Κατάργηση της εξομολόγησης στα σχολεία

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 12 Σεπ 2006 06:17

Καλημερα σε ολους και σε ολες κατ' αρχας.

Τασο , τι να πω ...ενα παραδειγμα εφερα για να δειξω κατι και εσυ κοντευεις να με χαρακτηρησεις με μια λογικη τελειως ισοπεδωτικη και ακατανοητη πρωτο ξαδελφο του Αιχμαν ...
Να σοβαρευτουμε τωρα Τασο?

Να σου ζησει η κορουλα παρεπιπτοντως.

-------------------------------------------

Σπεις φιλε μου οχι ειμαι καλος Βουδιστης ομως, αλλα σεβομαι τον Χριστιανισμο ,ικανοποιηθηκες τωρα?

Ο Λιακο ειναι γιγαντας ρε συ αφου ξερεις οτι τον παω κατα βαθος...φοβερος ειναι... ξανατυπωθηκαν παλι ρε συ τα βιβλια που πουλαει αυτοματα....Μαγος.

Υγ
Αστα fluke με πειρανε χαμπαρι τι εθνικοσοσιαλιστης ειμαι...
Επισης ειμαι και πρακτορας τω Ισραηλινων ...αμε!! Δυο σε ενα !

:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Kung-fu master

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 12 Σεπ 2006 10:38

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
Η επίσημη εκκλησία της Ελλάδος αλλά και οι άλλες "γνωστές" θρησκείες δεν διδάσκουν τα παιδιά μόνο ηθικές αξίες και κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς αλλά και τα προστατεύουν από διάφορες αιρέσεις τύπου "αυτοκτονούμε όλοι μαζί" ή " δεν ρίχνουμε και λίγο αέριο στο μετρό του Τόκιο;"
Δε νομίζω, Τάσο, τα παραπάνω να τα διδάσκουν μόνο -και κυρίως- οι θρησκείες. Αντίθετα, θα έλεγα. Όταν π.χ. διδάσκουν "πίστευε το Α παράλογο, γιατί σου το λέει η Βίβλος ή ο παπάς", σου μαθαίνουν να μη σκέφτεσαι κριτικά (ή μάλλον καθόλου) και σε προετοιμάζουν έτσι να δεχτείς την αυθεντία του οποιουδήποτε παρανοϊκού αρχηγού αίρεσης.
Τάσος Χαρτάς έγραψε: Τόσο κακό είναι να ζητώ από την κόρη μου να με θάψει με τον ίδιο τρόπο που εγώ έθαψα την γιαγιά της;
Με συγχωρείς, αλλά δεν κατάλαβα πώς συνδέεται αυτό με την εξομολόγηση στα σχολεία.
Τάσος Χαρτάς έγραψε: Να σεβαστώ τον μετανάστη, καμμιά αντίρρηση, αλλά όχι και να αλλάξω τον τρόπο ζωής μου για να μην νοιώθει μοναξιά!!!
Μα ήδη είπα ότι τα επιχειρήματά μου δεν αναφέρονται μόνο σε μετανάστες ή μη-Έλληνες.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Σεπ 2006 13:32

angel έγραψε:
Τάσος Χαρτάς έγραψε:Τόσο κακό είναι να ζητώ από την κόρη μου να με θάψει με τον ίδιο τρόπο που εγώ έθαψα την γιαγιά της;
Με συγχωρείς, αλλά δεν κατάλαβα πώς συνδέεται αυτό με την εξομολόγηση στα σχολεία.
Η συνέχεια angel η συνέχεια. Τα δύο αυτά πάνε μαζί και η εξομολόγηση και η κηδεία. Δεν κρατάς το ένα και αφήνεις το άλλο. Κάπου σπάει ο κρίκος.
Tasos Zakynthos

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Σεπ 2006 13:38

Chameleons έγραψε: Τασο , τι να πω ...ενα παραδειγμα εφερα για να δειξω κατι και εσυ κοντευεις να με χαρακτηρησεις με μια λογικη τελειως ισοπεδωτικη και ακατανοητη πρωτο ξαδελφο του Αιχμαν ...
Chameleons νομίζω ότι με καταλαβαίνεις........
Εντάξει έπεσε λίγο δούλεμα αλλά δεν φταίω εγώ 100%. :lol:
Όλοι νομίζω ξέρουμε ποιός είσαι και τι πιστεύεις.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 12 Σεπ 2006 13:57

Τάσο με μπερδεύεις.. τι σχέση έχει η "υποχρεωτική" εξομολόγηση μαθητών στα σχολεία με τη κηδεία??
Δεν νομίζω να ειπώθηκε από κανέναν να καταργηθεί η εξομολόγηση σαν θεσμός, αλλά να καταργηθεί μια εγγύκλιος που δεν πολυεφαρμόσθηκε και ποτέ και στις περιπτώσεις που έγινε έδωσε πάτημα σε καθηγητές για ψιλοεκβιασμούς... δηλαδή εσύ που πιστεύεις τόσο δεν μπορείς να εμφυσείσεις μέσα στο σπίτι σου την εσωτερική αυτή ανάγκη και στηρίζεσαι στο σχολείο??
Κι αν πέσει στην περίπτωση σχολείου που δεν εφαρμόζεται αυτό τι θα κάνεις δηλαδή?? ιδιαίτερα?? (sorry για την ειρωνία - καλοπροαίρετη)

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα... π.χ. μια οικογένεια που δεν ακολουθεί καθόλου τα έθιμα της εκκλησίας (επιτάφιους, ανάσταση, θ.κοινωνίες, κλπ). τι πιθανότητες έχει το παιδί να τα εφαρμόσει με το να τα μαθαίνει στο σχολείο?? νομίζω καμμία.
και το αντίθετο π.χ. μια οικογένεια που τα εφαρμόζει σε γενικές γραμμές και τα ακολουθεί, οπότε το παιδί μεγαλώνει με αυτές τις παραστάσεις.. τι πιθανότητα δίνεις να μην τα εφαρμόσει κι ας μην έχει πάει ποτέ με το σχολείο εκκλησία??
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Σεπ 2006 14:37

fluke έγραψε: Κι αν πέσει στην περίπτωση σχολείου που δεν εφαρμόζεται αυτό τι θα κάνεις δηλαδή?? ιδιαίτερα?? (sorry για την ειρωνία - καλοπροαίρετη)

και το αντίθετο π.χ. μια οικογένεια που τα εφαρμόζει σε γενικές γραμμές και τα ακολουθεί, οπότε το παιδί μεγαλώνει με αυτές τις παραστάσεις.. τι πιθανότητα δίνεις να μην τα εφαρμόσει κι ας μην έχει πάει ποτέ με το σχολείο εκκλησία??
fluke βλέπω το σχολείο σαν μια μικρογραφία της κοινωνίας με τα λάθη της και τις αδυναμίες της αν θές.
Κάθε σχολική εκδήλωση ( ακόμα και η επάρατος εξομολόγηση) "δένει" τα παιδιά τα διδάσκει τα νουθετεί.
Ας ξαναπάω στην κηδεία γιατί εκεί φαίνεται ποιό πολύ αυτό που θέλω να πω.
Μπορεί κάποιος να μην πιστεύει στην μεταθανάτια ζωή, είναι σίγουρο ότι ο αποθανών δεν θα τον δεί, όμως όλοι πάμε. Πάμε όλοι μαζί σαν κοινωνία σαν οικογένεια να αποχαιρετίσουμε, όπως κάποιοι λένε, ένα κομμάτι του εαυτού μας.
Πίστεψε με δεν είναι ακριβώς μια θρησκευτική εκδήλωση.
Το ίδιο και η εξομολόγηση στο σχολείο.
Δεν περιμένει κανείς από 8χρονα και 10χρονα να καταλάβουν το νόημα. Θα χάσουν μιά δυό ώρες μαθημα, θα αστειευτούν την ώρα που περιμένουν, θα γνωριστούν λίγο καλύτερα.
Όλα αυτά είναι εκπαίδευση, όπως η εκδρομή, το θέατρο, το ποδόσφαιρο ακόμα και ο πετροπόλεμος στούς δικούς μας καιρούς.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 12 Σεπ 2006 15:09

Τάσος Χαρτάς έγραψε: :lol:
Noμιζετε.. :wink:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 12 Σεπ 2006 15:28

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
fluke έγραψε: Κι αν πέσει στην περίπτωση σχολείου που δεν εφαρμόζεται αυτό τι θα κάνεις δηλαδή?? ιδιαίτερα?? (sorry για την ειρωνία - καλοπροαίρετη)

fluke βλέπω το σχολείο σαν μια μικρογραφία της κοινωνίας με τα λάθη της και τις αδυναμίες της αν θές.
Κάθε σχολική εκδήλωση ( ακόμα και η επάρατος εξομολόγηση) "δένει" τα παιδιά τα διδάσκει τα νουθετεί.
Ας ξαναπάω στην κηδεία γιατί εκεί φαίνεται ποιό πολύ αυτό που θέλω να πω.
Μπορεί κάποιος να μην πιστεύει στην μεταθανάτια ζωή, είναι σίγουρο ότι ο αποθανών δεν θα τον δεί, όμως όλοι πάμε. Πάμε όλοι μαζί σαν κοινωνία σαν οικογένεια να αποχαιρετίσουμε, όπως κάποιοι λένε, ένα κομμάτι του εαυτού μας.
Πίστεψε με δεν είναι ακριβώς μια θρησκευτική εκδήλωση.
Το ίδιο και η εξομολόγηση στο σχολείο.
Δεν περιμένει κανείς από 8χρονα και 10χρονα να καταλάβουν το νόημα. Θα χάσουν μιά δυό ώρες μαθημα, θα αστειευτούν την ώρα που περιμένουν, θα γνωριστούν λίγο καλύτερα.
Όλα αυτά είναι εκπαίδευση, όπως η εκδρομή, το θέατρο, το ποδόσφαιρο ακόμα και ο πετροπόλεμος στούς δικούς μας καιρούς.
Τασο ειναι δυνατον να θετεις ως λογικο επιχειρημα εναντια την καταργηση της "σχολικης" εξομολογησης το οτι θα αστιευθουν την ωρα που θα περιμενουν και θα γνωρισουν καλυτερα τα παιδια μεταξυ τους???
Την ωρα αυτη περιμενουν να γνωριστουν ?Αχ...

Λογικη ισοπεδωτικη... Εξομολογηση=θεατρο=ποδοσφαιρο=εκδρομη=πετροπολεμος...ωραια ας θεσπισει το υπουργειο "ωρα" προαιρετικου η υποχρεωτικου πετροπολεμου στα σχολεια ...αν και πολυ φοβαμαι οτι απο γυμνασιο και πανω ο "πολεμος" δεν θα διεξαγεται πια με πετρες.

περιμενω παρισσοτερα απο εσενα ... :roll:
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 14 Σεπ 2006 00:10

Chameleons έγραψε:
Τάσος Χαρτάς έγραψε: :lol:
Noμιζετε.. :wink:
Πως είπαμε ότι σε λένε; Chameleons; :lol:
Tasos Zakynthos

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 14 Σεπ 2006 00:17

Chameleons έγραψε: Τασο ειναι δυνατον να θετεις ως λογικο επιχειρημα εναντια την καταργηση της "σχολικης" εξομολογησης το οτι θα αστιευθουν την ωρα που θα περιμενουν και θα γνωρισουν καλυτερα τα παιδια μεταξυ τους???
Την ωρα αυτη περιμενουν να γνωριστουν ?Αχ...

Λογικη ισοπεδωτικη... Εξομολογηση=θεατρο=ποδοσφαιρο=εκδρομη=πετροπολεμος...ωραια ας θεσπισει το υπουργειο "ωρα" προαιρετικου η υποχρεωτικου πετροπολεμου στα σχολεια ...αν και πολυ φοβαμαι οτι απο γυμνασιο και πανω ο "πολεμος" δεν θα διεξαγεται πια με πετρες.

περιμενω παρισσοτερα απο εσενα ... :roll:
Λογικη ισοπεδωτικη... Δεν είναι ακριβώς έτσι... Μίλησα για διαφορετικές κοινωνικές εκδηλώσεις. Τίποτα στην ζωή δεν είναι μονοκόμματο και πολύ λίγα πράγματα είναι κατάλευκα ή κατάμαυρα....
Tasos Zakynthos

Απάντηση