Κατάργηση της εξομολόγησης στα σχολεία

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 10 Σεπ 2006 19:46

angel έγραψε:Και η εικόνα του Ιησού στις τάξεις απαράδεκτη είναι. Και ο εκκλησιασμός επίσης.
Νάτας μας!!Κάτι τέτοιες ιδέες έχουν και οι "φώστηρες" του παιδαγωγικού ινστιτούτου και πάμε κατα διάολου! Aντε την εξόμολόγηση να την καταργείσουνε.Αλλά αποσύρουν την εικόνα του Ιήσου και να καταργείσουν τον εκκλησιασμό?!Απο την επόμενη σχολική χρονιά τότε angel δεν έχεις απο το να προτύνεις στο παιδαγωγικό ινστιτούτο,στην θέση της εικόνας του Ιησού να βάλουμε μια εικόνα ενός διαβολάκου και αντι για εκκλησιασμό να χαράζετε μια πεντάλφα και τα παιδιά κρατώντας αναμένα καιριά να ψάλνουν σατανικούς ύμνους απο την σολομονική!!Έτσι τα παιδιά θα μπούν ποιο γρήγορα στο κλίμα της νέας τάξης πραγμάτων που προβλέπει την καταστροφή των θρησκειών και κυρίως την Ορθοδοξίας.

Το υπουργείο δηλώνει ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση λόγω ελλείψεως του απαραίτητου κλίματος ηρεμίας και γαλήνης!!Δηλαδή τα σχολεία μας είναι ένας παράδεισος που τον διαταρράσουν οι κληρικοί!!!Τα παιδιά δεν έχουν το διακαίωμα να εξομολογηθούν τα προβλήματα τους,γιατί ζούν στην τέλεια σχολική κοινωνία που κανείς δεν ενοχλεί σεξουαλικά,κανείς δεν υποτιμά,κανείς δεν κλέβει,κανείς εκβιάζει,κανείς δεν πουλά ναρκωτικά στους συμμαθητές του.Το τέλειο εκπαιδευτικό σύστημα της κ.γιαννάκου,του κ. γιωργάκη παπανδρέου και των προκατόχων τους τα έχουν...εξαφανίσει!!!

Προσέξτε.Το υπουργείο δηλώνει πως καταργεί την εξομολόγηση στα σχολεία λόγω ελλείψεως ηρεμίας και γαλήνης στον χόρο!!Δηλαδεί παραδέχεται σαφώς πλήν εμμέσος πως τα σχολεία μας είναι ζούγκλα :wink:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 10 Σεπ 2006 22:35

Spacelord μου, καλησπέρα. Είμαι η angel - αλλά βέβαια πώς να το ξέρεις; :) - και χαίρομαι που μιλάμε :) .

Γιατί, βρε παιδάκι μου θα πρέπει να υπάρχει εικόνα του διαβολάκου αντί του Ιησού; Δεν μπορεί να μην υπάρχει καμία; Ή κάποια ωραία -ουδέτερη- φωτογραφία ή πίνακας ζωγραφικής;

Και γιατί το λέω αυτό;

1) Γιατί δεν είναι όλοι οι μαθητές χριστιανοί (και δε μιλάω μόνο για τους ξένους !). Και πρέπει να σεβόμαστε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των άλλων. (άλλωστε το κυριότερο χαρακτηριστικό αυτών που είναι χριστιανοί δεν είναι ντε και καλά η θρησκεία τους).

2) Γιατί το σχολείο καλείται να δώσει γνώσεις και γενική παιδεία στα παιδιά και όχι πίστη. Αυτή τη δίνουν οικογένεια και κατηχητικό για όποιον θέλει.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Σεπ 2006 01:30

Ομολογώ πως δεν ήξερα οτι είσαι γένους θυληκού αφου δεν έτυχε να έχουμε ξαναμιλήσει.Έχω μια απορία.Τι ενοχλεί αρχικά τους αρμόδιους-αναρμόδιους του υπουργείου η παρουσία του ιερέα στα σχολεία!Μήπως τρομάζει τους μαθητές?Τι είναι?Μπαμπούλας?Αλλά τέλος πάντων.Το προσπαιρνάω.Το να κατέβει όμως η εικόνα του Χριστού απο τις αίθουσες κατά την γνώμη σου είναι χοντρό εώς πολυ χοντρό!Να ξεκαθαρίσω όμως κάτι εδώ.Δεν είμαι κανένας θρησκόλειπτος,ούτε είμαι και ο καλύτερος χριστιανός.Στην εκκλησία πηγαίνω σπάνια και κυρίως κατα την Λαμπρή(και όχι Πάσχα που είναι των εβραίων).Τους περισσότερους ιερείς τους θεωρώ διεφθαρμένους και ανώμαλους.Μην ξεχνάμε τα ρόζ βίντεο.Πιστεύω όμως στον Θεάνθρωπο και στην ανάσταση Του.Δεν νηστεύω και δεν έχω διαβάσει ποτέ την βίβλο η οποία είναι εβραική.Όταν θα παντρευτώ θα κάνω πολιτικό γάμο διότι δεν δέχομαι τις εβραικές παραδόσεις(χορός του Ησαία κτλ).Προσεύχομαι που και που και κάνω τον σταυρό μου όταν παιρνάω έξω απο εκκλησίες!Είμαι ένα παράξενο είδους χριστιανού απ'ότι καταλαβαίνεις.Πέρα απο αυτά όμως θεωρώ τις απόψεις σου ακραίες και επικύνδηνες.Λές αντί του Χριστού να βάλουμε έναν πίνακα ζωγραφικής!!Να βάλουμε μήπως την mona lisa του da vinci και να μαθαίνουν τα παιδιά τι καλός μασόνος ήταν?Ξέρω γω!Τα σχολεία οφείλουν πέρα απο τις γνώσεις που προσφέρουν στους μαθητές πρέπει και να ενισχύουν την πίστη των παιδιών.Δεν αρκεί μόνο η οικογένεια.Οι καθηγητές πρέπει να δείχνουν το καλό παράδειγμα στους μαθητές και να μην τους ωθούν στην αθεεία και στον μηδενισμό.
Γιατί όμως πάρθηκε τώρα αυτή η απόφαση και δεν την σκέφτηκαν παλαιότερα να την εφαρμόσουν?Μήπως τώρα είναι η κατάλληλη χρονική στιγμή?Το σωστό timing εις την βαρβαριστή?Μήπως στους καιρούς που ζούμε σηκώνει μια τέτοια απόφαση?Και ποιός ξέρει, του χρόνου ίσως σηκώνει και για άλλα.Αυτά που θεωρεί απαράδεκτα η αγαπητή angel.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 11 Σεπ 2006 05:42

Σπεις υποκλινομαι!! να σου τα πω και εγω λιγακι που ειμαι ο "κακος" της υποθεσης ε?
Spacelord έγραψε:Τι ενοχλεί αρχικά τους αρμόδιους-αναρμόδιους του υπουργείου η παρουσία του ιερέα στα σχολεία!Μήπως τρομάζει τους μαθητές?Τι είναι?Μπαμπούλας?Αλλά τέλος πάντων.Το προσπαιρνάω.
και τωρα η απαντηση απο τον ιδιο τον... space :
Spacelord έγραψε:Τους περισσότερους ιερείς τους θεωρώ διεφθαρμένους και ανώμαλους.Μην ξεχνάμε τα ρόζ βίντεο.
Ole!

Προσπερνα καλυτερα Σπεις...
Spacelord έγραψε: Το να κατέβει όμως η εικόνα του Χριστού απο τις αίθουσες κατά την γνώμη σου είναι χοντρό εώς πολυ χοντρό!
To γιατι θα μας το εξηγησει παλι ο ιδιος:
Spacelord έγραψε: Δεν είμαι κανένας θρησκόλειπτος,ούτε είμαι και ο καλύτερος χριστιανός.Στην εκκλησία πηγαίνω σπάνια και κυρίως κατα την Λαμπρή(και όχι Πάσχα που είναι των εβραίων)..Μην ξεχνάμε τα ρόζ βίντεο.Πιστεύω όμως στον Θεάνθρωπο και στην ανάσταση Του.Δεν νηστεύω και δεν έχω διαβάσει ποτέ την βίβλο η οποία είναι εβραική.Όταν θα παντρευτώ θα κάνω πολιτικό γάμο διότι δεν δέχομαι τις εβραικές παραδόσεις(χορός του Ησαία κτλ).Προσεύχομαι που και που και κάνω τον σταυρό μου όταν παιρνάω έξω απο εκκλησίες!Είμαι ένα παράξενο είδους χριστιανού
ole!!
Ταδε εφη νεο- Ελληνας Χριστιανος που τιμα τις παραδοσεις και την θρησκεια .....

Oxι φιλε μου Σπεις, δεν εισαι θρησκοληπτος καθολου, και σιγουρα δεν εισαι Χριστιανος , μιας δεν εχεις διαβασει ποτε ουτε τα βασικα Ιερα Κειμενα του Χριστιανισμου βασικα θα επρεπε να "ποιείς την νήσσαν " που λεμε και Ελληνιστη...παρα να μας κανεις κυρηγμα περι Χριστιανισμου και Ορθοδοξιας.
Τωρα πως πιστευεις στον θεανθρωπο και στην Ανασταση Του αφου ουτε καν εχεις διαβασει ποτε ολη την ιστορια,ουτε κοινωνεις, ουτε μετεχεις προφανως των Μυστηριων αφου δεν πας στην Εκκλησια παρα μονο "κυριως" την Λαμπρη....Ενας Θεος ξερει.

Πληρως μπερδεμενος εισαι με καμμια γνωση του αντικειμενου το οποιο προσπαθεις να υπεραπιστεις, και με ξεκαθαρα ρατσιστικες αντιληψεις εναντιον των Εβραιων ...

Σου συνιστω οπως πριν 1,5 χρονο που συζητουσαμε για τον Αινσταιν και μου ελεγες παλι τα απιθανα να διαβασεις κατι πριν αποφασισεις να μιλησεις για αυτο ...τουλαχιστον διαβασε Καινη και Παλαια διαθηκη.
Spacelord έγραψε:τα σχολεία οφείλουν πέρα απο τις γνώσεις που προσφέρουν στους μαθητές πρέπει και να ενισχύουν την πίστη των παιδιών.
Σωστα , εγω λεω να φτιαξουμε αντιστοιχα σχολεια με αυτα των Ταλιμπαν διοτι πρεπει για να ενισχυθει η πιστη των μαθητων.
Α,και να βαλουμε για δασκαλους αυτους τους ιερεις που αναφερεις πιο πανω ...τελεια δεν θα ειναι?
Spacelord έγραψε: Λές αντί του Χριστού να βάλουμε έναν πίνακα ζωγραφικής!!Να βάλουμε μήπως την mona lisa του da vinci και να μαθαίνουν τα παιδιά τι καλός μασόνος ήταν?Ξέρω γω!Τα σχολεία οφείλουν πέρα απο τις γνώσεις που προσφέρουν στους μαθητές πρέπει και να ενισχύουν την πίστη των παιδιών.Δεν αρκεί μόνο η οικογένεια.Οι καθηγητές πρέπει να δείχνουν το καλό παράδειγμα στους μαθητές και να μην τους ωθούν στην αθεεία και στον μηδενισμό.
Γιατί όμως πάρθηκε τώρα αυτή η απόφαση και δεν την σκέφτηκαν παλαιότερα να την εφαρμόσουν?Μήπως τώρα είναι η κατάλληλη χρονική στιγμή?Το σωστό timing εις την βαρβαριστή?Μήπως στους καιρούς που ζούμε σηκώνει μια τέτοια απόφαση?Και ποιός ξέρει, του χρόνου ίσως σηκώνει και για άλλα.
Ωραια ιδεα ,αυτη της angel με τους Πινακες πολυ μου αρεσει ...να υπαρξει και λιγο γουστο επιτελους στα σχολεια ρε παιδι μου!

Τωρα ειναι το timing σπεις το επιασες.ο "καιρος γαρ εγγυς " που λεει και ο λουκουμας ο Λιακοπουλος βρε .."ο καιρος γαρ εγγυς " και δεν το πηρατε και χαμπαρι...

Καλημερα σου αγαπητε μου Σπεις. :wink:
Kung-fu master

Demo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Demo » 11 Σεπ 2006 09:08

Καλημέρα σε όλους .
Να εκφράσω μια απορία για την εξομολόγηση γενικά , αλλά νομίζω ότι έχει εφαρμογή και εδώ , στην εξομολόγηση σε σχολεία . Προσωπικά δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια δραστηριότητα . Και δεν βλέπω σε τι χρησιμεύει πέρα από το ''ξαλάφρωμα'' της ψυχής του εξομολογούμενου , το οποίο βέβαια ενέχει και τον κίνδυνο να θεωρηθεί συγχωροχάρτι για κάποιο κακό που έκανε , και να είναι έτοιμος.....για το επόμενο ! Το παραπάνω δεν είναι απλή θεωρία , συμβαίνει συχνά ! Συνεχίζοντας πιστεύω ότι εφόσον το άτομο μεγάλος ή παιδί έχει καταλάβει ότι έκανε κάτι άσχημο αντικειμενικά ή υποκειμενικά , δεν χρειάζεται κανενός είδους εξομολόγηση πλέον , ενώπιον οποιουδήποτε παπά οποιασδήποτε θρησκείας , για να μην το ξανακάνει .

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Σεπ 2006 16:40

angel έγραψε: 1) Γιατί δεν είναι όλοι οι μαθητές χριστιανοί (και δε μιλάω μόνο για τους ξένους !). Και πρέπει να σεβόμαστε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των άλλων. (άλλωστε το κυριότερο χαρακτηριστικό αυτών που είναι χριστιανοί δεν είναι ντε και καλά η θρησκεία τους).

2) Γιατί το σχολείο καλείται να δώσει γνώσεις και γενική παιδεία στα παιδιά και όχι πίστη. Αυτή τη δίνουν οικογένεια και κατηχητικό για όποιον θέλει.
angel έχεις ποτέ συζητήσει με κάποιον που να μιλά πάνω από 5-6 διαφορετικές γλώσσες; Έχεις προσέξει την προφορά του;
Δείχνει σαν να μην μιλά καμμιά καλά. Δεν έχει "μητρική" γλώσσα. Δεν έχει ρίζες.
Σε έναν κόσμο "αγγελικά πλασμένον" θα ήταν όμορφο. Δεν ξέρω τί γίνεται όμως σε αυτόν που ζούμε.
Κάποιοι μιλούν για ελευθερία επιλογής, να αποκτήσει το παιδί δικές του εμπειρείες να αποφασίσει μόνο του. Συμφωνώ. Γιατί όμως δεν αφήνουν το παιδί τους να "πειραματιστεί" στο αναμμένο μάτι της κουζίνας;
Η επίσημη εκκλησία της Ελλάδος αλλά και οι άλλες "γνωστές" θρησκείες δεν διδάσκουν τα παιδιά μόνο ηθικές αξίες και κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς αλλά και τα προστατεύουν από διάφορες αιρέσεις τύπου "αυτοκτονούμε όλοι μαζί" ή " δεν ρίχνουμε και λίγο αέριο στο μετρό του Τόκιο;"
Αν πάρεις μέρος σε τελετές σχεδόν όλων αυτών των θρησκειών θα δείς ότι μοιάζουν. Γάμοι, κηδείες, μνημόσυνα, αγιασμούς κλπ.
Αλλά να! Ζούμε στην Ελλάδα. Τόσο κακό είναι να ζητώ από την κόρη μου να με θάψει με τον ίδιο τρόπο που εγώ έθαψα την γιαγιά της;
Να σεβαστώ τον μετανάστη, καμμιά αντίρρηση, αλλά όχι και να αλλάξω τον τρόπο ζωής μου για να μην νοιώθει μοναξιά!!!

Chameleons ειλικρινά με απογοήτευσες. Δεν σε περίμενα ρατσιστή. :cry:
Χάρηκες για τον Σοφοκλή; Μα γιατί; Γιατί τον ξεχώρισες;
Εγώ δεν είδα τίποτα παραπάνω από δέκα ελληνόπουλα να γιορτάζουν έναν πραγματικό άθλο. Δέν ξεχώρισα κανέναν γιατί κανένας δεν με χρειάζεται για να τον ξεχωρίσω.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 11 Σεπ 2006 17:16

Τασο αν τοπαραδειγμα μου ειναι δειγμα ρατσισμου για σενα
...τι να πω ο καθενας μπορει να βλεπει τα πραγματα οπως θελει το ιδιο και εσυ. :wink:
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Σεπ 2006 18:06

Chameleons έγραψε:Τασο αν το παραδειγμα μου ειναι δειγμα ρατσισμου για σενα
...τι να πω ο καθενας μπορει να βλεπει τα πραγματα οπως θελει το ιδιο και εσυ. :wink:
Chameleons "έδειξες" κάποιον για τον άλφα ή βήτα λόγο.
Τον "έδειξες" σαν γιο μετανάστη. Aλλος προσπαθεί να "δείξει" άλλους για να αποδείξει την ανωτερότητα της Aρειας φυλής.
Το αν "εγώ" υπερασπίζωμαι τους λευκούς και "εσύ" τους μαύρους, αυτό δεν μας κάνει διαφερετικούς. Έχουμε έναν κοινό τρόπο σκέψης :wink:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 11 Σεπ 2006 18:58

Καταρχήν ο Σόφο δεν είναι γιος μετανάστη αλλά Έλληνα από την Καβάλα και η μητέρα του είναι από την Αφρική. Αλλά και να ήταν μετανάστης εδώ δεν γεννήθηκε και μεγάλωσε?? έλληνας δεν νιώθει?? Τα ίδια λένε για τους ""αλβανούς"" της άρσης βαρών και για αυτούς που αριστεύουν στα σχολεία και θέλουν να παρελάσουν με τη σημαία μας και όλα αυτά τα κομπλεξικά... αντί να είμαστε περήφανοι που ξένοι θέλουν να γίνουν έλληνες και πιστεύουν πιο πολύ στη σημαία μας από εμάς τους βρίζουμε και τους λέμε να πάμε από κει που ήρθαν.. όποτε μας συμφέρει έτσι και όποτε δεν.. γιουβέτσι
Και τώρα στο θέμα μας.. τι είναι αυτά που λες για αιρέσεις και τελετές?? Σου επέβαλε κανείς να αλλάξεις τα ήθη και τα έθιμα ή αυτά που πιστεύεις?? Να καταργηθεί μια μη εφαρμοζόμενη ευρέως εγκύκλιος, αναχρονιστική που δίνει το δικαίωμα και το επιχείρημα σε φανατικούς να δημιουργούν καταστάσεις....Αν η κορούλα σου (να τη χαίρεσαι κι όλας) δεν θέλει γιατί να πάει με το ζόρι για εξομολόγηση.. και όχι όταν πραγματικά νιώσει την ανάγκη μέσω από μια διαδικασία που θα της μεταδώσεις από το σπίτι.
Τέλος πάντων ας μην τα φορτώνουμε όλα στις πλάτες της παιδείας.. ας είναι και η οικογένεια υπεύθηνη για κάτι.

Chameleon χρυσαυγίτη θα σε φάει η βίλλα!!!!!!
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Σεπ 2006 19:11

Αγαπητέ Χαμελέοντα είχες δεν είχες το πέταξες στο τέλος το σχόλιο σου για τον Λιακό.Πρέπει να έχεις πρόβλημα με τον συγκεκριμένο άνθρωπο.Πρέπει να τον μησείς.Να σου κάνω μια ερώτηση.Εσύ είσαι καλός χριστιανός?

Απάντηση