Απόλυτος δικομματισμός

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 08 Ιουν 2007 12:09

Και ο ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ τα ίδια είναι. Ο Σκυλλάκος και ο Αλαβάνος έχουν 10 σπίτια έκαστος, ενώ όσον αφορά το ΛΑΟΣ θα πω απλά ότι το στέλεχος του Κεραμμυδάς επιτελεί κοινωνικό έργο γιατί χαρίζει απλόχερα το γέλιο. Ο Τζιμάκος ο Πανούσης τα λέει όπως πρέπει για τα κόμματα. Πάντως όποιος σκέφτεται ελεύθερα και δεν του αρέσει η ύπαρξη της κρατικής καταστολής μπορεί να ψηφίσει ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ(όπως εγώ) μπας και πάρουν υψηλά ποσοστά και κρατήσουν κάποια κόντρα.
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 08 Ιουν 2007 12:36

Αγαπητοί φίλοι, σωστές ιδέες, σωστές διαπιστώσεις, αλλά από προτάσεις φτωχό αποτέλεσμα.
Μέχρι στιγμή είχαμε μία, η οποία πιστεύω συνοψίζεται στο "ψήφος στα μικρά κόμματα".
Ε αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Πώς θα πειστεί η Ελληνική κοινωνία να αποτινάξει το ολιγαρχικό καθεστώς από πάνω της, αυτό ποιος θα μας το πει?
περιμένω ιδέες.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 08 Ιουν 2007 14:29

evmourelatos έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι, σωστές ιδέες, σωστές διαπιστώσεις, αλλά από προτάσεις φτωχό αποτέλεσμα.
Μέχρι στιγμή είχαμε μία, η οποία πιστεύω συνοψίζεται στο "ψήφος στα μικρά κόμματα".
Ε αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Πώς θα πειστεί η Ελληνική κοινωνία να αποτινάξει το ολιγαρχικό καθεστώς από πάνω της, αυτό ποιος θα μας το πει?
περιμένω ιδέες.
evmourelatos οι μόνες πιστεύω προτάσεις είναι η ψήφος στα μικρά κόμματα (κάτι το οποίο έχω ξαναγράψει) και άλλη μια πρόταση είναι μια μαζική αποχή από τις κάλπες.Βέβαια και τα δύο φαντάζουν απίθανα σκεπτόμενοι πάντα τη συμπεριφορά του Έλληνα.
Και αφού επιμένεις τόσο γιατί δε δίνεις και συ τις προτάσεις σου;

Το ολιγαρχικό καθεστώς ε;Πολύ μου άρεσε η έκφραση αυτή! Εγώ θα τη συμπληρώσω και θα πω βασιλευομένη ολιγαρχία.Έτσι και αλλιώς η κοινοβουλευτική δημοκρατία καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική έννοια της δημοκρατίας.Αν σκεφτείς και την οικογενειοκρατία (όπως ήταν παλαιότερα η βασιλεία(πατέρας-γιος-εγγόνια κτλ) πιστεύω πως ο όρος καλύπτει πλήρως το πολίτευμά μας.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Απάντηση