Καρατζαφερης και ΛΑΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 05 Απρ 2006 13:40

Τελικά πρέπει να είναι πολύ κακό, όπως βλέπουμε...

ΑΛΛΑ, εγώ τον συμπαθώ, τον συμπαθώ γιατί δεν τον ακούω να λέει μόνο του το τι κάνανε οι πράσινοι ή τι κάνανε οι μπλέ, αλλά λέει και κάνα, μπορούμε να κάνουμε αυτό, μπορούμε να κάνουμε το άλλο... Ενώ όταν βλέπω την Βουλή (ναι το κάνω που και που ο εξωγήινος ) βγαίνει ο μπλέ και οροίετε για το τι έκναναν οι πράσινοι, βγαίνουν οι πράσινοι και φωνάζουνε για το τι κάνουνε οι μπλέ... ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ... Θέλουμε λύσεις ΒΑΡΒΑΤΕΣ, όχι ΠΡΟΧΕΙΡΩΜΠΑΛΟΜΑΤΑ, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 05 Απρ 2006 16:28

ΣΆ ένα πολύ υποθετικό σενάριο κάποια στιγμή να γινόταν ο Καρατζαφέρης πρωθυπουργός ή μέλος μιας κυβερνήσεως πιστέψτε με τα ίδια με τους πράσινους και τους μπλε θα έκανε. Ο άνθρωπος πουλάει ιδεολογία και θρησκεία για να μπει στην βουλή και προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σΆ αυτό. Θέλω να δω κάποια στιγμή στην Ελλάδα μια πιο πλουραλιστική βουλή, με περισσότερες φωνές. Έχουμε καταντήσει να μας κυβερνάνε τζάκια, από Παπανδρέου σε Καραμανλή και το αντίθετο. Ας εγκαθιδρύσουμε ξανά την Βασιλεία! Το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι? όπως λέει και ο Μητσικώστας. :wink:

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 05 Απρ 2006 19:37

don_kichotes έγραψε
Spacelord, το 'χεις παρακάνει με την πολιτική προπαγάνδα.
Τι άλλω θ'ακούσω παντοδύναμε :!: Τώρα με καταγγέλουν και για προπαγάνδα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε
Εγώ προσωπικά δέν τον έχω ακούσει να υμνεί ούτε την χούντα, ούτε την χρυσή αυγή
Το ίδιο και εγώ.Ποιός κάνει την προπαγάνδα λοιπόν :?: :!:

siva έγραψε
ΣΆ ένα πολύ υποθετικό σενάριο κάποια στιγμή να γινόταν ο Καρατζαφέρης πρωθυπουργός ή μέλος μιας κυβερνήσεως πιστέψτε με τα ίδια με τους πράσινους και τους μπλε θα έκανε.
Αυτό λέγετε προκατάληψη.Αλλά με το δίκιο σου μπορείς να λές κάτι τέτοιο αφού μας έχουν δώσει το δικαίωμα οι προηγούμενες κυβερνήσεις και μας έχουν δημιούργήσει ένα αίσθημα απαξιοτικό προς κάθε πολιτικό.Αυτό άλλωστε ήταν και το σχέδιο των παγκοσμοιοτών.Η απαξίωσης κάθέ πολιτικού,κάθε κόμματος και η απαξίωσης του πολιτικού λόγου που σήμερα εκφράζετε με θεατρικές ατάκες παρα με επιχειρηματολογία.
Εγω λέω να ρήξουμε τις ταμπέλες και να δούμε ποιός πραγματικά ενδιαφέρετε για εμας τους έλληνες πολίτες.Να δούμε ποιός έχει προτάσεις για την εξωτερική πολιτική της χώρας.Ποιός είναι διατεθειμένος να μας βγάλει απο αυτό το αδιέξοξο.Κατα την γνώμη μου αυτο δεν είναι το ΠΑΣΟΚ,η ΝΔ,το ΚΚΕ και ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ.Φίλοι μου ότι και να λέτε εγω θα διαφωνώ μ'εσάς έτσι όπως αντιμετοπίζετε το ΛΑ.Ο.Σ. και χέρωμαι που υπάρχει αντίλογος.Χέρωμαι που δεν συμφωνούμε.Αυτο μας κάνει καλύτερους και μέσα απο την διαφωνία πάντα κάτι καλό βγαίνει.Αφήστε να δούμε τι έχει να προσφέρει αυτο το κόμμα τα επόμενα χρόνια που θα μπεί στο κοινοβούλειο και μετά κρίνουμε.Και είπα και το υπογράφω.Εαν αποδείξει ότι και αυτο εξαπάτησε τον λαό και του έκλεψε την ψήφο μαύρο φίδι που τους έφαγε..
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 05 Απρ 2006 22:23

Όσοι μας αποκαλούν φασίστες, είναι υβριστές και συκοφάντες
Συνέντευξη του Μάκη Βορίδη στην εφημερίδα «Κυριακάτικη Αυριανή»

κ. Βορίδη, είδαμε στις τελευταίες δημοσκοπήσεις ότι ο ΛΑ.Ο.Σ. καταγράφεται σε ποσοστό άνω του 5% και μάλιστα σε μία από αυτές εμφανίζει ποσοστό 5,6%; Είναι προφανές ότι η εξέλιξη αυτή για τα στελέχη του ΛΑ.Ο.Σ. είναι ικανοποιητική. Πιστεύετε όμως ότι θα είναι σταθερή; Είναι πραγματική; Δεν μπορεί να ανατραπεί;

Ακούστε, είναι προφανώς ικανοποιητική η αύξηση των ποσοστών του «Συναγερμού» για όλους όσοι αγωνιζόμαστε για την ανάπτυξη και την εξέλιξη του πατριωτικού πόλου. Εξαιρετικά σημαντικό όμως είναι να κατανοήσει τα αίτια της αναπτύξεως αυτής. Η άνοδος των ποσοστών του ΛΑ.Ο.Σ. είναι το αποτέλεσμα της έκφρασης των Ελλήνων πατριωτών. Οι πατριωτικές ιδέες αποτελούν τμήμα της ηθικής και ιδεολογικής συγκροτήσεως των Ελλήνων.

Διαπερνούν τα παραδοσιακά κομματικά στεγανά και βρίσκονται μέσα στην ελληνική ψυχή. Η επίθεση της Παγκοσμιοποίησης, το πραγματικό αίσθημα ότι η Ελλάδα για μία ακόμη φορά βρίσκεται απομονωμένη από την διεθνή κοινότητα, χωρίς πραγματικούς φίλους και συμμάχους, πιεζόμενη να αποδεχθεί την ονομασία «Μακεδονία» για τα Σκόπια, πιεζόμενη να δεχθεί μία λύση του Κυπριακού στην βάση του Σχεδίου Ανάν, πιεζόμενη να δεχθεί την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, υπομένοντας εξευτελισμούς από την τουρκική προκλητικότητα και επιθετικότητα, ανεχόμενη τις προκλήσεις των Αλβανών και την παραβίαση των δικαιωμάτων των Βορειοηπειρωτών, όλα αυτά γεννούν μία ισχυρή διάθεση αντιδράσεων. Ο ΛΑ.Ο.Σ. εξέφρασε αυτήν ακριβώς την ανησυχία των Ελλήνων πατριωτών εξέφρασε την άρνησή τους να συμπράττουν πλέον, δια της ψήφου τους, στην έγκριση αυτής της πολιτικής.

Κορμός της πολιτικής ιδεολογίας του ΛΑ.Ο.Σ. είναι ο ελληνικός δημοκρατικός πατριωτισμός. Το πιο αγαπημένο σύνθημα των συμμαχητών του «Συναγερμού» σε όλες τις συγκεντρώσεις είναι το «ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Η ΕΛΛΑΣ», δηλ. ένα κλασσικό, υπερβατικό, κοινωνικά και πολιτικά, ενωτικό σύνθημα. Δηλ. ποιους εμάς; Τους πλούσιους, τους φτωχούς, τους επιστήμονες και τους διανοούμενους και τους αγράμματους, τους προερχόμενους από την δεξιά και τους προερχόμενους από την αριστερά, μία μεγάλη ιδέα: Η ΕΛΛΑΔΑ

Δεν οφείλεται λοιπόν στην οικονομική δυσπραγία και στην απογοήτευση από την κυβέρνηση η άνοδος του ΛΑ.Ο.Σ.;

Μα η οικονομική δυσπραγία, η ανεργία, η αύξηση της εγκληματικότητας, είναι προϊόντα της επίθεσης που δέχεται η ελληνική παραγωγή από την παγκοσμιοποίηση. Η ελληνική βιοτεχνία δεν έπεσε θύμα της διεθνούς ανταγωνιστικότητας και της κατάργησης της προστασίας; Η ελληνική αγροτική τάξη δεν θυσιάστηκε στο βωμό των πολιτικών της κοινής ευρωπαϊκής αγροτικής πολιτικής και της GΑΤΤ; Σήμερα λοιπόν είναι η στιγμή που το «εθνικό» ενώνεται με το «κοινωνικό», που η εθνική πολιτική υπόσχεται την προστασία του Έλληνα αγρότη και του Έλληνα εργάτη, του Έλληνα παραγωγού, του Έλληνα βιοτέχνη.

Και θα μου επιτρέψετε να πω ότι είμαστε οι μόνοι που δηλώνουμε για την πρόθεσή μας να ξανασυζητήσουμε την ευρωπαϊκή αγροτική πολιτική, να καταγγείλουμε τις δεσμεύσεις που πηγάζουν από την GΑΤΤ, να επιστρέψουμε στην δραχμή, είμαστε οι μόνοι που λέμε ότι πρέπει να τεθεί έλεγχος στα υπερκέρδη των τραπεζών. Είναι μία πολιτική που ανησυχεί την άρχουσα τάξη και τα μεγάλα συμφέροντα, αλλά θέλουμε να ελπίζουμε ότι ακόμη και αυτοί θα κατανοήσουν ότι μία σφριγηλή κοινωνία οδηγεί σε αύξηση της ζητήσεως και επομένως σε αύξηση της παραγωγής και άρα καταλήγει και προς το δικό τους συμφέρον.

κ. Βορίδη, αν όλα είναι τόσο ξεκάθαρα γιατί βλέπουμε τελευταία το ΛΑ.Ο.Σ. να δέχεται έντονες επιθέσεις τόσο από μερίδα των δημοσιογράφων όσο και από το ΚΚΕ και τον Συνασπισμό; Μάλιστα εκπρόσωποι των δύο κομμάτων κατηγόρησαν ευθέως τον κ. Καρατζαφέρη ότι είναι ακροδεξιός, εσάς ότι είστε νεοφασίστας. Είναι έτσι; Μήπως πράγματι ο ΛΑ.Ο.Σ. είναι ένα κόμμα που δίνει στέγη σε ακραίους; Εσείς στο κάτω-κάτω δεν υπήρξατε ο εκπρόσωπος του Λεπέν στην Ελλάδα; Κουμπάρος σας δεν είναι ο Καρλ Λάνγκ, αντιπρόεδρος του Λεπέν; Ίσως και να μην έχουν και άδικο όσοι σας κατηγορούν;

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά για να δούμε αν υπάρχει έστω και ισχύος αληθείας πίσω από τις κατηγορίες και τις ύβρεις που αποδίδονται στον πρόεδρο Καρατζαφέρη, στον ΛΑ.Ο.Σ., αλλά και σε εμένα.

Μα δεν πρόκειται περί ύβρεων, αλλά περί πολιτικών χαρακτηρισμών. Υβριστικό είναι να σε λένε φασίστα; Ο φασισμός είναι μία πολιτική ιδεολογία.

Ο φασισμός και ο ναζισμός είναι μεν πολιτικές ιδεολογίες, βαρύνονται όμως με βαρύτατα, τερατώδη εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Επομένως σαφέστατα για εμένα αποτελεί εξυβριστικό χαρακτηρισμό.

Προχωρώντας όμως στην ουσία του ερωτήματός σας, ο φασισμός και ο ναζισμός συνδέονται με συγκεκριμένες αντιλήψεις για το κράτος και την πολιτική : είναι καθεστώτα ολοκληρωτικά, βαθιά αντικοινοβουλευτικά, είναι καθεστώτα που αρνούνται το κράτος δικαίου και τα ανθρώπινα δικαιώματα, είναι καθεστώτα (κυρίως ο ναζισμός) που εξυμνούν τις φυλετικές διακρίσεις είναι καθεστώτα που έχουν σκληρό αντεβραϊκό προσανατολισμό. Σε ό,τι αφορά εμένα, προκαλώ οποίον θέλει να βρει στα είκοσι χρόνια πολιτικής μου δραστηριότητας, μία οποιαδήποτε δήλωσή μου υπερασπιστική τέτοιων ιδεών, υπερασπιστική του αντικοινοβουλευτισμού, του ρατσισμού, του ολοκληρωτισμού, του αντισημιτισμού. Αν δεν μπορούν να βρουν, και δεν μπορούν γιατί δεν υπάρχει, τότε τους λέω κάτι απλό: είναι ψεύτες και κατάπτυστοι.

Την ίδια πρόκληση απευθύνω και για τα κείμενα του ΛΑ.Ο.Σ. Ας βρουν μία τέτοια θέση. Δεν θα βρουν γιατί δεν υπάρχει. 'Αρα και για τον ΛΑ.Ο.Σ. είναι ψεύτες και κατάπτυστοι. Εξάλλου, καλό θα ήταν να μελετήσουν όλοι αυτοί την ιδεολογική πλατφόρμα που ανέπτυξε ο Πρόεδρός μας στο τελευταίο συνέδριό μας.

Εντάξει κ. Βορίδη. Αλλά η σχέση σας με τον Λεπέν υπήρξε. Αυτή είναι η αλήθεια.

Αυτή η σχέση αναπτύχθηκε αρχικώς στα πλαίσια της συνεργασίας των κινημάτων της ευρωπαϊκής νεολαίας. Ήταν πάντοτε μία σχέση χαλαρής πολιτικής συνεργασίας. Πράγματι με τον κ. Καρλ Λανγκ αναπτύξαμε με τα χρόνια μία στενή φιλία. Ουδέποτε υπήρξα «αντιπρόσωπος» του Λεπέν, όπως δεν θα δεχόμουν να υπάρξω «αντιπρόσωπος» οποιουδήποτε ξένου πολιτικού. Υπήρξε στο παρελθόν μία σχέση πολιτικής συνεργασίας που στηριζόταν κυρίως στην υποστήριξη από την ομάδα της Ευρωπαϊκής Δεξιάς των ελληνικών θέσεων στην Κύπρο, καθώς και στην άρνησή τους να δεχθούν την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, θέσεις που υπήρξαν εθνικά ωφέλιμες και υποστηρικτικές των ελληνικών δικαίων. Ουδέποτε δεσμεύτηκα από το σύνολο των θέσεων του γαλλικού Εθνικού Μετώπου. Σε κάθε περίπτωση, σήμερα σέβομαι απολύτως και δεσμεύομαι από τις επιλογές του κόμματος σε ευρωπαϊκό επίπεδο, και ενώ ξέρετε ο ΛΑ.Ο.Σ. συνεργάζεται με την ομάδα της ΙND/DEM, και όχι με τον Λεπέν.

Πλην όμως, το κόμμα εξέλεξε και τον κ. Θ.Πλεύρη στα ηγετικά όργανα του κόμματος; Ο κ. Θ.Πλεύρης δεν είναι γνωστός φασίστας;

Αυτή είναι μία ακόμη αθλιότητα που ακούστηκε. Κατ’ αρχήν ο κ.Θ.Πλεύρης είναι ο γιός του Κωνσταντίνου Πλεύρη. Και ερωτώ: τι βαρύνει τον κ. Θ.Πλεύρη; Είναι ένας νέος δικηγόρος, διδάκτωρ Νομικής, με λαμπρές σπουδές και χωρίς πολιτικό παρελθόν. Οι κατήγοροί του εννοούν ότι πρέπει να αποκηρύξει τον πατέρα του για να συμμετάσχει στην πολιτική; Τι πράγματα είναι αυτά; Και ποιοι τα αξιώνουν; Επιστρέψαμε στην ευθύνη των τέκνων για τις απόψεις των γεννητόρων τους; Σαν δεν ντρέπονται λίγο!

Πλην όμως και ο κ. Γ.Καρατζαφέρης έχει κάνει δηλώσεις στο παρελθόν εναντίον των Εβραίων, εναντίον των ομοφυλοφίλων, εναντίον των κομμουνιστών;

Ο κ. Καρατζαφέρης είναι ένας πολιτικός που έχει μία έντονη διαλεκτική σχέση με τον λαό μέσα από την τηλεόραση, τις εφημερίδες και τις ανοικτές ομιλίες του. Εύκολα απομονώνει κάποιος μία ή δύο φράσεις και εν συνεχεία τις ερμηνεύει όπως θέλει.

Οφείλω όμως να τονίσω ότι ο κ.Καρατζαφέρης υπήρξε ο πρώτος πολιτικός αρχηγός που δέχθηκε ότι πρέπει να ρυθμισθεί νομικά το ζήτημα της συμβιώσεως των ατόμων του ιδίου φύλου πράξη που δεν έχουν κάνει ακόμη η ΝΔ και το ΚΚΕ, θέση που προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Επίσης ο Γεώργιος Καρατζαφέρης όχι μόνο όχι μόνο αρνήθηκε να υπερψηφίσει το «αντικομμουνιστικό μνημόνιο», αλλά και το κατήγγειλε ως αυταρχικό και ισοπεδωτικό κείμενο, μία θέση του με την οποία είχα διαφωνήσει στο εσωτερικό του κόμματος.

Εξάλλου ο Πρόεδρος Καρατζαφέρης είναι ένας κοινοβουλευτικός άνδρας με τεράστια αποδοχή στην κοινωνία, εδώ και δεκαετίες. Τώρα τελευταία απέκτησε ακροδεξιές απόψεις; Τώρα τελευταία έγινε «εχθρός της δημοκρατίας»; Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Τότε πώς εξηγείτε την επίθεση αυτή;

Δεν είναι τυχαίο ότι η επίθεση αυτή ξεκινά όταν ο ΣΥΝ βλέπει ότι πλέον έχουμε διπλάσια ποσοστά από αυτόν και όταν περνάμε το ΚΚΕ σε όλην την Ελλάδα πλην Αθηνών. Η Αριστερά βλέπει τμήμα ψηφοφόρων της να μετακινούνται προς το ΛΑ.Ο.Σ. και προσπαθεί να κινητοποιήσει τα «αντιφασιστικά» τους αντανακλαστικά για να τους σταματήσει. Δεν είναι τυχαίο που η επίθεση αυτή γίνεται μετά την φιλολαϊκή ιδεολογική τοποθέτηση του 3ου συνεδρίου μας. Τα κίνητρα της επιθέσεως αυτής δεν είναι αγνά και ιδεολογικά, αλλά ταπεινά μικροπολιτικά. Θα σας κάνω μία πρόβλεψη: επειδή η επίθεση αυτή έχει ταπεινά και φασιστικά χαρακτηριστικά, ειδικά οι ψηφοφόροι της Αριστεράς, θα καταλάβουν το ψευδές και θα πέσει στο κενό. Επιτρέψτε μου και κάτι άλλο. 'Αλλο η κριτική, ακόμη και σκληρή, εμπαθής και άδικη που κάνει, ας πούμε ο «Ιος» στην Ελευθεροτυπία, και άλλο η βαρβαρότητα των ύβρεων των εγκαθέτων του ΣΥΝ και του ΚΚΕ. Προσωπικά, επειδή έχω μία ιδεολογικά αυστηρή θέση εναντίον της ποινικοποιήσεως της ελευθερίας εκφράσεως, ανεξαρτήτως του περιεχομένου της εκφράσεως, θα σας πω ότι ακόμη και οξείες δυσμενείς εκφράσεις στον δημόσιο διάλογο πρέπει να γίνονται ανεκτές. Όχι όμως οι ύβρεις, όχι όμως οι συκοφαντίες και οι χονδροειδείς ψευδολογίες.

Τελικά θα είστε υποψήφιος υπερνομάρχης και τι γίνεται με τις νομαρχιακές εκλογές;

Επειδή ο Πρόεδρος αποφάσισε ότι στις εθνικές εκλογές θα πολιτευθώ στην εκλογική περιφέρεια του Υπολοίπου Αττικής, συναποφασίσαμε ότι θα θέσω υποψηφιότητα για την Νομαρχία Ανατολικής Αττικής. Επίσης νομίζω ότι ο ΛΑ.Ο.Σ. θα βρεθεί την επαύριο των Νομαρχιακών και Δημοτικών εκλογών με αρκετές δεκάδες Νομαρχιακούς και Δημοτικούς Συμβούλους.

κ. Βορίδη, σας ευχαριστώ πολύ.

Εγώ σας ευχαριστώ και να ξέρετε ότι προσωπικά είμαι συνηθισμένος στην σκληρή κριτική, ακόμη και στην στρατευμένη και εμπαθή. Αλλά τις ύβρεις και τις συκοφαντίες θα τις αποκρούσω με όσα μέσα μου δίνει η έννομή μας τάξη.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Απρ 2006 15:09

Μα φυσικά spacelord, αυτό λέω κι εγώ, η άνοδος των εθνικιστικών κομμάτων οφείλεται στην αντίδραση ενάντια στην παγκοσμιοποίηση.
Δεν έχει μόνο η ελλάδα το "προνόμιο" και ούτε πρόκειται να σταματήσει εδώ το θέμα.
Όσο προσπαθούν να επιβάλλουν μία κατευθυνόμενη παγκοσμιοποίηση τόσο οι λαοί στρέφονται στον πολιτισμό, τις παραδόσεις και τη θρησκεία τους.

Όσο για το σχόλιό μου για την "προπαγάνδα" σου, συγγνώμη αν σε κατηγόρησα αβάσιμα, αλλά κοίτα λίγο:
Το ΛΑ.Ο.Σ. είναι ένα κόμμα που έχει καταρίψει τις ταμπέλες του στύλ δεξία,ακροδεξία,κεντροαριστερά,αριστερά,κέντρο κ.τ.λ.Και εν πάσει περιπτώση αυτές οι ταμπέλες δημιουργήθικαν απο κάποιος για να διχάζουν τον λαό και να υπάρχει φαγομάρα και τσακωμοί Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.Αν ξέρετε στο ΛΑ.Ο.Σ. γήνωνται ευπρόσδεκτοί άνθρωποι απο όλες τις παρατάξεις.Δεν απορρίπτει κανέναν και δεν κρίνει τον άνθρωπο αποκλειστικά απο το πολιτικό του παρελθόν και τις πεποιθήσεις του.Αγκαλίαζει όλες τις υγειές δυνάμεις απο όλα τα κόματα που έχουν σαν όραμα να φτίαξουν το μέλλον της Ελλάδας και να βελτιώσουν το βιοτικό επίπεδο των πολιτών της.Ενα όραμα για μια δυνατή Ελλάδα και όχι υποχωριτική,για μια Ελλάδα δημοκρατική.
Εντάξει, αν έκανα λάθος σου ζητώ συγγνώμη αλλά... δεν μου φαίνεται να έχω κάνει λάθος...
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 06 Απρ 2006 17:50

Δίκιο έχεις don_kichotes προπαγάνδα κάνουνε... μόνο ένας στραβός δεν το βλέπει
Γι' αυτό κι εγώ δε γράφω... έχω φρικάρει :x

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 06 Απρ 2006 17:51

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Είναι περισσότερο ψήφοι δυσαρέσκειας απέναντι στο άθλιο πολιτικό κατεστημένο που υπάρχει σήμερα στον τόπο μας.
Ακριβώς έτσι είναι, όμως είναι άραγε καλό που αυτή η ψήφος δυσαρέσκειας τελικά κατευθύνεται προς ένα τουλάχιστο αμφιλεγόμενο πολιτικό μόρφωμα; Δεν είναι κρίμα που η δημοκρατία μας δεν κατόρθωσε να γεννήσει μια αμιγώς δημοκρατική πολιτική κίνηση ώστε να απορροφήσει αυτή τη δυσαρέσκεια;

Βλέπω ότι η συζήτηση τείνει να κυλίσει προς την ανταλλαγή απόψεων για το εάν ο Καρατζαφέρης είναι ρατσιστής, χουντικός ή εξωγήινος, για το αν ο Βορίδης από πρόεδρος της νεολαίας του Παπαδόπουλου και θαυμαστής του Λεπέν είναι πλέον μετριοπαθής, πατριώτης πολιτικός. Πιστεύω ότι είναι λάθος να συζητήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Το τι είναι και τι δεν είναι κανένας το δείχνει μόνο η ιστορία. Το ζητούμενο είναι να μη δημιουργείται ένα περιβάλλον πρόσφορο για τον κάθε λύκο να περιβληθεί προβιά αμνού.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Απρ 2006 18:14

Καλά εσυ saga αγόρι μου άντε για ύπνο.Don_kichotes εγώ δεν βλέπω που στο καλό κάνω προπαγάνδα :!: Πές με χαζό,πες με τυφλό όπως λέει ο saga πές με ότι θέλεις.Εγώ είπα θα στρέφωμαι εναντίον όλων σας μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου.Δεν δέχωμαι την λάσπη που πετάτε και την νεοταξική στάση που υοθετείτε σε όποιον πάει κόντρα σε αυτούς που θέλουν να υποδουλώσουν τους λαούς και να τους κάνουν δούλους τους πετώντας χαρακτηρισμούς εναντίον του,τύπου ακραίος,εθνικιστής και ότι άλλο σκεφτείτε.Να κοιτάτε τα χάλια των κομμάτων σας και να μην ψάχνετε να αμαυρώνετε άλλους.Ο Καρατζαφέρης σας μάρανε τώρα. Aντε απο εδω :evil:

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Απρ 2006 19:07

Spacelord έγραψε:Να κοιτάτε τα χάλια των κομμάτων σας και να μην ψάχνετε να αμαυρώνετε άλλους.
Spaselord αν εσύ θέλεις να έχεις ταμπέλα, γιατί πρέπει να μας βάλεις και εμάς μία, ακόμα και χωρίς να μας βάζεις κάποια συγκεκριμένη?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Απρ 2006 19:15

Dorian έγραψε
Το τι είναι και τι δεν είναι κανένας το δείχνει μόνο η ιστορία.
Και η ιστορία θα γράψει κάποτε όχι πολύ μακριά απο σήμερα το τι ήταν το ΛΑ.Ο.Σ.Μέχρι τώρα κανείς δεν "δικαούται" να τούς κρίνει μόνο και μόνο για το παρλθόν τους.Γιατί αν πάρουμε και το παρελθόν ορησμένων υπουργών των κατεστημένων κομμάτων δεν θα έπρεπε μόνο να τους κλείσουν στον κορυδαλλό με ισόβια αλλά πολύ φοβούμαι ότι η τιμωρία που θα τους άρμωζε θα ήταν η ηλεκτρική καρέκλα!

Dorian έγραψε
Το ζητούμενο είναι να μη δημιουργείται ένα περιβάλλον πρόσφορο για τον κάθε λύκο να περιβληθεί προβιά αμνού.
Ετσι είναι κύριε Παπαντωνίου,κύριε Σιμίτη,κύριε τσοχατζόπουλε,κυρία μπακογίαννη,κύριε Παπανδρέου Γιωργάκη,κύριε Καραμανλή Κωστάκη,Κυριά Παπαρήγα μου,κύρε Βενιζέλε μου,κύριε,κύριε,κύριε,κυρία.....δεν έχει τελιωμό η λίστα των απατεώνων και προδοτών σε αυτη την χώρα :!:

Απάντηση