Καρατζαφερης και ΛΑΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 08 Ιουν 2006 09:36

Δηλαδή ρε space επειδή έχω μια άποψη η οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση συγκλίνει με την πλειοψηφεία πάει να πει ότι είναι στρατευμένος με αυτήν?? Η πλειοψηφεία ακολουθεί τα πρότυπα που της επιβάλλουν δεν διαμορφώνει δικά της...
Και ΕΠΙΜΕΝΩ λίγο πιο αναλυτικά για να γίνω κατανοητός: γραφικός είναι όποιος πιστεύει σε μεσσίες τύπου Καρατζαφέρη (ή οποιαδήποτε άλλου) και δεν κοιτάει τι θα κάνει ο ίδιος.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 08 Ιουν 2006 17:00

Με την λογική έβγαλα αυτο το συμπέρασμα.Τι να κάνω ρε fluke.Aλλά τελικά παρά την λογική μάλλον θα έπεσα έξω.Εντάξει ίσως να μην ανήκεις πουθενά και είσαι ανεξάρτητος πολίτης.Πολύ καλό αυτό!Να μήν βάζεις ταμπέλες όμως.Και δεν το λέω αποκλειστικά σε σένα.Για όλους ισχύει αυτό.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
bertran
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από bertran » 09 Ιουν 2006 18:05

fluke έγραψε:Κυρίως από το 90 και μετά, όλα σχεδόν τα κράτη της ευρώπης έχουν κυβερνήσεις οι οποίες ανεξαρτήτου τίτλου, ακολουθούν καθαρά δεξιά πολιτική γραμμή με το ιδιωτικό κεφάλαιο σαν βασικό άξονα. Επίσης αναπτύσσουν μεθόδους ελέγχου και καταστολής τα οποία σε συνδυασμό με την μόδα της τρομοκρατίας καταπατούν κάθε δικαίωμα προσωπικής ελευθερίας και δεδομένων.
Προφανώς αυτή η δεξιά στροφή δεν είναι αρκετή. Έτσι κι αλλιώς το τί θα κάνει το ιδιωτικό κεφάλαιο είναι ένα πράγμα και το τί θα κάνει το κράτος είναι ένα άλλο. Το κράτος δεν πρέπει να είναι υπηρέτης του ιδιωτικού κεφαλαίου αλλά ο ελεγκτής του. Όσο για την καταστολή όλα όσα κάνουν είναι μισές δουλειές. Ας πούμε εδώ στην Ελλάδα, δεν γίνεται να λες πως θέλεις να πατάξεις το έγκλημα και την τρομοκρατία και να στέλνεις στα δικαστήρια τους αστυνομικούς που χρησιμοποιούν το όπλο τους εν ώρα υπηρεσίας. Ημίμετρα είναι όλα αυτά, απλά για το θεαθήναι.

Με λες και γραφικό γι αυτά που λέω για τον Καρατζαφέρη. Γιατί να είμαι γραφικός? Επειδή πιστεύω σε αυτά που λέει ή επειδή συμφωνώ με αυτά που λέει? Για το πρώτο έχω να σου πω πώς κάποιοι από τους ανθρώπους που έχει γύρω του δε θα τον αφήσουν να πουλήσει το λαό. Ξέρουν και πως να το κάνουν και πως να το καταλάβουν αν πάει να κάνει κάτι τέτοιο. Για το δεύτερο έχω να σου πω πως το μέλλον θα δείξει αν είμαι γραφικός εγώ ή απλά βολεμένος εσύ.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 10 Ιουν 2006 10:35

Η ιδεολογία κ τα πιστεύω του καθενός είναι υποκειμενικά. Η γραφικότητα έχει να κάνει με το ότι πιστεύεις ότι κάποιος Καρατζαφέρεις έχει τη δύναμη, τη θέληση και την ελευθερία να λύσει προβλήματα του είδους που έχεις αναφέρει παραπάνω. Το ίδιο θα σου έλεγα αν πίστευες ότι ο Καραμανλής ή ο Παπανδρέου θα έλυναν όλα αυτά....

Συμφωνώ απόλυτα ότι το κράτος δεν πρέπει να είναι υπηρέτης αλλά ελεγκτής. Ποιος όμως σου λέει ότι σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς αυτό ισχύει?? Ίσα ίσα σε τέτοια δεν μπορείς να αγγίξεις τίποτα απλά βασίζεσαι στην προσωπικότητα κάποιου/ων και στο πόσο "αδιάφθοροι" είναι.
Επίσης συμφωνω με το θέμα των αστυνομικών που λες, εδώ ο Υπουργός είπε ότι "δεν θα πυροβολούσε" στην περίπτωση της πρόσφατης απόδρασης από τον Κορυδαλλό... κανονικά έπρεπε να το κατεβάσουν το ελκόπτερο!!
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 10 Ιουν 2006 10:49

bertran έγραψε: απλά βολεμένος εσύ.
Βολεμένος με την έννοια που το λες εσύ δεν είμαι... απλά όπως κ εσύ είμαι μέρος του συστήματος είτε μας αρέσει είτε όχι.....
Ψευτοεπαναστάτες και αναρχοφασιστάκια είναι συνήθως οι πλέον βολεμένοι.. κοιταξέ τους μετά από μια δεκαετία που θα είναι.... της γενιάς μου εγώ τους έχω δει..... (30+) και τους ΧΑ και την βίλλα.. άσε :?

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 10 Ιουν 2006 23:23

bertran έγραψε:Βλέπω λειτούργησαν άμεσα τα προοδευτικά αντανακλαστικά. Τα θέματα για το Χίτλερ και αν, γιατί και τί είδους Έλληνες σκότωσε, τί έκανε ο Παπαδόπουλος γι αυτή τη χώρα και όλα τα σχετικά, τα ανοίγουμε ξεχωριστά άμα θέλετε γιατί έχουν πολύ ψωμί. Και θα εκπλαγείτε για το πόσα ψέματα κυκλοφορούν και πόσες παραχαράξεις της ιστορίας έχουν γίνει.

Εδώ ας μείνουμε στο ΛΑΟΣ και τον Καρατζαφέρη. Γιατί σας ενοχλεί τόσο?
Έγραψε κάποιος "προοδευτικός" σε κάποια από τις παλιότερες σελίδες ότι ο Καρατζαφέρης είναι η ελληνική εκδοχή της πανευρωπαικης στροφής προς τα δεξιά. Ναί έτσι είναι και έτσι πρέπει να είναι. Για δείτε που φέρανε την Ευρώπη τόσα χρόνια κεντρώων και σοσιαλιστικών κυβερνήσεων:
- εισβολή μεταναστών από όλες τις χώρες της Αφρικής και της Ασίας με αποτέλεσμα οι ντόπιοι να μη βρίσκουν δουλειές τις οποίες οι ξένοι χτυπάνε στις τιμές. Φοβερή αύξηση της εγκληματικότητας εξαιτίας των μεταναστών που οταν δε βρίσκουν δουλειά κλέβουν ότι βρουν μπροστά τους. Αλλοίωση του πολιτιστικού χαρακτήρα της Ευρώπης. Εδώ έχουμε φτάσει να κουβεντιάζουμε για το αν θα σηκώσουμε τζαμί στην Αθήνα.
- επικράτηση της φιλοσοφίας της τεμπελιάς και του εύκολου χρήματος, αντί για τη σκληρή δουλειά για την πρόοδο.
- εξαφάνιση των παραδοσιακών εθνικών αξιών στα όρια της εθνικής προδοσίας, εδώ πιάνουμε τιους Τούρκους από το χεράκι να τους βάλουμε στην Ευρπαική Ένωση.
- οι ομοφυλόφιλοι αντί να ντρέπονται και να μένουν κρυμμένοι στο καβούκι τους έχουν κατακλύσει τις τληεοράσεις και την κοσμική ζωή και συμπεριφέρονται σα να είναι κάποιοι.
- τα ναρκωτικά και η εγκληματικότητα πήραν την άνοδο και οι προοδευτικοί σκέφτοναι ακομα και την απελευθέρωση των μαλακών ναρκωτικών. Πού είναι η σιδερένια πυγμή που έπρεπε να υπάρχει σε αυτά τα θέματα? Μπαίνει κάποιος φυλακή για φόνο και αντί να σαπίσει εκεί σε 10 χρόνια είναι έξω.

Μόνο μια στιβαρή διακυβέρνηση από ανθρώπους χωρίς ψευτοπροοδευτικές ιδέες, που δε θα διστάσουν να βάλουν το μαχαίρι στο κόκαλο και να βάλουν στη θέση τους όσους ενοχλούν και ζουν παρασιτικά μπορεί να φτιάξει τα πράγματα. Αυτή την υπόσχεση δίνει ο Καρατζαφέρης και γι αυτό τρομάζει τους βολεμένους.
Πρώτον ο Χίτλερ σκότωσε κοσμάκη λόγω των αντιλήψεων του . Αυτό είναι σωστό ? Δεύτερον , αυτοί που οργανώνουν τους μετανάστες σε σπείρες κλοπών είναι συνήθως Έλληνες . Τρίτον γιατί να μη γίνει τζαμί στην Αθήνα ? Θα απαγορέψουμε την ανεξιθρησκεία ? Τέταρτον , γιατί να κρύβονται οι ομοφυλόφιλοι ? Δεν είναι άνθρωποι ? Ποιό το πρόβλημα σου με τη διαφορετικότητα ? Παλιοναζιστοφασίστες πάρτε το χαμπάρι ότι η πλειοψηφία δεν σας θέλει . Δεν ξεχνιέται η κατοχή . Και μόνο που υποστηρίζετε τον Χίτλερ θα έπρεπε να ντρέπεστε . ..................... . Πάρτε το χαμπάρι , είστε πολύ λίγοι σαν άνθρωποι . :evil: :evil: :evil:

Αγαπητέ necrosauron φοβάμαι πως πρέπει να σου κάνω μια παρατήρηση για λίγο περισσότερη ψυχραιμία. Ελπίζω να μου συγχωρείς τη μικρή παρέμβαση στο κείμενο σου, έτσι κι αλλιώς δεν αλλοιώνει το περιεχόμενο.
admin
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 11 Ιουν 2006 16:32

fluke έγραψε:Δεν είναι ο Κατατζαφέρης και οποιαδήποτε αντίστοιχη έκφραση ολοκληρωτικού τρόπου διακυβέρνησης η λύση σε όλα τα κοινωνικοοικονομικά προβλήματα που υπάρχουν στη σημερινή κοινωνία (και προφανώς όχι μόνο στην ελληνική).
Μιας και είσαι 30+ όπως λες και σε άλλο σημείο της κουβέντας, έπρεπε να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις. Και επειδή φαίνεται να γνωρίζεις τί σημαίνει ολοκληρωτικό καθεστώς, πες μου σε ποιο σημείο φαίνεται ο Καρατζαφέρης να υποστηρίζει τέτοια καθεστώτα και τέτοιες πολιτικές. Αλλιώς, κινδυνεύεις να μπεις σε επιχειρηματολογία ανοησίας με συμπεράσματα που προκύπτουν χωρις επεξεργασία δεδομένων.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Ιουν 2006 16:45

Κατακριταία όλα τα φασιστικά καθεστώτα και κατάπτηστος ο ανθρωποκτόνος Φύρερ.Κανείς δημοκράτης άνθρωπος δεν αναπολύει ευχάρηστα τον Ναζισμό και τα εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας των SS και του Γ'Ραιχ.

necrosauron έγραψε
Παλιοναζιστοφασίστες πάρτε το χαμπάρι ότι η πλειοψηφία δεν σας θέλει . Δεν ξεχνιέται η κατοχή . Και μόνο που υποστηρίζετε τον Χίτλερ θα έπρεπε να ντρέπεστε . Οι φασίστες έχουν μέσα τους μόνο σκατά . Πάρτε το χαμπάρι , είστε πολύ λίγοι σαν άνθρωποι .
Χώστα φίλε necro.Και λίγα λές!Αλλά δεν πιστεύω αυτά που λές να αφορούν και τους απλούς ψηφοφόρους του κόμματος.Δηλαδή είναι αδιανόητο να γήνεται σύγκριση του Ναζισμού με τον Καρατζαφέρη!Οποιος το κάνει αυτό είναι πέρα για πέρα βλάκας,προβοκάτορας και ζεί μέσα σε μια ουτοπία!Και όλο απο εδώ και όλο απο εκεί πάλι η κουβέντα μας γυρίζει γύρω απο τον Αδόλφο Χίτλερ πάλι.Γιατί?
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 11 Ιουν 2006 16:57

Kαι εγώ συμφωνώ ότι ο Καρατζαφέρης δεν είναι ναζιστής . Έχει μεγάλη διαφορά απο αυτούς ,είναι πολύ πιο ήπιος . Τα λεγόμενα μου δεν απευθύνονταν στους ψηφοφόρους του , άλλωστε ένας πολύ καλός μου φίλος τον στηρίζει . Τα έγραψα γιατί δεν αντέχω να βλέπω τον bertran να προσπαθεί να μας πείσει ότι ο Χίτλερ είναι αθώος . Πάρτε το σαν μια παρένθεση . Σε καμμία περίπτωση δεν το είπα για τους υποστηρικτές του ΛΑ.Ο.Σ.
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
bertran
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από bertran » 13 Ιουν 2006 10:50

Για ηρέμησε λίγο necrosauron, δεν έχουμε όλοι το δικαίωμα γνώμης, έχεις κάποια αντίρρηση σε αυτό? γράφω αυτά που πιστέυω και όταν βρω χρόνο θα γράψω σε άλλο topic και για αυτά που σε απασχολούν για το Χίτλερ και για διάφορους άλλους.

Απάντηση