Καρατζαφερης και ΛΑΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 07 Απρ 2006 16:13

Space κάνε μου τη χάρη διάβασε τα posts σου αφού αλλάξεις το nick σου, και όπου έχεις ΛΑΟΣ & Καρατζαφέρη βάζε ΚΚΕ & Παπαρήγα.. είναι προπαγανδα ο τρόπος που λες τα πράγματα όχι το νόημα.
Και μια συμβουλή (από τις πολλές που έχεις μαζέψει) μην φανατίζεται με τίποτα αλλά κυρίως με πρόσωπα, πολιτικούς, ιδέες κ ιδεολογίες άλλων ενώ να είσαι πάντα καχύποπτος απέναντι σε όλους για τα κίνητρά τους.
Στην τελική θα ήταν καλύτερα για σένα να δούλευες για το ΛΑΟΣ και να μας τα έλεγες έτσι, τουλάχιστον θα αμοιβόσουν κ θα άξιζε το παραμύθι.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Απρ 2006 16:48

Ε ρε κόλημα που έχετε φάει όλοι σας.Κάνω λέει προπαγάνδα υπερ του Καρατζαφέρη.Τι χαζομάρες είναι αυτές?Καλά το έθεσε ο Ποσειδώνας.Λες και έχει ο Καρατζαφέρης ανάγκη να διαφημιστεί απο εδώ μέσα για αυξήσει τα ποσοστά του!Υμαρτον Θεέ μου.
Φίλε μοu fluke δείχνω φανατισμέμος αλλά δεν είμαι.Και δεν είμουν ποτέ φανατίλα με την πολιτική και τα πρόσωπα.Πάντα είμαι κακύποπτος.Μπορεί να υποστηρίζω το ΛΑ.Ο.Σ. σαν μοναδική διέξοδο απο το πολιτικό χαος και αδιέξοδο μερικές φορές φανατισμένα δίοτι εσείς μου το επιτρέπετε αυτό και οι γελίοι χαρακτηρισμοί σας περί φασίστα,εθνικιστή,ακραίου κτλ.Παραμένω όμως και επιφυλακτικός.Και είπα και ελπίζω να το διάβασες ποιό πάνω.Αν αποδείξουν ότι και αυτοί κοροιδεύουν το κοσμάκι και έκλεψαν την ψήφο μας μαύρο φίδι που τους έφαγε.Εντάξει?
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Απρ 2006 17:03

fluke έγραψε
Space κάνε μου τη χάρη διάβασε τα posts σου αφού αλλάξεις το nick σου, και όπου έχεις ΛΑΟΣ & Καρατζαφέρη βάζε ΚΚΕ & Παπαρήγα
Και γιατί παρακαλώ να το κάνω αυτό :?:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 07 Απρ 2006 17:58

Astral έγραψε: Έχω μία πίκρα και μία απογοήτευση νομίζοντας πως όλοι οι γεναίοι τελιώσανε στον κόσμο, δεν υπάρχουν πιά οι αληθηνοί μαχητές, γιατί τα γονίδια τους δεν φτάσανε μέχρι την εποχή μας, πεθάνανε νέοι και δεν προλάβανε να κάνουνε παιδιά για να τα μεταφέρουνε και σε επόμενες γενιές, και μείνανε τα γωνίδια των προδοτών και τον λοποδητών που είτε κρβόντουσαν και απέφευγαν και γενικά ζούσαν εις βάρος κάποιων άλλων, όταν οι πραγματικοί μαχητές έδηναν την ζωή τους χωρίς δεύτεροι κουβέντα για όλους τους υπόλοιπους... Αυτά τα γονίδια μεταφέρθηκαν σε αφθονία στης γενιές μας...
my friend astral, επειδή, από το κείμενό σου, εσύ δεν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων/δεινόσαυρων, και επειδή σίγουρα υπάρχουν και άλλοι σαν και εσένα, ΕΧΕ ΕΛΠΙΔΑ.
Δεν θα τα καταφέρουν όλοι αυτοί οι λιμοκοντόροι να μας εξαφανίσουν, τουλάχιστον όχι πνευματικά.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 07 Απρ 2006 19:23

Ο Γιώργος Καρατζαφέρης εκτός απο ικανός πολιτικός, είναι και ένας μοναδικός άνθρωπος με αγάπη στον συνάνθρωπο, πιστός χριστιανός ακολουθώντας κατα γράμμα τις εντολές του κυρίου μας Ιησού Χριστού και το εκδηλώνει όχι με λόγια αλλά και με έργα. Η διάθεση του μισθού του υπέρ των απόρων όπως διάβασα οτι αναφέρθηκε και δέν αμφισβητήθηκε είναι μιά πράξη που θεωρώ αδύνατο να την συναντήσεις σε πολιτικό της σημερινής εποχής. Είναι ανυπόστατες οι κατηγορίες που του δίνετε περι φασισμού και ιδεών ολοκληρωτισμού χωρίς κάν να τον έχετε δοκιμάσει. Η ικανότητα και η μεγαλοσύνη του χαρακτήρα του φαίνεται απο την μεγάλη αγάπη που του δείχνει ο λαός και την στήριξη που του παρέχει εκφραζόμενη με τα συνεχώς αυξανόμενα ανοδικά του ποσοστά. Το μόνο που θα ευχόμουνα θα είναι και σάν κάτοχος της εξουσίας να ακολουθούσε ακριβώς την ίδια στάση. Τότε θα ήταν καθολικά άξιος σε όλα και δέν θα ήταν δυνατό να δεχτεί καμία φωνή αμφισβήτησης.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 08 Απρ 2006 01:06

Από ότι βλέπω δεν υπάρχει διάθεση για ουσιαστική συζήτηση. Προτιμάτε να μείνουμε στα πρόσωπα. Ας το κάνουμε λοιπόν. Προφανώς και το ΛΑΟΣ είναι ακροδεξιό κόμμα, προφανώς και ο Καρατζαφέρης έχει στο παρελθόν εκφράσει θέσεις φιλοχουντικές, φιλοβασιλικές, νεοφασιστικές και ρατσιστικές. Είναι επίσης σαφές ότι εδώ και 1-2 χρόνια έχει ρίξει πολύ νερό στο κρασί του σε μια άκρως επιτυχημένη προσπάθεια να διαμορφώσει την εικόνα ενός μετριοπαθούς πολιτικού ώστε να αγγίξει ευρύτερα στρώματα.

Δε θέλετε να το δείτε, θέλετε να το ξεπεράσετε επειδή βλέπετε σε αυτόν κάποια ελπίδα, κάποια διαφορετικότητα σε σχέση με τους άλλους; Είναι δικαίωμα σας. Όπως είναι και δικαίωμα κάποιων άλλων να έχουν τη δική τους κρίση και τη δική τους άποψη.

Το γιατί έχω την παραπάνω άποψη για τον Καρατζαφέρη αναζητήστε το σε δηλώσεις και συμπεριφορές όπως αυτές που παρέθεσε ο Phantom στην αρχή τη συζήτησης, κυρίως όμως αναζητήστε το στην ιστορία. Στη Γερμανία της δεκαετίας του 1920, στη Μεταξική Ελλάδα, στην Επταετία, στην πολύ πρόσφατη ιστορία του Ελληνικού Μετώπου, του ΜΑΒΗ, της Χρυσής Αυγής. Αν όλα αυτά δε σας ενοχλούν τότε έχω άδικο.

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 08 Απρ 2006 01:59

tomas έγραψε:Ο Γιώργος Καρατζαφέρης εκτός απο ικανός πολιτικός, είναι και ένας μοναδικός άνθρωπος με αγάπη στον συνάνθρωπο, πιστός χριστιανός ακολουθώντας κατα γράμμα τις εντολές του κυρίου μας Ιησού Χριστού και το εκδηλώνει όχι με λόγια αλλά και με έργα. Η διάθεση του μισθού του υπέρ των απόρων όπως διάβασα οτι αναφέρθηκε και δέν αμφισβητήθηκε είναι μιά πράξη που θεωρώ αδύνατο να την συναντήσεις σε πολιτικό της σημερινής εποχής. Είναι ανυπόστατες οι κατηγορίες που του δίνετε περι φασισμού και ιδεών ολοκληρωτισμού χωρίς κάν να τον έχετε δοκιμάσει. Η ικανότητα και η μεγαλοσύνη του χαρακτήρα του φαίνεται απο την μεγάλη αγάπη που του δείχνει ο λαός και την στήριξη που του παρέχει εκφραζόμενη με τα συνεχώς αυξανόμενα ανοδικά του ποσοστά. Το μόνο που θα ευχόμουνα θα είναι και σάν κάτοχος της εξουσίας να ακολουθούσε ακριβώς την ίδια στάση. Τότε θα ήταν καθολικά άξιος σε όλα και δέν θα ήταν δυνατό να δεχτεί καμία φωνή αμφισβήτησης.
Εσύ tomas τα γράφεις αυτά από αφέλεια... κάτι άλλοι δε νομίζω
και δε θέλουμε καθόλου να δοκιμάσουμε Καρατζαφέρη... να μας συμπαθάς... φτάνει που δοκιμάζουμε με το ζόρι τους άλλους... μόνο αυτός μας έλειπε

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 08 Απρ 2006 02:06

Spacelord έγραψε:Καλά εσυ saga αγόρι μου άντε για ύπνο.Don_kichotes εγώ δεν βλέπω που στο καλό κάνω προπαγάνδα :!: Πές με χαζό,πες με τυφλό όπως λέει ο saga πές με ότι θέλεις.Εγώ είπα θα στρέφωμαι εναντίον όλων σας μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου.Δεν δέχωμαι την λάσπη που πετάτε και την νεοταξική στάση που υοθετείτε σε όποιον πάει κόντρα σε αυτούς που θέλουν να υποδουλώσουν τους λαούς και να τους κάνουν δούλους τους πετώντας χαρακτηρισμούς εναντίον του,τύπου ακραίος,εθνικιστής και ότι άλλο σκεφτείτε.Να κοιτάτε τα χάλια των κομμάτων σας και να μην ψάχνετε να αμαυρώνετε άλλους.Ο Καρατζαφέρης σας μάρανε τώρα.aντε απο εδω :evil:
Εγώ θα πάω για ύπνο σε λίγο... και το πρωί θα ξυπνήσω... κάτι άλλοι που κοιμούνται μέρα-νύχτα να δούμε πότε θα ξυπνήσουνε
Εγώ είμαι κατά της Νέας Τάξης αγόρι μου... και δεν είμαι με κανένα κόμμα... ούτε με τον Καρατζαφέρη ούτε με τον Καραπιπέρη

Εσύ ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψες
"Δέν σε γνωρίζω, δέν έχω έρθει ξανά σε προστριβή μαζί σου αλλά το συγκεκριμένο σου μύνημα με έκανε εμένα να φρικάρω, και να ξεράσω κιόλας!!!
Απο την στιγμή που βλέπεις μιά αναίτεια οργανωμένη επίθεση απέναντι σε έναν αναγνωρισμένο πολιτικό και σε ένα διόλου αμελητέο τμήμα του λαού που τον υποστηρίζει ονομάζοντας τους ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ δέν έχουν δικαίωμα, να αντιδράσουν και να αμυνθούνε?
Και εσύ το ίδιο δέν θα έκανες άν ήσουνα στην θέση τους, πού την βλέπεις την προπαγάνδα λοιπόν?"
Εγώ δεν είπα ότι όσοι ακολουθούνε τον Καρατζαφέρη είναι φασιστόμουτρα... είπα ότι εδώ μέσα γίνεται προπαγάνδα... και θα το έλεγα όποιος και να ήτανε ο πολιτικός που διαφημίζεται... τώρα αν εσύ δεν τη βλέπεις... καλή σου νύχτα :!:

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 08 Απρ 2006 14:51

Δεν μου αρέσει να “παίζω” με τους όρους αλλά γιατί κάποιος ακροδεξιός πρέπει να είναι απαραίτητα και φασίστας?

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 08 Απρ 2006 22:35

Καλή και λογική η παρατήρηση Siva. Για να δούμε λοιπόν κάποια "εγκυκλοπαιδικά στοιχεία σε ότι αφορά το φασισμό. Ιστορικά ο φασισμός γεννήθηκε ως πολιτικό κίνημα σε απάντηση του Μαρξισμού, στην Ιταλία της δεκαετίας του 1920, αν και ήταν επίσης αντίθετος και προς την πολιτική έννοια του δημοκρατικού καπιταλισμού. Βασικό στοιχείο του φασισμού ήταν η ύπαρξη ενός παντοδύναμου κράτους το οποίο ελέγχει και κυριαρχεί επί όλων των κοινωνικών δραστηριοτήτων, χωρίς όμως να τις οικειοποιείται. Δηλαδή ελέγχει πλήρως τις επιχειρηματικές δραστηριότητες, χωρίς να γίνεται το ίδιο επιχειρηματίας, ή ιδιοκτήτης (όπως στην ΕΣΣΔ την ίδια περίπου εποχή). Θέλει το κράτος να είναι μια αυτόνομη οντότητα και όχι ο φορέας διακυβέρνησης και διασφάλισης-προστασίας ατομικών δικαιωμάτων και της έννομης τάξης.

Αντί της πάλης των τάξεων της Μαρξιστικής θεωρίας, ο φασισμός εισήγαγε την έννοια της πάλης των φυλών και των γενεών. Η φασιστική ρητορική κινούνταν γύρω από μια συνεχή εξύμνηση του έθνους, του κράτους, της φυλής, και από την αξιωματική παραδοχή της ανωτερότητας αυτών των τριών χαρακτηριστικών έναντι όλων των άλλων εθνών, κρατών και φυλών. Ο φασισμός όπως εμφανίστηκε στις 3 κύριες εκδοχές του (Μουσσολίνι, Χίτλερ, Φράνκο), αλλά και στις "δευτερεύουσες" (Σαλαζάρ, Ντόλφους, Μεταξάς), χαρακτηρίσθηκε από έντονη προσωπική λατρεία προς το πρόσωπο του ενός, χαρισματικού ηγέτη.

Στην εποχή του μεσοπολέμου ο φασισμός ώς πολιτικό-κοινωνικό-ιδεολογικό κίνημα, συσπείρωσε στις τάξεις των οπαδών του στοιχεία εντελώς ετερόκλητα. Από μεγάλους επιχειρηματίες και γαιοκτήμονες, μέχρι διανοούμενους, αλλά και φτωχούς μεροκαματιάρηδες και απόρους στους οποίους υποσχόταν μια καλύτερη ζωή.

Βέβαια η εποχή του μεσοπολέμου ήταν ίσως η ιδανική για την ανάπτυξη ενός τέτοιου κινήματος, καθώς η Ευρώπη προσπαθούσε να συνέλθει από τα δεινά του Α' Παγκοσμίου Πολέμου και να αντιμετωπίσει μια ιδιαιτέρως περιπλεγμένη κατάσταση σε ότι αφορά τα μειονοτικά προβλήματα που είχαν δημιουργηθεί εξαιτίας της διάλυσης των αυτοκρατοριών της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης και της δημιουργίας νέων κρατών που αυτές προκάλεσαν.

Απάντηση