Καρατζαφερης και ΛΑΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 13 Ιουν 2006 12:18

ΟΚ παραδέχομαι ότι το παράκανα . Φυσικά και μπορεί ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει . Δεν είναι σωστό όμως να διώκεται κάποιος για τα πιστεύω του και πολλές φορές να δολοφονείται για αυτά .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Ιουν 2006 12:29

O Καρατζαφέρης εκφράζει την ακροδεξιά σήμερα στην Ελλάδα μια και τα άλλα σχετικά κόμματα έχουν είτε αδρανοποιηθεί είτε προσχωρήσει στο ΛΑΟΣ (βλ. ΕΠΕΝ, Ε.Μ., κ.α.) κυρίως μέσω στελεχών τους καθώς ο Καρατζαφέρης έχει ανοικτές τις πόρτες του. Πολλοί από αυτούς ήταν ξεκάθαρα υπέρ της 21ης Απριλίου, Χρυσαυγίτες, κοκ, οι οποίοι είναι δηλωμένοι νοσταλγοί των στρατιωτικών καθεστώτων. Οπότε το αν είναι ήπιος είναι σχετικό και τελικά αδιάφορο όταν κάποιοι λένε ότι κάποια μέρα θα έρθει η ώρα του.

Σε γενικές γραμμές ο μεν Καρατζαφέρης εκμεταλεύεται την λαϊκή αγανάκτηση στα κοινωνικά θέματα, τις τεράστιες κοινωνικο-οικονομικές αλλαγές και τους φόβους που αυτές προκαλούν στην εθνική συνείδηση, ενώ οι υπόλοιποι που προσχωρούν στο ΛΑΟΣ βρίσκουν βήμα για να ακουστούν σε ευρύτερα στρώματα ενώ πριν τους βλέπανε μόνο σε εκδηλώσεις μνήμης της 21ης.

Πολλά από αυτά που λέει μπορεί να έχουν βάση με τη λογική ότι είναι υπαρκτά προβλήματα που άλλοι μπορεί να τα κουκουλώνουνε... αλλά τελικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ, ούτε προτάσεις επί της ουσίας, υλοποιήσιμες.
Και για να μην λέτε ότι επειρηματολογώ χωρίς ουσία ας μας πει κάποιος τον τρόπο αντιμετώπισης των θεμάτων που έθεσε ο bertran σύμφωνα με την πολιτική βούληση του Καρατζαφέρη .... αναμένω
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 13 Ιουν 2006 12:31

Φίλε Bertran είναι λίγο δύσκολο να ζητάς από κάποιον να ηρεμήσει λαμβάνοντας υπ' όψιν όσα έγραψες και όσα υπονόησες. Δε λέω, έχεις το δικαίωμα της γνώμης σου, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου, ή να αφήσουν τη γνώμη σου ασχολίαστη. Aλλωστε το ίδιο κάνεις κι εσύ για τις προσωπικές απόψεις των άλλων. Πολύ θα ήθελα να δω τις απόψεις σου και την τεκμηρίωσή τους για τα άλλα θέματα που ακροθιγώς άγγιξες, προφανώς σε άλλες συζητήσεις.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 13 Ιουν 2006 15:05

flule έγραψε
O Καρατζαφέρης εκφράζει την ακροδεξιά σήμερα στην Ελλάδα
Τεράστιο λάθος αυτό σε σημείο συκοφαντείας.Ο Καρατζαφέρης και η πολιτική του ΛΑΟΣ εκφράζει την γνήσια δεξιά και δεν έχει σχέση με την ακροδεξιά.Λογώ του Κ.Πλεύρη και μόνο έχει περάσει αυτή η λανθασμένη εκτίμηση.Και του Βορίδη επίσης.Το κόμμα στελεχώνουν και άτομα που ανήκαν στην αριστερά,στο πασοκ και την νδ.Και αυτοί ακροδεξιοί ήταν?Η΄είναι?

fluke έγραψε
αλλά τελικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ, ούτε προτάσεις επί της ουσίας,
Προτάσεις και λύσεις έχει.Στο ευροκοινοβούλιο το αποδικνύει.Αν δεν γνωρίζεις την δράση του στις Βρυξέλλες και την πολιτική πλατφόρμα του κόμματος,σταμάτα να συκοφαντείς και προβοκάρεις!Και το κάνεις τακτικά αυτό.
Πάντα φιλικά..
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Ιουν 2006 16:12

Όταν μιλάς για 2 βασικά στελέχη του κόμματος τα οποία ανήκουν ιδεολογικά στο χώρο της Χ.Α. (δηλωμένα) καλώς ή κακώς αυτό χαρακτηρίζει το κόμμα σου...πως να το κάνουμε ρε space.
Από εκεί και πέρα εγώ να δεχτώ πως ορισμένες προτάσεις του είναι σωστές (το είπα και πριν άλλωστε), δεν τα μηδενίζω όλα.
Θέλω όμως από εσάς που τον θεωρείτε μεσσία να μου πείτε τις προτάσεις του κ τις λύσεις για όλα τα κοινωνικά θέματα που ανέφερε παραπάνω ο betran.. αλλιώς sorry αλλά αμπελοφιλοσοφούμε.
Spacelord έγραψε:σταμάτα να συκοφαντείς και προβοκάρεις!Και το κάνεις τακτικά αυτό
Έχω την εντύπωση ότι μίλάω ιδιαίτερα τεκμηριωμένα ή εν πάση περιπτώσει πολύ περισσότερο από όσο άλλοι..γι αυτό ή πες μου παραδείγματα που έχω δείξει δείγματα τέτοια αλλιώς pls πρόσεχε λίγο τις λεξούλες σου..
Επίσης φιλικά
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 13 Ιουν 2006 16:45

Εγώ απο την πλευρά μου θα ήθελα να μου γενικά ποιοί απο το χώρο της πολιτικής στην χώρα μας προσφέρουν ολοκληρομένες λύσης στα κοινωνικουπαρξιακά προβλήματα... Εγώ δεν βλέπω κανέναν, και ξέρω ότι δεν κάνω λάθος εδώ...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Ιουν 2006 18:15

Astral έγραψε:Εγώ δεν βλέπω κανέναν, και ξέρω ότι δεν κάνω λάθος εδώ...
:idea: ΑΚΡΙΒΩΣ....ΚΑΝΕΙΣ :idea:

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 13 Ιουν 2006 19:12

fluke έγραψε:
Astral έγραψε:Εγώ δεν βλέπω κανέναν, και ξέρω ότι δεν κάνω λάθος εδώ...
:idea: ΑΚΡΙΒΩΣ....ΚΑΝΕΙΣ :idea:
Κοίτα, ακρυβώς αυτό περίμενα και το έγραψες... Τίποτα άλλο να πείς έχεις...

Εγώ μπορώ να πώ ότι κάνεις λάθος εσύ... Εσύ με πιστεύεις ;;;
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 13 Ιουν 2006 20:44

Εμένα fluke δεν με ενδιαφέρει ιδαίτερα το παρελθόν κάθε Βορίδη και Πλεύρη.Δεν κολάω και τόσο πολύ.Εφ'όσον ο Γ.Καρατζαφέρης τους αγκαλιάζει και μέσα απο εκείνον εναρμονίζωνται και αυτοί στο κοινό όνειρο δεν μ'ενοχλούν τα προσωπικά πιστεύω του παρελθόντος τους.Και επειδή θεωρώ πως ο αρχηγός του ΛΑΟΣ δεν έχει δήξει δείγματα διαφθοράς και απατεωνιάς, έτσι και τα στελέχη τα οποία επιλέγει για να στελεχώσουν το κόμμα,θά πρέπει να είναι το ίδιο.Με τον κ.Πλεύρη δεν γνωρίζω τις ακριβείς δραστηριότητες του στο κόμμα,ούτε τα κριτίρια τα οποία επιλέχτηκε.Προσωπικά είμαι αντίθετος στην επιλογή αυτή του προέδρου.
Εγώ προσωπικά δεν θα κάτσω να πω όπως μας προτρέπεις να πούμε, για τις προτάσεις και τις λύσεις του "Μεσσία".Ο καθένας ας ψάξει μόνος του να μάθει αυτές τις προτάσεις και τις λύσεις.Μπορεί να το κάνει απο την εφημερίδα του κόμματος(Α1),το κανάλι(Τηλεάστυ) και ας παρακολουθήσει την δράση και τις ενέργειες του στο ευροκοινοβούλιο,και απο site του κόμματος.Ο καθένας ας κρίνει καλύτερα μόνος του και ας βάλει το μυαλουδάκι του να δουλέψει.Είναι καλύτερα,διότι κατα την ανάλυση μας εδω για τα περί λύσεων και προτάσεων μπορούν να υπάρξουν παρερμηνείες και ίσως αναληθή λόγια και να δημιουργηθεί σύγχηση,παρεξηγείσεις μεταξύ μας και μπορεί στο τέλος να βγεί ένα αποτέλεσμα όχι αντικειμενικό για τον Καρατζαφέρη και το ΛΑΟΣ.
Εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω αυτό.Ο φίλος μας ο betran μπορεί αμα θέλει να πεί οτιδήποτε.Δημοκρατία έχουμε-τουλάχιστον εμείς μεταξύ μας.Η κοινωνία που ζούμε και η πολιτική πάλι ουδεν μια σχέση έχουν-.
Συγνώμη αν σε πρόσβαλα φίλε fluke.Ισως να υπερέβαλα λίγο.Πάντως τα συναισθήματα σου δεν είναι και τα καλύτερα για τον Καρατζαφέρη και αυτό κατάλαβα απο την αρχή του topic.Πετάς και ενα δεν έχει λύσεις και προτάσεις επι της ουσίας που κατα την γνώμη μου είναι συκοφαντία!Πάντως εντάξει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταξύ μας.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Ιουν 2006 21:36

Astral έγραψε:Κοίτα, ακρυβώς αυτό περίμενα και το έγραψες... Τίποτα άλλο να πείς έχεις...
Οι απόψεις μου είναι προφανείς, με ελάχιστη νοημοσύνη μπορεί κάποιος να τις καταλάβει.

Astral έγραψε:Εγώ μπορώ να πώ ότι κάνεις λάθος εσύ... Εσύ με πιστεύεις ;;;
O καθένας μπορεί να λέει ότι κάνω λάθος, άποψή του όπως και δική μου... αν μπορέσεις να με πείσεις για κάτι θα σε πιστέψω, μπορείς να δοκιμάσεις.

Απάντηση