Κατάργηση της εξομολόγησης στα σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 15 Σεπ 2006 14:14

Astral έγραψε:........μηλάτε και το ξέρω ...θέλει να σεβαστή, ....δεν θα λείψη ..... και αποφητόντας .....τα εφόδεια .......ανεξάρτητο ών για ....να επιβιώση σε αυτή την ζούγκλα που διαμορφώσαμε εμείς οι άνθρωποι...
Τα δικά σου εφόδια τι τα έκανες astral?? :roll:
Και τι σχέση έχουν οι μετανάστες με την εξομολόγηση??? Εγώ δεν θέλω τα παιδιά μου να πάνε να εξομολογηθούν επειδή έτσι πρέπει αλλά επειδή το νιώθουν... λέω κάτι δυσνόητο?????

Τάσος Χαρτάς έγραψε:τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας
Aλλο η ανεξιθρησκεία και άλλο ο διαχωρισμός. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά παρεξηγημένο... ο διαχωρισμός σημαίνει ότι απλά η εκκλησία θα μπορούσε κάποια στιγμή να σταματήσει να χρηματοδοτείται από το κράτος δηλαδή από όλους τους Έλληνες πολίτες ανεξαρτήτου θρησκεύματος
Πληρώνεις την ΕΡΤ δηλαδή ανεξάρτητα αν έχεις τηλεόραση ή όχι :!:

Τώρα μπερδεύεις πάλι τα διάφορα έθιμα και τις συνήθειες που μας έχουν εντυπωθεί από την οικογένεια (επιτάφιος, κλπ) και όχι από το σχολείο. Δεν θυμάμαι να μας υποχρέωσαν οι δάσκαλοι να πάμε αλλά οι γονείς μας. Aρα η συνοχή είναι κάτι αρκετά πιο περίπλοκο από το να λέμε ότι κινδυνεύει από την κατάργηση (θα το ξαναπώ!!) μιας μη ή επιλεκτικά εφαρμοζούμενης εγγυκλίου.

Η Αστυνομία σκέψης Τάσο είναι ήδη εδώ και μάλιστα όχι απλά την αποδεχόμαστε αλλά την επικροτούμε... (το minority report δεν είναι μακριά, οι βάσεις για την ευρεία αποδοχή έχουν ήδη τεθεί) :?
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 15 Σεπ 2006 14:56

Η χθεσινη βραδια ηταν αξεχαστη :shock: ...
----------------------
Τασο δεν ειμαι φυσικος, μηχανικος ειμαι.
Πολιτικος επισης δεν ειμαι και φυσικα θα υποθεσω οτι μαλλον εισαι υπερβολικος μιλωντας για το "1984" και εμενα.
Βεβαια ειναι επομενο αν σκεφτεις οτι χαρακτηριστηκα και ρατσιστης ..Αλλα αρχιζω να συνηθηζω την ιδεα.
------------
Οταν λες οτι θαυμαζεις ενα κρατος οπως το Ισραηλ το οποιο ειναι ακρως θεοκρατικο και ρατσιστικο εσυ περιμενεις να σκεφω αυτο που γραφεις σημερα?

"Οποιαδήποτε χώρα δηλαδή δεν έχει ή είχε αντικαταστήσει την εικόνα του Χριστού ή του Βούδα με την φωτογραφία του Χότζα, του Μάο ή του Λένιν υλοποιώντας την ανεξιθρησκεία και τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας."

Ομολογω λοιπον οτι στην καλυτερη των περιπτωσεων μου ειναι απλως δυσκολο να καταλαβω καποιο συνεκτικο δεσμο με τα παραπανω λεγομενα σου.

Ξερεις γιατι ?γιατι δεν εχει καμμια σχεση με τα αρχικα λεγομενα σου.

Ο δικος μου συλλογισμος εστω και αν αποδεικνυεται συμφωνα με τα λεγομενα σου λαθος (μιας και εσυ εισαι αυτος που θα πει τελικα τι εννουσε)νομιζω οτι βγαζει περισσοτερο νοημα για καποιον τριτο.

---------------
Η ιστορια ακριβως εχει αποδειξει αν ηταν σωστες επιλογες αυτες που συζητουμε,το οτι συζητουμε για αυτες ακομα αποδεικνυει πολλα ..

Το να αποδιδεις σε αυτες τις επιλογες την ακομα και την υλικη ευμαρεια του τοπου ειναι πρωτοφανες...

-------------
Σεβασμο σε αυτους οι οποιοι πεθαινουν για την πιστη τους... μαλιστα.
Δειχνω απεραντο σεβασμο σε αυτους που εκτιμουν την ανθρωπινη ζωη τουλαχιστον ..οι υπολοιποι μου ειναι αδιαφοροι .

Οσο για την "σστυνομια σκεψης" συμφωνω ...καποιοι συνεχιζουν να προσπαθουν να δημιουργησουν ειναι φανερο.

--------------

Για τους Ελληνες Καθολικους κανε μια μικρη ερευνα ...θα σε βοηθησει πολυ να δεις τα πραγματα οχι μονοδιαστατα για να μην αρχισω να αναφερω προσωπικα βιωματα εδω .

-----------------

Οποιος και να "παρει" την αποφαση η κριση ειναι πλεον δημοσια ...και λαμβανει χωρα παντου ακομα και σε ενα φορουμ στο Ιντερνετ.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 15 Σεπ 2006 19:15

Φίλε μου φλούκ, τα δικά μου τα εφόδια είναι σε μία άλλη γλώσσα, άγνωστη προς εσένα, και την ελληνική προσπαθώ να την φτάσω να είναι καλύτερη απ'ότι η μητρική μου γλώσσα αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο διότι τα Ελληνικά είναι μία γλώσσα αρκετά δύσκολη... Κατανοώ πολύ καλά τον τρόπο και την ομηλία, δεν τα πάω πολύ καλά στην ορθογραφία, που την δουλεύω μέσω φωτογραφικής μνημης, όπως και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο τους γιγενής της Ελλάδας... Αλλά στο θέμα μας τώρα...
Το ότι η εκκλησία είναι τρόπος ζωής στην Ελλάδα δεν έχει καμία σημασία πιά για κανέναν ;;;

Και στο θέμα τώρα, δεν ξέρω φλούκ αν παρακολουθείς όλο το θέμα, αλλά κάποιοι γράψανε ότι προσβάλονται οι αλόθρησκοι... ένα παλαιό ρητό λέει, "όταν βρεθείς σε αγγέλη λύκων, άρχισε να ουρλιάζεις σάν λύκος"
και μία άλλη "Όπου γής και πατρίς"... Να αγαπάς την Ελλάδα φίλε μου, αλλά και να την σεβαισε για το ότι είναι.... Δεν μπορεί η Ελλάδα να είναι μία Ρωσσία, Πακιστάν ή Κίνα... Έχει πράγματα που είναι δικά της και δεν μπορεί να τα πάρει κανένας, και με συγχωρείτε η Εκκλησία είναι ένα μεγάλο κομμάτι της Ιστορίας της. Τώρα αν χωριστεί και όχι δεν ξέρω που θα πάει... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το μήσος που εκφράζουν μερικοί για την εκκλησία!!!

Και φλούκ, αν κάνω κάποιο λάθος μπορείς να το διωρθώσεις, φαίνετε πως εισαι πιό "μορφωμένος" !!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 15 Σεπ 2006 22:02

Ορισμένοι παρεξηγιέστε με το παραμικρό.. τι κόλλες τρώτε? χαλαρώστε η ζωή είναι ωραία που λέει κι ο benini.. κουβέντες λέμε και απόψεις, δεν γνωριζόμαστε κι από χθες..
Συγγνώμη astral για την ειρωνία απλά μου φάνηκε λίγο οξύμωρο αυτό που έγραφες και το πως το έγραφες. Η έκφρασή σου και ο τρόπος που γράφεις δεν φανερώνουν καθόλου το ότι τα Ελληνικά δεν είναι η γλώσσα σου. Είσαι αξιέπαινος γι αυτό και το παίρνω πίσω αυτό που είπα. ok?? ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ...ΓΙΑ ΣΕΝΑ, να σκέφτεσαι όλες τις παραμέτρους μιας συζήτησης.

Και για το θέμα έχω να ΞΑΝΑπώ τα εξής:
Δεν θέλω να καταργηθούν τα ήθη που μεγαλώσαμε και μας μεταδόθηκαν μέσω των οικογενειών μας και του σχολείου (διαφορετικά μετάξύ τους). Μου αρέσει που διατηρούμε τις παραδόσεις μας και νιώθουμε υποχρέωση να το κάνουμε πρώτα απ' όλα απέναντι στους εαυτούς μας. Η εκκλησία είναι τρόπος ζωής και κομμάτι μας (και της ιστορίας μας) γιατί έτσι μεγαλώσαμε. Αυτό δεν θα αλλάξει αν σταματήσει η εκκλησία να χρηματοδοτείται από το κράτος (δηλαδή εμάς) και βασισθεί στους δικούς της πόρους, έτσι δεν είναι?? Πάλι θα είναι κομμάτι της Ελλάδας και μάλιστα περισσότερο πνευματικά και λιγότερο υλιστικά.
Εγώ δεν θέλω να καταργηθεί η εγγύκλιος για λόγους προσβολής των αλλόθρησκων. Το θέλω γιατί δεν θέλω να βρεθεί κανείς να εκβιάσει το παιδί μου να πάει να εξομολογηθεί αν δεν νιώσει την ανάγκη από μόνο του... το έχω πει 100 φορές.

Η Ρωσία, το Πακιστάν και η Κίνα τι σχέση έχουν δεν κατάλαβα??
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 16 Σεπ 2006 18:43

Ίσως το πρώτο σωστό πράγμα που έκανε η υπ.παιδείας μέχρι τώρα . Πρέπει επιτέλους να διαχωριστούν το κράτος και η Εκκλησία . Η θρησκεία είναι πρσωπικό ζήτημα του καθενός και δεν επιβάλλεται . Το σχολείο πρέπει να διδάσκει τους μαθητές να σέβονται τη γνώμη των συνανθρώπων τους , να χρησιμοποιούν τον εγκέφαλο τους , να είναι ανοιχτόμυαλοι και να τους αποδεσμεύσει απο τις χιλιάδες προκαταλήψεις μέσα στις οποίες είναι βουτηγμένη η ελληνική κοινωνία . Το σκεπτικό Έλληνας = Χριστιανός είναι ότι πιο αρρωστημένο έχω ακούσει . Δηλαδή τόσοι άθεοι που γνωρίζω δεν είναι Έλληνες ?
Υ.Γ. Εγώ προσωπικά είμαι Ορθόδοξος . Όμως θεωρώ άκρως αντιχριστιανικό το να υπάρχει αυτή η σχέση Κράτους - Εκκλησίας . Ο ίδιος ο Χριστός έλεγε ότι ΄το αν θα τον ακολουθήσουν ή όχι είναι αποκλειστικά προσωπική τους υπόθεση .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 17 Σεπ 2006 09:49

Ακριβέστερα θα έλεγα οτι η προπαγάνδα είναι ΕΛΛΗΝΑΣ = ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ. Βέβαια Ορθόδοξοι δέν είναι μόνο οι Έλληνες είναι και τα περισσότερα ανατολικά κράτη. Αλλά λόγω του ότι στους υπόλοιπους Ορθόδοξους μετά απο έναν αιώνα κομμουνισμό είχε καθιερωθεί η αθεία, ο τίτλος οικοιοποιήθηκε αποκλειστικά απο τους Έλληνες.
Η ενέργεια αυτή του Υπουργείου Παιδείας ήταν όχι μόνο σωστή αλλά και επιβεβλημένη, το μικρό παιδί δέν πρέπει να εκβιάζεται με κανέναν τρόπο να πάει στον παπά να εξομολογηθεί. Αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να λέμε οτι οδηγούμαστε στον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας είναι λάθος γιατί αυτό θέλει ακόμα πολύ δρόμο, και πολλές αλλαγές στις οποίες όλες οι κυβερνήσεις είναι πολύ άτολμες και αδύναμες μπροστά στο θρησκευτικό κατεστημένο.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 03 Οκτ 2006 08:57

Πάντως βρε παιδιά, να σας πω την αμαρτία μου, εγώ ποτέ δεν είχα πάρει είδηση ότι ίσχυε τέτοιος θεσμός. Είμαι 32 χρονών και δε θυμάμαι σε καμιά βαθμίδα της εκπαίδευσης να άκουσα για τον εξομολογητή του σχολείου, ή να μας καλέσουν για εξομολόγηση ή οτιδήποτε παρόμοιο.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 03 Οκτ 2006 19:52

Και εγώ δέν θυμάμαι ποτέ κάτι παρόμοιο.
Φαίνεται οτι συνέβαινε αυτό το παρατραβηγμένο φαινόμενο ανα περιοχές.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση