Ζητείται αριστερός.Υπάρχει κανείς;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Ζητείται αριστερός.Υπάρχει κανείς;

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 06 Μάιος 2007 13:26

Βιώνοντας από κοντά τις εξελίξεις για τις φοιτητικές εκλογές της Τετάρτης τα μάτια μου τα έχουν δει όλα.Μικροψυχία,λασπολογίες,μπουνιές,γηπεδικές συμπεριφορές και μικροπολιτικά παιχνίδια.Αυτή είναι η ουσία της μόρφωσης, αυτή είναι η ουσία των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας;Όσο για τα τσιράκια της ΝΔ,ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ τα ξέρουμε(υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια).Το μόνο που με προβληματίζει είναι η στάση των φοιτητών της ΠΚΣ.(όχι μόνο προεκλογικά αλλά σε ένα γενικό πλαίσιο).
Συγκρίνοντας με τα παιδιά-ήρωες του Πολυτεχνείου που έδωσαν τα πάντα για ένα δυνατό χτύπημα της χούντας, βλέπω μια σημερινή παρακμή.
Αριστερά σημαίνει μόρφωση,κουλτούρα,αγάπη για την πατρίδα,σεμνότητα,αγώνας για τα δικαιώματα και όχι αγώνας για την πολιτική γραμμή και το βόλεμα.Και πάνω από όλα σημαίνει ανοικτά πανεπιστήμια .
Σημαίνει αν θέλετε Ελύτης,Θεοδωράκης,Μπιθικώτσης, σημαίνει λαϊκά παιδιά με ιδεολογία.
Τελικά ίσως τους παρέσυρε και αυτούς το κύμα της διαφθοράς και της μικροψυχίας...
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ.ΥΠAΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 07 Μάιος 2007 10:38

Επίσης Αριστερά σημαίνει άκρα Δεξιά με κόκκινο χρώμα.

Σημαίνει καθεστώτα τύπου Φιντέλ Κάστρο,ή,Βόρειας Κορέας.

Λαικοί αγωνιστές... αλλά πλουτοκράτες πολιτικοί,συνθέτες,ποιητές,"ιδεολόγοι"...όλοι στο ίδιο σύστημα.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 07 Μάιος 2007 12:31

apistos2 έγραψε:Λαικοί αγωνιστές... αλλά πλουτοκράτες πολιτικοί,συνθέτες,ποιητές,"ιδεολόγοι"...όλοι στο ίδιο σύστημα.
Ολοι στο ίδιο σύστημα, άλλοι μεγάλα γρανάζια, άλλοι μικρά γρανάζια και άλλοι (οι περισσότεροι) συνθλίβονται από τα γρανάζια.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 07 Μάιος 2007 15:54

Κάποιοι όμως επιβιώνουν...

Να κι ένα κουίζ : γιατί άραγε ο Κάστρο δεν λέει να πεθάνει ?

Έχει επιβιώσει από χίλιες δυο περιπέτειες υγείας,τώρα τελευταία ετοιμάζονταν να του κάνουν κηδείες με τιμές...κι αυτός βγήκε άθικτος από το νοσοκομείο.

Τυχαίο ?

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 12 Μάιος 2007 11:51

Απάντηση 1: Γιατί έχει φτιάξει εξαιρετικό σύστημα υγείας

Απάντηση 2: Γιατί η Κούβα έχει εξαιρετικό κλίμα

Απάντηση 3: Γιατί στην πραγματικότητα δεν ήταν ποτέ άρρωστος

Απάντηση 4: Γιατί είναι γερό σκαρί

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 15 Μάιος 2007 10:40

Γιατί είναι γερό σκαρί είπες ??

Σαν τον πατέρα μου δηλαδή,που όμως με την πρώτη πραγματικά άσχημη περίπτωση,το σώμα του κατέρρευσε.

Ας σου βάλω ένα άλλο κουίζ : γιατί στην αντι-αμερικάνικη κούβα,λειτουργεί το τουριστικό θέρετρο του γκουαντανάμο ??

Φοβερή εξυπηρέτηση τη βρίσκω αυτή :shock:

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 15 Μάιος 2007 13:01

apistos2 έγραψε:
Ας σου βάλω ένα άλλο κουίζ : γιατί στην αντι-αμερικάνικη κούβα,λειτουργεί το τουριστικό θέρετρο του γκουαντανάμο ??
apistos2 η ηλικία μου δε μου επιτρέπει να γνωρίζω κάποια πράγματα που γνωρίζετε οι παλαιότεροι.Αν μπορείς εξήγησέ μου τι είναι το θέρετρο του γκουαντανάμο.(βλέπεις τα γαμ..μενα τα ΜΜΕ δε μας επιτρέπουν να μάθουμε και πολλά).Σχετίζεται με κάποιες σκληρές ποινές αν δεν κάνω λάθος;
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 19 Μάιος 2007 00:14

Το Guantanamo είναι η στρατιωτική βάση των ΗΠΑ στη νότια, αν θυμάμαι καλά, ακτή της Κούβας.

Αγαπητέ apiste το νομικό καθεστώς του Guantanamo είναι μια πολύ μπλεγμένη υπόθεση με πλούσια ιστορία, πριν και μετά την Κουβανική Επανάσταση και ιδίως μετά την κρίση των πυραύλων. Αν υποννοείς συναλλαγή μεταξύ Κάστρο και ΗΠΑ δε νομίζω πώς αυτό το γεγονός αρκεί. Για να το διατυπώσω πολύ σύντομα, ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο θα είχε απομακρύνει ο Κάστρο τη βάση ήταν η ένοπλη σύγκρουση, κάτι για το οποίο ποτέ δεν είχε και δεν έχει τη στρατιωτική δυνατότητα.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 08 Ιουν 2007 11:49

Έχεις δίκιο apiste και δημοκρατία είναι το παρακράτος της δεξιάς, η Ε.Ε., οι ΗΠΑ... Όχι ότι έχεις άδικο για αυτά τα καθεστώτα αλλά δεν μου αρέσει να απαξιώνονται ιδεολογίες λόγω δήθεν θιασωτών τους. Όσον αφορά τον Μicky Θεοδωράκη πλέον έχει γίνει πιθο δεξιός και απο τους δεξιούς ο υπερασπιστής του Χουντόδουλου. Για τις παρατάξεις εγώ πιστεύω ότι όλες τους είναι τα ίδια σκ@τ@, δουλεύοντας τον κόσμο μπας και πάρουν καμμιά ψήφο παραπάνω.
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Απάντηση