Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 27 Σεπ 2006 21:30

O chmaleons έγραψε
Οσο και να ρωτας απαντηση μαλλον δεν θα παρεις απο αυτους που απευθυνεσαι ...
:roll: ....
Dorian η επιμονή σου ''σκάει γαιδαρό''!!Στο πρώτο σκέλος η αλήθεια είναι πως αντικειμενικά δεν είναι δυνατόν και ούτε και σωστό!Το έχω πεί εξ αρχής και εγώ και πιστεύω σ΄αυτό όλοι μας συμφωνούμε.Η σκέψη αυτή καθ'αυτη με κάνει και ανατριχιάζω...!(
(Αρα το είχες καταλάβει σωστά)....

Στο δεύτερο σκέλος ισχύει ότι και στο πρώτο :!:

chameleons έγραψε
Καθε προσπαθεια απαγκιστρωσης απο αυτες εστω και σε πολυ μικρο θεωρείται ως προδοτκή κινηση ...Τι να πει κανεις...
Ένταξει ρε συ Χαμελέοντα και fluke αφου σας ενοχλεί τόσο πολύ η λέξη [b:8dc04cbe70]ΠΡΟΔΟΣΙΑ [/b:8dc04cbe70] να την βγάλουμε και απο το λεξικό,γιτί ενοχλεί ΕΕΕ??Μερικές φορές δεν λέγετε προδοσία αλλά ανικανότητα ή στην πεζοδρομιακή γλώσσα "πολιτική σκοπιμότητα''.

Μερικοί πιστεύουν πως να αν έχεις εθνικές βλέψεις και διεκδικήσεις είναι ρατσιστικό,φασιστικό τετριμμένο,είναι ξεπερασμένο,παλαιομοδήτικο,εθνικιστικό και...και....και>>>>>
Τι να πώ :roll: :roll:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 28 Σεπ 2006 17:02

Aπό την Πόλη έρχομαι και στην κορυφή ...διάφορα μπαχαρικά :roll:

Ποιός είπε ότι ενοχλούν οι λέξεις ?

Απορώ με τα -αυθαίρετα- συμπεράσματα που βγάζεις

Με τις απόψεις σου δεν απορώ πια ..

:roll: :?
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 28 Σεπ 2006 21:59

Ας μην απορείς καθόλου αγαπητέ μου Χαμελέων.Καταλαβαίνεις ακριβώς τι θέλω πω πάντα και ας μην το παραδέχεσαι.Ίσως για το προοδευτικό μυαλό σου(και δεν το λέω ειρωνικά,το ορκίζομαι) η λέξη προδοσία κάνει τζίζ!Όπως πιστεύω πως σε κάνει να νιώθεις λίγο περίεργα όταν ακους για ''Μεγάλη Ιδέα'' κτλ!Ας πούμε όταν ο giorgakis papandreou κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο του Κεμάλ εσύ πως χαρακτήρισες αυτην την κίνηση?Κίνηση καλής θελήσεως μήπως?Μήπως ειρηνική προσέγγιση??Θέλω να μου πείς ρε Χαμελέων και άσε τα περί της πόλης έρχομαι...!Αν υποθέσουμε πως ένας εβραίος κατέθετε στεφάνι στο μνημείο του Χίτλερ,οι συμπατριώτες του πως θα τον χαρακτήριζαν?Μάλλον προδότη.Το σύμφωνο του κινέζου στην Μαδρίτη που αναγνώριζε ζωτικά συμφέροντα της τουρκίας στο Αιγαίο,η επιμονή του Στεφανόπουλου για επίλυση του θέματος της υφαλοκρυπίδας και άλλων στο δικαστήριο της Χάγης,η υποστήριξη απο την οικογένεια μητσοτάκη του σχεδίου Ανάν,όλα αυτά με ποιά λέξη μπορείς να τα χαρακτηρίσεις??Τέλος πάντων..τι να πώ και εγώ?Ο ''φασίστας'' Ε?Να μην ονειρεύομαι Αγ.Σοφια και Πόλη Ε?Παρωχημένες ιδέες ΕΕ?Εδώ έχουμε γήνει πλέον φιλαράκια με τους τούρκους,μέχρι και το χαλάκι τους γήναμε ώστε να μπούν στην Ε.Ε.!!Ε μην μιλάς γι΄αυτά είναι εθνικιστηκά και μάλιστα εν έτη 2006.Μα τι πράγματα είναι αυτά?Έθνος?Πω πω πω,πιπέρι στο στόμα.Ε τότε να αλλάξουμε και το όναμα το ΟΗΕ και να μετονομαστεί σε Οργανισμό Ηνωμένων Κρατών!!Ε μα ποιά συγχήστικα.Είμαι και νευριασμένος για άλλο θέμα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!!Συγνώμη παιδιά...

(Χαμελέων το θέμα με τον αστροναύτη το ξανα είδες?Η μήπως επιμένεις πως δεν υπάρχει κάτι μεμπτό?)

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 28 Σεπ 2006 23:33

:roll: :roll: :roll:
Καλά κρασιά space....

Tο "προοδευτικό" μυαλό μου λέει ότι δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα- και δεν το λέω ειρωνικά.

Y.Γ.
Για τον αστροναύτη σου εξήγησα ήδη επειδή γνωρίζεις από φωτογραφία όσα και από εξωτερική πολιτική ειναι έυκολο να πέσεις θύμα επιτηδείων.. εσυ κατάλαβες τα ψέμματα που σου σερβίρουν οι γνωστοί κύκλοι περί Καραθεοδωρή - Εinstein? ΕΕΕΕ? :lol:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 29 Σεπ 2006 00:32

Εντάξει κύριε υπερόπτη(ούτε εγω το λέω ειρωνικά)!Αυτό με τον Αινστάιν που κολάει τώρα???

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 29 Σεπ 2006 12:45

Εσύ space να ονειρεύεσαι την Κων/πολη όσο θέλεις, τον τρόπο να την πάρουμε δεν μας λές όμως παρά μόνο κρίνεις ΜΗ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΑ.

Και για να σε προλάβω εγώ δεν το ξέρω, αξιολογώ ορισμένα πράγματα ως θετικά ή αρνητικά. Προσωπικά θεωρώ ότι έχουν υπάρξει πολλοί "προδότες", περισσότεροι απ'όσοι φαντάζεσαι κ πολλοί από αυτούς θεωρούνται από τον περισσότερο κόσμο σωτήρες κ εθνάρχες κ δεν ξέρω τι άλλο. Το θέμα είναι ότι τον προδότη τον κρίνεις από τις πράξεις του και όχι από τις προθέσεις του (που δεν είσαι σε θέση να ξέρεις).
Το ότι όλοι ενδιαφέρονται για την πάρτη τους (εν γένει) δεν μπορεί να οδηγεί συνέχεια σε ισοπεδωτικές αντιδράσεις.
Αν έχεις αντίρρηση σε συγκεκριμένες πολιτικές, καλοδεχούμενες αλλά να δέχεσαι κ τον αντίλογο κ να τον αντικρούεις με επιχειρήματα ουσιαστικά όχι παραθύρων (που είναι της μοδός) κ να προτείνεις αν έχεις εναλλακτικές λύσεις (εφαρμόσιμες).

Εσύ βέβαια αυτό που δείχνεις ότι μπορείς να κάνεις είναι μόνο φωνάζεις.. ε φώναζε κι αν σ' ακούσει κανείς
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Σεπ 2006 14:23

Spacelord έγραψε: Dorian η επιμονή σου ''σκάει γαιδαρό''!!Στο πρώτο σκέλος η αλήθεια είναι πως αντικειμενικά δεν είναι δυνατόν και ούτε και σωστό!Το έχω πεί εξ αρχής και εγώ και πιστεύω σ΄αυτό όλοι μας συμφωνούμε.Η σκέψη αυτή καθ'αυτη με κάνει και ανατριχιάζω...!(
(Αρα το είχες καταλάβει σωστά)....

Στο δεύτερο σκέλος ισχύει ότι και στο πρώτο :!:
Τότε τί ακριβώς κουβεντιάζουμε σε αυτή τη συζήτηση, δεν υφίσταται καν θέμα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 29 Σεπ 2006 19:45

Spacelord έγραψε:Εντάξει κύριε υπερόπτη(ούτε εγω το λέω ειρωνικά)!Αυτό με τον Αινστάιν που κολάει τώρα???
Γιατί ο σστροναύτης κολλάει περισσότερο?
Διάβασε στο κατάλληλο τόπικ να δείς που κολλάει.Όλα έχουν συνέχεια Σπεις.

Τέλος πάντων άκρη δεν βγαίνει είναι φανερό ,πάντως την Πόλη δεν θα την πάρεις με γιουρούσια και φωνές έχουν αλλάξει τα πράγματα ,άλλες τακτικές χρειάζονται .Αυτό πρέπει να αντιληφθείτε .
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 29 Σεπ 2006 20:32

Την Πόλη θα την πάρουμε γιατί όλο το δίκιο είναι με το μέρος μας.Οχι με πόλεμο και φωτιές αλλά στην διπλωματία.Βέβαια αυτό δεν γήνεται προς το παρόν.Ισως οταν σε 10 χρόνια μπορεί και περισσότερα θα έχει αλλάξει η κατάσταση σε ότι αναφορά τα κέντρα εξουσίας τότε θα είναι κοντά!!Κανέναν μας δεν θαχαλάσει να την ξαναπάρουμε.Και ότι μας ανήκει να επιστραφεί πίσω!

Dorian έγραψε
Τότε τί ακριβώς κουβεντιάζουμε σε αυτή τη συζήτηση, δεν υφίσταται καν θέμα.
Μάλλον δεν έχουμε να κουβεντιάσουμε τίποτα σχετικό.Το θέμα σαν να εξαντλείται σιγά σιγά.Οταν θα υπάρξουν νεότερες εξελήξεις θα πάρει πάλι φωτιά...

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 01 Οκτ 2006 21:21

Ο υφυπουργός διέταξε και αποφάσισε ότι η τουρκική γλώσσα είναι πολιτισμός. Αρα είναι πολιτισμός, πάει και τέλειωσε. Όχι αρχαία ελληνικά τώρα, ευρωπαϊκές γλώσσες και άλλες ντεμοντέ μπαρούφες… Στο κάτω κάτω, βλέπουμε και ελληνοτουρκικά σήριαλ αγάπης τώρα, βλέπουμε και Fame Story, πρέπει να καταλάβουμε τι μας λέει και ο Onur…
Για την κατανόηση της διαφορετικότητας λέει είναι αναγκαία η εισαγωγή της τουρκικής.Λές και με τα ελληνικά δεν μπορεί να γήνει κατανόηση της διαφορετικότητας :!: Βρε άντε απο κει πέρα καραγκιόζηδες του υπουργείου και του παιδαγωγικού ινστιτούτου.Ε ρε γιαούρτι που χρειάζεστε.Μόνο ο ''καημένος'' ο Ψωμιάδης θα γιαουρτόνεται :!:

Απάντηση