Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 14 Σεπ 2006 20:03

Απ΄ότι φαίνεται αγαπητέ fluke με περνάς για χαζό!Έχω καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα και η μιντιοκρατία.Η παραπληροφόρηση και η απόκρυψη ανθούν!Τα δελτία των 8 δεν τα παρακολουθώ για να ενημεροθώ με αντικειμενικότητα αλλά θέλω να βλέπω τι ψέματα και τι παραπληροφόρηση περνούν οι τηλεπαραθυράτοι και οι καλεσμένοι πολιτικοί!Γελάω μόνο που τους βλέπω.Έχω γνωστό που δουλεύει καμεραμάν στο αντ1.Τα ξέρω λοιπόν εκ των έσω αγαπητέ fluke.Στον αέρα τσακώνονται και διαπληκτίζονται για να κερδίσουν τις εντυπώσεις και μετά κανονίζουν για φαγητό και όλο γελάκια και αγκαλίτσες είναι οι υποκριτές.Μάλιστα μου είπε ένα γεγονός με τους μειμαράκη και πάγκαλο και έφριξα!Τους σιχάθηκα απο τότε.Δεν περιμένω να ακούσω αντικειμενική είδηση απο τα κατ΄εφημισμόν μεγάλα κανάλια.Μαθαίνω απο αλλού φίλε μου.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 14 Σεπ 2006 20:11

fluke έγραψε:...δεν βγάλανε στη λαϊκή βόρα μια απόφαση μακροπρόσθεσμης στρατηγικής και πολιτικής (επαναλαμβάνω χωρίς να αποκρυφθεί γιατί αλλιώς δεν θα γινότανε με νομοσχέδιο στη Βουλή αλλά με άλλο τρόπο).
........ και επαναλαμβάνω ότι η νέα πολιτική στρατηγική έχει προβληθεί μέσω κρατικής τηλεόρασης για όποιον βλέπει και τίποτα άλλο εκτός από ειδήσεις.
Πες και κάτι και για τα παραπάνω λοιπόν
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 20:11

Spacelord έγραψε:chameleons έγραψε
ρε συ Σπεις με εχεις σοκαρει !!
Δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο!

chameleons έγραψε
Μου αρεσει το "υποθετικα"...ετσι αρχισε και ο Αδολφος...
Το ήξερα πως θα το έλεγες :wink:

chameleons έγραψε
Στα υπολοιπα που λες σου εχει δωθει απαντηση ρε φιλε γιατι συνεχιζεις να λες τα ιδια και τα ιδια???
Γιατί σεβαστέ Χαμελέων απάντηση που να με ικανοποίει δεν πήρα!

chameleons έγραψε
εχεις φτιαξει την ορθογραφια σου ,ολοι κανουμε λαθη ρε συ αλλα αυτο το εκ των "νηστερων" που γραφεις "βγαζει ματια"....ειναι "εκ των υστερων".
Κάνω ότι μπορώ.Διαβάζω λεξικά,διαβάζω βιβλία συνεχώς και κάνω ότι μπορώ να βελτιωθώ!Ευχαριστώ δάσκαλε :wink:

chameleons έγραψε
Μην μου απαντησεις υποθετικα...αν ειναι να γινω σαπουνι επειδη αγαπησα καποτε μια Εβραια θελω να το ξερω!!
Καλά έκανες ρε φίλε.Και ξέρω ότι υπάρχουν πολλές εβραιοπούλες που είναι κούκλες!Μάλλον φυσιολογικά την πάτησες :wink:
Αφου δεν αντιλαμβανεσαι τον λογο πως τοπεριμενες βρε συ αυτο για τον Αδολφο ,εχεις ευσεβεις ποθους ε?:lol:

Απαντηση εχεις παρει αλλα δεν θελεις να την δεις και οχι μονο απο εμενα .
Αλλα εσυ συνεχιζεις το ιδιο βιολι...ειναι γνωστη η τακτικη .Λεγεται πλυση εγκεφαλου.

Την υποδειξη που σου εκανα για την ορθογραφια την εκανα οχι με ειρωνικο τροπο και δεν χρειαζεται να απαντηθει με ειρωνιες ,ολοι κανουμε λαθη και- εγω πολλα το τονισα -και η βελτιωση σου ειναι μεγαλη ...απλα χρειαζεσαι λιγη βελτιωση ακομη αφου αγαπας τοσο την Ελληνικη.
Δεν χρειαζεται να με λες δασκαλο ,υπαρχουν αλλοι που εχουν κερδισει επαξια αυτον τον ρολο για σενα.

Δεν μου απαντησες ομως και παλι ειμαι ικανος να υπηρετησω σε κρατικο αξιωμα ,μετα την γνωριμια μου με την ομορφη Εβραιοπουλα?Εμπιπτω και εγω στη κατηγορια που θελει "διερευνηση"?....θα γινω σαπουνι?
ΥΓ.
γιατι την πατησα ,τι εννοεις? Μια χαρα περασα..
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 20:43

Spacelord έγραψε:!Έχω καταλάβει πως λειτουργεί τι σύστημα και η μιντικρατία.Η παραπληροφόρηση και η απόκρυψη ανθούν!Τα δελτία των 8 δεν τα παρακολουθώ για να ενημεροθώ με αντικειμενικότητα αλλά θέλω να βλέπω τι ψέματα και τι παραπληροφόρηση περνούν οι τηλεπαραθυράτοι και οι καλεσμένοι πολιτικοί!Γελάω μόνο που τους βλέπω.Έχω γνωστό που δεν δουλεύει καμεραμάν στο αντ1.Τα ξέρω λοιπόν εκ των έσω αγαπητέ fluke.Στον αέρα τσακώνονται και διαπληκτίζονται για να κερδίσουν τις εντυπώσεις και μετά κανονίζουν για φαγητό και όλο γελάκια και αγκαλίτσες είναι οι υποκριτές.Μάλιστα μου είπε ένα γεγονός με τους μειμαράκη και πάγκαλο και έφριξα!Τους σιχάθηκα απο τότε.Δεν περιμένω να ακούσω αντικειμενική είδηση απο τα κατ΄εφημισμόν μεγάλα κανάλια.Μαθαίνω απο αλλού φίλε μου.
Σε αυτο μπορεις να προσθεσεις και τον Καρατζαφερη μεσα ακριβως το ιδιο κανει.Τον εχω δει .

Το οτι η παραπληροφορηση ανθει τι σημαινει αραγε?
Αν δεις πχ το καναλι της βουλης βλεπεις ντοκυμαντερ ,ιστορικες εκπομπες ολων των "αποχρωσεων"...

Ακουω απο ακροδεξιους κυκλους τελέυταια συνεχεια να ζητουν δημοψηφισματα να μιλουν για διαφανεια γιατι ετσι λεει γινεται στις ανεπτυγμενες δημοκρατικα χωρες ...ναι γινονται εκει δημοψηφισματα για σοβαρα θεματα και οχι για να τιθετε επι ταπητος καθε πτυχη της εξωτερικης πολιτικης που πρεπει να σχεδιαζεται και να εφαρμοζεται με γνωμονα το καλο της πατριδας ενιοτε και στα κρυφα .
Μαθαν "διαφανεια" ολοι και το καναν καραμελα...
Αυτοι οι κυκλοι βεβαια ειναι τοσο σοβαροι ωστε εφεραν επερωτηση την γιουριβιζιον στην Ευρωβουλη- ρεζιλικια- ...αυριο θα θεσουν θεμα "διαφανειας και δημοψηφισματος" για το αν θα πρεπει να φορα γαλαζιο κυλοτακι η επομενη κοπελια που θα μας εκπροσωπησει και αν αυτο ειναι προσβολη για την Ελληνικη σημαια !Το περιμενω και αυτο...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 14 Σεπ 2006 22:10

Χαμελέωντα δεν σε ειρωνεύτικα πρίν.Πάλι με παρεξηγείς!
Σε αυτο μπορεις να προσθεσεις και τον Καρατζαφερη μεσα ακριβως το ιδιο κανει.Τον εχω δει .

Το οτι η παραπληροφορηση ανθει τι σημαινει αραγε?
Αν δεις πχ το καναλι της βουλης βλεπεις ντοκυμαντερ ,ιστορικες εκπομπες ολων των "αποχρωσεων"...

Ακουω απο ακροδεξιους κυκλους τελέυταια συνεχεια να ζητουν δημοψηφισματα να μιλουν για διαφανεια γιατι ετσι λεει γινεται στις ανεπτυγμενες δημοκρατικα χωρες ...ναι γινονται εκει δημοψηφισματα για σοβαρα θεματα και οχι για να τιθετε επι ταπητος καθε πτυχη της εξωτερικης πολιτικης που πρεπει να σχεδιαζεται και να εφαρμοζεται με γνωμονα το καλο της πατριδας ενιοτε και στα κρυφα .
Μαθαν "διαφανεια" ολοι και το καναν καραμελα...
Αυτοι οι κυκλοι βεβαια ειναι τοσο σοβαροι ωστε εφεραν επερωτηση την γιουριβιζιον στην Ευρωβουλη- ρεζιλικια- ...αυριο θα θεσουν θεμα "διαφανειας και δημοψηφισματος" για το αν θα πρεπει να φορα γαλαζιο κυλοτακι η επομενη κοπελια που θα μας εκπροσωπησει και αν αυτο ειναι προσβολη για την Ελληνικη σημαια !Το περιμενω και αυτο...
Τώρα βγάζεις πάλι όλη την εμπάθεια σου.Καλά δεν βαρέθικες να λασπολογείς είς βάρος ενός σοβαρού κόμματος?Ε φάε λοιπόν στην μάπα το δικκοματικό αχταρμά και τους ψευτο φιλολαικιστές αριστερούς.Μάλλον είσαι και εσύ μαζόχας όπως πολλοί νεο-έλληνες.

fluke έγραψε
...δεν βγάλανε στη λαϊκή βόρα μια απόφαση μακροπρόσθεσμης στρατηγικής και πολιτικής (επαναλαμβάνω χωρίς να αποκρυφθεί γιατί αλλιώς δεν θα γινότανε με νομοσχέδιο στη Βουλή αλλά με άλλο τρόπο).
........ και επαναλαμβάνω ότι η νέα πολιτική στρατηγική έχει προβληθεί μέσω κρατικής τηλεόρασης για όποιον βλέπει και τίποτα άλλο εκτός από ειδήσεις.

Πες και κάτι και για τα παραπάνω λοιπόν
Δεν το έχω δει fluke.Τι ακριβώς προβλέπει αυτή η μακροπρόθεσμη στρατηγική και πολιτική απόφαση της κυρίας ντόρας μητσοτάκη-μπακογιάννη?Μήπως το γνωστό δόγμα μητσοτάκη <<ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΗΚΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ>>? Προβλέπει μήπως ένα ειρηνικό Αιγαίο με τον αφοπλησμό των ανατολικών νήσων?Τους παραχωρούμε το μισό Αιγαίο τελικά?

Πέρα απο την πλάκα,τωρα σοβαρά fluke,τι έδειξε η κρατική τηλεόραση?Θα ενδιαφέρει και τους υπολοίπους να μάθουν.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 23:46

Spacelord έγραψε:Χαμελέωντα δεν σε ειρωνεύτικα πρίν.Πάλι με παρεξηγείς!
Τώρα βγάζεις πάλι όλη την εμπάθεια σου.Καλά δεν βαρέθικες να λασπολογείς είς βάρος ενός σοβαρού κόμματος?
Γιατι λασπολογω ... τι ειπα δηλαδη?Επειδη εισαι μελος του "κομματος" εμεις δεν μπορουμε να μιλησουμε και "λασπολογουμε"?

Γιατι φιλτατε?Τι σε ενοχλησε ειπα κατι που δεν ισχυει? Δεν εκανε επερωτηση ο αρχηγος του σοβαρου κομματος για το βιντεο της Βισση?

Το κομμα σου το σεβομαι αλλα επειδη το τραβαει ο οργανισμος σου οριστε η επερωτηση :

"Πρόσφατα παρουσιάστηκε στα ελληνικά μέσα μαζικής ενημέρωσης το βιντεο- κλίπ της ελληνικής συμμετοχής στον φετινό διαγωνισμό της Eurovision ο οποίος θα διεξαχθεί στην Αθήνα τον προσεχή Μάιο.

Συνήθως τα βιντεοκλίπ που προορίζονται για αυτό τον ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού έχουν σαν στόχο να αναδείξουν παράλληλα με το τραγούδι και τις ομορφιές της κάθε χώρας έτσι ώστε να αυξήσουν και την τουριστική κίνηση. Στο εν λόγω βιντεοκλίπ, όμως, αντί να υπάρχουν πλάνα που να αναδεικνύουν τις ομορφιές της Ελλάδας υπάρχουν σκηνές που παραπέμπουν σε μια τριτοκοσμική κατάσταση που θίγει τους Ελληνες και κάθε Ευρωπαίο. Πιο συγκεκριμένα παρουσιάζεται μια σκηνή όπου νεαροί κλέβουν την τσάντα της τραγουδίστριας την ώρα που έχει σταματήσει με το αυτοκίνητό της σε ένα βενζινάδικο ενώ σε ένα επόμενο πλάνο η τραγουδίστρια (πρωταγωνίστρια του βιντεοκλίπ) καταφέρνει να φύγει από το περιπολικό στο οποίο επιβαίνει την ώρα που οι αστυνομικοί προσπαθούν να αντιμετωπίσουν ένα άλλο περιστατικό, μια εικόνα που επιχειρεί να καταδείξει την "αναποτελεσματικότητα" της ελληνικής αστυνομίας. Επίσης, οδηγός φορτηγού φαίνεται να παρενοχλεί σεξουαλικά την τραγουδίστρια.

Ποια είναι η άποψη του Συμβουλίου στο παραπάνω ζήτημα που δυσφημεί την Ελλάδα και κατ΄επέκταση την Ευρωπαϊκή Ενωση την στιγμή που τον διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision τον παρακολουθούν εκατομμύρια πολίτες σε όλον τον κόσμο; "

Πως να σε παρει σοβαρα ο ξενος επειτα ...τι σχεση εχει η ΕΕ με το βιντεο της Βισση...ποιος ξενος δακτυλος να φταιει παλι αραγε?

Τι αλλο κακο ειπα αγαπητε μου λορδε?Μιλησα για Ακροδεξιους ,εσυ συμφωνα με αυτα που μας εχεις παρουσιασει εδω δεν φαινεται να εχεις σχεση ουτε με ρατσιστικους-ακροδεξιους-εθνικιστικους κυκλους .:wink:Γιατι νευριαζεις?

Σεβομαι βαθια τα πιστευω σου και μιας και εσυ ειναι φανερο οτι σεβεσαι τα πιστευω των αλλων Εχω την εντυπωση οτι μπορεις να δεχθεις μια διαφορετικη αποψη .Ετσι δεν ειναι φιλτατε?

Ε φάε λοιπόν στην μάπα το δικκοματικό αχταρμά και τους ψευτο φιλολαικιστές αριστερούς.Μάλλον είσαι και εσύ μαζόχας όπως πολλοί νεο-έλληνες.
Αυτο το σκεφτηκες μονος σου ?
Τελος παντων :wink:

Αντιπαρερχομαι των νευρων σου και σε ρωτω ξανα ...γιατι δεν απαντας στις ερωτησεις που σου εκανα?

Γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις οτι πολλες αποφασεις που παιρνονται για την εξωτερικη πολιτικη δεν μπορει να λαμβανονται με βαση τον λαικισμο και την οχλοκρατια των καναλιων (οριστε ξυπνησε παλι ο εθνικοσοσιαλιστης μεσα μου) για το καλο του τοπου.Αυτο σου λεει και ο fluke.

Φιλικα, ο μαζοχιστης ( ειδικα για αποψε μετα τα χαλια του ΠΑΟ)Chameleons.
Kung-fu master

CostAdinOS
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από CostAdinOS » 15 Σεπ 2006 01:56

Μακάρι να είναι αυτή η απόφαση ενταγμένη σε ευρύτερο σχέδιο της Ελληνικής πολιτείας αλλά εγώ εκείνο που βλέπω είναι το Υπουργειο από το ΦΕΚ που μιλάει για διδασκαλία της Τουρκικής γενικά στα Γυμνάσια υπονοώντας της περιοχής της Θράκης να καταλήγει << Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση του υπουργείου, απο το Σχολικό Έτος 2006-2007 θα εισαχθεί σε πέντε Γυμνάσια (3 στο Νομό Ροδόπης και 2 στο Νομό Ξάνθης), η διδασκαλία της τουρκικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας.>> .
Συγκροτημένο και μακρόπνοο σχέδιο για 5 Γυμνάσια τελικά;
Η πολυπολιτισμική Ευρώπη υπάρχει και αλλού έτσι δεν είναι πολύ δεν την στενέψαμε;

Δυστυχώς η Ελληνική πολιτεία με τις παλινοδίες της και την απουσία συγκροτημένης και συγκεκριμένης πολιτικής για την μειονότητα (τι να πρωτοθυμηθείς; το επίσημο βάπτισμα της σε τουρκική - τις μπάρες - την ανεξέλεκτη δράση του προξενείου που μέσα σε όλα τα άλλα έχει τορπιλίσει συνειδητά και λυσαλλέα τις όποιες προσπάθειες προσέγγισης επιχειρήθηκαν; ) οδήγησε στη σημερινή κατάσταση απομόνωσης και χειραγώγησης της απο τη <<φίλη και γείτονα>>.

ΥΓ:Για το υστερόγραφο του άρθρου συμφωνω απλώς προσθέτω ότι ο συγγραφέας το θέτει ως ερώτημα και όχι ως βεβαιότητα

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Σεπ 2006 02:04

Κάποιες σκόρπιες επισημάνσεις- παρατηρήσεις θέλω να κάνω επί τπου θέματος.
Κατ' αρχάς, η έλλειψη τονισμού είναι ένα από τα σοβαρότερα ορθογραφικά λάθη :!:
Ο νόμος για τα Τουρκικά στα σχολεία, αναφέρει μεν για τα πέντε μη μειονοτικά σχολεία που θα μπορούν να διδάσκονται, αλλά με τη διατύπωσή του δεν απαγορεύει σε οποιοδήποτε άλλο σχόλειο, εφόσον έχει καθηγητή τουρκικών, να διδάσκει την τουρκική γλώσσα. Και που είναι το κακό θα ρωτήσει κάποιος. Και απαντώ εγώ στο ποία είναι η ωφέλεια;
Μήπως είδαμε αντίστοιχη κίνηση προσέγγισης από τους "φίλους" Τούρκους;
Μήπως τα Τουρκικά είναι η πλέον δημοφιλής και χρήσιμη γλώσσα που μπορεί να είναι ανώτερη από π.χ. Γερμανικά ή Ισπανικά;
Τα κοινά πολιτισμικά στοιχεία που αναφέρει ο νόμος συμπεριλαμβάνει και τις 3 από τις 4 εθνικές εορτές των τούρκων που εορτάζουν σφαγές και φενοκτονίες εναντίων των Ελλήνων;
Μάλλον πάνε πακέτο με την νέα Ιστορία της Έκτης δημοτικού που αναφέρει την καταστροφή και την σφαγή στη Σμύρνη το 1922 σαν ένα απλό γεγονός του στυλ "ο στρατός των Τούρκων έφτασε στην Σμύρνη και οι Έλληνες πήγαν να επιβιβαστούν στα καράβια για να επιστρέψουν στην Ελλάδα"!!!

Τελικά, μπορεί να δωθεί μια σοβαρή απάντηση στο γιατί χρειάζεται η διδασκαλία της τουρκικής σε έστω 5 Ελληνικά σχολεία;

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 15 Σεπ 2006 07:36

Merhaba σε ολους!! :)

Να τα ξαναπουμε...

"Μήπως είδαμε αντίστοιχη κίνηση προσέγγισης από τους "φίλους" Τούρκους;"

Ποσες φορες αληθεια πρεπει να ειπωθει οτι δεν προκειται για θεμα αμοιβαιοτητας?
Ως ποτε η Ελληνικη πολιτικη πρεπει να ακολουθει τις εξελιξεις?

Αν μπορει να δωθει μια σοβαρη απαντηση στο γιατι χρειαζεται η διδασκαλια εστω και σε πεντε μη μειονοτικα σχολεια της περιοχης?

Ας πουμε λοιπον οτι προκειται για καποιο "πιλοτικο" προγραμμα που θα προσπαθησει να "απομακρινει" τα παιδια των μουσουλμανων μακρια απο τα μειονοτικα σχολεια στα οποια γινεται προπαγανδα απο τους εγκαθετους της "φιλης" γειτονος χωρας.

Γιατι μονο σε πεντε σχολεια?

Σκεφτειτε μονο την αντιδραση των φανατικων....εξαλλου η πολιτεια μαλλον περιμενει να δει πως θα αντιδρασει και η μειονοτητα , αν υπαρξει αποδοχη θα προχωρησει ισως το μετρο.

Κατα την αποψη μου τωρα πια ειναι αργα βεβαια Αυτα τα βηματα επρεπε να ειχαν γινει χρονια πριν.

ΥΓ.
Ελπιζω να μην ενοχληθηκες τοσο πολυ απο την ελλειψη τονων φιλε μιχαλης ...Μαλλον επειδη διδαχθηκα το πολυτονικο φαινεται να απεκτησα απεχθεια προς τους τονους και σε μη επισημα εγγραφα δεν τους χρησιμοποιω οταν γραφω στον υπολογιστη.
Επισης βαζω και ? αντι για ;
Εχω δηλωσει ενοχος
:)
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Σεπ 2006 15:00

Δεν ενοχλήθηκα καθόλου, αλλά όπως είπες και εσύ, βγάζει μάτια. Και μιας και έχεις διδαχθεί στο πολυτονικό, θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι τόνοι ουσιαστικά είναι γράμματα καθώς ρυθμίζουν τους κανόνες προφοράς των λέξεων.

Πάντως απαντάς μόνο σε ότι θες ή μάλλον μπορείς, χωρίς βέβαια προσωπικά να με ικανοποιεί η απάντησή σου.
Anyway,no worries..

Απάντηση