Πανεπιστημιακό άσυλο

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 09 Νοέμ 2006 01:54

Ο Τάσος Χαρτάς έγραψε:
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:
Να μου επιτρέψεις Τάσο να διαφωνήσω.

Δεν καταλαβαίνω καθόλου την απάντησή σου Τάσο.Τι θες να πεις με αυτό;
Ο necrosauron έγραψε:
Όλοι εσείς που είστε κατα του ασύλου φαντάζομαι ότι θα θέλατε να υπάρχει πάντα δίπλα μας ο καλός μας φίλος ο αστυνομικός/ασφαλίτης και να μας φακελώνει . Είναι γνώμη σας και τη σέβομαι , αλλά εγώ ποτε δεν πρόκειται να επιθυμήσω κατι τέτοιο , ούτε αν αυτό συμβεί να είμαι ικανοποιημένος . Το να παρακολουθούμαι και να φακελώνομαι μέσα μου γενά μόνο μίσος και αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει κανείς . Θα υποθέσω ότι είστε υπερ και του να χτυπάνε οι αστυνομικοί διαδηλωτές που δεν κάνουν τίποτα και να αφήνουν ελεύθερους αυτούς που δημιουργούν τα επεισόδια (ίσως γιατι είναι βαλτοί προκειμένου να δαιμονοποιηθεί μια πορεία) . Αφου η αστυνομία θέλει το καλό μας ...
Necrosauron πίστεύω αυτοί που αναφέρεσε αποτελούν ένα πολύ μικρό κομμάτι της κοινωνίας αλλά σίγουρα υπάρχουν. Σίγουρα υπάρχει επίσης το φακέλωμα και στις πορείες και μέσα στο άσυλο.Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι μη επαγγελματίες αστυνομικοί που κάνουν κατάχρηση εξουσίας.Σίγουρα υπάρχει παντού και ο "Μεγάλος αδερφός"(στους δρόμους,στα κινητά, στις τηλεοράσεις μας).Μιλάμε για παγκόσμια καταπάτηση προσωπικών δεδομένων.
Δε νομίζω πως τα αμφισβητεί κανείς.
Το θέμα είναι πως αντιδρούμε εμείς σε αυτά και με ποιον τρόπο προτείνουμε λύσεις.
ΟΛΟΙ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΥΠΟΝΟΜΟ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΚΟΙΤΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ :wink:
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Νοέμ 2006 12:39

necrosauron, να μην βγάζεις δικά σου συμπεράσματα, αλλά να διαβάζεις το τί γράφουμε και να απαντάς επί της ουσίας.
Τάσος Χαρτάς έγραψε: Υ.Γ. Κανένας δεν υποστήριξε κατάργηση ασύλου. Αλλά αρκετοί από μας υποστηρίζουν ότι δεν γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ χρήση του ασύλου, αλλά μόνο κατάχρηση.
Η παραπάνω τοποθέτηση του Τάσου είναι που αντικατοπτρίζει την άποψη των περισσοτέρων και βρίσκει και εμένα απολυτα σύμφωνο.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 09 Νοέμ 2006 13:20

Συμφωνώ με Τάσο κ Μιχάλη κ Μανιάτη όσον αφορά τα επιχειρήματα αλλά από τη στιγμή που:
1. δεν εξυπηρετεί κανέναν απολύτως σκοπό πέραν αυτών εκτός νόμου,
2. εμένα σαν πολίτης μου κοστίζει ένα x ποσό
3. δεν συνεισφέρει σε δικαιώματα και στην ελευθερία λόγου αφού μπορώ να πω ότι θέλω από όπου θέλω χωρίς να κινδυνεύω να διωχθώ
4. δεν αποτελεί το μοναδικό περιθώριο αντίδρασης εφόσον υπάρχουν άλλα συνταγματικά κατοχυρωμένα και αποδεκτά (καλώς ή κακώς) από την κοινωνία και τους νόμους
5. δεν συνεισφέρει στο μη φακέλωμα κατά κανένα τρόπο αφού όσοι κάνουν χρήση του είναι ήδη φακελωμένοι μέσω ΑΦΜ, πιστωτικών, κινητών, κλπκλπκλπ
6. βοηθάει ορισμένους πανεπιστημιακούς να ωφελούνται οικονομικά και να προβάλλονται
7. τελικά συνεισφέρει στην υποβάθμιση της παρεχόμενης πανεπιστημιακής ποιότητας και παιδείας

για ποιο λόγο να μην καταργηθεί???? για συναισθηματικούς λόγους??? ΕΛΕΟΣ πια.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Νοέμ 2006 16:25

fluke έγραψε: για ποιο λόγο να μην καταργηθεί???? για συναισθηματικούς λόγους??? ΕΛΕΟΣ πια.
:D fluke μερικά πράγματα χρειάζωνται, ακόμα και όταν έχεις έναν στόλο κηφήνων, για να χρησιμοποιήσεις μόνο έναν, και μάλιστα μιά φορά στο τόσο.

Και κάτι άλλο! Aν δεν είμαστε πολιτιστικά και πολιτικά έτοιμοι για έναν θεσμό όπως το άσυλο δεν σημαίνει ότι φταίει ο θεσμός, και πρέπει να καταργηθεί.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 09 Νοέμ 2006 17:17

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Aν δεν είμαστε πολιτιστικά και πολιτικά έτοιμοι για έναν θεσμό όπως το άσυλο δεν σημαίνει ότι φταίει ο θεσμός, και πρέπει να καταργηθεί.
Συμφωνώ για έναν θεσμό που χρειάζεται..
δεν μου απαντάς όμως τι χρειάζεται τελικά το άσυλο.. ποιος ο λόγος ύπαρξής του.... :?: :?: :?: :?:

3. δεν συνεισφέρει σε δικαιώματα και στην ελευθερία λόγου αφού μπορώ να πω ότι θέλω από όπου θέλω χωρίς να κινδυνεύω να διωχθώ
4. δεν αποτελεί το μοναδικό περιθώριο αντίδρασης εφόσον υπάρχουν άλλα συνταγματικά κατοχυρωμένα και αποδεκτά (καλώς ή κακώς) από την κοινωνία και τους νόμους

και για να επαναλάβω τα λόγια σου:

Aλλωστε σε δημοκρατία ζούμε. Μπορώ να βγώ στην Ομόνοια, ή στο καφενείο της γειτονιάς μου και να πώ ότι ο Καραμανλής @@@@@@@@ και κανένας να μήν μου πεί κουβέντα! Δεν νομίζω ότι χρειάζωμαι το Πανεπιστημιακό άσυλο! Τα δικαιώματά μου σαν πολίτης με καλύπτουν.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Νοέμ 2006 21:57

[quote:84aee052e4="fluke"]
Συμφωνώ για έναν θεσμό που χρειάζεται..
δεν μου απαντάς όμως τι χρειάζεται τελικά το άσυλο.. ποιος ο λόγος ύπαρξής του.... :?: :?: :?: :?:

¶λλωστε σε δημοκρατία ζούμε. Μπορώ να βγώ στην Ομόνοια, ή στο καφενείο της γειτονιάς μου και να πώ ότι ο Καραμανλής @@@@@@@@ και κανένας να μήν μου πεί κουβέντα! Δεν νομίζω ότι χρειάζωμαι το Πανεπιστημιακό άσυλο! Τα δικαιώματά μου σαν πολίτης με καλύπτουν.[/quote]

Fluke δεν είπα μόνο αυτό! Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει ότι γίνεται κατάχρηση του ασύλου και όχι χρήση.

Ας δώσω ένα παράδειγμα αυτού που εγώ θεωρώ χρήση, αν και νοιώθω ότι θα ανοίξει περισσότερο η συζήτηση.
Χρήση για μένα θα μπορούσε να υπάρχει σε περιπτώσεις καθαρά επιστημονικές που όμως η ηθική τους είναι λίγο αμφιλεγόμενη.
Εκεί δηλαδή που η Εκκλησία ή η πολιτεία, ο καθένας για τους λόγους τους θα έφερναν αντιρρήσεις.

Και αν θέλουμε να πάμε σε πολιτικά θέματα, μια και το άσυλο έχει ταυτιστεί (λάθος για μένα) με την πολική κάποιου χώρου, το άσυλο να χρησιμοποιηθεί για πολιτικές ζυμώσεις και πολιτικές παρεμβάσεις που να δημιουργούν πολιτικές (μιά και από το πανεπιστήμιο θα βγούν οι αυριανοί ήγετες της χώρας, όχι μόνο στην πολιτική) να έχουμε και εμείς επιτέλους στην Ελλάδα μια σχολή think tank, να βελτιώσουμε το πολίτευμά μας, να... να...

Έχει πολλά να προσφέρει το άσυλο σε μια επιστημονική κοινότητα που την ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από τον μισθό της και τα καμμένα αυτοκίνητα.

Έτσι βλέπω εγώ το πανεπιστημιακό άσυλο και για αυτόν τον λόγο δεν θέλω να καταργηθεί :oops:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 10 Νοέμ 2006 12:18

Ένα μέρος του νόμου 1268/82 που αναφέρει ο Μανιάτης (που φυσικά και δεν είναι του συντάγματος :wink: ) και εμένα μου διαφεύγει, είναι αν χρειάζεται και η έγκριση της πρυτανικής αρχής για την επέμβαση της αστυνομίας σε περιπτώσεις ενεργειών που αναλογούν σε αυτόφωρο κακούργημα ή σε αυτόφωρο έγκλημα κατά της ζωής.

Σε περίπτωση που δεν χρειάζεται η έγκριση, δεν χρειάζεται μάλλον η κατάργηση του ασύλου, αλλά η σωστή εφαρμογή του νόμου..

Σε κάθε άλλη περίπτωση χρειάζεται επανεξέταση του θεσμού μέχρι και κατάργησή του..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 10 Νοέμ 2006 13:38

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Χρήση για μένα θα μπορούσε να υπάρχει σε περιπτώσεις καθαρά επιστημονικές που όμως η ηθική τους είναι λίγο αμφιλεγόμενη. Εκεί δηλαδή που η Εκκλησία ή η πολιτεία, ο καθένας για τους λόγους τους θα έφερναν αντιρρήσεις.
Έχεις κανένα παράδειγμα????

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 10 Νοέμ 2006 14:31

Ακόμη και ώς έσχατη δικλείδα, η και ώς εθιμικό μνημείο, το άσυλο πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται, όμως πρέπει αφενός να εφαρμόζεται ο νόμος και αφετέρου, και επιμένω σε αυτό, να γίνει μια μεγάλη δημόσια συζήτηση, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 10 Νοέμ 2006 17:18

Ο μιχάλης έγραψε:
Ένα μέρος του νόμου 1268/82 που αναφέρει ο Μανιάτης (που φυσικά και δεν είναι του συντάγματος ) και εμένα μου διαφεύγει, είναι αν χρειάζεται και η έγκριση της πρυτανικής αρχής για την επέμβαση της αστυνομίας σε περιπτώσεις ενεργειών που αναλογούν σε αυτόφωρο κακούργημα ή σε αυτόφωρο έγκλημα κατά της ζωής.
Μιχάλη σου απαντώ:

Νόμος 1268/82, άρθρο 2: Ακαδημαϊκές Ελευθερίες & Ακαδημαϊκό Άσυλο.

Παρ. 5 «το πανεπιστημιακό άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους των ΑΕΙ και συνίσταται στην απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης στους χώρους αυτούς, χωρίς την πρόσκληση ή άδεια του αρμοδίου οργάνου των ΑΕΙ…».

Παρ. 6 «το όργανο αυτό είναι τριμελές και αποτελείται από τον πρύτανη, ή τον νόμιμο αναπληρωτή του, ανά ένα εκπρόσωπο του διδακτικού ερευνητικού προσωπικού και των φοιτητών. Το όργανο αυτό αποφασίζει μόνο με ομοφωνία όλων των μελών του. Σε περίπτωση διαφωνίας συγκαλείται έκτακτα η Σύγκλητος των ΑΕΙ την ίδια μέρα, προκειμένου να αποφασίσει σχετικά…»

Παρ. 7 «η επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια των αρμοδίων οργάνων των ΑΕΙ επιτρέπεται μόνο, εφόσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα, ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής».

Ο,τι αποτελεί νόμο μιχάλη είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο.Ο νόμος δεν είναι εγκύκλιος ή ό,τι άλλο.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Απάντηση