιλογή αποκτά διαφορετική σημασία και αξία και γι αυτό με ενδιαφέρει να ξέρω ποιό είναι όραμα, η πρόταση για το μέλλον βάσει της οποίας προτείνεται αυτή η επιλογή. Αν εκπορεύεται από ένα μοντέλο ανάπτυξης που απλά τη θέλει ώς εργαλείο όποτε είναι χρήσιμο και αναγκαίο μπορεί να την αποδεχτώ, όμως αν είναι μέρος ενός μοντέλου που θέλει την πλήρη ιδιωτικοποίηση να τηναπορρίπτω.

Ως κοινωνία και ώς πολιτικό σύστημα πρέπει να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση, ποιό είναι τό όραμα του κάθε κόμματος και του καθενός μας προσωπικά για το μέλλον του τόπου. Επιλογές υπάρχουν πολλές και μερικές φορές αλληλοσυμπλέκονται, όμως κανένα κόμμα δε μπαίνει στον κόπο να παράξει και να συζητήσει με την κοινωνία το μοντέλο ανάπτυξης που προτείνει, το στρατηγικό σχεδιασμό του.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πράγματα και ενέργειες που πρέπει να γίνουν έτσι κι αλλιώς όμως από το να γίνουν απλά αποσπασματικά (και άρα πιθανότατα μετά από λίγο καιρό να επανέλθουν τα προβλήματα οξυμένα), προτιμώ να αποτελούν στοιχεία ενός ευρύτερου στρατηγικού σχεδιασμού, ενός οράματος τον οποίο πρέπει να παράξουμε ώς κόμματα και ώς κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 19 Σεπ 2007 22:18

Επίτρεψέ μου φίλε Δωριέα, να τοποθετηθώ επί του προκειμένου.
Σε ένα οποιοδήποτε MBA (έχω κάνει και ένα τέτοιο τρομάρα μου) σου λένε ότι για να υπάρχει σε μια εταιρία (corporation) effective leadreship (αποτελεσματική ηγεσία) πρέπει να έχουν διατυπωθεί ρητά και σαφώς και αιτιολογηθεί επαρκώς τα ακόλουθα:
Vision - Mission - Goal - Strategy.
Aνοιξε ένα οιοδήποτε textbook και θα το δεις.
Για ποιο όραμα μας μιλάνε οι πολιτικοί μας? Οι "ηγέτες" μας?
Για την "ισχυρή" (sic) Ελλάδα? Πώς το εννοούν αυτό?
Μας το έχει πει κανείς?
Σε τι διαφέρει η ισχυρή Ελλάδα από την τωρινή?
Πώς την φαντάζονται?
Σε ποιο τομέα θα είναι ισχυρή?
Παιδεία, ηλεκτρονικά, περιβαλλοντικοί δείκτες? (Φινλανδία)
Υψηλοί Ρυθμοί Ανάπτυξης, Aριστη Ποιότητα Ζωής, εξαιρετικά υψηλό κατά κεφαλήν ΑΕΠ, μεγάλες ξένες επενδύσεις σε υψηλή τεχνολογία? (Ιρλανδία)
Αξιοποίηση Φυσικών πόρων μεγιστοποίηση στρατιωτικής και πολιτικής ισχύος, επίδειξη δύναμης και ποδηγέτηση γειτόνων χωρών? (Ρωσία)
Aριστο Κοινωνικό Κράτος, Ανάπτυξη, Περιβαλλοντική Αριστεία ?(Σκανδιναυικές Χώρες)
Υπερδύναμη χωρίς Αντίπαλο, άκρως καπιταλιστική νεοφιλέλέυθερη οικονομία, μεγαλύτερο ΑΕΠ στον κόσμο? (ΗΠΑ)
Μικρή χώρα αλλά commercial hub με επενδύσεις σε τραπεζική, παιδεία, τουρισμό και υψηλή τεχνολογία ? (Singapore)
Τι στο καλό θέλουνε να μας κάνουν?
Το είπε ποτέ κανείς? Έχει κανείς από δαύτους που μας κυβερνάνε κάποιο όραμα ΕΠΩΦΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ?
Η ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ? ΦΑΪ, ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ? Και αν ισχύει το δεύτερο γιατί δεν τους ενδιαφέρει το κοινωνικό σύνολο και νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους, τόσο οι πολιτικοί, όσο και οι πολίτες που τους εκλέγουν?
Γιατί όταν καιγόταν η Πεντέλη, έβλεπα μέσα στο πλοίο της επιστροφής που ταξίδευα, τόσες πολλές φάτσες Ελληνικές ΓΕΛΑΣΤΕΣ, να κοιτάνε στην τηλεόραση τις φωτιές να καίνε το τελευταίο δάσος της πόλης που μένουν και τους ξένους να είναι από σοβαροί ως θλιμμένοι με το θέαμα?
Γαιτί είναι όλοι σχεδόν παρτάκηδες και βολεψάκηδες μέχρι εμετικής αηδίας?
Μήπως τελικά είναι ηθικό το θέμα και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι?
Ο λαός αυτός, όπως και κάθε λαός (δεν είμαστε δα και τίποτα το ξεχωριστό οι Νεοέλληνες) έχει τους άρχοντες που του αξίζουν.
Ένας καθαρά ατομιστής λαός (και ατομιστής είναι πρώτιστα γαιτί είναι ανήθικος) θα έχει ατομιστές και ανήθικους άρχοντες, οι οποίοι στερούμενοι συλλογικού οράματος είναι αδύνατον να ηγηθούν αποτελεσματικά της χώρας.
Το τραγικότερο όμως είναι ότι επειδή είναι έτσι ο λαός θα ήταν άδικο να κυβερνηθεί από κάποιον οραματιστή. Πρώτον γιατί ο ηγέτης αυτός θα αδικείτο εάν χαράμιζε το leadership ability σε αυτό το κολοχανείο αντί να ηγηθεί κάποιας σοβαρής πολυεθνικής και δεύτερο δεν θα μπορούσε να παράγει σοβαρό έργο διότι κάθε μεγάλος ηγέτης χρειάζεται επιτελείο από ικανούς ανθρώπους που να πιστεύουν και να μοιράζονται το όραμά του. Και στην Ελλάδα του 2007 το μόνο όραμα των Νεοελλήνων είναι η μπριζόλα, η κόκα κόλα, η κόκα σκέτη, οι γκόμενες και τα σκυλάδικα της παραλιακής. Ε με αυτά όχι χώρα δεν παέι μπροστά αλλά οπύτε οίκος ανοχής δεν μπορεί να προκόψει :lol:
Συνεπώς η κατάσταση είναι επιεικώς απέλπιδα και απαιτείται ΚΑΘΑΡΣΗ για να εξαλειφθεί η ΥΒΡΙΣ. Μόνο η κάθαρση μπορεί να συνεφέρει τμήμα (το μη πορωμένο) του πληθυσμού απο την νάρκη της καταναλωτικής ακολασίας στην οποία έχει περιέλθει. Και η κάθαρση μόνο εξωγενής μπορεί να είναι εφόσον εσωτερικά έχει διαφθαρεί το ΣΥΜΠΑΝ.
Ας ελπίσουμε ότι κάποιοι "καλοί" μας γείτονες (σε αυτό το μέρος του κόσμου υπάρχουν μπόλικοι δόξα τω Θεώ) θα ρίξουν καμιά ξανάστροφη σφαλιάρα για να ξυπνήσουμε. Αλλιώς ...
Αντίο Ελλάδα.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 20 Σεπ 2007 11:04

Χαίρομαι που συμφωνούμε στις περί οράματος διαπιστώσεις, τόσο σε ότι αφορά την αναγκαιότητα του, όσο και σε ότι αφορά την απουσία του από τους υφιστάμενους οργανωμένους πολιτικούς σχηματισμούς. Λέμε τα πράγματα λίγο διαφορετικά, εσύ πιο τεχνοκρατικά, εγώ πιο πολιτικά κάτι για το οποίο "φταίνε" οι κομμουνιστικές καταβολές μου.

Διαφωνώ όμως με τη εικόνα πλήρους παραίτησης που μεταδίδεις. Η κοινωνία δεν έχει διαβρωθεί τόσο όσο το παρουσιάζεις. Εχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία 15 χρόνια και το πρόβλημα είναι ότι κανείς σχεδόν εκ των πολιτικών σχηματισμών δεν το κατάλαβε. Μάλιστα θα μπορούσα να πω πώς έχει βελτιωθεί σε πολλά πράγματα σε σχέση με το παρελθόν.

Ένας πολιτικός φορέας που θα ήταν σήμερα σε θέση να διατυπώσει ένα σαφές και ολοκληρωμένο πολιτικό μήνυμα-πρόταση για την Ελλάδα, θα προσέφερε την ευκαιρία έκφρασης στην ελληνική κοινωνία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τέτοιος φορέας.

Το ότι βλέπουμε τους πολίτες να παραμένουν εγκλωβισμένοι στα μαντριά Νέας Δημοκρατίας και ΠΑΣΟΚ ξεκινά από το γεγονός ότι δεν υπάρχει αυτή η ολοκληρώμένη εναλλακτική πρόταση με αποτέλεσμα να επιλέγουν είτε από συνήθεια, είτε από προσωπικό συμφέρον είτε απλά χωρίς σκέψη. Είναι ιδιαιτέρως θετικό το γεγονός ότι οι πολίτες στην Ελλάδα παρά τη σήψη και την ανεπάρκεια του κομματικού συστήματος εξακολουθούν να πιστεύουν στα κοινά, προσέρχονται να ψηφίσουν σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από ότι σε πολλές άλλες χώρες. Πιστεύω ότι καλά κάνουν γιατί δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο για μια δημοκρατία από την απομάκρυνση του κόσμου από τα κοινά. Η δική μου ερμηνεία αυτού του μηνύματος είναι πώς θέλουν να συμμετέχουν, θέλουν να είναι πολιτικά όντα. Αν όμως σύντομα δεν ανταποκριθεί και το πολιτικό σύστημα σε αυτή τη στάση του λαού τότε δεν είναι μακριά η μέρα που οι εκλογές θα γίνονται με ψηφίσαντες κάτω του 50% του εκλογικού σώματος. Και τότε η δημοκρατία θα έχει ουσιαστικά ηττηθεί.

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 20 Σεπ 2007 11:14

Δεν είναι η Ελλάδα μόνο μπουζούκια και παραλιακή, σκυλάδικα και βόλεμα. Δεν ξέρω αν αυτά είναι η πλειοψηφία ή μια μειοψηφία, ξέρω όμως ότι δεν είναι μόνο αυτά. Είσαι υπερβολικός

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 20 Σεπ 2007 11:55

Η κατάσταση στην Ελληνική κοινωνία έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία 7 - 10 χρόνια και η διαφορά είναι εμφανής χρόνο με τον χρόνο. Οι διαφορές είναι χτυπητές στα εξής σημεία: εντονότερη σοβαροφάνεια στις μεγάλες πόλεις - υποκρισία και θεατρινισμός με στόχο το συμφέρον - απάτη στις διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων - μεγάλη νευρικότητα, κινήσεις εξαλλοσύνης - το πρωί ο σοβαρός κύριος ,το βράδυ ο σοβαρός νταβατζής - περισσότερους περίεργους ή ζητιάνους περαστικούς στον δρόμο και πολλά άλλα.
Τί να κάνουμε σε αυτήν την κοινωνία είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε, δέν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Χρειάζεται ένας μεγάλος πολιτικός ηγέτης να κάνει μερικές ριζικές κινήσεις που θα φέρουν κάποια ανατροπή, αυτήν την στιγμή δέν υπάρχει πουθενά.
Είδαμε στις εκλογές δύο πολιτικούς αρχηγούς ο ένας άν και τίμιος σάν άνθρωπος δέν έδειξε την παραμικρή εμπιστοσύνη στον λαό, που τον μαύρισε και τον έστειλε σπίτι. Ο άλλος βγήκε πρωθυπουργός απο ανάγκη γιατί δέν υπήρχε κανένας άλλος, τα δείγματα του τα τελευταία 4 χρόνια έδειξαν άνθρωπο που ηθελημένα ή άθελα του δέν έχει σκοπό να προχωρήσει σε τίποτα το θετικό.
Το μόνο που μας απομένει είναι να κοιτάμε τον εαυτό μας και να προσπαθήσουμε να τον προστατέψουμε απο όλα τα παραπάνω.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 20 Σεπ 2007 21:16

Εύα έγραψε:Δεν είναι η Ελλάδα μόνο μπουζούκια και παραλιακή, σκυλάδικα και βόλεμα. Δεν ξέρω αν αυτά είναι η πλειοψηφία ή μια μειοψηφία, ξέρω όμως ότι δεν είναι μόνο αυτά. Είσαι υπερβολικός
Τόσο εσύ Εύα, όσο και ο Δωριεύς είστε αθεράπευτα ΥΠΕΡαισιόδοξοι.
Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στην αισιοδοξία υπάρχει το ΜΕΤΡΟ>
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.
Η υπεραισιοδοξία οδηγεί σε λάθος εκτιμήσεις, και συνακόλουθα σε λάθος επιλογές, αποφάσεις και κινήσεις στη ζωή.
Εάν μετρήσεις τους οικονομικούς, κοινωνικούς και περιβαλλοντικούς δείκτες της χώρας το αποτέλεσμα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ σε κάνει να τραβάς τα μαλλιά σου.
Το ίδιο συμβαίνει αν δεις τους περιβαλλοντικούς δείκτες του πλανήτη.
Χάλια μαύρα. Προοπτική για τον πλανήτη : Χλωμή έως πολύ χλωμή έως και μηδενική.
Η δική μου αισιοδοξία πηγάζει απο ένα και μόνο πράγμα:
Την ακράδαντη πίστη μου στο Θεό και την υπόσχεση που μας έδωσε:
"Ιδού ποιώ καινά πάντα". Ότι όσο και αν χαλάσουμε, όσο και αν καταστρέψουμε αυτό τον κόσμο, θα τον φτιάξει από την αρχή, καινούριο, δίκαιο και ειρηνικό γεμάτο αγάπη και αρμονία.
Για αυτό και δεν ανησυχώ και πολύ για το (ούτως ή άλλως σκοτεινό ) μέλλον αυτής της χώρας και ο Θεός μου έχει χαρίσει την ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΥΓΕΙΑ να το προβλέπω με αρκετά μεγάλη ακρίβεια βάσει πραγματικών δεδομένων, όπως μου μάθανε να κάνω και στις σπουδές μου, και όχι βάσει ευσεβών πόθων.
Αυτά..

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 23 Σεπ 2007 21:20

Aρα??? Κρεμάμε ταμπέλα "κλειστό λόγω διακοπών" και κλεινόμαστε σπίτι μας να κλαίμε την κατάντια αυτού του κόσμου?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 23 Σεπ 2007 22:55

Όχι Κακέ όχι ακριβώς έτσι.
Δεν έχουμε ούτε θα έχουμε ποτέ την καλύτερη κυβέρνηση ούτε την άριστη.
Έχουμε την κυβέρνηση που μας ταιριάζει.

Η Δημοκρατία (δυτικού, Αθηναϊκού τύπου) είναι ένα παράξενο πολίτευμα. Δεν δίνει άριστα αποτελέσματα, δίνει ότι της ζητάει ο πολίτης.
Κανένας μας δεν ψάχνει, δεν ζητάει το άριστο.

Ας κοιτάξουμε γύρω μας, ας μετρήσουμε τον εαυτό μας με σοβαρότητα. Αν κάποιος από εμάς ήταν στην θέση του Καραμανλή ή του Παπανδρέου θα έκανε κάτι περισσότερο από ότι αυτοί κάνουν;

Είμαστε μια κοινωνία μετρίων. Δεν υπάρχουν, αλλά και δεν γουστάρουμε άριστους να μας κυβερνήσουν :wink:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 24 Σεπ 2007 04:32

Όχι δά υπάρχουν και μερικά μεγάλα μυαλά δέν είναι όλοι μπακάληδες.
Απλούστατα όταν ανέβουν στην μεγάλη καρέκλα χρησιμοποιούν το μυαλό τους προς όφελος τους και εναντίων του λαού.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση