10 χρόνια από την προεδρία του μεταρρυθμιστή..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 20 Ιουν 2007 11:13

Το τι έχει γίνει την τελευταία κυρίως 25ετία έχει τεράστια σχέση με το τι γίνεται σήμερα. Η εδραίωση της νοοτροπίας που περιέγραψα πριν και το καθεστώς των θέσεων κλειδιά που ελέγχονται από ημέτερους ισχύει μέχρι σήμερα και δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει.
Η ΝΔ μπορεί να έχει εξυπηρετήσει ορισμένα "γαλάζια παιδιά" που λέτε ορισμένοι αλλά η ουσία είναι πως το "βαθύ κράτος" των πρασινοφρουρών καλά κρατεί. Οι ρίζες που έχουν μπει αυτά τα 25 χρόνια είναι πολύ βαθιές και δεν ξεριζώνονται εύκολα ειδικά από μια κυβέρνηση που ναι μεν θέλει να κάνει έργο, αλλά δεν θέλει να αντιμετωπίσει τα πράγματα καθεστωτικά. Γι αυτό ακουγόταν συνεχώς η "επανίδρυση του κράτους". αλλά τι να επανιδρύσεις όταν έχεις πολίτες που άγονται και φέρονται από τον κάθε πολιτικάντζη? τι να αλλάξεις όταν η εσκεμμένη παραπληροφόρηση έχει ξεπεράσει κάθε όριο και διαφημίζεται μόνο η σκανδαλολογία ενώ όπου υπάρχει σοβαρότητα δεν προβάλλεται πουθενά? τι να αλλάξεις όταν ο κόσμος δεν αντέχει την αλήθεια και προτιμά την παραμύθα των μεγάλων έργων (σε κυβικά μπετόν κυρίως), της ΟΝΕ και του ευρώ (με πήλινα πόδια όπως αποδείχθηκε).. μιλάμε για ένα λαό που ψήφισε για πρωθυπουργό κάποιον που δεν καταδικάστηκε οριακά για ΜΙΑ ψήφο!!!!

Όμως ο εν λόγω πρωθυπουργός ανέλαβε μια αποστολή και εγώ δεν λέω ότι είναι ο μεγάλος μεταρυθμιστής. Λέω όμως ότι είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό έντιμος, ανιδιοτελής και με μεγάλη διάθεση να αντιστρέψει τα πράγματα. Δεν ξέρω αν έχει την ικανότητα να το κάνει, πάσχει και από ικανά στελέχη αλλά πιστεύω ότι έχει τη όρεξη να το κάνει. Αυτό του προσάπτω και νομίζω ότι είναι ο μόνος αυτή τη στιγμή που έχει αυτή τη δυναμική.

Επί της ουσίας τώρα στην ελλάδα θεωρούμε έργο μόνο ότι βλέπουμε (βλ. μπετόν, κλπ) και νομίζουμε ότι όλα γίνονται σε μια νύχτα. Για παράδειγμα όλοι λένε ότι ο σημίτης ήταν ο πρωθυπουργός των έργων... τεράστιο λάθος.. ήταν απλά ο διαχειριστής μιας ομάδας έργων που έπρεπε να είχαν γίνει 20 χρόνια πριν ή έστω να είχαν δημιουργηθεί οι προϋποθέσεις για να γίνουν. Αλλά τα κονδύλια τότε τρωγόντουσαν για "ενίσχυση των αγροτών" και λοιπές ψηφοθηρικές ατραξιόν. Έφτασε λοιπόν ο κόμπος στο χτένι και έγινε ότι έγινε με 10πλάσιους προϋπολογισμούς και τεράστιες κακοτεχνίες (καθότι το σύστημα ελέγχου είναι κι αυτό σαθρό όπως έχουμε πει με παραδείγματα σε άλλο θέμα).
Στη συγκεκριμένη περίπτωση προτιμήθηκε ο δύσκολος δρόμος. Ξεκινήσε από την αρχή, άλλαξε νομοθεσίες ανάθεσης των έργων με σκοπό να χτυπήσει τη διαπλοκή (αν τα κατάφερε θα το δείξει ο χρόνος), προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για σωστή και ορθολογική αξιοποίηση πόρων και επιδοτήσεων από ΕΕ. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται τόσο οργανωμένα σχεδιασμός των αναγκών για την επόμενη περίοδο 2007-2013 σε όλους τους επιχειρησιακούς, τομεακούς και περιφερειακούς τομείς.
Όσον αφορά την μεταολυμπιακή αξιοποίηση υπάρχουν δύο βασικά σκέλη. Το πρώτο ήταν η ανάκαμψη του τουρισμού ο οποίος ήταν σε διαρκή πτώση. Τα τελευταία 2 χρόνια ο τουρισμός παρουσιάζει αλματώδη ανάπτυξη. Το 2ο είναι η αξιοποίηση των υποδομών. Και αναφέρομαι κυρίως στα ακίνητα (γήπεδα, κλπ). Όλες αυτές οι εγκαταστάσεις βρίσκονται στο στάδιο διαγωνισμών παραχώρησης σε ιδιώτες για την βιώσιμη εκμετάλλευσή τους. Κάτι που έπρεπε να έχει γίνει από πριν γεγονός το οποίο επέφερε την ερήμωσή τους (μετά από 3 χρόνια εγκατάλειψης). Δεν υπήρχε ούτε καν το νομοθετικό πλαίσιο που θα λειτουργούσαν αυτές. Μόνο υποσχέσεις προς διάφορους φορείς, δήμους, κλπ.
Τώρα μη μου λέτε για μισθούς και κόστος και τέτοια. Αυτά είναι γεγονός αλλά τι περιμένετε? Από που μπορούν να βγουν τα απαραίτητα κονδύλια? μήπως ο Γιωργάκης θα τα έβρισκε? Θα τα έκοβε από αλλού όπως έκανε ο μπαμπάς του στην καλύτερη περίπτωση. Ή κάποιος άλλος μήπως θα τα είχε πιο εύκαιρα?

Γενικώς ο Κωστάκης παρακολουθεί τα πάντα και δεν είναι αποκομένος από την πραγματικότητα (βλ. Σημίτη). Γι αυτό και εγώ (προσωπική άποψη εκφράζουμε άλωστε) θα ήθελα να τον δω να συνεχίσει και την επόμενη τετραετία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια πιο αξιόλογη εναλλακτική λύση προς το παρόν τουλάχιστον.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 20 Ιουν 2007 19:06

Όταν ένα κόμμα είναι στην αντιπολιτέυση επί 20 συναπτά έτη.Καραδοκούν δύο πράγματα.1ον οι διάφοροι πολιτικοί παράγοντες,ψηφοφόροι οι οποίοι είτε με άμμεσο ή έμμεσο τρόπο θέλουν να "δώσουν" ή ακόμα και να "πάρουν".2ον τα Μ.Μ.Ε. τα οποία με κάθε δυνατό τρόπο προσπαθούν να βρούν ένα άλλωθι για να "γεμίσουν" τις φυλλάδες τους και να γεμίζουν με "παραθυράκια" τις διάφορες (εισαγγελικές) εκπομπές.Προσωπικά έχω σταματήσει να παρακολουθώ ιδιωτική τηλεόραση ή ακόμα και να τύχει να δώ θα μου περάσουν αδιάφορα πολλά πράγματα.
Δύσκολο να αλλάξει η νοοτροπία ανθρώπων που σκέπτονται κάποια πράγματα με γνώμονα το συμφέρον και το βόλεμα.Μου προκαλεί μεγάλη αθυμία το γεγονός.Καταδικάζεται και αποδοκιμάζεται.
Μεγάλες προσωπικότητες στον πολιτκό χώρο έχουν κάνει λάθη αλλά και σωστά πράγματα.Οφείλει ο καθένας να κρίνει και να κρίνεται.Να βλέπει τα σωστά, αλλά και τα λάθη και μέσα απ' αυτά να μαθαίνει.
Μπορεί ο σημερινός πρωθυπουργός να μην έχει τόσο ικανά στελέχη-ανθρώπους.Αλλά είναι άνθρωπος που μπορεί να αλλάξει κάποια πράγματα και να φέρει την Ελλάδα σε μία νέα πραγματικότητα, σε δρόμους ευημερίας και ανάπτυξης. Οφείλουμε όλοι να το αναγνωρίσουμε και να συνεχίσουμε.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 20 Ιουν 2007 19:14

Kai ayta an einai tyxeroi ta eggonia mou mporei na ta doune kai praksi kiolas, giati ayta pou eipane stous pappoudes mou akoma ta na doune prakseis !!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 20 Ιουν 2007 23:45

Απάντηση σε fluke:
άλλαξε νομοθεσίες ανάθεσης των έργων με σκοπό να χτυπήσει τη διαπλοκή (αν τα κατάφερε θα το δείξει ο χρόνος),
Δεν τα κατάφερε γιατί δεν άλλαξε άλλές πρακτικές: Κατατμήσεις έργων, Προδιαγραφές πεπαλαιωμένες, προδιαγραφές που αποκλείουν νέες τεχνολογίες κλπ. Απόδειξη: Τζίρος Aκτωρα (Μπόμπολας), Διαπλοκή στην αρχή με Πανούση, κουμπαριές Σαραντόπουλου Απογευματινής με Μπόμπολα. Παέι το πρώτο έργο. Φούσκα όσο κι ο χοντροδάμαλος. Μια από τα ίδια. Μην σας πω ότι τώρα λόγω ασχετοσύνης των νέων κυβερνώντων οι διαπλεκόμενοι τρώνε περισσότερα. Aμα βγουν και τα πρώτα μεγάλα ΣΔΙΤ εκεί θα δείτε φαγοπότι οι διαπεκόμενοι. Ήδη τους οδικούς άξονες μέσω ΣΔΙΤ τους πήραν όλους.
προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για σωστή και ορθολογική αξιοποίηση πόρων και επιδοτήσεων από ΕΕ. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται τόσο οργανωμένα σχεδιασμός των αναγκών για την επόμενη περίοδο 2007-2013 σε όλους τους επιχειρησιακούς, τομεακούς και περιφερειακούς τομείς.
Στο Γ' ΚΠΣ ούτε καν απορρόφηση του 100% των χρημάτων δεν θα κάνουν !!!.
Λόγω τραγικού σχεδιαμού του ΠΑΣΟΚ και απέραντης ανικανότητας των στελεχών της Ν.Δ. θα χαθούν πολλά εκατομμύρια ευρώ. Αυτό το ξέρω από μέσα. Μόνο η δική μου Υπηρεσία κινδυνεύει να χάσει άμεσα 12 εκατομμύρια!!
Φανταστείτε τι γίνεται στο σύνολο του Δημοσίου!!
Από φίλο μου σε κρίσιμη Υπηρεσία, που έχει πλήρη εικόνα του ΟΠΣ του Γ' ΚΠΣ, έμαθα ότι η συνολική εικόνα απορρόφησης για τη χώρα είναι τραγική!! Αν δεν ενέτασσαν έργα παλιά και ήδη πληρωμένα με εθνικούς πόρους του 2002 δεν θα ήταν ούτε 30%η απορρόφηση και θα είχαμε ήδη τεράστιες απώλειες από τον κανόνα ν+2.
Για ποιο σχεδιασμό και ποια ικανότητα μιλάμε??
Την ικανότητα στις λαμογιές και την "κοροϊδία" των Ευρωπαίων ελεγκτών (οι οποίοι μάλλον εθελοτυφλούν)?
Όσο για το ΕΣΠΑ (Δ' ΚΠΣ) τα ίδια και χειρότερα με τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ: Κανένας ουσιαστικός σχεδιασμός. Μεγάλα λόγια, χάραξη Γενικών Στρατηγικών, Πολιτικών κλπ. αλλά συγκεριμένα έργα και δράσεις ακόμα γιοκ. Στην Υπηρεσία μου κανονικά δεν πρέπει να δοθεί ούτε ένα ευρώ, όπως και δεν έπρεπε να είχε δοθεί και στο Γ' ΚΠΣ.
Είμαι σίγουρος όμως ότι χωρίς να έχουμε πάλι ούτε ένα έργο ή δράση που να είναι στοιχειωδώς ώριμα θα πάρουμε πάλι καμιά 10άρα εκατομμύρια όπως πήραμε το 2003 από το ΠΑΣΟΚ !!!!
Πώς θα απορροφηθούνε αυτά - τα κατά τα άλλα σχεδιασμένα έργα!!- μην ρωτάτε. Η Παναγιά μαζί μας!!

Όσον αφορά την μεταολυμπιακή αξιοποίηση υπάρχουν δύο βασικά σκέλη. Το πρώτο ήταν η ανάκαμψη του τουρισμού ο οποίος ήταν σε διαρκή πτώση. Τα τελευταία 2 χρόνια ο τουρισμός παρουσιάζει αλματώδη ανάπτυξη. Το 2ο είναι η αξιοποίηση των υποδομών. Και αναφέρομαι κυρίως στα ακίνητα (γήπεδα, κλπ). Όλες αυτές οι εγκαταστάσεις βρίσκονται στο στάδιο διαγωνισμών παραχώρησης σε ιδιώτες για την βιώσιμη εκμετάλλευσή τους. Κάτι που έπρεπε να έχει γίνει από πριν γεγονός το οποίο επέφερε την ερήμωσή τους (μετά από 3 χρόνια εγκατάλειψης). Δεν υπήρχε ούτε καν το νομοθετικό πλαίσιο που θα λειτουργούσαν αυτές. Μόνο υποσχέσεις προς διάφορους φορείς, δήμους, κλπ.

Aμα δεν ανέκαμπτε σε τέτοια ευνοϊκή συγκυρία ο τουρισμός μας fluke δεν θα ανέκαμπτε ποτέ. Παντού οι μισθοί ανέβηκαν, η τιμή του πετρελαίου συγκρατήθηκε, η παγκόσμια οικονομία τρέχει ικανοποιητικά, τα διεθνή χρηματιστήρια ανεβαίνουν ο πληθυσμός των BRICs κάνει πλέον τουρισμό γιατί έχει λεφτά ενώ παλιά δεν είχε. (Μέτρα καφάλια Κινέζους και Ρώσους σε ορισμένα τουριστικά θέρετρα φέτος και θα καταλάβεις τι εννοώ). Αυτό σε συνδυασμό με την ασφαλή διεξαγωγή των αγώνων και την προβολή που είχε η χώρα έφερε φυσιολογικά την σημαντική άνοδο στον τουρισμό.
Αυτό όμως δεν λέγεται έργο του Καραμαν Αλή. Αυτό λέγεται τύχη και διαφήμιση. Οι διαφημίσεις φίλε μου όμως δεν είναι έργα. Aμα εγώ έχω ένα προϊόν που κάποτε ήταν τέλειο και το έχω κάνει σε πολλά σημεία του σκατά, μια μεγάλη διαφημιστική καμπάνια (Ολυμπιάδα) σε συνδυασμό με την αύξηση της αγοραστικής δύναμης του κοινού και την αύξηση του πληθυσμού (βελτίωση παγκόσμιας οικονομίας , ταξίδια Ρώσων Κινέζων κλπ.) θα το κάνουν να πουλήσει για κάποιο σύντομο διάστημα. Ως πότε όμως θα πουλάει?
Μόλις βγει βρώμα ότι η Ελλάδα δεν είναι αυτό που είδανε το 2004 στην τηλεόραση και πέσει και η παγκόσμια οικονομία (που σύντομα θα πέσει), κλαφτα Χαράλαμπε. Γιατί ο δάμαλος δεν έκανε τίποτα για να βελτιώσει τις ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ.
Δηλαδή τους βιολογικούς καθαρισμούς, τη διαχείριση απορριμμάτων, την υγιεινή και ασφάλεια τροφίμων στην μαζική εστίαση, το επίπεδο κατάρτισης των εργαζόμενων σε υπηρεσίες εξυπηρέτησης τουριστών. Οπότε άστο κι αυτό.
Η "αξιοποίηση" των υποδομών. Αυτές οι υποδομές και αυτοί οι Αγώνες κατέστρεψαν την Αθήνα και την οικονομία της Χώρας. Δεν έπρεπε να είχαν γίνει ποτέ. Ας όψονται αυτοί που τους έφεραν εδώ, και μας χρεοκόπησαν, και μας γέμισαν τσιμέντο στους τελευταίους ελέυθερους χώρους. Πήγαινε στα Aνω Λιόσια να δεις μια αξιοποίηση στο τζούντο. Μέχρι και τους νιπτήρες ξήλωσαν οι γύφτοι. Πήγαινε στο Περιστέρι να δεις τα χάλια του μποξ. Τώρα, το να πάρουν καποιοι ιδιώτες "γαλάζιοι φίλοι μας" μπιρ παρά κάποια τεράστια ΑΧΡΗΣΤΑ κτίρια κτισμένα με τους φόρους μου, για να τα κάνουν THE MALL, ώστε να μην χρειάζεται να πληρώνω κι άλλους φόρους για να συντηρώ τις αηδίες που κτίσανε οι Αγγελοπουλαίοι και οι Σημιταίοι, αυτό δεν είναι έργο. Είναι το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Aμα δεν μπορούσανε ούτε να πουλήσουνε ή να μισθώσουνε ένα κτίριο, ε τότε δεν κάνανε όχι για κυβέρνηση, αλλά ούτε για τσοπάνηδες. Και τη θειά μου να βάλω σε 4 χρόνια με 10 συμβούλους από πίσω να τη συμβουλεύουν- με το αζημίωτο πάντα- θα τα καταφέρει. Πάει λοιπόν κι αυτό το "'εργο".
¨Οσο για τον Κωστάκη που παρακολουθεί τα πάντα συμφωνώ. Μόνο αυτό κάνει. Χρόνο για να δράσει δεν έχει. Aμα έχεις κανά γνωστό στα διόδια στην Αττική Οδό ρώτα τον πότε περνάει το πρωί και πότε γυρίζει Ραφήνα.
Είμαι σίγουρος θα εκπλαγείς όταν μάθεις πόσο σκληρά δουλεύει ο Κώστας σου. :lol: Αυτά για τώρα και σου εύχομαι καλά και ανοικτά μυαλά.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 21 Ιουν 2007 00:04

Φίλε mAXIM πόσο ετών είσαι?
Τι είναι αυτά που γράφεις παλικάρι μου?
Πού ζεις? Εργάζεσαι κάπου? Έχεις ιδέα το συμβαίνει δίπλα σου?
Καλά κάνεις και δεν βλέπεις τα σκουπίδια της ιδιωτικής τηλεόρασης. Από πού ενημερώνεσαι παιδί μου? Από το site της Ν.Δ. ?
Την προσωπική ιστοσελίδα του Κυριάκου Μητσοτάκη?
Ήμαρτον ρε φίλε!!
Τέτοια τσίμπλα στο μάτι, τέτοιο αποστεωμένο, ξύλινο λόγο από το '80 είχα να δω γραμμένο απο απλό πολίτη. Με γύρισες στα χρόνια του Ανδρέα.
Γράφεις Ελληνικά περίεργα, που ακούγονται ωραία χωρίς να σημαίνουν τίποτα απολύτως.

Όσο για τον αρχηγό σου, θα σου διδάξω κάτι που μας μάθανε στις πρώτες μου μέρες στο MBA. Ο καλός ηγέτης (leader) και ο καλός manager (διαχειριστής) κρίνονται κυρίως από την ποιότητα των συνεργατών που επιλέγουν. Αυτοί και μόνον αυτοί, πάντα υπό την εμπνευσμένη του καθοδήγηση (leadership), οδηγούν την εταιρία, τον οργανισμό, την χώρα, ή την αυτοκρατορία στην δόξα και στην επιτυχία. Ο Περικλής, ο Αλέξανδρος, ο Φίλιππος, ο Καίσαρας, ο Αύγουστος, ο Ναπολέων, ο Gates, και τόσοι άλλοι ήταν γίγαντες, μεγάλοι και επιτυχημένοι ηγέτες. ΟΛΟΙ όμως είχαν πάντα δίπλα τους, άλλους γίγαντες, μικρότερου "ύψους", για να τους στηρίζουν. Χωρίς αυτούς, όπως και οι ίδιοι παραδέχτηκαν πολλές φορές σε στιγμές ειλικρίνειας, δεν θα είχαν καταφέρει ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.
Εσέις οι ίδιοι παραδέχεστε ότι δεν έχει δίπλα του ο δάμαλος ικανά στελέχη-ανθρώπους για να δουλέψει. Ποιος τους επέλεξε? ΑΥΤΟΣ. Ποιος έχει την ευθύνη? ΑΥΤΟΣ.
Στο management λέμε ότι η κύρια εύθύνη ενός ηγέτη, πέραν της χάραξης στρατηγικής, είναι η επιλογή των συνεργατών του.
Πώς εμπιστεύεστε κάποιον, τόσο τραγικά αποτυχημένο σε αυτόν τον τομέα, να σας κυβερνάει?
Συνιστώ maxim εντατικά μαθήματα αρχών management για αρχάριους.
Λίγα μαθήματα υγιούς καπιταλισμού θα σε κάνουν να αλλάξεις άρδην γνώμη για το χοντροδάμαλο που θαυμάζεις.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 21 Ιουν 2007 01:24

Η αλλαγή στις νομοθεσίες όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι αλλά επέφερε μια στάση 2 χρόνων περίπου στην αγορά των έργων και μελετών. Όμως ο επίσημος στόχος ήταν η διαπλοκή. Υποθέτω ότι μιλάς για προδιαγραφές μιλάς για ΔΣΑ? Εν πάσει περιπτώσει οι εταιρίες και οι μεγαλοεργολάβοι που γιγαντώθηκαν επί πασόκ έχουν πλέον αποκτήσει τέράστια εμπειρία, τεχνογνωσία, προσωπικό και κεφάλαια, ώστε πλέον να είναι σε πλεονεκτική θέση σε κάθε είδους διαγωνισμό. Πλέον ισχύει το ότι τα λεφτά πηγαίνουν στα λεφτά. Με τα ΣΔΙΤ τι πρόβλημα έχεις? Υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν έργα τώρα που κλείνουν οι κάνουλες της ΕΕ? Και ναι τους πήραν τους περισσότερους οδικούς άξονες και θα πάρουν και τους υπόλοιπους και μετά θα παρουν και τα σιδηροδρομικά κ.ο.κ να έχουν να φτιάχνουν για τα επόμενα 50 χρόνια. Δηλάδή πως θα φτιάχναμε τέτοια έργα? Με το "Θησέα" μήπως????
Για το Γ' ΚΠΣ εννοείται ότι δεν θα γίνει 100% απορρόφηση. Αλλά αυτό δεν είναι ευθύνη αυτής της κυβέρνησης μόνο. Από πότε τρέχει το Γ'? Η κριτική θα πρέπει να γίνει για το Δ'ΚΠΣ που θα έχουν εξ'ολοκλήρου την ευθύνη (εφόσον ξαναβγούν βέβαια)

από http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... bid=311316
το ποσοστό απορρόφησης κοινοτικών κονδυλίων, έως 31 Μαϊου 2007, ανέρχεται στο 64%. Το ποσοστό αυτό αντιστοιχεί σε εκταμιεύσεις ύψους 14,5 δισ. ευρώ που έχουν γίνει από την αρχή του 2000 έως σήμερα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε περισσότερα από έξι χρόνια η Ελλάδα απορρόφησε 14,5 δισ. ευρώ και καλείται στο διάστημα που απομένει έως τον Απρίλιο του 2009 να απορροφήσει επιπλέον 8,2 δισ. ευρώ, ώστε «να μη χαθεί ούτε ένα ευρώ» από τα 22,7 δισ. ευρώ που είναι το σύνολο των κοινοτικών πόρων που δικαιούται η Ελλάδα από το Γ' ΚΠΣ.

Για το ΕΣΠΑ επέτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος. Υπάρχει αναλυτικός σχεδιασμός σε επίπεδο Υπουργείων (ΥΠΕΧΩΔΕ, Μεταφορών, Ανάπτυξης) και Περιφερειών επιχειρησιακών προγραμμάτων. Υπάρχει τεράστια διαφορά με τους Πασόκεμονς. Τώρα η υλοποίηση (που είναι και το κρίσιμο) είναι κάτι το οποίο θα το δείξει το μέλλον και τότε θα γίνει η κριτική.

Πάμε στον τουρισμό. Καταρχήν διαφωνώ στην αύξηση της αγοραστικής δύναμης του δυτικού κυρίως κόσμου. Η οικονομική κατάσταση δεν είναι πολύ διαφορετική από τη δικιά μας (εννοείται βέβαια σε άλλα οικονομικά επίπεδα από εμάς). Εξαίρεση ίσως αποτελούν οι χώρες του ανατ. μπλοκ. όπου υπάρχουν αναδυόμενοι καταναλωτές. Αν θυμάσαι οι Αγώνες έγιναν σε πολύ δυσμενές κλίμα και ο τουρισμός τη χρονιά των αγώνων κυμάνθηκε σε υποτονικά επίπεδα. Αυτό προβλημάτισε την κυβέρνηση που περίμενε ότι οι αγώνες θα δημιουργήσουν από μόνοι τους τεράστια δυναμική και στη συνέχεια έκανε τεράστια επιθετική διαφημιστική καμπάνια στο εξωτερικό ξοδεύοντας πολύ μεγάλα ποσά σε διαφήμιση, δημόσιες σχέσεις, εκθέσεις, κλπ για την προώθηση του προϊόντος και αυτό οφείλεται κυρίως στον Αβραμό.
Αυτά που αναφέρεις δεν υπάγονται στις τουριστικές υποδομές αλλά στις υποδομές εν γένει. Και διαφωνώ όσον αφορά τα τις μαζικής εστίασης (τι ακριβώς εννοείς?) και την κατάρτιση των εργαζομένων (ευθύνη και του εργοδότη)

Για τις υποδομές των αγώνων λες τα ίδια με μένα αλλά με άλλα λόγια. Θυμίζω απλά ότι η παρούσα κυβέρνηση ανέλαβε λίγους μήνες πριν τους αγώνες.

τώρα αν ο κώστας τη βγάζει στη ραφήνα και στις ταβέρνες ή οπουδήποτε αλλού δεν είμαι σε θέση να το ξέρω. Εγώ παρακολουθώ κάποιες αντιδράσεις του και η εικόνα που μου δίνει είναι άλλη. ΞΑΝΑΛΕΩ δεν πιστεύω ότι είναι θεός, ούτε ο μέγας μεταρυθμιστής, ούτε κάτι άλλο. Είναι όμως νέος, αδιάβλητος σε μεγάλο βαθμό, με διάθεση να προσφέρει.
Και θα πω αυτό που λέω για πολλά πράγματα.. εντάξει κρίνε δικαίωμα σου είναι κι εγώ το κάνω. Η αντιπρόταση ποια είναι? Ο Γιωργάκης??? ΕΛΕΟΣ

Όσο για τα υπόλοιπα που λες περί στελεχών συμφωνώ μεν, αλλά υπάρχει και το πρόβλημα των πολιτικών ισοροπιών. Εγώ πάντως θά ήθελα νάβλεπα και εξοκοινοβουλευτικούς υπουργούς. Τεχνοκράτες, managers, κλπ. Να μην σκέφτονται πολιτκό κόστος.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 21 Ιουν 2007 19:26

Με Καρατζαφέρη υπάρχει ο κίνδυνος επιστροφής σε εποχές χούντας όσον αφορά την καταστολή. Αυτός είναι ικανός να επαναφέρει τη λογοκρισία και να εγκαταστήσει αστυνομικούς και κάμερες σε κάθε σπίτι για να παρακολουθεί τις κινήσεις των πολιτών. ΜΑΚΡΥΑ.......
Όσο για τον Μαξιμ, τι απάντηση έχεις να δώσεις φίλτατε σε συμβασιούχους, συνταξιούχους των 100 ευρώ και άλλους που δεν μπορούν καλά καλά να επιβιώσουν? Και ο Γιωργάκης ξεφτυλλίζει το όνομα του πατέρα του, του κορυφαίου πρωθυοπουργού που είχε ποτέ αυτή η χώρα και του μόνου που βοήθησε πραγματικά τους πολίτες. Το ΠΑΣΟΚ αν έχει τσίπα πάνω του πρέπει να βγάλει από το όνομα του τη λέξη "Σοσιαλιστικό". Ό Τσοβόλας ερωτηθείς αν επιστρέφει στο ΠΑΣΟΚ τα είπε όλα. Είπε ότι δεν μπορεί να πάει σε ένα δεξιό κόμμα. Όσο για "Κ"ΚΕ, απλά ταιριάζει το ανέκδοτο με τον Στάλιν. Πάει να τον επισκεφτεί η μάνα του. Της λέει ο Στάλιν "Άσε τις τσάντες και θα τις πάρουν οι υπηρέτες μου". "Πάμε να φάμε και θα βάλουμε τους μάγειρες μου να σου φτιάξουν ότι φαγητό θέλεις". Βλέποντας η μάνα του την πολυτελή τραπεζαρία "Όλα αυτά δικά σου είναι παιδί μου?" Λέει ο Στάλιν "Ναι". Και η μάνα του "Πρόσεξε μην έρθουν οι κομμουνιστές και στα πάρουν" :lol: :lol: :lol:
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 24 Ιουν 2007 02:03

Astral έγραψε:Kai ayta an einai tyxeroi ta eggonia mou mporei na ta doune kai praksi kiolas, giati ayta pou eipane stous pappoudes mou akoma ta na doune prakseis !!!
Συμφωνώ Atral, για παράδειγμα το ΜΕΤΡΟ της Αθήνας ήταν να γίνει από την δεκαετία του '80 μάλιστα είχε ανάρτηθει και η σχετική ταμπέλα. Και όμως έγινε 10+ χρόνια μετά. ΕΛΕΟΣ!

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 24 Ιουν 2007 02:15

evmourelatos έγραψε:Φίλε mAXIM πόσο ετών είσαι?
Τι είναι αυτά που γράφεις παλικάρι μου?
Πού ζεις? Εργάζεσαι κάπου? Έχεις ιδέα το συμβαίνει δίπλα σου?
Καλά κάνεις και δεν βλέπεις τα σκουπίδια της ιδιωτικής τηλεόρασης. Από πού ενημερώνεσαι παιδί μου? Από το site της Ν.Δ. ?
Την προσωπική ιστοσελίδα του Κυριάκου Μητσοτάκη?
Ήμαρτον ρε φίλε!!
Τέτοια τσίμπλα στο μάτι, τέτοιο αποστεωμένο, ξύλινο λόγο από το '80 είχα να δω γραμμένο απο απλό πολίτη. Με γύρισες στα χρόνια του Ανδρέα.
Γράφεις Ελληνικά περίεργα, που ακούγονται ωραία χωρίς να σημαίνουν τίποτα απολύτως.

Όσο για τον αρχηγό σου, θα σου διδάξω κάτι που μας μάθανε στις πρώτες μου μέρες στο MBA. Ο καλός ηγέτης (leader) και ο καλός manager (διαχειριστής) κρίνονται κυρίως από την ποιότητα των συνεργατών που επιλέγουν. Αυτοί και μόνον αυτοί, πάντα υπό την εμπνευσμένη του καθοδήγηση (leadership), οδηγούν την εταιρία, τον οργανισμό, την χώρα, ή την αυτοκρατορία στην δόξα και στην επιτυχία. Ο Περικλής, ο Αλέξανδρος, ο Φίλιππος, ο Καίσαρας, ο Αύγουστος, ο Ναπολέων, ο Gates, και τόσοι άλλοι ήταν γίγαντες, μεγάλοι και επιτυχημένοι ηγέτες. ΟΛΟΙ όμως είχαν πάντα δίπλα τους, άλλους γίγαντες, μικρότερου "ύψους", για να τους στηρίζουν. Χωρίς αυτούς, όπως και οι ίδιοι παραδέχτηκαν πολλές φορές σε στιγμές ειλικρίνειας, δεν θα είχαν καταφέρει ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.
Εσέις οι ίδιοι παραδέχεστε ότι δεν έχει δίπλα του ο δάμαλος ικανά στελέχη-ανθρώπους για να δουλέψει. Ποιος τους επέλεξε? ΑΥΤΟΣ. Ποιος έχει την ευθύνη? ΑΥΤΟΣ.
Στο management λέμε ότι η κύρια εύθύνη ενός ηγέτη, πέραν της χάραξης στρατηγικής, είναι η επιλογή των συνεργατών του.
Πώς εμπιστεύεστε κάποιον, τόσο τραγικά αποτυχημένο σε αυτόν τον τομέα, να σας κυβερνάει?
Συνιστώ maxim εντατικά μαθήματα αρχών management για αρχάριους.
Λίγα μαθήματα υγιούς καπιταλισμού θα σε κάνουν να αλλάξεις άρδην γνώμη για το χοντροδάμαλο που θαυμάζεις.
Για περιθώρια διάκρισης έχουν οι πειθήνιοι και οι αδίστακτοι. Αλλά αυτό δεν είναι αρρώστια, είναι μόνο το νοσηρό σύμπτωμα.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 24 Ιουν 2007 06:32

MaΧiΜ έγραψε:Συμφωνώ Atral, για παράδειγμα το ΜΕΤΡΟ της Αθήνας ήταν να γίνει από την δεκαετία του '80 μάλιστα είχε ανάρτηθει και η σχετική ταμπέλα. Και όμως έγινε 10+ χρόνια μετά. ΕΛΕΟΣ!
Mόνο 10???
Και μερικά έργα που έγιναν τάχα για τους Ολυμπιακούς αγώνες είναι κάτι το αυτονόητο οτι έπρεπε να είχαν γίνει μερικές δεκαετίες νωρίτερα.
Κι'όμως με τεράστια περισσευόμενη θρασύτητα κάποιοι τα χαρακτηρίζουν σάν "Ολυμπιακή κληρονομιά"!!!
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση