Πανεπιστημιακό άσυλο

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Νοέμ 2006 22:13

fluke έγραψε:
Τάσος Χαρτάς έγραψε:Χρήση για μένα θα μπορούσε να υπάρχει σε περιπτώσεις καθαρά επιστημονικές που όμως η ηθική τους είναι λίγο αμφιλεγόμενη. Εκεί δηλαδή που η Εκκλησία ή η πολιτεία, ο καθένας για τους λόγους τους θα έφερναν αντιρρήσεις.
Έχεις κανένα παράδειγμα????
:) Θα ανοίξει πολύ το topic fluke αλλά εντάξει!
Κλωνοποίηση, βλαστοκύταρα, μεταλλαγμένα κλπ.

Εντάξει ότι οι πάντες προτιμούν το κάψιμο αυτοκινήτων, από το να ασχολείται η πανεπιστημιακή κοινότητα με τέτοια πράγματα και μάλιστα μέσω ασύλου, είναι γνωστό.

Εγώ την γνώμη μου είπα. Ρωτήθηκα :arrow: απάντησα
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Νοέμ 2006 23:07

Φαντάζομαι είδατε τι έπαθε ο Κύπριος φοιτητής στη Θεσσαλονίκη . Έχουμε ένα συν για το άσυλο . Επίσης , σκεφτείτε ότι αν κάποιοι φοιτητές έκαναν κατάληψη για κάποια αιτήματα που θεωρούν σωστά , και αυτό είναι δικό τους θέμα και δεν πέφτει λόγος στους απ`εξω για τα αιτήματα τους , και δεν είχε άσυλο , ότι η αστυνομία θα τους είχε τσακίσει . Εδώ και με άσυλο , γνωρίζω ένα παράδειγμα ανανδρείας εκ μέρους πρώην πρύτανη-νυν αντιπρύτανη σε συνεργασία με καραδεξιό δημοσιογράφο που έχει εξοντώσει φοιτητή και μάλιστα πολύ καλά καθώς απο φέτος και εγώ σπουδάζω στο πολυτεχνείο της Ξάνθης .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 30 Νοέμ 2006 02:10

Καλησπέρα
necrosauron καταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου στο πολυτεχνείο.Σα φοιτητής σε φοιτητή σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία.Τα καλά της ζωής σου τώρα αρχίζουν.
Στο θέμα μας τώρα.
Ο necrosauron έγραψε:
αν κάποιοι φοιτητές έκαναν κατάληψη για κάποια αιτήματα που θεωρούν σωστά , και αυτό είναι δικό τους θέμα και δεν πέφτει λόγος στους απ`εξω για τα αιτήματα τους , και δεν είχε άσυλο , ότι η αστυνομία θα τους είχε τσακίσει .
Necrosauron σίγουρα η αστυνομία κάποιες φορές σε κάποια μεμονομένα περιστατικά κάνει κατάχρηση εξουσίας και ασκεί σωματική και ψυχική βία στο πολίτη.Δε μπορεί να φταίει για όλα όμως η ελλασ σε αυτή τη κοινωνία.Όπως κάθε κρατική υπηρεσία έτσι και η ελλασ υπολειτουργεί.Για αυτό ευθύνεται ο κ.Πολύδωρας και ο κ. Καραμανλής και όχι ο απλός αστυνομικός.Το ψάρι βρομάει από το κεφάλι.
Επίσης ο πραγματικός ρόλος του ασύλου necrosauron δεν είναι οι καταλήψεις και η προστασία από την αστυνομία.Είναι η ανταλλαγή ιδεών και ο ελεύθερος πειραματισμός όπως έχουμε προαναφέρει.

...
Με τις συνηθισμένες καταλήψεις και τις πορείες θα πετύχεις ότι πέτυχαν οι δάσκαλοι και οι φοιτητές φέτος.ΤΙΠΟΤΑ.Και ξέρεις γιατί; Γιατί τα πάντα στην Ελλάδα γίνονται σύμφωνα με τη γραμμή του κόμματος του καθενός και τίποτα δεν είναι μαζικό.Φαντάσου 200.000 φοιτητές από κάθε φοιτητική παράταξη καθισμένους στο δρόμο έξω από το υπ.Παιδείας να απαιτήσουν κάτι;Πιο ωραίο και πιο κερδοφόρο δε θα ήταν; Τα "χρώματα" και οι "ταμπέλες" δυστυχώς έχουν μπει στα ΑΤΕΙ και ΑΕΙ της χώρας μας και αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος που έχει χαθεί η σημασία του ασύλου.Αντί να είμαστε φοιτητές ενωμένοι με νέες ιδέες έτοιμοι να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα της κοινωνίας, οι περισσότεροι είμαστε ή παντελώς ανενημέρωτα και απαθή άτομα ή μπλε,κόκκινα και πράσινα υποκείμενα...
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 03 Δεκ 2006 21:39

Βασικά η αστυνομία πάσχει απο έλλειψη ικανότητας να διακρίνει τον πραγματικό φοιτητή που διαμαρτύρεται για κάποια αιτήματα που έχουν σχέση με το μέλλον του, με τον ταραξία που μπαίνει απο την πίσω πόρτα μόνο για να δημιουργήσει επεισόδια και έχει την ικανότητα να την κοπανήσει με ελαφρά πηδηματάκια μόλις βρεί τα δύσκολα.
Έτσι η αστυνομία ξεσπά μέσα στο πανδαιμόνιο στον ανήμπορο φοιτητή, βασικά αυτό είναι περισσότερο έλλειψη ικανότητας και προπαντώς παιδείας των ίδιων των αστυνομικών. Και οι αστυνομικοί σίγουρα είναι επαγγελματίες με σοβαρότατο έργο αλλά πρίν καταφύγουν σε τέτοιες μεθόδους πρέπει να είναι πρώτα σίγουροι για τις κινήσεις τους.
Ο υπουργός είναι σίγουρα η κεφαλή της αστυνομίας, αλλά παράλληλα ένας άνθρωπος άσχετος με τον χώρο αυτόν που χρειάζεται μιά πίστωση χρόνου προκειμένου να προσαρμοστεί και να τον γνωρίσει χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θέλω να δώσω ελαφρυντικά στον όποιον Πολύδωρα. Αυτό που προέχει γι'αυτόν είναι με κάθε τρόπο να δώσει στον αστυνομικό να καταλάβει με κάθε μέσο οτι η συμπεριφορά του πρέπει να έχει κάποια όρια όπως και του οποιουδήποτε πολίτη.
Είναι όργανο της τάξης και όχι η ίδια η εξουσία, πρέπει και αυτός να δρά μέσα σε κάποια πλαίσια που άν τα παραβεί να τιμωρηθεί αυστηρά.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 07 Δεκ 2006 14:14

Καταρχας ΜΑΝΙΑΤΗ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια . Στο θέμα μας τώρα , όντως θα ήταν καλύτερο αν παραμερίζονταν οι κομματικές διαφορές . Εγώ προσωπικά πάντως πιστεύω ότι και με τισκαταλήψεις ασκείται κάποια πίεση . Όσον αφορά την αστυνομία , γνώμη μου είναι ότι δυστυχώς εκεί μέσα εκπαιδεύουν ανθρώπους ούτως ώστε να τσακίζουν στο ξύλο . Φυσικά και δεν φταίνε αυτοί , αλλά η ευθύνη ανήκει σε αυτούς που θέλουν ένα τέτοιο όργανο , που να περιορίζει την έκφραση των αντιφρονούντων . Όσον αφορά τους ταραξίες το ξέρετε ότι πολλές φορές εισέρχονται σε μια πορεία... κουκουλοφόροι ασφαλίτες οι οποίοι μάλιστα μπορούν να δημιουργήσουν επεισόδια και να τις προβοκάρουν όποτε θέλουν ??
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 07 Δεκ 2006 15:13

Η χρησιμοποίηση του ασύλου όχι για τον πραγματικό του λόγο αλλά για την κατάληψη του χώρου είναι ενάντια στη λογική της δημοκρατίας, της ελευθερίας κλπ, κλπ. είναι απλή κατάχρηση της ελευθερίας και ασυδοσίας. Με πιο δικαίωμα καταλαμβάνεις την περιουσία του πολίτη???? Να έθω εγώ να καταλάβω το σπίτι σου και να απαιτώ τα δικαιώματά μου???

Όσον αφορά για την ποιότητα της αστυνομίας, δεν νομίζω ότι αξίζει να γίνονται γενικεύσεις. Όπως σε όλους τους κλάδους υπάρχουν οι καλοί, ευσυνείδυτοι, κομπλεξικοί, διευθαρμένοι, εξουσία, κοκ. Δεν φταίει μόνο η εκπαίδευση που τους παρέχεται γιατί τα ίδια συμπτώματα παρατηρούνται στους δικαστικούς, στους γιατρούς, στους δ. υπάλληλους, στους μηχανικούς, σε ΚΑΘΕ κλάδο ανεξαρτήτως......Δεν φταίει η εκπαίδευσή τους (όχι μόνο).
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Δεκ 2006 23:12

necrosauron έγραψε: Επίσης , σκεφτείτε ότι αν κάποιοι φοιτητές έκαναν κατάληψη για κάποια αιτήματα που θεωρούν σωστά , και αυτό είναι δικό τους θέμα και δεν πέφτει λόγος στους απ`εξω για τα αιτήματα τους , και δεν είχε άσυλο , ότι η αστυνομία θα τους είχε τσακίσει .
Και με μένα τι θα γίνει necrosauron; Μέ μένα που ζώ στον αληθινό κόσμο και έχω αιτήματα που τα θεωρώ σωστά αλλά δεν με πιάνει το άσυλο λόγω... ηλικίας.
Α! και κάτι άλλο.
Θα χαιρόμουνα να μάθω την ημερομηνία που τα Πενεπιστήμια έγιναν άνεξάρτητα κράτη από το υπόλοιπο Ελληνικό κράτος.
Τι θα πεί " δεν πέφτει λόγος στους απ`εξω για τα αιτήματα τους " Ο μ@λ@κ@ς που πληρώνει δεν έχει λόγο;
Γιατί ο κάθε οπαδός του "ασύλου" είτε έχει δίκιο είτε άδικο δεν καίει την περιουσία του μπαμπά του;
Έλεος :evil:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 18 Δεκ 2006 00:07

Τάσο Χαρτά σου έχει περάσει απο το μυαλό ότι οι εμπροισμοί αυτοκινήτων και οι φθορές είναι προβοκάτσια της ασφάλειας ? Αλλά ξέχασα , αυτοί είναι τα καλά παιδάκια που μας προστατεύουν . By the way , εγώ πιστεύω ότι η πλειοψηφία των μπάτσων (υπάρχει και μια μικρή εξαίρεση) είναι εντελώς σκατά σαν άτομα , αλλά δεν θα πήγαινα να χτυπήσω κάποιο γουρούνι πρώτον γιατί δίνεις αξία σε σκουπίδια που δεν αξίζουν ούτε το σκατό σου να τα χτυπάς και δεύτερον δεν πέφτω στο επίπεδο τους . Πάντως έχω πέσει και εγώ θύμα των τραμπουκισμών τους . Όσον αφορά αυτά που λες για το πανεπιστήμιο και να πέφτει λόγος στους απέξω γιατί ρε μεγάλε να αποφασίζεις εσύ για κάτι που δεν δε αφορά ? Εγώ χώνομαι στη δπυλειά σου ρε σαίνι ??? :evil: :evil: :evil: Η αστυνομοκρατία και η καταστολή που ονειρεύεστε πάντως με τα φιλαράκια μας τους αστυνομικούς στο πλάι δεν θα έρθει εύκολα . Να το ξέρετε αυτό νεοφιλελεύθεροι κοντοδεξιοί (δεν εννοώ τον ΜΑΝΙΑΤΗ , εξαιρείται απο όλους τους χαρακτηρισμούς μου). Μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε , αποχωρώ απο το forum . Δεν έχω όρεξη να χαλάω τα νεύρα μου για 2 δεξιούς , ούτε και θέλω να χαλάνε αυτοί τα νεύρα τους με έναν "περιθωριακό μαλλιά που πρέπει να κλειστεί στη στενή" . Είστε πλειοψηφία το κλίμα δεν με σηκώνει ΄, άλλωστε αν έβλεπα το φόρουμ αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν θα γι νόμουν μέλος . Δεν θέλω να σας κάνω να υιοθετήσετε τις απόψεις μου σε καμμία περίπτωση , απλά θεωρώ χάσιμο χρόνου τη συμμετοχή μου εδώ πλέον . Χαίρετε και καλή συνέχεια .
Φιλικά,
Γιώργος

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 18 Δεκ 2006 00:20

necrosauron έγραψε:Τάσο Χαρτά σου έχει περάσει απο το μυαλό ότι οι εμπροισμοί αυτοκινήτων και οι φθορές είναι προβοκάτσια της ασφάλειας ? Αλλά ξέχασα , αυτοί είναι τα καλά παιδάκια που μας προστατεύουν . By the way , εγώ πιστεύω ότι η πλειοψηφία των μπάτσων (υπάρχει και μια μικρή εξαίρεση) είναι εντελώς σκατά σαν άτομα , αλλά δεν θα πήγαινα να χτυπήσω κάποιο γουρούνι πρώτον γιατί δίνεις αξία σε σκουπίδια που δεν αξίζουν ούτε το σκατό σου να τα χτυπάς και δεύτερον δεν πέφτω στο επίπεδο τους . Πάντως έχω πέσει και εγώ θύμα των τραμπουκισμών τους . Όσον αφορά αυτά που λες για το πανεπιστήμιο και να πέφτει λόγος στους απέξω γιατί ρε μεγάλε να αποφασίζεις εσύ για κάτι που δεν δε αφορά ? Εγώ χώνομαι στη δπυλειά σου ρε σαίνι ??? :evil: :evil: :evil:
Η αστυνομοκρατία και η καταστολή που ονειρεύεστε πάντως με τα φιλαράκια μας τους αστυνομικούς στο πλάι δεν θα έρθει εύκολα . Να το ξέρετε αυτό νεοφιλελεύθεροι κοντοδεξιοί (δεν εννοώ τον ΜΑΝΙΑΤΗ , εξαιρείται απο όλους τους χαρακτηρισμούς μου). Μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε , αποχωρώ απο το forum . Δεν έχω όρεξη να χαλάω τα νεύρα μου για 2 δεξιούς , ούτε και θέλω να χαλάνε αυτοί τα νεύρα τους με έναν "περιθωριακό μαλλιά που πρέπει να κλειστεί στη στενή" . Είστε πλειοψηφία το κλίμα δεν με σηκώνει ΄, άλλωστε αν έβλεπα το φόρουμ αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν θα γι νόμουν μέλος . Δεν θέλω να σας κάνω να υιοθετήσετε τις απόψεις μου σε καμμία περίπτωση , απλά θεωρώ χάσιμο χρόνου τη συμμετοχή μου εδώ πλέον . Χαίρετε και καλή συνέχεια .
Φιλικά,
Γιώργος
Δεν συμφωνώ με όσα λές αλλά θα αγωνιστώ για να μπορείς να τα λές.

Όμως μην φεύγεις από το forum necrosauron. Όλοι μας θα νοιώσουμε ποιό φτωχοί, και σε τελική ανάλυση μερικές φορές "χάσιμο χρόνου" είναι νά σαι κάπου που όλοι συμφωνούν.
Τουλάχιστον σε τούτο το forum μπορείς, και να αποδείξεις την ορθότητα αυτών που πιστεύεις. Δοκίμασε.
Ισως να είμαστε εμείς τώρα το κατεστημένο, αλλά μερικοί από εμάς μπορεί και να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους στο πρόσωπό σου κάποιες δεκάδες χρόνια πρίν.

http://athens.indymedia.org/
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 18 Δεκ 2006 22:17

Καλησπέρα
Τάσος Χαρτάς έγραψε:
Δεν συμφωνώ με όσα λές αλλά θα αγωνιστώ για να μπορείς να τα λές.
Δεν μπορώ παρά να σου δώσω Τάσο τα συγχαρητήριά μου.

necrosauron έγραψε:
Χαίρετε και καλή συνέχεια .
Νecrosauron πιστεύω πως δεν είναι σωστό να αποχωρήσεις από το φόρουμ.Aλλωστε αν δε διαφωνούσαμε μεταξύ μας δε θα υπήρχε εποικοδομητικός διάλογος. Πρέπει να ακούγονται όλες οι φωνές.Πάρε ξανά τη "πένα" σου και υπερασπίσου την ιδεολογία σου. :wink:
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Απάντηση