Κατάργηση της εξομολόγησης στα σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2006 09:38

Τι μεγαλο πληγμα και αυτο με την καταργηση της εξομολογησης στα σχολεια... που παμε ως εθνος...δεν κοιταμε οτι πολλα παιδια δεν μπορουν να γραψουν σωστα μια προταση ,η εξομολογηση στα σχολεια μας πειραζει...
Θυμηθηκα τις ωραιες εποχες που ημουν μαθητης και υπηρχε η "απειλη" απο την καθηγητρια θρησκευτικων οτι οποιος δεν παει στην εξομολογηση βαθμο της προκοπης δεν θα δει...

Εγω προτεινω να ξαναφτιαξει λοιπον η Εκκλησια το "κρυφο σχολειο"...νομιζω οτι εναι καιρος να ξανασωσει τον τοπο.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 07 Σεπ 2006 11:28

Spacelord έγραψε:.Ξανα κτύπησε με την κατάργηση της εξομολόγησης των μαθητών στα σχολεία στα πλαίσια του αντιχριστιανισμού της παιδείας.Τι άλλο θα δούμε....
Chameleons έγραψε:.Θυμηθηκα τις ωραιες εποχες που ημουν μαθητης και υπηρχε η "απειλη" απο την καθηγητρια θρησκευτικων οτι οποιος δεν παει στην εξομολογηση βαθμο της προκοπης δεν θα δει
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
πλάκα είναι έτσι...?? άκου εξομολόγηση στο σχολείο :!: :!: :!: :!: :!: υπήρχε τέτοιο πράγμα??
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2006 12:53

Fluke που μεγαλωσες?
Φυσικα και υπηρχε και τωρα υπαρχει μεγαλη αντιδραση απο την Εκκλησια γιατι θα καταργηθει..

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Σεπ 2006 12:55

Συμφωνώ με τον Χαμελέων.Προέχει το ότι τα παιδιά βγαίνουν απο τα σχολεία αμόρφωτα και αγράμματα.Το ότι καταργείται η εξομολόγηση μπορεί να βγεί και σε καλό.Μπορεί και οχι.Εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η υπερκινητική δράση του υπουργείου παιδείας να εισάγει νέα δεδομένα στην παιδεία.Δεν μου αρέσουν οι αποφάσεις αυτές.Νομίζουν πως έτσι θα φτιάξουν την παιδεία?Με αυτές τις μεθόδους δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2006 13:07

Σπεισλορδ ,απο καπου πρεπει να αρχισουν ολα ...αυτα τα πραγματα επρεπε να εχουν ξεκαθαριστει εδω και πολλα χρονια.
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 07 Σεπ 2006 16:30

Chameleons έγραψε:Τι μεγαλο πληγμα και αυτο με την καταργηση της εξομολογησης στα σχολεια... που παμε ως εθνος...δεν κοιταμε οτι πολλα παιδια δεν μπορουν να γραψουν σωστα μια προταση ,η εξομολογηση στα σχολεια μας πειραζει...
Chameleons έγραψε:Nα με συμπαθας και εσυ αλλα αυτη την ισοπεδωτικη λογικη ποτε δεν την καταλαβα ουτε και θα την καταλαβω...
Καθε πραγμα ειναι σοβαρο στο χωρο του.
:wink:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2006 17:13

Aκριβως μια χαρα με βρισκω:P ,η εξομολογηση δεν εχει να κανει σε τιποτα με το εκπαιδευτικο συστημα .

Οποιος θελει να γινει κοινωνος του μυστηριου μπορει να το κανει οποτε θελει και κυριως χωρις καμμια "παρεμβαση" της κρατικης μηχανης στο εκπαιδευτικο συστημα.

Το να "εξομολογηθεις" με το ζορι και υποκρινομενος οπως γινοταν για να παρεις "βαθμο" στα θρησκευτικα (γινοταν και στο γυμνασιο μου μεχρι που στο τελος κανεις δεν πηγαινε ) το θεωρω τραγικο κυριως για αυτους που θελουν λεγονται χριστιανοι.

Οποιος νεαρος η νεαρη θελει να εξομολογηθει και το νιωθει νομιζω πως μπορει να βρει πολυ ευκολα τον τροπο .

Αληθεια τι θα "ελεγε" αραγε η Εκκλησια της Ελλαδος αν απαιτουσαν και οι μουσουλμανοι να πηγαινει ιμαμης να τους εξομολογει ??Δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε αυτη την θρησκεια το ερωτημα μου ειναι θεωρητικο.... για σκεφτειτε.

ΥΓ.αν θελει καποιος mod η ο admin ας μεταφερει τα τελευταια ποστς σε ενα νεο τοπικ περι της εξομολογης στα σχολεια για να μην ειμαστε εκτος θεματος εδω.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Σεπ 2006 17:50

Λύσαμε όλα τα προβλήματα της παιδείας και τα παιδιά μας είναι πλέον τόσο μορφωμένα και γράφουν τόσα καλά που πλέον οι "φωστήρες" αποφάσησαν να προωθήσουν τους ''προοδευτικούς'' τους νόμους εισάγωντας την βαρβαρική γλώσσα και την κατάργηση της εξομολόγησης.Συγχαρητήρια κ.γιανάκου.Τώρα η παιδεία μας θα βαδίσει στον ορθό δρόμο.Αυτό ήταν το πρόβλημα που τόσα χρόνια ευθυνόταν για την πτώση της παιδείας!!Επόμενο βήμα του υπουργείο θα είναι το κατέβασμα και της εικόνας του Ιήσου απο τις αίθουσες και η εξαφάνηση της Ελληνικής σημαίας γιατί θα μας κατηγορήσουν για εθνικιστές,φασίστες,ακροδεξιούς,ναζί και τα λοιπά!!!Σε καιρούς παγκοσμιοποιήσεως και νεοταξικούς τα πάντα είναι πιθανά.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Σεπ 2006 21:30

Ερωτησεις:

Πρεπει να λυθουν ολα τα προβληματα της παιδειας για να γινει το αυτονοητο?
...
Οταν σε μια αιθουσα υπαρχει η εικονα του Ιησου επερχεται η "φωτιση" στους δασκαλους και γινεται καλυτερο μαθημα?
....
Αληθεια, τι θα "ελεγε" αραγε η Εκκλησια της Ελλαδος αν απαιτουσαν και οι μουσουλμανοι να πηγαινει ιμαμης να τους εξομολογει ??
...
Τι σχεση εχει μπορει να το μυστηριο της εξομολογησης με τα χαλια της Ελληνικης παιδειας?
...
Οσο ισχυε η "εξομολογηση" στους μαθητες ειχε ανταποκριση?ειχε το πραγματικο νοημα που πρεπει να εχει?
Πως λειτουργουσε το ολο συστημα?
....
Γιατι πρεπει η πολιτεια να απολογειται στους νεο-ψευτοεθνικιστες για ολα, ακομα και για μια σωστη κινηση που κανει? επειδη υποτιθετε δεν εχει λυσει ολα τα προβλήματα της Ελλαδος?
.....
Τι σχεση εχει η Ελληνικη σημαια -που δεν προκειται να καταργηθει βεβαια- με το μυστηριο της εξομολογησης,το οποιο ειναι κατι τελειως ασχετο με το θεμα σχολειο-παιδεια?
......
Ποτε θα καταλαβουν καποιοι οτι δεν ζουμε στον
μεσαιωνα?

--------
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 08 Σεπ 2006 08:59

Chameleons έγραψε:Fluke που μεγαλωσες?
Καλή ερώτηση..
Ρε παιδιά εγώ είμαι 33 και πρώτη μου φορά το ακούω αυτό περί εξομολόγησης... ποτέ δεν μου είπε κανένας ούτε στο σχολείο ούτε πουθενά να εξομολογηθώ πόσο μάλλον να με υποχρεώσει - εκβιάσει με βαθμό.. το ίδιο και για όσο κόσμο ξέρω
Θυμάμαι μόνο το κατηχητικό που ήταν τα σ/κ ή μετά το σχολείο δεν είμαι σίγουρος κι αυτό μόνο στο Δημοτικό για όποιον ήθελε
Μήπως ήταν παλαιότερο καθεστώς και διατηρούνταν σε πιο κλειστές κοινωνίες - επαρχία??

Πάντως το θεωρώ γελοίο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν είχα παιδιά και τα υποχρεώνανε να εξομολογηθούν θα έσερνα το σχολείο στα δικαστήρια.. κανονικά.... Αυτά είναι πράγματα που πηγάζουν από την οικογένια και την εσωτερική ανάγκη του καθενός. Αλλιώς μπαίνουμε σε μεσαιωνικές πρακτικές υποχρεωτικού εξαγνισμού και δεν ξέρω τι άλλο.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση