Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 14 Σεπ 2006 11:18

Η Εβραϊκή καταγωγή Spacelord δεν είναι εθνικότητα. Είναι αυτό που λέει η φράση καταγωγή. Μπορεί να είναι ενδεικτική θρησκεύματος, κι αυτό όχι πάντα απόλυτα. Θα σου κάνω μια τρομακτική αποκάλυψη, ή γιαγιά μου, από την πλευρά της μητέρας μου, ήταν Εβραία. Αυτό με καθιστά ύποπτη για κάτι, όπως και τον κύριο που ανέφερες? Με καθιστά υπόλογη για κάτι άλλο? Αν υποθέσουμε ότι κατέχω κάποιο κρατικό αξίωμα ή κάποια θέση εξουσίας, ελέγχομαι για το ότι μπορεί να εξυπηρετώ τα συμφέροντα του κράτους του Ισραήλ, του Διεθνούς Σιωνισμού ή δεν ξέρω εγώ ποιανού άλλου? Ή μήπως είσαι της άποψης ότι πρέπει η επιλογή για θέσεις εξουσίας να γίνεται μετά από έλεγχο της καταγωγής (μέχρι ποιό βαθμό άραγε) και την εξασφάλιση της εθνικής καθαρότητας? Κάποιοι έχουν αυτοί την άποψη, είσαι κι εσύ ένας από αυτούς?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 14 Σεπ 2006 11:42

Spacelord έγραψε: Οι εφιάλτες ίσως και να ήταν περισσότεροι τελικά,γεγονός που δεν μας επιτρέπει να λέμε πως για όλα τα κακά και στραβά που συνέβησαν και συμβαίνουν σήμερα φταίνε οι ξένοι.Έχουν και αυτοί το μερίδιο τους αλλά και όπως έλεγε και ένας ιστορικός κανένα κάστρο δεν πέφτει παρά μόνο εκ των έσω!Τάσο μήπως είσαι και εσύ οπάδος της θεωρίας των ινδοευρωπαίων μεταναστών Ελλήνων που ήρθαν λέει κάπου το 1000 με 1500 π.χ.!!
Spacelord δεν ανέφερα πουθενά την λέξη ινδοευρωπαίος αλλά ούτε και τον ξένο παράγοντα.
Χαρακτηριστικό τούτης της ράτσας (φυλής) είναι το δυνατό εγώ, αυτό δημιουργεί ήρωες και προδότες. Είναι το τίμημα που πληρώνουμε για το ότι υπάρχουν δυνατές προσωπικότητες γύρω μας.
Εντάξει τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει τον δρόμο της ξενιτιάς αλλά αυτό είναι για άλλο topic
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 13:56

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
Chameleons έγραψε:Τελκα "Ελληνοπουλα" και "εχθρους" βλεπεις οπου σε συμφερει Τασο .
Aναμενομενο , δεκτο και πλεον ξεκαθαρα ειπωμενο.

Τα υπολοιπα ειναι ιστορια ...

Καληνυχτα σου.
Τα κράτη έχουν μόνο συμφέροντα Chameleons όχι ηθικές αξίες. Αυτές είναι μόνο για να ελέγχουν τις μάζες......
Kαμμια σχεση με τα λεγομενα μου ... :roll:

Αυτο που ηθελα να καταλαβω Τασο ,το καταλαβα.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 14 Σεπ 2006 16:24

Εύα έχεις δίκιο.Τώρα το πρόσεξα πως έγραψα εθνικότητας και όχι καταγωγής.Ο συγκεκριμένος κύριος είναι Έλλην πολίτης εβραικής καταγωγής.Ξέρεις πολλές φορές κάνω λάθη απο κεκτημένη ταχύτητα και επειδή μπορεί να γράφω κάτι και να σκέφτομαι κάτι άλλο ταυτόχρονα :roll: :!:
Αν υποθέσουμε ότι κατέχω κάποιο κρατικό αξίωμα ή κάποια θέση εξουσίας, ελέγχομαι για το ότι μπορεί να εξυπηρετώ τα συμφέροντα του κράτους του Ισραήλ, του Διεθνούς Σιωνισμού ή δεν ξέρω εγώ ποιανού άλλου?
Υποθετικά θα έπρεπε να δούμε με ποιούς έχεις πάρε δώσε, τι δουλειές έχεις κάνει, τι συμφέροντα είχε η κάθε δουλεία και προ πάντων ποιός είναι το αφέντικό της επιχείρησης.Υποθετικά πάντα στην συνέχεια και ύστερα απο ενδελλεχή έρευνα θα έπρεπε να δούμε αν έχεις κάποια σύνδεση με άτομα που αποδεδειγμένα εξυπηρετούν ξένα κέντρα αποφάσεων με εχθρικό χαρακτήρα προς την Ελλάς και τα οποία άτομα αυτά τυγχάνει να είναι εβραίοι ή έχουν εβραική καταγωγή.Τότε θα ήσουν ύποπτη και θα έπρεπε να ελεγχθείς!Συγνώμη που στο λέω ωμά..Αλλά εφ'όσον μιλάμε υποθετικά δεν θα στο έκανα ποτε αυτο,ούτε κανένας άλλος.

Ή μήπως είσαι της άποψης ότι πρέπει η επιλογή για θέσεις εξουσίας να γίνεται μετά από έλεγχο της καταγωγής (μέχρι ποιό βαθμό άραγε) και την εξασφάλιση της εθνικής καθαρότητας? Κάποιοι έχουν αυτοί την άποψη, είσαι κι εσύ ένας από αυτούς?
Όχι δεν είμαι.Η επιλογή για θέσεις εξουσίας θα πρέπει να γήνονται με αξιοκρατικά και δημοκρατικά κριτίρια.Ο υποψήφιος για μια τέτοια θέση θα πρέπει να έχει το κυριότερο σχέση με το αντικέιμενο το οποίο καλείται να υπηρετήσει.Γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο πολλοί να απολαμβάνουν κάποιες θέσεις εξουσίας όχι γιατί έχουν σχέση αλλά γιατί εξυπηρετούν κάποια μεγαλοσυμφέροντα ορησμένων μεγαλοβαρόνων.Αν κάποιος εβραικής καταγωγής έπαιρνε νόμιμα και άξια μια τέτοια θέση και ήταν και αντι διαπλεκόμενος τότε θα τον υποστήριζα κι εγώ.Για να μην νομίζεις πως τα έχω με όλους τους εβραίους ή εβραικής καταγωγής ανθρώπους!

Αλλά μου φένεται πως ξεφύγαμε απο το θέμα μας.Ας επανέλθουμε λοιπόν.Είχα κάνει κάποιες παρατηρήσεις σε προηγούμενα post αλλά δεν το πρόσεξε κανείς,αλλά πρόσεξε τα περί ΤΗΛΕΑΣΤΥ και τα περί εβραικής καταγωγής.Τέλος πάντων.Τις επαναλαμβάνω.
1)Γιατί το υπουργείο παιδείας στην εφημερίδα της κυβερνήσεως με αρ.φύλλου 867 και ημερομηνία 10 Ιουλίου 2006 δεν αναφέρει σε κανένα σημείο περι διδασκαλίας της τουρκικής μόνο σε 5-6 σχολεία των Νομών Ροδόπης και Ξανθης :?: Γιατί εκ των νηστέρων αναγκάστηκε να δώσει την παραπάνω διευκρήνηση και αφού πρώτα υπήρξαν έντονες αντιδράσεις :?: Ξεχάσανε να το γράψουν :?: Εσκεμένα δεν το ανέφεραν στην εφημερίδα της κυβερνήσεως :?:
2)Υποτείθετε πως αυτός ο νόμος θεσπίστηκε υπο αγαθούς σκοπούς για την άρση της απομόνωσης των μειονοτικών χωρίς να υπάρχει δόλος,σκοπιμότητες,συνομωσιολογικά σενάρια κτλ.Γιατί τότε δεν δόθηκε στην δημοσιότητα απο κανένα εκ των κατ'εφημισμόν μεγάλα κανάλια :?: Ενα τέτοιο νομοσχέδιο υποτείθετε θα έφτιαχνε το προφίλ της κυβερνήσεως και θα διόρθωνε παλαιότερα λάθη προσεγγίζοντας τους μειονοτικούς.Γιατί τότε εφ'όσον είναι ένας αγαθός νόμος θάφτηκε απο τα μεγαλά κανάλια :?: Πήραν εντολή απο τα αφεντικά τους :?: Μήπως τελικά τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως μας τα παρουσιάζουν :?: Νομίζω οτι έχω το διακαίωμα να υποψιάζομαι.Εσας δεν σας προκαλεί υποψίες όλη αυτή η απόκρυψη και η ησυχία που επικρατεί στο όλο θέμα :?: Απόκρυψη απο τα μεγάλα κανάλια και εφημερίδες φυσικά.

Υ.Γ.Σήμερα είναι ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων κατα την μικρασιατική καταστροφή.Πρέπει όλοι να αποδώσουμε τιμή σε όσους σφαγιάσθηκαν απο τους τούρκούς.Να μην ξεχνάμε ποτέ την ιστορία μας.Όσο και αν μερικοί προσπαθουν να το κάνουν με νύχια και με δόντια ώστε να μας κάνουν αμνήμονες και ραγίαδες.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 17:32

"Υποθετικά θα έπρεπε να δούμε με ποιούς έχεις πάρε δώσε, τι δουλειές έχεις κάνει, τι συμφέροντα είχε η κάθε δουλεία και προ πάντων ποιός είναι το αφέντικό της επιχείρησης.Υποθετικά πάντα στην συνέχεια και ύστερα απο ενδελλεχή έρευνα θα έπρεπε να δούμε αν έχεις κάποια σύνδεση με άτομα που αποδεδειγμένα εξυπηρετούν ξένα κέντρα αποφάσεων με εχθρικό χαρακτήρα προς την Ελλάς και τα οποία άτομα αυτά τυγχάνει να είναι εβραίοι ή έχουν εβραική καταγωγή.Τότε θα ήσουν ύποπτη και θα έπρεπε να ελεγχθείς"

:shock: :shock: ρε συ Σπεις με εχεις σοκαρει !!

Μου αρεσει το "υποθετικα"...ετσι αρχισε και ο Αδολφος...

----------------------------------

Στα υπολοιπα που λες σου εχει δωθει απαντηση ρε φιλε γιατι συνεχιζεις να λες τα ιδια και τα ιδια???
Γιατι θελει να μονοπωλειςτην αγαπη προς την Ελλαδα?

Τιμη σε οσους σφαγιασθηκαν απο τους Τουρκους και απο εμενα...ας μην ξαναχρειαστει να σφαγιασθουν αλλοι.

ΥΓ.
εχεις φτιαξει την ορθογραφια σου ,ολοι κανουμε λαθη ρε συ αλλα αυτο το εκ των "νηστερων" που γραφεις "βγαζει ματια"....ειναι "εκ των υστερων". :roll:

ΥΓ.2
θα σου κανω και εγω μια τρομερη αποκαλυψη ,καποτε ειχα μια σχεση με μια κοπελια που ηταν Εβραια ,ισως γι αυτο σπεις να τους βλεπω παρα σαν απλους ανθρωπους...σε αντιθεση με πολλους αλλους ...λοιπον οχι υποθετικα ,εμπιπτω και εγω στα γραφομενα σου που μου προκαλεσαν σοκ πιο πριν??

Μην μου απαντησεις υποθετικα...αν ειναι να γινω σαπουνι επειδη αγαπησα καποτε μια Εβραια θελω να το ξερω!! :roll:
Kung-fu master

CostAdinOS
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από CostAdinOS » 14 Σεπ 2006 17:37

Tο πλήρες κείμενο για να σχηματίσετε ολοκληρωμένη άποψη:
http://www.et.gr/FEK/Bviewer.asp?Y=2006 ... =867&mm=07
===
Αντιγράφω απο το αντίβαρο άρθρο του Ανδρέα Σταλίδη :

..................
Λίγες ημέρες αργότερα, δόθηκε η «διευκρίνηση» ότι η διδασκαλία θα ξεκινήσει φέτος ως επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας σε πέντε σχολεία της Θράκης, παρόλο που στο εν λόγω ΦΕΚ δεν αναφέρεται ούτε ο προαιρετικός χαρακτήρας της διδασκαλίας ούτε υπάρχει κανένα χρονοδιάγραμμα ως προς το από που θα ξεκινήσει και που θα καταλήξει. Ίσως τελικά ήταν σημαντικότερο να ανακοινωθεί η απόφαση για διδασκαλία της Τουρκικής παρά οι λεπτομέριες αυτές, που δόθηκαν στον τύπο με απλές διευκρινιστικές δηλώσεις των εκπροσώπων του υπουργείου μέσα στο κατακαλόκαιρο.

Αυτή η απόφαση πιθανώς να οράται σήμερα ως κεραυνός εν αιθρία, όμως το υπουργείο φαίνεται να έχει μελετήσει αρκετά το θέμα. Στο συγκεκριμένο ΦΕΚ καθορίζεται με ακρίβεια το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος. Χαρακτηριστικά, αναφέρονται με λεπτομέρια οι ειδικοί σκοποί του μαθήματος, καθώς επίσης και οι στόχοι, θεματικές ενότητες και ενδεικτικές δραστηριότητες για κάθε μια από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου.....................................

Συνοπτικά δηλαδή, το υπουργείο φαίνεται να έχει κάνει άριστη δουλειά και να ξέρει που πατάει και τι ακριβώς ζητάει από τους μαθητές του Γυμνασίου. Η προεργασία αυτή ίσως δικαιολογεί την απόφαση του υπουργείου να ξεκινήσει τη διδασκαλία σε λιγότερο από δύο μήνες μετά τη δημοσίευση της απόφασης στο ΦΕΚ, δηλαδή από το τρέχον σχολικό έτος.

Η εντυπωσιακή αυτή πρότερη μελέτη του υπουργείου (παράδοξη φαινομενικά και αντίθετη με το πνεύμα της προχειρότητας που στερεότυπα αποδίδεται ορισμένες φορές από τους Έλληνες σε ό,τι έχει να κάνει με τη διοικητική εξουσία) δεν εξαντλείται στα ανωτέρω! Έχει και συνέχεια.

Σε ένα αμάλγαμα ελληνοαγγλικών προτείνονται και «συνθετικές εργασίες (projects)». Για παράδειγμα η διερεύνηση της «επίδρασης της Τουρκικής στην καθημερινή τους πραγματικότητα», ο εντοπισμός «ομοιοτήτων και διαφορών στο πλαίσιο πολιτισμικής προσέγγισης», η «ανακάλυψη και σύγκριση κοινών στοιχείων στις δύο γλώσσες» (ελληνικά και τούρκικα), ο «εντοπισμός διαφορών ανάμεσα στις δύο γλώσσες που αφορούν την απόδοση του ίδιου θέματος - κοινωνιογλωσσική και διαπολιτισμική προσέγγιση», η «αναζήτηση και καταγραφή επιθέτων (επωνύμων) ατόμων που προέρχονται από την Τουρκική γλώσσα και κάνουν εννοιλογική προσέγγιση», η «διερεύνηση, εντοπισμός και συλλογή κοινών μύθων, παραμυθιών, τραγουδιών της περιοχής», [ποιας «περιοχής» όμως; σε ολόκληρη την Ελλάδα δεν απευθύνεται το ΦΕΚ και η διδασκαλία της Τουρκικής;; ή μήπως όχι; ή μήπως θα αρχίσει η διδασκαλία και θα σταματήσει στη Θράκη και μιλάμε μόνο για αυτήν την πολύ συγκεκριμένη περιοχή; Μήπως αυτό έχουν στο νου τους οι αρμόδιοι;].

Συνεχίζει το υπουργείο δίνοντας και ιδέες για το που θα βρεθεί το υλικό για τις εργασίες αυτές λέγοντας ότι οι μαθητές «ανατρέχουν σε σχετική βιβλιογραφία, σε χρήση ηλεκτρονικών μέσων, και έρχονται σε επαφή με ανθρώπους της περιοχής». [Νά \'τη πάλι η «περιοχή»!]. Μ\' αυτόν τον τρόπο «αναπτύσσονται δεξιότητες όπως η συνεργασία, η κριτική σκέψη, η διερεύνηση, η μελέτη γραπτών και προφορικών πηγών πληροφόρησης».

Στην αξιολόγηση του μαθητή υπάρχει ειδική παράγραφος που επιγράφεται «αξιολόγησης βάσει φακέλου (portfolio assessment)» (όλα τα εισαγωγικά είναι ακριβείς μεταφορές από το ΦΕΚ), ενώ η επόμενη παράγραφος αξιολόγησης επιγράφεται «Portfolio γλωσσών» χωρίς αυτή τη φορά ούτε να γίνει ο κόπος από το υπουργείο να μεταφραστεί ο αγγλικός όρος στα ελληνικά. Έτσι, ωσάν να είναι ήδη γνωστός σε όλους τους Ελληνοπαίδες συνεχίζει το υπουργείο «Με το Portfolio Γλωσσών, ο μαθητής μετέχει ενεργά στην αξιολόγηση και διαχείριση της μαθησιακής του πορείας... Στο Portfolio Γλωσσών καταγράφονται δεξιότητες κλειδιά που θα πρέπει να κατέχουν οι μαθητές για να επικοινωνήσουν και να συνδιαλλάσσονται σε μια πολυπολιτισμική και πολυγλωσσική Ενωμένη Ευρώπη».

Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι το υπουργείο εννοεί την πολυπολιτισμική και πολυγλωσσική περιοχή και όχι την Ενωμένη Ευρώπη, στην οποία έχει πλέον πειστεί και ο πλέον φιλότουρκος Ευρωπαίος ότι η Τουρκία και η Τουρκική γλώσσα δεν πρόκειται να εισέλθουν ποτέ.

Ανάμεσα στους στόχους συμπεριλαμβάνεται και η προσληπτική δεξιότητα που περιγράφεται ως εξής «οι μαθητές εμβαθύνουν την ακουστική, οπτικοακουστική και αναγνωριστική ικανότητά τους στο ιδίωμα της Κωνσταντινούπολης που έχει καθιερωθεί ως η κοινή νέα Τουρκική (standard Turkish)».

Το ΥΠΕΠΘ φαίνεται λοιπόν ότι γνωρίζει και την Τουρκική και την αγγλική. Πιστεύει δε, ότι τα τόσα χρόνια διδασκαλίας της αγγλικής ως υποχρεωτικής πρώτης ξένης γλώσσας την κατέστησαν τόσο γνωστή στους Έλληνες ώστε να μη νιώθει την ανάγκη να μεταφράζει τους όρους που χρησιμοποιεί στα ελληνικά (πχ το «portfolio γλωσσών»).

Ίσως - τι να πει κανείς - σε μερικές δεκαετίες, όταν πια όντως έχει «εμπεδωθεί» η διδασκαλία της Τουρκικής στους Έλληνες να κάνουμε το ίδιο με όρους της Τουρκικής γλώσσας. Να μη χρειάζεται δηλαδή στις αποφάσεις του ΥΠΕΠΘ και στις δημοσιεύσεις στο ΦΕΚ το 2060 να μεταφράζουμε στα ελληνικά τουρκικούς όρους. Θα έχουμε μάθει τόσο καλά την «standard Turkish» τότε, όσο και τα αγγλικά σήμερα. Όσο για τα Ελληνικά, αυτά τα αφήνουμε να τα μάθουν καλύτερα οι φοιτητές της Οξφόρδης. Εμείς είμαστε υπεράνω.

Η απογοήτευσή μου από την απόφαση αυτή του Υπουργείου δεν έγκειται τόσο στην εισαγωγή της διδασκαλίας της τουρκικής γλώσσας, όσο στη διαφαινόμενη άγνοια της ελληνικής. Απορεί κανείς για την παρατεταμένη χρήση αγγλικών όρων (ενίοτε αμετάφραστων). Τόσο απαραίτητη ήταν;

Εφόσον το «Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων» δεν γνωρίζει τόσο καλά να χειρίζεται την ελληνική ώστε να επικοινωνεί σε αυτήν με τους Έλληνες πολίτες, τότε δεν μπορεί ούτε να επιμεληθεί τη διδασκαλία της ελληνικής στους ελληνοπαίδες, πόσο μάλλον να επιχειρήσει να διδάξει πρώτη και δεύτερη ξένη γλώσσα...

ΎΓ. Αν μαζευτούν όλα τα δεδομένα, δηλαδή: η ασυνήθιστα άριστη προεργασία, το εμφανές πνεύμα της υπουργικής απόφασης να απευθύνεται στην περιοχή της Θράκης και όχι σε όλη την Ελλάδα και η δυστοκία να μεταφραστούν στα ελληνικά αγγλικοί όροι, δεν μπορούν εύλογα να οδηγήσουν έναν τρίτο παρατηρητή στην απορία μήπως τελικά δόθηκε κάποια ξενόγλωσση υπόδειξη ως προς το τί να γίνει και πώς να παρουσιαστεί;

ΠΗΓΗ:http://www.antibaro.gr/society/stalidhs_tourkika.php

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Σεπ 2006 18:13

"Αν μαζευτούν όλα τα δεδομένα, δηλαδή: η ασυνήθιστα άριστη προεργασία, το εμφανές πνεύμα της υπουργικής απόφασης να απευθύνεται στην περιοχή της Θράκης και όχι σε όλη την Ελλάδα και η δυστοκία να μεταφραστούν στα ελληνικά αγγλικοί όροι, δεν μπορούν εύλογα να οδηγήσουν έναν τρίτο παρατηρητή στην απορία μήπως τελικά δόθηκε κάποια ξενόγλωσση υπόδειξη ως προς το τί να γίνει και πώς να παρουσιαστεί"

Λοιπον αν καταλαβαινω καλα συμφωνα με τον κυριο παρα την ασυνηθηστα αριστη προεργασια ,το εμφανες πνευμα της αποφασης να απευθυνεται στην περιοχη της θρακης (θα ειχε καπου αλλου νοημα να απευθυνεται? )υπαρχει δυστοκια στην απλη μεταφραση (που ειναι η αριστη οργανωση για την οποια μιλα οταν δεν μπορει να γινει ουτε μια μεταφραση απλων ορων)και ολα αυτα κατα τον συγγραφεα οδηγουν στο συμπερασμα οτι δοθηκε καποια "ξενογλωσση υποδειξη" απο καποια ξενη δυναμη? για το τι θα γινει και πως θα παρουσιαστει....

Αυτα αν καταλαβαινω καλα...και σωστα επαναλαμβανω το νοημα του κειμενου... βλεπω τον συγγραφεα να φασκει και να αντιφασκει και με υπεραλουστευσεις να υποστηριζει τα γνωστα ...τετριμενα.

Δεν με πειθει ο συγγραφεας με τα επιχειρηματα του ...ουτε με προσβαλει ως Ελληνα η λεξη "πορτοφολιο" ... οπως δεν με προσβαλει η λεξη "πορτοφολι" τοσα χρονια.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 14 Σεπ 2006 18:35

spacelord έγραψε:Υποθετικά θα έπρεπε να δούμε με ποιούς έχεις πάρε δώσε, τι δουλειές έχεις κάνει, τι συμφέροντα είχε η κάθε δουλεία και προ πάντων ποιός είναι το αφέντικό της επιχείρησης.Υποθετικά πάντα στην συνέχεια και ύστερα απο ενδελλεχή έρευνα θα έπρεπε να δούμε αν έχεις κάποια σύνδεση με άτομα που αποδεδειγμένα εξυπηρετούν ξένα κέντρα αποφάσεων με εχθρικό χαρακτήρα προς την Ελλάς και τα οποία άτομα αυτά τυγχάνει να είναι εβραίοι ή έχουν εβραική καταγωγή.Τότε θα ήσουν ύποπτη και θα έπρεπε να ελεγχθείς!
Δηλαδή για όσους μιλάς και τους χαρακτηρίζεις "ύποπτους" έχεις κάνει την παρπάνω έρευνα??
Καταρχήν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο είναι αποτέλεσμα κοινής δράσης του Υπ. Εξωτερικών και του Υπ. Παιδείας και ακολουθεί μια στρατηγική σχεδιασμένη από το πρώτο Υπ. όπου άξονας εφαρμογής είναι το δεύτερο Υπ. Η απόκρυψη από τα μεγάλα κανάλια (τα οποία κατά καιρούς ακολουθούν τις προσταγές της κυβέρνησης ανεξάρτητα με την πολιτική τους ταυτότητα και ορθώς κάνουν) έχει να κάνει με αποφυγή μαζικών υστεριών και ατελείωτων αναλύσεων από γνωστούς παραθυρολόγους. Δεν πιστεύω ότι υπήρχε εσκεμμένη απόκρυψη καθώς υπήρξε ένα ντοκυμαντέρ (νομίζω στη ΝΕΤ) στην αρχή του καλοκαιριού που ανάλυε την πολιτική που ακολουθούνταν όλα αυτά τα χρόνια και τα σχετικά λάθη καθώς και τη στροφή που προσπαθεί να κάνει η Ελλάδα.
Αλλωστε ο τρόπος που παρουσάζονται οι ειδήσεις από τα κανάλια μόνο για υποβοήθηση εθνικής στρατηγικής δεν ενδύκνειται.

CostAdinOS έγραψε:Αν μαζευτούν όλα τα δεδομένα, δηλαδή: η ασυνήθιστα άριστη προεργασία, το εμφανές πνεύμα της υπουργικής απόφασης να απευθύνεται στην περιοχή της Θράκης και όχι σε όλη την Ελλάδα και η δυστοκία να μεταφραστούν στα ελληνικά αγγλικοί όροι, δεν μπορούν εύλογα να οδηγήσουν έναν τρίτο παρατηρητή στην απορία μήπως τελικά δόθηκε κάποια ξενόγλωσση υπόδειξη ως προς το τί να γίνει και πώς να παρουσιαστεί;
Αν καταλαβαίνω καλά υποννοείται ότι η υπόδειξη έγινε από ?? τουρκικά κέντρα?? εβραίους ή ποιούς εν πάση περιπτώση??
Η εκδοχή μου σχετικά με το ΥΠΕΞ και τη χάραξη συγκεκριμένης πλιτικής (για 1η φορά ίσως μακροπρόθεσμης και όχι του τι θα πούμε αύριο στον κόσμο) εξηγεί τόσο την άριστη προεργασία όσο και τους αγγλικούς όρους (είναι κάτι που συνιθίζεται στην ορολογία του ΥΠΕΞ).
Μπορώ επίσης να υποθέσω ότι υπήρξε βοήθεια από την ΕΕ ή και συνεργασία πάνω στο θέμα (ή έστω ξεσήκωμα από αυτό που εφαρμόζεται) με άλλες χώρες με σχετικά θέματα μειονοτήτων.
Με αυτά δεν απορρίπτω τίποτα απλά υπάρχουν πάντα και άλλες εκδοχές επίσης τεκμηριωμένες (αν όχι περισσότερο) από την εκδοχή του: "λες να..."
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 14 Σεπ 2006 19:26

chameleons έγραψε
ρε συ Σπεις με εχεις σοκαρει !!
Δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο!

chameleons έγραψε
Μου αρεσει το "υποθετικα"...ετσι αρχισε και ο Αδολφος...
Το ήξερα πως θα το έλεγες :wink:

chameleons έγραψε
Στα υπολοιπα που λες σου εχει δωθει απαντηση ρε φιλε γιατι συνεχιζεις να λες τα ιδια και τα ιδια???
Γιατί σεβαστέ Χαμελέων απάντηση που να με ικανοποίει δεν πήρα!

chameleons έγραψε
εχεις φτιαξει την ορθογραφια σου ,ολοι κανουμε λαθη ρε συ αλλα αυτο το εκ των "νηστερων" που γραφεις "βγαζει ματια"....ειναι "εκ των υστερων".
Κάνω ότι μπορώ.Διαβάζω λεξικά,διαβάζω βιβλία συνεχώς και κάνω ότι μπορώ να βελτιωθώ!Ευχαριστώ δάσκαλε :wink:

chameleons έγραψε
Μην μου απαντησεις υποθετικα...αν ειναι να γινω σαπουνι επειδη αγαπησα καποτε μια Εβραια θελω να το ξερω!!
Καλά έκανες ρε φίλε.Και ξέρω ότι υπάρχουν πολλές εβραιοπούλες που είναι κούκλες!Μάλλον φυσιολογικά την πάτησες :wink:

Costadine χαίρομαι που βοηθάς την συζήτηση.Το άλλο που γράφει μέσα στην εφημερίδα της κυβερνήσεως επαναλαμβάνω με αρ.φύλλου 867 και ημερομηνία 10/7/06 το πρόσεξες?Προσέξτε αγαπητοί συνομιλητές.
<<...Να χρησιμοποιούν την τουρκική γλώσσα ως μέσο απόκτησης νέων γνώσεων και ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ>> :!: :!: :lol: :lol: :lol: Γελάστε άφθονα.Ίσως έτσι μάθουμε πώς επιτυγχάνονται οι γενοκτονίες :!: Μα καλά τόσο ραγιαδησμός!Έλεος ποια με τους φιλότουρκους πολιτικούς μας!

CostAdinoS έγραψε
Εφόσον το «Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων»
Για ρήξε σε παρακαλώ μια ματιά στα νέα σχολικά βιβλία και ειδικά στα βιβλία ιστορίας.Το ''Εθνικής" έχει εξαφανηστεί και αναγράφετε Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων!!Δεν κάνω πλάκα,ισχύει αυτό!Κι όμως οι ξεφτίλες ντρέπονται να ανγράψουν το ''Εθνικής" και ειδικά στα βιβλία της ιστορίας!Ίσως σκέφτονται κάποια στιγμή να μετανομαστεί το υπουργείο σε Υπουργείο Φιλοτουρκικής παιδείας και Μουσουλμανικής Θρησκείας :!:

fluke έγραψε
Η απόκρυψη από τα μεγάλα κανάλια (τα οποία κατά καιρούς ακολουθούν τις προσταγές της κυβέρνησης ανεξάρτητα με την πολιτική τους ταυτότητα και ορθώς κάνουν) έχει να κάνει με αποφυγή μαζικών υστεριών και ατελείωτων αναλύσεων από γνωστούς παραθυρολόγους.
Kαι γί'αυτό τον λόγο οι έλληνες πολίτες πρέπει να έχουν άγνοια?Δηλαδή για κάθε τι που πάει να περάσει η εκάστοτε κυβέρνηση και που είναι αντίθετο στο εθνικό συμφέρον θα πρέπει να υπάρχει απόκρυψη?Για να μήν αντιδράσουν προφανώς τα ''πρόβατα'' δεν θα μαθαίνουν την αλήθεια?Αυτή είναι η ψευδεπίγραφη Ελληνική Δημοκρατία!Να μας ζήσει!Η δικτατορία των μίντια σε ολο του το μεγαλείο!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 14 Σεπ 2006 19:43

Spacelord έγραψε:fluke έγραψεΠαράθεση:
Η απόκρυψη από τα μεγάλα κανάλια (τα οποία κατά καιρούς ακολουθούν τις προσταγές της κυβέρνησης ανεξάρτητα με την πολιτική τους ταυτότητα και ορθώς κάνουν) έχει να κάνει με αποφυγή μαζικών υστεριών και ατελείωτων αναλύσεων από γνωστούς παραθυρολόγους.

Kαι γί'αυτό τον λόγο οι έλληνες πολίτες πρέπει να έχουν άγνοια?Δηλαδή για κάθε τι που πάει να περάσει η εκάστοτε κυβέρνηση και που είναι αντίθετο στο εθνικό συμφέρον θα πρέπει να υπάρχει απόκρυψη?Για να μήν αντιδράσουν προφανώς τα ''πρόβατα'' δεν θα μαθαίνουν την αλήθεια?Αυτή είναι η ψευδεπίγραφη Ελληνική Δημοκρατία!Να μας ζήσει!Η δικτατορία των μίντια σε ολο του το μεγαλείο!
Να τους βάλεις να ζητήσουνε συγγνώμη ρε space που δεν βγάλανε στη λαϊκή βόρα μια απόφαση μακροπρόσθεσμης στρατηγικής και πολιτικής (επαναλαμβάνω χωρίς να αποκρυφθεί γιατί αλλιώς δεν θα γινότανε με νομοσχέδιο στη Βουλή αλλά με άλλο τρόπο).
"Η δικτατορία των μίντια" λειτουργεί με έναν τρόπο που εσύ δεν έχεις καταλάβει απ'οτι φαίνεται.. βλέπε τις ειδήσεις των οκτώ και περίμενε να μάθεις από εκεί ότι έχει πραγματικά σημασία και τι όχι. Ακουγε τον κάθε παραθυράκια να γίνεται ειδήμων για 5' στο γυαλί. Μακάρι να τους έβλεπες πως κάνουν έξω από τα κανάλια στις 8 παρά.. αυτοί είναι που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη... συγγνώμη αλλά δεν θα πάρω... και επαναλαμβάνω ότι η νέα πολιτική στρατηγική έχει προβληθεί μέσω κρατικής τηλεόρασης για όποιον βλέπει και τίποτα άλλο εκτός από ειδήσεις.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση