Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 25 Σεπ 2006 18:13

Δηλαδή Spacelord, tomas, πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες, να ασκεί την κοινωνική και πολιτιστική πολιτική της κατ' αναλογία και αντανάκλαση των όσων πράττει ένα αντιδημοκρατικό, βάρβαρο και απολίτιστο (σύμφωνα με όσα κατάλαβα ότι υποστηρίζετε) κράτος όπως η Τουρκία;

Πιστεύετε πώς η διδασκαλία των Τουρκικών, σε όσους το θέλουν, και παράλληλα με τα ελληνικά και τα λοιπά μαθήματα του ελληνικού σχολείου, αποτελεί τόσο ισχυρό παράγοντα πολιτιστική αλλοτρίωσης; Τόσο υπέρτερη της ελληνικής θεωρείτε την Τουρκική κουλτούρα;

Φίλοι μου, ελέξτε την εξουσία, είναι υγιές και απαραίτητο σε μια δημοκρατία, όμως ελέξτε την με τα μάτια ανοιχτά και με κρίση, τη δική σας κρίση, όχι ετερόφωτη.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 25 Σεπ 2006 20:56

Αγαπητέ μου fluke ρωτάς σε ποιά εποχή ζούμε.Και σου απαντώ με τα λεγόμενα της προέδρου της βουλής.Είπε λοιπόν δημόσια η κ.πρόεδρος προς τον κ.Παπούλια.
Αναλαμβάνετε την προεδρία της Δημοκρατίας σε μια δύσκολη περίοδο όπου τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης ευημερίας και της ασφάλειας στην διευρημένη Ευρώπη :!: :!:

Πραγματικά απίστευτη δήλωση.Επίσης μίλησε για νέες και άγνωστες ώς τώρα μορφές διακυβέρνησης και άλλα ενδιαφέροντα.Θυμήθικες τώρα fluke?Κάτι της σφύρηξαν της κ.Μπενάκη και θέλησε να ενημερώσει και να προετοιμάσει τον κ.Παπούλια γιά το τι τον περημένει!!Μήπως προετοιμάζεται η Θράκη για να γήνει επάρχια της τουρκίας?Μηπώς θα χαρήσουν την Μακεδονία στους σκοπιανούς?Δεν τα είπα εγώ αυτα,ούτε τα έβγαλα απο το μυαλό μου fluke.Η πρόεδρος της βουλής τα είπε.Θυμήθικες τώρα?

Dorian έγραψε
πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες,
Ποιός ήρθε :?: :!:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 25 Σεπ 2006 21:34

Spacelord έγραψε:Αγαπητέ μου fluke ρωτάς σε ποιά εποχή ζούμε.Και σου απαντώ με τα λεγόμενα της προέδρου της βουλής.Είπε λοιπόν δημόσια η κ.πρόεδρος προς τον κ.Παπούλια.
Αναλαμβάνετε την προεδρία της Δημοκρατίας σε μια δύσκολη περίοδο όπου τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης ευημερίας και της ασφάλειας στην διευρημένη Ευρώπη :!: :!:
Πραγματικά απίστευτη δήλωση.Επίσης μίλησε για νέες και άγνωστες ώς τώρα μορφές διακυβέρνησης και άλλα ενδιαφέροντα.Θυμήθικες τώρα fluke?Κάτι της σφύρηξαν της κ.Μπενάκη και θέλησε να ενημερώσει και να προετοιμάσει τον κ.Παπούλια γιά το τι τον περημένει!!Μήπως προετοιμάζεται η Θράκη για να γήνει επάρχια της τουρκίας?Μηπώς θα χαρήσουν την Μακεδονία στους σκοπιανούς?Δεν τα είπα εγώ αυτα,ούτε τα έβγαλα απο το μυαλό μου fluke.Η πρόεδρος της βουλής τα είπε.Θυμήθικες τώρα?
Μπαίνω στον πειρασμό να σχολιάσω αυτό που έγραψες, έστω κι αν δεν απευθύνεται σε μένα. Ειλικρινά απάντησε μου, αυτό που εσύ καταλαβαίνεις από αυτή τη διατύπωση είναι ότι η θράκη πρόκειται να γίνει επαρχία της Τουρκίας και η Μακεδονία των Σκοπίων. Αν όντως αυτό καταλαβαίνεις και αυτό πιστεύεις ότι είπε δημόσια, η πρόεδρος της Βουλής στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και αυτός είπε, επίσης δημόσια "ευχαριστώ", τότε ίσως δεν αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση γιατί παραπέμπει σε διάλογο δημοτικού, και όχι μόνο ώς προς την ορθογραφία.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 25 Σεπ 2006 21:36

Spacelord έγραψε:Dorian έγραψε
πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες,
Ποιός ήρθε :?: :!:
Δεν ξέρω ποιός ήρθε, ή ποιός έφυγε, ή ποιός είναι κάπου αλλού, αλλά θα επαναλάβω το σχόλιο μου:

Δηλαδή Spacelord, tomas, πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες, να ασκεί την κοινωνική και πολιτιστική πολιτική της κατ' αναλογία και αντανάκλαση των όσων πράττει ένα αντιδημοκρατικό, βάρβαρο και απολίτιστο (σύμφωνα με όσα κατάλαβα ότι υποστηρίζετε) κράτος όπως η Τουρκία;

Πιστεύετε πώς η διδασκαλία των Τουρκικών, σε όσους το θέλουν, και παράλληλα με τα ελληνικά και τα λοιπά μαθήματα του ελληνικού σχολείου, αποτελεί τόσο ισχυρό παράγοντα πολιτιστική αλλοτρίωσης; Τόσο υπέρτερη της ελληνικής θεωρείτε την Τουρκική κουλτούρα;

Φίλοι μου, ελέξτε την εξουσία, είναι υγιές και απαραίτητο σε μια δημοκρατία, όμως ελέξτε την με τα μάτια ανοιχτά και με κρίση, τη δική σας κρίση, όχι ετερόφωτη.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 25 Σεπ 2006 23:36

Η πρόεδρος της βουλής είπε κατά λέξη ότι τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος τις εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης,ευημερίας και ασφάλειας στην διευρημένη Ευρώπη!Η΄ μήπως δεν το είπε Dorian?Γιατί μερικοί μπορούν να πούν έλα μωρέ τώρα,ο καθένας λέει οτι του κατέβει κτλ.Και φυσικά ο κ.Παπούλιας δεν είπε ευχαριστώ αλλά έμεινε με το στόμα ανοιχτό και δεν πίστευε στ'αυτιά του!Εγω καταλαβαίνω απο την δήλωση της κ.Μπενάκη πως για χάρη της ψευτοδήθεν και ανύπαρκτης ελληνοτουρκικής φιλίας και δίοτι δεν πρέπει να φέρουμαι εμπόδια στην ευρωπαική πορεία της τουρκίας, εμείς πρέπει να παραμείνουμε τα καλά παιδιά,οι ραγιάδες και να παραχωρούμε στην τουρκία οτι θέλει και εμείς να μην ζητάμε ανταλάγματα.Και το μισό Αιγαίο φυσικά.Αυτό αν δεν είναι μείωση της εθνικής κυριαρχίας τότε τι είναι Dorian?Για την Μακεδονία τα έχεις ακούσει πιστεύω τα όνειρα των σκοπιανών,δεν είναι κάτι καινούργειο άλλωστε.Δεν επιβουλεύονται μόνο το όνομα αλλά και εδάφη της Μακεδονίας!¶ρα όταν μου λέει η πρόεδρος της βουλής τα όσα είπε,που θές να πάει το μυαλό μου?Προσωπικά πιστεύω ή μάλλον θέλω να πιστεύω πως τα πράγματα και η εξωτερική μας πολιτική θ'αλλάξει και δεν θα συμβεί τίποτα απο όλα αυτα(εκτουρκισμός της Θράκης,Μακεδονικό,διχοτόμηση του Αιγαίου).Εσύ τι κατάλαβες απο όσα είπε η κ.Μπενάκη Dorian?

ΥΓ.Πότε θά έρθει μια άγια κυβέρνηση για να πεί στους ''φίλους'' μας του τούρκους ότι η Ελλάς δεν παραχωρεί τίποτα και διεκδηκεί τα πάντα.Μέχρι την Αγιά Σοφιά!!

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 26 Σεπ 2006 09:36

Αγαπητέ space διάβαζε λίγο καλύτερα τις προτάσεις και πάρε και κανά βιβλίο με το ελληνικό συντακτικό.
Λοιπό άλλη μια προσπάθεια:

"τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος τις εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης,ευημερίας και ασφάλειας στην διευρημένη Ευρώπη"

Η διευρημένη ευρώπη ως έχει σήμερα (χωρίς απαραίτητα να διευρυνθεί και άλλο***) έχει σαν απώτερο σκοπό τα σύνορα να είναι ευρωπαϊκά (σταδιακή κατάργησή τους για της χώρες εντός της εε) να υπάρχει ενιαία πολιτική (εξωτερική και εσωτερική), ενιαία οικονομία (€), ενίαία άμυνα (ευρωστρατός), κλπ. Στην κεντρική ευρώπη από το 1998 (που γνωρίζω προσωπικά) δεν υπάρχουν σύνορα εθνικά... εκεί που οδηγάς βλέπεις μια πινακιδούλα που λέει welcome to netherlands. Εσύ κ εγώ στην ιταλία, στην γαλλία κοκ ταξιδεύεις με απλά την ταυτότητά σου όπως και για να πας θεσ/νίκη.
Η εθνική κυριαρχία θα περιορισθεί σε ρόλο τοπικής αυτοδιοίκησης κάτι που ουσιαστικά γίνεται ήδη από τη στιγμή που η ελλάδα οφείλει να εναρμονίζει όλες τις κοινοτικές οδηγίες στην νομοθεσία της και σε οποιαδήποτε αντίθεση υπερισχύει η ευρωπαϊκή και όχι η εθνική.
Ουσιαστικά είπε κάτι που είναι γνωστό εδώ και μια 15ετία τουλάχιστον.

Τώρα εσύ διέγνωσες θρακικό και μακεδονικό κράτος :roll: :roll: .. μια ζωή κυνηγός φαντασμάτων space. Εσύ βέβαια ονειρεύεσαι την Κων/πολη και νομίζεις ότι αυτό είναι εφικτό ενώ οι προδότες οι πολιτικοί μας δεν το εφαρμόζουν ε?? τι να πω????

****[αν άκουσες πριν από 2-3 μέρες η ντόρα είπε ότι η τουρκία δεν πρέπει να θεωρεί δεδομένη την υποστήριξη της ελλάδας στην ενταξιακή της πορεία])
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 26 Σεπ 2006 21:23

Ο fluke έγραψε
"τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος τις εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης,ευημερίας και ασφάλειας στην διευρημένη Ευρώπη"

Η διευρημένη ευρώπη ως έχει σήμερα (χωρίς απαραίτητα να διευρυνθεί και άλλο***) έχει σαν απώτερο σκοπό τα σύνορα να είναι ευρωπαϊκά (σταδιακή κατάργησή τους για της χώρες εντός της εε) να υπάρχει ενιαία πολιτική (εξωτερική και εσωτερική), ενιαία οικονομία (€), ενίαία άμυνα (ευρωστρατός), κλπ. Στην κεντρική ευρώπη από το 1998 (που γνωρίζω προσωπικά) δεν υπάρχουν σύνορα εθνικά... εκεί που οδηγάς βλέπεις μια πινακιδούλα που λέει welcome to netherlands. Εσύ κ εγώ στην ιταλία, στην γαλλία κοκ ταξιδεύεις με απλά την ταυτότητά σου όπως και για να πας θεσ/νίκη.
Η εθνική κυριαρχία θα περιορισθεί σε ρόλο τοπικής αυτοδιοίκησης κάτι που ουσιαστικά γίνεται ήδη από τη στιγμή που η ελλάδα οφείλει να εναρμονίζει όλες τις κοινοτικές οδηγίες στην νομοθεσία της και σε οποιαδήποτε αντίθεση υπερισχύει η ευρωπαϊκή και όχι η εθνική.
Δεν αντιλέγει κανείς fluke.Τα έχω καταλάβει αυτά.Εχω σε αρχείο περιληπτικά τις κοινωτικές οδηγίες της Ε.Ε. και ΝΑΤΟ.Πέρι Ευρώπης των περιφερειών κάτι έχει πάρει το αυτί μου.Ο νέος ρόλος της τοπικής αυτοδοίηκησης και ουσιαστικά μηδενισμός της εξουσίας της κοινοβουλευτικής ολομέλειας.Υπάρχουν πολλά νέα πράγμα που αλλάζουν!Το άλλο με τις νέες μορφές διακυβέρνησης το άκουσες :?: Γιά έλλειμμα Δημοκρατίας πάλι :?: Τάδε έφη η πρόεδρος :!:

Ουσιαστικά είπε κάτι που είναι γνωστό εδώ και μια 15ετία τουλάχιστον.
Το υπολόγιζα στην 10ετία αλλά εσύ θα είχες καλύτερη πληροφόρηση μάλλον ακόμα και απο υπουργούς και βουλευτές :)

Τώρα εσύ διέγνωσες θρακικό και μακεδονικό κράτος .. μια ζωή κυνηγός φαντασμάτων space. Εσύ βέβαια ονειρεύεσαι την Κων/πολη και νομίζεις ότι αυτό είναι εφικτό ενώ οι προδότες οι πολιτικοί μας δεν το εφαρμόζουν ε?? τι να πω????
Τι να πέις και τι να πώ!Βαριέμαι να τα ξαναλέω!Το θέμα είναι πως δεν αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα απο την ίδια όψη.και να σου πώ κάτι.Ξέρεις γιατί κυνηγάω φαντάσματα??Γιατί όταν αυτά ζωντανέψουν αρχίζω να τα φοβάμαι :lol:

****[αν άκουσες πριν από 2-3 μέρες η ντόρα είπε ότι η τουρκία δεν πρέπει να θεωρεί δεδομένη την υποστήριξη της ελλάδας στην ενταξιακή της πορεία])
Τα άκουσα μωρε.Εσύ πότε το άκουσες??Μήπως πριν κανά χρόνο?Τώρα θα το άκουγες ρε fluke...!Tώρα έχει την προεδρία του συμβουλίου ασφαλείας :wink:

υπερισχύει η ευρωπαϊκή και όχι η εθνική.
Μέσα σ'αυτή την μικρή πρόταση κρύβετε σχεδόν όλο το νόημα της σύγχρονης πραγματικότητας....

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 27 Σεπ 2006 12:34

Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ μονότονος θα ξαναρωτήσω:

πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες, να ασκεί την κοινωνική και πολιτιστική πολιτική της κατ' αναλογία και αντανάκλαση των όσων πράττει ένα αντιδημοκρατικό, βάρβαρο και απολίτιστο (σύμφωνα με όσα κατάλαβα ότι υποστηρίζετε) κράτος όπως η Τουρκία;

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 27 Σεπ 2006 15:33

Dorian έχω απαντήσει ουκ ολίγες φορές.. αλλά μάλλον η ερώτηση δεν είναι για μένα

Space δεν έχω ενημέρωση "εκ των έσω" απλά παρακολουθώ τι γίνεται στον κόσμο όσο μπορώ επί της ουσίας κ προσπαθώ να ιεραρχώ τα πράγματα σύμφωνα με τη σημασία τους διαφορετικά απ'ότι μου σερβίρεται (απ'όπου κι αν προέρχεται).. that's all

υπερισχύει η ευρωπαϊκή και όχι η εθνική.
"Μέσα σ'αυτή την μικρή πρόταση κρύβετε σχεδόν όλο το νόημα της σύγχρονης πραγματικότητας...."
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι ότι εσύ εκτός από τα φαντάσματα υποθέτω ότι φοβάσαι και τη σύγχρονη πραγματικότητα γιατί πιστεύεις (μάλλον) ότι με την ένταξη μας σε ένα ευρύτερο πεδίο λήψης αποφάσεων θα είμαστε μονίμως αδικημένοι... αυτό δείχνει λίγο κομπλεξισμό (μη θίγεσαι προσωπικά pls)
Μπορείς όμως να βάλεις στη ζυγαριά και τα οφέλη τα οποία είναι απείρως μεγαλύτερα για την ελλαδίτσα μας από το να το παίζει ανένταχτη κ ανεξάρτητη, κλπ.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 27 Σεπ 2006 16:48

Dorian έγραψε:Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ μονότονος θα ξαναρωτήσω:

πιστεύετε πώς είναι σωστό η Ελλάδα, η πολιτισμένη και ώς ένα βαθμό προηγμένη χώρα της οποίας τυγχάνουμε πολίτες, να ασκεί την κοινωνική και πολιτιστική πολιτική της κατ' αναλογία και αντανάκλαση των όσων πράττει ένα αντιδημοκρατικό, βάρβαρο και απολίτιστο (σύμφωνα με όσα κατάλαβα ότι υποστηρίζετε) κράτος όπως η Τουρκία;

Οσο και να ρωτας απαντηση μαλλον δεν θα παρεις απο αυτους που απευθυνεσαι ...οπως εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ μου, η Ελληνικη εξωτερικη πολιτικη συνηθως ακολουθει τις εξελιξεις μιας και παραμενει αιχμαλωτη των παρωχημενων ιδεων που ακολουθει τα τελευταια... 150 χρονια με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις. :roll:
Καθε προσπαθεια απαγκιστρωσης απο αυτες εστω και σε πολυ μικρο βαθμο θεωρειται ως περιπου προδοτικη κινηση ...τι να πει κανεις... :roll:
Kung-fu master

Απάντηση