Καρατζαφερης και ΛΑΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 06 Απρ 2006 19:18

Αφου συμφωνησω 100% με τον Kostas θα κανω μια παρακληση καλυτερα θα ηταν να μιλησουμε για την ανοδο της ακροδεξιας στην Ευρωπη(ως γνωστον αυτη εφτασε στην ακμη της την δεκαετια του 80 εκει εδω ολα μας ερχονται με καθυστερηση χαρακτηριστικη) και στην Ελλαδα ειδικοτερα παρα να μιλαμε για συγκεκριμενα ατομα και κομματα ,πεφτοντας οι ιδιοι στην παγιδα της φθηνης προπαγανδας και προβοκατσιας που προσπαθει να περασει.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Απρ 2006 20:01

kostas έγραψε
Spaselord αν εσύ θέλεις να έχεις ταμπέλα, γιατί πρέπει να μας βάλεις και εμάς μία, ακόμα και χωρίς να μας βάζεις κάποια συγκεκριμένη?
Συνονόματε έχεις δίκιο.Ζητώ συγνώμη.Αλλά ούτε και εγώ θέλω να έχω ταμπέλα και δεν βάζω ταμπέλα στον εαυτό μου.Αλλά πέρα απο εμάς τα χάλια των κατεστημένων κομμάτων υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 06 Απρ 2006 20:02

Δέν ξέρω απο πού να αρχίσω και πού να τελειώσω με αυτά που βλέπω οτι γράφετε :
Dorian:
Ακριβώς έτσι είναι, όμως είναι άραγε καλό που αυτή η ψήφος δυσαρέσκειας τελικά κατευθύνεται προς ένα τουλάχιστο αμφιλεγόμενο πολιτικό μόρφωμα; Δεν είναι κρίμα που η δημοκρατία μας δεν κατόρθωσε να γεννήσει μια αμιγώς δημοκρατική πολιτική κίνηση ώστε να απορροφήσει αυτή τη δυσαρέσκεια;
Kαι τί πάει να πεί αυτό, οτι ο Καρατζαφέρης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ?
Απο την στιγμή που έχει ξεκάθαρη δημοκρατικότατη θέση και άποψη πάνω σε όλα τα θέματα, που κανένα άλλο κυβερνών κόμμα δέν είχε δέν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο απαγορεύεται ο λαός να το ασπαστεί, απο την στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι οι υποτιθέμενοι δημοκρατικοί μας οδηγούν συνέχεια απο το κακό στο χειρότερο.
Ξεχάστε τους φασισμούς οι φασίστες ή Χρυσαυγίτες με άλλα λόγια στην Ελλάδα είναι λιγότερο απο μισό της εκατό. Ο Καρατζαφέρης έχει συγκεντρώσει 6 -7 %, το ποσοστό του συνέχεια αυξάνεται και άν δέν υπήρχε η παράλογη λογική της ΧΑΜΕΝΗΣ ΨΗΦΟΥ θα είχε συγκεντρώσει άνω του 10 % σε μιά δύσκολη εποχή που όλα τα μικρά κόμματα εδώ στην Ελλάδα θάβονται. Είναι ΠΑΝΑΞΙΟΣ και το έχει αποδείξει περίτρανα.

saga:
Δίκιο έχεις don_kichotes προπαγάνδα κάνουνε... μόνο ένας στραβός δεν το βλέπει
Γι' αυτό κι εγώ δε γράφω... έχω φρικάρει
Δέν σε γνωρίζω, δέν έχω έρθει ξανά σε προστριβή μαζί σου αλλά το συγκεκριμένο σου μύνημα με έκανε εμένα να φρικάρω, και να ξεράσω κιόλας!!!
Απο την στιγμή που βλέπεις μιά αναίτεια οργανωμένη επίθεση απέναντι σε έναν αναγνωρισμένο πολιτικό και σε ένα διόλου αμελητέο τμήμα του λαού που τον υποστηρίζει ονομάζοντας τους ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ δέν έχουν δικαίωμα, να αντιδράσουν και να αμυνθούνε?
Και εσύ το ίδιο δέν θα έκανες άν ήσουνα στην θέση τους, πού την βλέπεις την προπαγάνδα λοιπόν?

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Απρ 2006 20:16

Χαμελέοντα ειδικά μ'εσενα δεν θέλω ασχωλούμε ούτε να κάνω διάλογο γιατί ξέρεις τι σε θεωρώ.Στο είπα και σε άλλο forum αλλά ξαφνικά όλοι έγηναν ειδικοί στην προπαγάνδα και στην προβακάτσια.
chameleons έγραψε
πεφτοντας οι ιδιοι στην παγιδα της φθηνης προπαγανδας και προβοκατσιας που προσπαθει να περασει.
Ποιά προπαγάνδα και ποιές προβοκατόρικες προσπάθειες πάει να πέρασει ποιός και σε ποιούς :?:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Απρ 2006 00:23

Τελευταιο ποστ για το παρον τοπικ.Πολυ διαφημιση εγινε.

Συμαζεψου φερεφωνο...
Kung-fu master

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 07 Απρ 2006 01:46

Αν είναι να γίνει πολιτική συζήτηση ας γίνει πολιτισμένα. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι σας-μας αξίζει να προσβάλλουμε ο ένας τον άλλο για πράγματα που λένε ή κάνουν κάποιοι τρίτοι. Κανένας εδώ μέσα δεν έχει δικό του κόμμα από όσο ξέρω τουλάχιστο, φίλε Spacelord, και κανένας δεν είναι όπως θέλω να ελπίζω, φερέφωνο κανενός, φίλε Chameleons.

Αν θέλετε να κρίνετε και να κατακρίνετε τον Καρατζαφέρη, το Καραμανλή, τον Παπανδρέου και τα κόμματά τους κανετέ το με πολιτικούς όρους και όχι με όρους πεζοδρομίου. Ακόμα και τα σκληρότερα λόγια και οι σκληρότερες κρίσεις μπορούν να γίνουν με κόσμιο τρόπο και μάλιστα τότε πιάνουν και περισσότερο τόπο.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 07 Απρ 2006 06:20

Θα συμφωνήσω με την τελευταία πετυχημένη παρέμβαση του Κώστα Δελήμπαση οτι δέν πρέπει απροκάλυπτα να μιλάμε με χυδαίους όρους πεζοδρομίου απέναντι σε κορυφαία πολιτικά πρόσωπα.
Ο Καρατζαφέρης είναι πλέον ένας πολιτικός της ΠΡΩΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ άσχετα με το άν έφτιαξε δικό του κόμμα ξεκινώντας απο το τίποτα. Δέν είναι ούτε του περιθωρίου, ούτε του υποκόσμου, ούτε των παρακρατικών οργανώσεων, ούτε των ποσοστών τάξεως μισού τοις χιλίοις, ώστε να μιλάμε τόσο υποτιμητικά για τον ίδιο και τους οπαδούς του.
Γνωρίζετε τις επιπτώσεις εδώ στην Ελλάδα που θα υποστεί ένας βουλευτής όσο δημοφιλής και άν είναι άν αποχωρήσει απο το κόμμα του και δημιουργήσει ένα δικό του. Υπογράφει αμέσως τον ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟ, έχει συμβεί και στο παρελθόν με ανθρώπους - ΘΡΥΛΟΥΣ (μή εξαιρουμένου και του πετυχημένου πρώην Προέδρου της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλου). Ο Καρατζαφέρης αντίθετα ανεβάζει συνέχεια τα ποσοστά του οδεύοντας στην ανάδειξη του κόμματος που ηγείται σε 3ο.
Και αυτό το έχει πετύχει με την αξία, την συμπεριφορά του, το πολιτικό ήθος του, τους αγώνες για τα Εθνικά θέματα και για κοινωνική δικαιοσύνη (τους τεράστιους αγώνες του), την διάθεση του ευρωβουλευτικού του μισθού υπέρ των απόρων, και πολλά άλλα.
Ο λαός τα αναγνωρίζει.
Υ.Γ. Και προς όσους μιλάνε για προπαγάνδα να τους υπενθυμήσω οτι ο Καρατζαφέρης ή ο κάθε μεγάλος πολιτικός δέν έχει καμία ανάγκη το E- Telescope προκειμένου να αυξήσει τα ποσοστά του. Να λέμε τέτοιου είδους κουβέντες σημαίνει οτι μας καταλαμβάνει τρόμος, υστερία και αμηχανία.
ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ??

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 07 Απρ 2006 11:04

καλυτερα θα ηταν να μιλησουμε για την ανοδο της ακροδεξιας στην Ευρωπη(ως γνωστον αυτη εφτασε στην ακμη της την δεκαετια του 80 εκει εδω ολα μας ερχονται με καθυστερηση χαρακτηριστικη)
Chameleons, θα διαφωνήσω μαζί σου. Τις δεκαετίες του '80 και του '90 υπήρχε μια σχεδόν γενική επικράτηση της σοσιαλδημοκρατίας στην Ευρώπη. Η (επ)άνοδος της ακροδεξιάς άρχισε να παρατηρείται στα τέλη του '90 και έφτασε σε σημείο να ρίξει τη σοσιαλδημοκρατία από τις Σκανδιναβικές χώρες, όπου φαινόταν πως είχε εδραιωθεί για τα καλά!
Με βάση τα στοιχεία που μας έρχονται από παραδοσιακά σοσιαλιστικές χώρες ήταν αναμενόμενη τόσο η πτώση του ΠΑΣΟΚ όσο και η άνοδος ακροδεξιών κομμάτων. (όχι ότι το ΠΑΣΟΚ θεωρείται κανένα σοσιαλιστικό κόμμα αλλά, πώς να το κάνουμε, τύποις είναι)

Τώρα για όσους διαφωνούν με τη θέση ορισμένων από εμάς, ότι δηλαδή το ΛΑΟΣ είναι ακροδεξιό και εθνικιστικό, συγγνώμη, ο καθένας την άποψή του δεν καλείται να εκφράσει εδώ μέσα; Αυτό μας κατατάσσει σε οπαδούς κάποιου άλλου κόμματος; Αν είναι δυνατόν!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 07 Απρ 2006 14:58

Όλα με τον καιρό τους, αλλά εγώ το ξαναλέω, οι δυνόσαυροι δεν εξαφανίστηκαν όπως μας λέει η επιστήμη, οι δυνόσαυροι κυβερνάνε τον κόσμο και έχει απόλυτο δίκαιο ο Νταβιντ aικ στο βιβλίο του, ότι ο κόσμος κυβερνιέτε απο μία εξωγήινη μορφή απο την τέταρτη διάσταση και ότι είναι σαυροειδή... Γιατί με αυτά που λέει οι πολιτικές μεταρυθμήσεις που μας περνάνε με το έτσι θέλω και την αναρυθμήσεις, μεταρυθμήσεις, μπρόκολα, και άλλα πολλά που κάνουνε εκεί στην βουλή δεν είναι μακρία απο την επιστημονική φαντασία που προσπαθεί να μας πουλήσει ο Λιάκος μέσο ΤΒ, και εμείς όλοι οι χαζοι που αγοράσαμε απ'αυτόν έστω και ένα βιβλίο είμαστε βαθιά νυχτομένοι... Όχι φίλοι μου, κάνετε λάθος, διότι ο άνθρωπος βλέπετε δεν είναι το ίδιο με το ζώο, διαφέρει... Και αυτό είναι που ξεχνάνε κάποιοι και νομίζουν ότι θα καταφέρουν κάτι με το να καταπιέζουν την ανθρώπηνη πλευρά μας... Δεν είμαστε ζώα, δεν είμαστε πρόβατα φίλοι μου... Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι και ο Καρατζαφέρεις είναι κάτι το διαφορετικό απο τους άλλους... Βλέπατε ότι ο κόσμος έχει την λογική του, "έ το ΠΑΣΟΚ έφαγε πολλά έτσι πρέπει να είναι περίπου χορτάτος, έλα να τον ψηφίσουμε μπάς και κάνει κάτι για τον λάο" - αποτέλεσμα, ο Λαός πείρε τα 3 στο χέρι απο το ΠΑΣΟΚ, η άλλη λογική λέει, -" Aντε βαρεθήκαμε το ΠΑΣΟΚ, έλα να ψηφήσουμε την ΝΔ να φάει και αυτή καλά τα λεφτουδάκια μας, αλλά μπας και έχουμε μία ελπίδα να κάνουνε αυτοί κάτι, έτσι ορεξάτοι που είναι και φρέσκοι και με νέα πολιτικά πρόσωπα" - τα μαζέβουμε τα 3 και απ'αυτούς μέχρι τώρα... Και τι βλέπουμε δηλαδή απο την ιστορία μέχρι τώρα ??? Δύο οικογένειες, ούτε βασιλεία να ήμασταν, φτιαγμένοι υπουργοί, κλονοποιημένοι προθυπουργοί κ.α. πολλά σενάρια που η επιστιμονική φαντασία έβγαλε εδώ και πάρα πολύ καιρό και μερικοί γελάγανε με το τι κατέβαζε το μυαλό μερικών απο τους συνανθρωπους μας.
Δηλ. με ποιά πολιτική μερικοί εδω μέσα θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι, ή μήπως μερικοί νομίζουν πως η ζωή της σαύρας τους ταιριάζει και γι'αυτό επαναπαύονται... Να μην αναφερθώ ξανά στα ίδια και τα ίδια, όμως μερικοί πως δηλαδή νομίζουν ότι με αυτά τα κόμματα που έχουμε διασφαλίζουμε την δημοκρατικότητα του κράτους... Αυτό το "μπλα-μπλα-μπλα-μπλα" δεν σας κουράζει βρε παιδιά ? Αυτό το νταβατζιλίκη των τραπεζών δεν σας εξαγριευει, αυτή η "νόμιμη" απάτη του οποιουδήποτε λαού και του αδύναμου δεν σας κάνει να αντιδράσετε ????

Έχω μία πίκρα και μία απογοήτευση νομίζοντας πως όλοι οι γεναίοι τελιώσανε στον κόσμο, δεν υπάρχουν πιά οι αληθηνοί μαχητές, γιατί τα γονίδια τους δεν φτάσανε μέχρι την εποχή μας, πεθάνανε νέοι και δεν προλάβανε να κάνουνε παιδιά για να τα μεταφέρουνε και σε επόμενες γενιές, και μείνανε τα γωνίδια των προδοτών και τον λοποδητών που είτε κρβόντουσαν και απέφευγαν και γενικά ζούσαν εις βάρος κάποιων άλλων, όταν οι πραγματικοί μαχητές έδηναν την ζωή τους χωρίς δεύτεροι κουβέντα για όλους τους υπόλοιπους... Αυτά τα γονίδια μεταφέρθηκαν σε αφθονία στης γενιές μας...

Και μία ευχή, ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΔΩ ΕΡΓΑ, απο λόγια διαβάσατε και πιο πριν, αν διαβάσατε μεχρι αυτό το σημείο!!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 07 Απρ 2006 16:01

Η κεντροδεξιά και ακροδεξιά ήταν όντως πολύ δυνατή στα 80's αλλά εκφραζόταν μέσω ακραίων κ περιθωριακών στοιχείων, (χρυσαυγίτες, κ.α.). Αντίστοιχα κινήματα ήταν ιδιαίτερα δημοφιλή και στη χώρα μας κυρίως αρχές 90s (όσοι παρακολουθούσαν το βάζελο από κοντά θα ξέρουν κ δυο πραγματάκια παραπάνω για τους Αμπελόκηπους, πλ. Αμερικής και Χαλάνδρι).
Σήμερα η ακροδεξιά πλέον δεν έχει ανάγκη να βγει στους δρόμους...κυκλοφορεί στα ψηφοδέλτια και στα κανάλια, έχει άποψη τεκμηριωμένη, πολιτικό λόγο και κυρίως εκλογικό σώμα. Αυτό συμβάινει παντού, όχι μόνο στη χώρα μας και παντού έχει τον ίδιο παρανομαστή.
Εκφράζει τη δυσαρέσκεια των πολιτών στο κατεστημένο, στα καθεστωτικά "δημοκρατικά" κέντρα, την κατάρευση πάσας ιδεολογίας υπέρ του άκρατου καταναλωτισμού και τις ολιγαρχικές-οικογενειακές κυβερνήσεις.
Ο Καρατζαφέρης μην έχοντας τίποτα να χάσει (δεν τα έλεγε έτσι όταν ήταν στη ΝΔ) δεν διστάζει να πει αυτά που πολλοί σκέφτονται αλλά δεν τολμούν να εκφράσουν με σκοπό να κάνει όσο περισσότερο κόσμο να τον δει σαν κάτι το διαφορετικό-εναλλακτική λύση, ψήφο διαμαρτυρίας δεν τον νοιάζει κ πολύ, ψήφος νάναι.
Όσο για τον Astral ωραία τα λες, αλλά σε μια χώρα που ο x-Πρωθυπουργός δεν πάει φυλακή με ψήφους 13-12 και στη συνέχεια επανεκλέγεται ότι κ να πεις για μη πρόβατα είναι σχετικό..
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση