10 χρόνια από την προεδρία του μεταρρυθμιστή..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

10 χρόνια από την προεδρία του μεταρρυθμιστή..

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 22 Μαρ 2007 05:18

Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής
1956 –

Πρωθυπουργός της Ελλάδας από τον Μάρτιο του 2004. Γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1956 στην Αθήνα και είναι γιος του Αλέξανδρου Καραμανλή, αδελφού του κορυφαίου έλληνα πολιτικού Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή.
Φοίτησε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος από το Πανεπιστήμιο Tufts της Βοστόνη στις διεθνείς σχέσεις και την ιστορία της διπλωματίας, με τη διατριβή του «Ο Ελευθέριος Βενιζέλος και οι Εξωτερικές Σχέσεις της Ελλάδος 1928 - 1932».

Από τα φοιτητικά του χρόνια αναμίχθηκε με τα κοινά ως μέλος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και της ΟΝΝΕΔ, διατελέσας υπεύθυνος για οργανωτικά και ιδεολογικά θέματα. Εξάσκησε το επάγγελμα του δικηγόρου από το 1984 έως το 1989, ενώ παράλληλα δίδασκε πολιτικές επιστήμες, ιστορία της διπλωματίας και δίκαιο των επιχειρήσεων στο κολέγιο του Ντιρί.

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής εκλέχτηκε για πρώτη φορά βουλευτής με τη Νέα Δημοκρατία το 1989 στην Α' Περιφέρεια Θεσσαλονίκης. Επανεκλέχθηκε το 1993, 1996 και 2000, ενώ από το 2004 είναι βουλευτής Λάρισας. Το 1995 εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας και στις 21 Μαρτίου 1997, πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας από το 4ο συνέδριο του κόμματος, ύστερα από την εκλογική ήττα του 1996.

Η Νέα Δημοκρατία υπό την ηγεσία του Κώστα Καραμανλή επικρατεί τις ευρωεκλογές του 1999, αλλά χάνει οριακά τη νίκη στις εθνικές εκλογές του επόμενου χρόνου από το ΠΑΣΟΚ του Κώστα Σημίτη. Κερδίζει τις εντυπώσεις στις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές του 2002 κι έχοντας αποκρούσει με επιτυχία τον επιχειρηθέντα διεμβολισμό από τον βραχύβιο πολιτικό σχηματισμό του Δημήτρη Αβραμόπουλου («Κόμμα Ελευθέρων Πολιτών») θριαμβεύει στις εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004.

Συγκεντρώνει ποσοστό 45,36%, έναντι 40,55% του ΠΑΣΟΚ, που είχε νέο αρχηγό τον Γιώργο Παπανδρέου και εξασφαλίζει κοινοβουλευτική πλειοψηφία 164 εδρών επί συνόλου 300. Ο Κώστας Καραμανλής λαμβάνει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο και στις 10 Μαρτίου ορκίζεται Πρωθυπουργός και Υπουργός Πολιτισμού.

Στις προγραμματικές του δηλώσεις ο Κώστας Καραμανλής υπόσχεται διαφάνεια και επανίδρυση του κράτους, μεταρρυθμίσεις στην οικονομία (αποκρατικοποιήσεις, φοροαπαλλαγές κλπ) και την εκπαίδευση, μείωση της ανεργίας και μέτρα για την τόνωση της υπαίθρου και της αγροτιάς.

Ο Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής είναι ο μικρότερος σε ηλικία πρωθυπουργός της Ελλάδας και ο μοναδικός που έχει γεννηθεί μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Είναι παντρεμένος από το 1998 με τη γιατρό Νατάσα Παζαΐτη και από το 2003 είναι πατέρας των διδύμων Αλέξανδρου και Αγγελικής.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 22 Μαρ 2007 12:13

Για θυμίστε μου, αυτός δεν είναι που είπε το περίφημο "σεμνά και ταπεινά"? Αχ, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, έ κουμπάρε?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 22 Μαρ 2007 13:40

Όχι και μεταρρυθμιστής!
Διαχειριστής της εξουσίας ναι!
Πνίγηκε στην γραφειοκρατεία. Ψάχνοντας τον "μεσαίο" χώρο πνίγηκε στην μετριότητα.

Έχασε την περίοδο μετά τους Ολυμπιακούς που θα μπορούσε τότε να κάνει κάποιες τομές στην ελληνική κοινωνία.
Κέρδισε τις εκλογές και την αμέσως μετά περίοδο κοίταζαν ο ένας τον άλλο. Φαίνεται ούτε η ίδιοι πίστευαν εκλογική νίκη της Ν.Δ.
Η παράταξή του έχει χάσει κατά κράτος τον ιδεολογικό αγώνα με την "προοδευτική" αριστερά και δεν κάνει τίποτα για αυτό.

Ένας "μαρξιστής" επικεφαλής ένός δεξιού κόμματος, που φοβάται ή ντρέπεται να πεί ότι είναι δεξιός.

Κάποτε τα δεξιά κόμματα έπαιρναν από την κοινωνία πετυχημένα στελέχη για να τα κάνουν υπουργούς, βουλευτές, πρεσβευτές. Τώρα έχει και η Δεξιά τήν δική της κομματική νομεκλατούρα. Κανένας δεν μιλά για κυβερνήσεις αρίστων αλλά μόνο για κυβερνήσεις σκληρών κομματικών στην γραμμή του αρχηγού. Δεν πειράζει άν κάποιος είναι άχρηστος αρκεί να "πίνει νερό" και να "γλείφει" την ηγεσία. Εκεί ήταν άλλωστε και η προσπάθεια αλλάγής του Συντάγματος με περισσότερους βουλευτές Επικρατείας.

Διαβάζω σε άρθρο του Πάσχου Μανδραβέλη στην Καθημερινή 18-3-07.
Μπορεί η ιστορία να μην καταγράψει το έτος 2006 για το εύρος και το βάθος των μεταρρυθμίσεων, σίγουρα όμως θα το αναφέρει ως σταθμό σε ό,τι αφορά τον δημόσιο τομέα της χώρας. Σύμφωνα με μελέτη του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ, το περασμένο έτος για πρώτη φορά οι εργαζόμενοι στον δημόσιο τομέα ξεπέρασαν το φράγμα του 1.000.000. Για την ακρίβεια οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο ήταν πέρυσι 1.004.872 έναντι 965.469 που ήταν το 2005. Σήμερα ένας στους τρεις μισθωτούς (35,5%) εργάζονται στο Δημόσιο. Στο σύνολο των απασχολούμενων το ποσοστό είναι 22,6%. Κι αυτό δεν είναι το χειρότερο. Σύμφωνα με τον κ. Γ. Κρητικίδη, που υπογράφει την έρευνα «Η απασχόληση και η ανεργία το 2006» («Ενημέρωση ΙΝΕ», τεύχος 135), «η αύξηση της μισθωτής εργασίας το 2006 στο σύνολο της οικονομίας έναντι του 2005 σχεδόν στο σύνολό της οφείλεται στη μεταβολή στον δημόσιο τομέα». Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, το περασμένο έτος καταγράφηκαν 49.381 νέες θέσεις μισθωτής εργασίας. Από αυτές στον ιδιωτικό τομέα αναλογούσαν μόνο 2.093. Οι υπόλοιπες 47.288 θέσεις δημιουργήθηκαν στον δημόσιο τομέα, για τον οποίο φημολογείται ότι συρρικνώνεται. Φημολογία η οποία εντείνει τις καταγγελίες περί επέλασης του νεοφιλελευθερισμού στην Ελλάδα.

Ο θείος του κατηγορήθηκε ότι έκανε λάθη, όμως για να κάνεις λάθη θα πρέπει να κάνεις και κάτι.........
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 11 Απρ 2007 13:46

Και μάλιστα πολύ μέτριος έως κακός διαχειριστής θα τολμούσα να διαπιστώσω. Αλήθεια Maxim σε ποιές μεταρρυθμίσεις αναφέρεσαι;

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 08 Ιουν 2007 11:36

Σε μεταρρυθμίσεις που θέλουν να κάνουν τη ζωή βάσανο, τόσο βαρετή, μουντή και γκρίζα που να μην έχεις χρόνο να ασχοληθείς με τα ενδιαφέροντα σου αλλά να αναγκάζεσαι να δουλεύεις όλη τη μέρα για να επιβιώσεις. Αυτό δεν είναι το όραμα των δεξιών??
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 14 Ιουν 2007 23:07

Αί δεύτεραι πως φροντίδες σοφώτεροι.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 15 Ιουν 2007 14:14

MaΧiΜ έγραψε:
Αί δεύτεραι πως φροντίδες σοφώτεροι.
Σοφός ο Ευριπίδης σίγουρα.Ιεροσυλία όμως να χρησιμοποιούνται οι "ατάκες" αυτές για να στηρίζονται ολιγαρχικά πολιτεύματα.Ιεροσυλία επίσης να ξεφτιλίζονται από την ΟΝΝΕΔ αριστερά συνθήματα που έχουν συνδεθεί με αιματοχυσίες κόντρα στο κατεστημένο.
Ποιοι νομίζετε πως είσαστε maxim; Τσιράκια που σας αρέσει να λέτε σε όλους τους βολευτές σας ναι μάλλον.Τσιράκια που κάποιοι βολεύονται και κάποιοι όχι αλλά όλοι συνεχίζουν τον "αγώνα" της αναξιοκρατίας και της διαφθοράς.Αυτό είσαστε.
Και μιας και μιλάς για το μεγάλο μεταρρυθμιστή πες μου μια ουσιαστική μεταρρύθμιση του μεγάλου πρωθυπουργού;Πες μου μια δικαιολογία για το βιβλίο της έκτης δημοτικού; Πες μου μια δικαιολογία για τους μήνες που ήταν κλειστά τα ΑΕΙ και η κυβέρνηση το μόνο που έκανε ήταν να πετάει το μπαλάκι και να μην εφαρμόζει το νόμο; Πες μου μια δικαιολογία για τα ομόλογα; Πες μου μια δικαιολογία για τα Σκόπια; Πες μου μια δικαιολογία για για την επιθετική στάση της της Ελλάδας απέναντι στην Κύπρο με την στήριξη του σχεδίου Ανάν; Πες μου μια δικαιολογία για την ατιμωρησία(βλ. κουμπάροι);Πες μου μια δικαιολογία για την οικογενειοκρατία;;;

Το μόνο που θα κάνεις είναι να γράψεις καμιά μαλακία πάλι του τύπου:
Ένας μεγάλος πολιτικός είπε ότι οι συνδικαλιστές δεν κυβερνούν ή κάτι παρόμοιο.ΑΠΑΝΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ! ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ!!!
Το να παριστάνεις το Ρουσσόπουλο είναι κάτι πολύ απλό...
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 15 Ιουν 2007 15:36

Μανιάτη μην τα ισοπεδώνεις όλα... εντάξει ο maxim μπορεί να υπερβάλλει αλλά υπάρχει και έργο. Έργο που δεν έχει γίνει τα τελευταία 20-25 χρόνια και δεν μιλάμε μόνο για τσιμέντο για να τρώνε οι εργολάβοι.
Πολλά πράγματα ξεκινήσανε (καλώς ή κακώς) από το μηδέν.
Το βιβλίο μετά από προσωπική παρέμβαση του Κωστάκη αποσύρεται.
Το κλείσμο των ΑΕΙ και τα θέματα της παιδείας τα έχουμε αναπτύξει εκτενώς σε άλλα topic όπου έχω γράψει εκτενώς τις απόψεις μου για το που βρίσκονται οι ευθύνες.
Για τα ομόλογα να σου πω την αλήθεια δεν το έχω καταλάβει το θέμα και συνεπώς δεν έχω άποψη..μπορεί να υπάρχει φάουλ δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι και εκεί υπήρχε μια τακτική που υφίστατο από παλιά.
Για τα σκόπια επίσης τα έχουμε πει και τα λέμε αλλού. Οι ευθύνες είναι συνολικές και έχουν μεγάλες ρίζες.
Για την κύπρο που την είδες την επιθετική στάση δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Ίσα ίσα που τους υποστηρίζουμε σε κάθε βήμα.
Ατιμωρησία.. τι εννοείς ακριβώς?
Οικογενειοκρατία.. αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα της ελληνικής πολιτικής εν γένει και όχι μόνο του οίκου των Καραμανλέων..

Η δικιά μου άποψη είναι ότι πρόκειται για έναν πρωθυπουργό από τους καλύτερους που είχε ποτέ η Ελλάδα, ειδικά όσον αφορά τις προθέσεις του και τη διάθεσή του. Ίσως αδικείται από συνεργάτες και στελέχη αλλά η ουσία είναι ότι κανείς δεν έχει να πει κάτι για τον ίδιο. Θα μου πεις βέβαια και θα έχεις δίκιο ότι όταν κυβερνάς έχεις την ευθύνη για όλα ακόμα και για τις ανικανότητες άλλων... οκ
Και ας δούμε και την αντίπερα όχθη... Γιωργάκης τσ τσ δεν νομίζω αν έχετε να πείτε κάτι για τον Κώστα τότε για το Γιώργο ισχύουν σε υπερθετικό βαθμό όλα τα αρνητικά. Τα ΚΚ και Συνασπισμοί? Κουμμουνιστικά δεξιά κόμματα? Που τροφοδοτούν το Πασοκ με στελέχη? Με πόθεν έσχες όσο ο προϋπολογισμός της Αθήνας?
Αν μη τι άλλο η συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει κάτι που δεν είχε καμμία κυβέρνηση από αυτές που έχω δη εγώ τουλάχιστον. Και αυτό λέγεται ειλικρίνεια. Κάτι από το οποίο έπασχε η ελλάδα εδώ και δεκαετίες...Ίσως όχι 100% αλλά τουλάχιστον απέχουμε από το 100% υποκρισίας άλλων κυβερνήσεων.......
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 15 Ιουν 2007 17:57

fluke έγραψε:
Μανιάτη μην τα ισοπεδώνεις όλα... εντάξει ο maxim μπορεί να υπερβάλλει αλλά υπάρχει και έργο. Έργο που δεν έχει γίνει τα τελευταία 20-25 χρόνια και δεν μιλάμε μόνο για τσιμέντο για να τρώνε οι εργολάβοι.
Καταρχάς fluke ο maxim δεν υπερβάλει απλά, υπερβάλει σε προκλητικό βαθμό και εκεί οφείλεται και το ξέσπασμά μου.Θα χαιρόμουνα να μου απαντούσε αυτός και όχι εσύ που ως γνωστών μιλάς με επειχηρήματα και δεν περιορίζεσαι σε έτοιμα άρθρα όπως αυτός.
Παρόλα αυτά fluke σε ποια έργα αναφέρεσαι που δεν είχαν πραγματοποιηθεί τα τελευταία 20-25 χρόνια και μας κρατούσαν πίσω;
fluke έγραψε:
Το βιβλίο μετά από προσωπική παρέμβαση του Κωστάκη αποσύρεται.
Αν μπορείς στείλε μου τη διεύθυνση που το διάβασες γιατί με ενδιαφέρει άμεσα το ζήτημα.Μέχρι προχθές απλά υπήρχαν φήμες για απλή διόρθωση του βιβλίου για τη νέα σχολική περίοδο.Αν αποσύρθηκε "κάλιο αργά παρά ποτέ".Ομολογώ τώρα το άκουσα αυτό από σένα.
fluke έγραψε:
Το κλείσμο των ΑΕΙ και τα θέματα της παιδείας τα έχουμε αναπτύξει εκτενώς σε άλλα topic όπου έχω γράψει εκτενώς τις απόψεις μου για το που βρίσκονται οι ευθύνες.
Αν δε βρίσκονται στην εκάστοτε κυβέρνηση οι ευθύνες, τότε που βρίσκονται; υποσχέσεις, υποσχέσεις, υποσχέσεις... χωρίς σπίθα δεν υπάρχει φωτιά.Το ότι τρώμε στην εστία μου με 2 ευρώ σου λέει κάτι(ενώ κανονικά πρέπει να είναι δωρεάν); το ότι δεν έχουμε κλιματιστικά αλλά κάτι αρχαίους ανεμιστήρες σου λέει κάτι, το ότι δεν υπάρχουν γάντια στα εργαστήρια και φέρνουμε οι φοιτητές σου λέει κάτι; το ότι τα λαμόγια καθηγητές δεν ελέγχονται από κανέναν σου λέει κάτι; το ότι.........
fluke έγραψε:
Για τα ομόλογα να σου πω την αλήθεια δεν το έχω καταλάβει το θέμα και συνεπώς δεν έχω άποψη..μπορεί να υπάρχει φάουλ δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι και εκεί υπήρχε μια τακτική που υφίστατο από παλιά.
Για τα ομόλογα την πραγματική αλήθεια τη γνωρίζουν μόνο αυτοί που τα πήραν χοντρά.Παρόλα αυτά ήθελα να ξέρω με ποιο δικαίωμα η ελληνική κυβέρνηση χωρίς να ρωτήσει κανέναν "έπαιξε" τα χρήματα του λαού σε υψηλού κινδύνου ομόλογα!! Α! ξέχασα ότι ο αλογοσκούφης και ο καραμανλής δεν ήξεραν τίποτα.Aλλωστε οποιαδήποτε κίνηση των ταμείων δεν περνά από τα χέρια του αλογοσκούφη! 1δις 800 εκατομμύρια ευρώ σου λένε κάτι;
fluke έγραψε:
Για τα σκόπια επίσης τα έχουμε πει και τα λέμε αλλού. Οι ευθύνες είναι συνολικές και έχουν μεγάλες ρίζες.
Δημοψήφισμα από το λαό!!!Δημοκρατία δεν έχουμε σύμφωνα με τον κ.Ρουσόπουλο;
fluke έγραψε:
Για την κύπρο που την είδες την επιθετική στάση δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Ίσα ίσα που τους υποστηρίζουμε σε κάθε βήμα.
Όταν πέρυσι το καλοκαίρι το σχέδιο Ανάν(ουσιαστικά νομιμοποιεί την τουρκική κατοχή στην Κύπρο) πέρασε ασχολίαστο από την Ελλάδα αυτό τι σου λέει; Δεν είναι προδοσία για τα αδέρφια μας; Aλλο αν δεν πέρασε. Γεια σου ρε Παπαδόπουλε άρχοντα!!! Μόνο εσύ αρχ..δια πολιτικού.
fluke έγραψε:
Ατιμωρησία.. τι εννοείς ακριβώς?
Ατιμωρησία.Π.χ. γιατί οι κουμπάροι αποφυλακίστηκαν( αν φυλακίστηκαν ποτέ) σε ένα μήνα με απλό πρόστιμο 50000 ευρώ και παρουσίαση στο αστυνομικό τμήμα κάθε δύο χρόνια για τυπικό έλεγχο; ο νόμος δεν είναι ίδιος για όλους;Τώρα με τα ομόλογα γιατί η μόνη τιμωρία ήταν η απόλυση του Τσιτουρίδη; Αν έκλεβα εγώ θα μου χαϊδεύανε το αυτάκι ή θα πήγαινα μέσα στις "εκσυγχρονισμένες" φυλακές για μια ζωή;
fluke έγραψε:
Οικογενειοκρατία.. αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα της ελληνικής πολιτικής εν γένει και όχι μόνο του οίκου των Καραμανλέων..
Ναι αλλά παραμένει ένα μείζον πρόβλημα που χρειάζεται καταπολέμηση και σίγουρα τη λύση δε θα δώσει ο καραμανλής.

ΥΓ:Ξαναλέω πως η επίθεσή μου αφορά τον maxim.Aλλωστε είσαι από τα συμπαθή μου μέλη και χαίρομαι να κάνω διάλογο μαζί σου.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 15 Ιουν 2007 23:24

Πολύ ωραίο έργο, με συντάξεις και μισθούς πείνας...ενώ υπάρχουν λεφτά για γήπεδα παναθηναικού-αεκ κλπ. Όσο για το βιβλίο, το τωρινό άχρηστο θα αντικατασταθεί από κανα χουντοεθνικιστικό. Ωραία πράγματα....εγώ πάντως όταν αποκτήσω παδιά θα τους απαγορεύω την ανάγνωση των σχολικών βιβλίων ιστορίας, είτε είναι σαν το τωρινό, είτε σαν το παλιό είτε σαν το αναμενόμενο.
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Απάντηση