Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 11 Σεπ 2006 13:47

Καλά βρε Spacelord, έχεις σηκώσει πολύ ατμό. Παντού συνομωσίες βρε αγόρι μου? Όλοι μας κυνηγάνε και όλοι μας καταδιώκουν? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Και γιατί "βαρβαρική" τα τούρκικα, μια γλώσσα είναι και μάλιστα μια γλώσσα με την οποία η ελληνική έχει ανταλλάξει ένα σωρό στοιχεία.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Σεπ 2006 15:54

Εύα έγραψε:Καλά βρε Spacelord, έχεις σηκώσει πολύ ατμό. Παντού συνομωσίες βρε αγόρι μου? Όλοι μας κυνηγάνε και όλοι μας καταδιώκουν? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Και γιατί "βαρβαρική" τα τούρκικα, μια γλώσσα είναι και μάλιστα μια γλώσσα με την οποία η ελληνική έχει ανταλλάξει ένα σωρό στοιχεία.
Ακουσα ότι και ο βιασμός μπορεί να θεωρηθεί απλά ανταλλαγή υγρών.
Αραγε στέκει νομικά; :wink:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 11 Σεπ 2006 16:21

fluke έγραψε: Μου φαίνεται space ότι ο chameleons έχει ευεργετική επίδραση πάνω σου.. θέλεις δουλειά βέβαια ακόμα :lol:
:P
τα παντα για το καλο του συνανθρωπου .
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Σεπ 2006 19:37

Η Ευα έγραψε
Καλά βρε Spacelord, έχεις σηκώσει πολύ ατμό. Παντού συνομωσίες βρε αγόρι μου? Όλοι μας κυνηγάνε και όλοι μας καταδιώκουν? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Και γιατί "βαρβαρική" τα τούρκικα, μια γλώσσα είναι και μάλιστα μια γλώσσα με την οποία η ελληνική έχει ανταλλάξει ένα σωρό στοιχεία.
Εύα δεν είναι θεωρίες συνομωσίας,ούτε φανταστικά σενάρια πλέον το γεγονός ότι υπάρχει ένα κίνημα ανθελληνισμού και φιλοτουρκισμού εντός και εκτός την χώρας.Τρώμε την προπαγάνδα χρόνια τώρα απο τους πεμπτοφαλαγγήτες εντολοδόχους απο την Ουάσιγκτον για να μην αντιδρούμε και να μην λέμε τίποτα για την τουρκία.Δεν πάει όμως άλλο.Μας καταστρέφουν την γλώσσα,την ιστορία,την θρησκεία μας και εμείς κάνουμε πως δεν συμβαίνει τίποτα!Με τέτοια πλύση εγκεφάλου που υπέστη ο Ελληνικός λαός είναι λογικό!Αλλά ως πότε θα συνεχιστεί αυτός ο σταδιακός εκτουρκισμός της κοινωνίας μας!
Γιατί είναι βαρβαρική η τουρκική γλώσσα?Οποτε την ακούς τι σου έρχετε στο μυαλό?Εμένα μου έρχετε μια δυσφορία.Ενω στο αυτί χτυπάει άσχημα και δεν έχει ακουστική αρμονία.Είναι μια βαρβαρική γλώσσα την οποία ομιλούν κάποιοι βάρβαροι που ήρθαν απο τις στέπες τις μογγολίας κάποτε και που τώρα κατέχουν μεγάλο μέρος του Ελληνισμού.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 11 Σεπ 2006 20:00

Τί να πω Spacelord, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις, δε μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό. :(
Τάσος Χαρτάς έγραψε:Ακουσα ότι και ο βιασμός μπορεί να θεωρηθεί απλά ανταλλαγή υγρών.
Αραγε στέκει νομικά;
Έλα τώρα Τάσο, ας μην τα βλέπουμε τόσο κοντόφθαλμα. Οι γλώσσες δε βιάζουν η μία την άλλη, ανταλλάσουν στοιχεία.

Νομίζω πώς η καταδίκη του συγκεκριμένου μέτρου και μάλιστα για τους λόγους που αναφέρθηκαν στη συζήτηση είναι πολύ υπερβολική θέση. Αλλά πάλι θα μου πείτε τί ξέρω εγώ. Μια φυσική ξανθιά που τα βάφει για να μην την πούνε χαζή, αυτό είμαι. :lol:

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Σεπ 2006 23:34

Εύα έγραψε: Νομίζω πώς η καταδίκη του συγκεκριμένου μέτρου και μάλιστα για τους λόγους που αναφέρθηκαν στη συζήτηση είναι πολύ υπερβολική θέση. Αλλά πάλι θα μου πείτε τί ξέρω εγώ. Μια φυσική ξανθιά που τα βάφει για να μην την πούνε χαζή, αυτό είμαι. :lol:
Εύα πίστεψε με, το πρόβλημα δεν είναι αν διδάσκεται ή όχι η Τουρκική ή ακόμα και αν υπήρχε έδρα τουρκικής κουλτούρας στο Πανεπιστήμιο, για να καταλάβουμε επιτέλους ποιοί ζουν στα απέναντι παράλια.
Το πρόβλημα υπάρχει από την στιγμή που ο κάθε έλληνας υπουργός ή πρωθυπουργός άγεται και φέρεται από το φτάρνισμα του κάθε μουφτή της Ροδόπης.
Κανένας δεν θεώρησε μεμπτόν άν όλα τα ελληνόπουλα μαθαίνουν Αγγλικά και τρώνε στα McDonalds. Οι δασκάλοι των Αγγλικών ή των Γερμανικών διδάσκουν τα παιδιά την γλώσσα, δεν προσπαθούν να δημιουργήσουν γενίτσαρους...........
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 12 Σεπ 2006 09:31

Δηλαδή ρε Τάσο τόσα χρόνια που φτιάχνανε "γενίτσαρους" γιατί δεν μιλάγατε όλοι εσείς οι προοδευτικοί??? Τώρα εμφανίστηκε ο κίνδυνος που ψαχνόμαστε να βρούμε τρόπους να πάρουμε πίσω τον έλεγχο από το προξενείο?? Τώρα θα φτιάξουνε γενίτσαρους?
Θεωρείς δηλαδή ότι στο σχολείο της η μικρή σου θα μαθαίνει υποχρεωτικά τουρκικά μαζί με την τουρκική κουλτούρα με σκοπό να απαρνηθεί κάποια μέρα τα πάτρια, την οικογένειά της και να γίνει εθελοντής στον απελευθερωτικό στρατο της Θράκης?? Αν σου φαίνονται υπερβολικά ή αστεία αυτά μη χρησιμοποιείς αδόκιμους όρους..

Όσο για τις λοιπές γλώσσες θα έπρεπε να σε λυπεί περισσότερο που τα αγγλικά (ίσως η πιο κενή γλώσσα του πλανήτη) έχουν επιβληθεί σαν διεθνής και μετά από κάποιες γενιές ίσως να είναι και η μόνη ζωντανή και που η αμερικανική κουλτούρα αποτελεί πρότυπο ζωής για την πλειοψηφεία του κόσμου (αυτά για την "αθώα" διδασκαλία των αγγλικών).

και ακόμα περιμένω μια απάντηση:
fluke έγραψε:Σκέφτεσαι ή έχεις να προτείνεις κάποια καλύτερη λύση άμεσα εφαρμόσιμη??
Γιατί όλοι μόνο κριτική ξέρουμε να κάνουμε και από ουσία τίποτα..
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Σεπ 2006 13:25

fluke έγραψε:Δηλαδή ρε Τάσο τόσα χρόνια που φτιάχνανε "γενίτσαρους" γιατί δεν μιλάγατε όλοι εσείς οι προοδευτικοί??? ..
Στην ηλικία μου και προοδευτικός; Όχι ρε fluke συντηριτικούρα του κερατά είμαι :lol:

fluke έγραψε: Θεωρείς δηλαδή ότι στο σχολείο της η μικρή σου θα μαθαίνει υποχρεωτικά τουρκικά μαζί με την τουρκική κουλτούρα με σκοπό να απαρνηθεί κάποια μέρα τα πάτρια, την οικογένειά της και να γίνει εθελοντής στον απελευθερωτικό στρατο της Θράκης?? Αν σου φαίνονται υπερβολικά ή αστεία αυτά μη χρησιμοποιείς αδόκιμους όρους..
.
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Ρώτα τους Εγγλέζους για το κτύπημα στο μετρό του Λονδίνου. Αλλο ανοιχτή κοινωνία και άλλο ορθάνοιχτη.

fluke έγραψε: Όσο για τις λοιπές γλώσσες θα έπρεπε να σε λυπεί περισσότερο που τα αγγλικά (ίσως η πιο κενή γλώσσα του πλανήτη) έχουν επιβληθεί σαν διεθνής και μετά από κάποιες γενιές ίσως να είναι και η μόνη ζωντανή και που η αμερικανική κουλτούρα αποτελεί πρότυπο ζωής για την πλειοψηφεία του κόσμου (αυτά για την "αθώα" διδασκαλία των αγγλικών).
Κανένας δεν έχει μιλήσει (σε άλλα topics) όπως εγώ για την Αγγλοσαξωνική κουλτούρα, όμως πως να το κάνουμε είναι τα Ελληνικά της εποχής μας, η γλώσσα του εμπορίου.

fluke έγραψε:Σκέφτεσαι ή έχεις να προτείνεις κάποια καλύτερη λύση άμεσα εφαρμόσιμη??
Λύσεις υπάρχουν! Ας αναφέρω μερικές άμεσα εφαρμόσιμες.
Ο πρέσβης της Ελλάδας στην αγκυρα να μην είναι χαπάκιας όπως είχε καταγγείλει ο Πάγκαλος λίγα χρόνια πρίν.
Το Τουρκικό προξενείο της Θράκης να ασχολείται μόνο με τα καθήκοντα που του δίνει ο Ο.Η.Ε.
Δεν θυμάμαι ποτέ έναν υπάλληλο του εν λόγω προξενείου να έχει απελαθεί για κατασκοπία.
Να ιδρυθεί έδρα τουρκικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
Να δέσουν γερά τις ζώνες τους οι πολιτικοί μας ώστε να μην τους πέφτουν τα παντελόνια κάθε φορά που βλέπουν Τούρκο.
Να σταματήσει η καραμέλα του δεν διεκδικούμε τίποτα. Έχουμε και εμείς ζωτικά συμφέροντα.....στην Θράκη.
Η εκπαίδευση ελλήνων πολιτών μουσουλμάνων στο θρήσκευμα είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του ελληνικού δημοσίου. Αν κάποιος θέλει να φτιάξει μειονοτικά σχολεία ας πληρώσει όπως κάνει η Ελλάδα σε όλον τον κόσμο, και έπειτα από έλεγχο των δημοσίων αρχών της χωρας μας ας το φτιάξει.

Ας μην συνεχίσω γιατί νοιώθω ότι λέω τα αυτονόητα
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 12 Σεπ 2006 15:08

Το σχέδιο είναι προμελετημένο και βήμα βήμα υλοποιείται σταδιακά.Το σχέδιο της τουρκοποιήσεως της Θράκης.Αφού σιγά σιγά το τουρκικό προξενείο τράβηξε τους Ελληνόφονους μουσουλμάνους πρός το μέρος της τουρκίας,με τις ευλογίες της Ελληνικής πολιτείας και των μειοδοτών της,τώρα σιγά σιγά και πάντα εκτελόντας το σχέδιο με πίστη οι άχρηστοι του παιδαγωγικού ινστιτούτου πήραν το πράσινο φώς απο τα αφεντικά τους εκ της Ουάσιγκτον να προχωρήσουν πρός το τέλος του σχεδίου.Τον εκτουρκισμό όλων των θρακιωτών Ελληνόφωνων μουσουλμάνων!!Να ξεχάσουν την ελληνική και να αναγκαστούν να μάθουν την βαρβαρική!Έχει να πέσει πολύ προπαγάνδα ακόμα,αλλά μέχρι στιγμής τα καταφέρνουν καλά.Αλλά εμείς κοιμόμαστε ως συνήθως ή μάλλον εσκεμένα μας κοιμήσανε.Δεν βλέπετε και τι προπαγάνδα περνάει ο προκλητικοτατός μουσουλμάνος βουλευτής την νέας "δημοκρατίας" αχμέτ ιλχάν.Μας τα έχει πρήξει αυτός ο τύπος και βγαίνει συνεχώς και μιλάει για καταπίεση των ΤΟΥΡΚΩΝ της Θράκης παρακαλώ,για καταπάτηση ανθρωπίνων διακαιωμάτων και άλλες πίπες που θέλει να περάσει η αγκυρα μέσω του τουρκικού προξενείο.Και δεν βρέθηκε ένας του πει για έλα εδω ρε καραγκιόζη,τι είναι αυτα που λες?Ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος κ.αντώναρος εδήλωσε πως έχει το συνταγματικό διακαίωμα να εκφράζει την άποψη του!!!Και αντί να τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές και να του υπενθυμίσουν πως το Ελληνικό Σύνταγμα δεν αναγνωρίζει τουρκικές μειονότητες στην Θράκη παρά μόνο θρησκευτικές που καταχωρείτε και με την συνθήκη της Λωζάνης.Παρ'όλα αυτα ο συγκεκριμένος βουλευτής παραμένει στην θέση του για συνεχίσει την τουρκική προπαγάνδα του.Α ρε ραγιάδες που είναι...!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 12 Σεπ 2006 15:28

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Ρώτα τους Εγγλέζους για το κτύπημα στο μετρό του Λονδίνου. Αλλο ανοιχτή κοινωνία και άλλο ορθάνοιχτη.
Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το τίμημα της απομονωτικής πολιτικής της Μ.Β. όπως έχω πει και σε άλλο post και ότι δεν κατάφερε να απορροφήσει με την αγγλική κουλτούρα (ποια...?) τις γενιές των μεταναστών. Αποτέλεσμα αυτού να υπάρχουν σήμερα ισλαμικοί πυρήνες με φανατικούς οι οποίοι αφημένοι ελεύθεροι έχουν δημιουργήσει τα δίκτυα των τρομοκρατών που βλέπουμε. Η γκετοποίηση που έχει γίνει διαμέσου των ετών έχει ξεφύγει από τα στενά όρια κάποιων γειτονιών ή οικοδομικών τετραγώνων.. μιλάμε για περιοχές - σχεδόν πόλεις ολόκληρες όπου δεν ακούς αγγλικά και δεν περνάς ούτε μέρα.....!!!
Και επί του θέματος και της ουσίας:
Συμφωνώ εν γένει στα πρώτα 6 με τη διαφορά ότι είναι μέτρα με υποκειμενικά κριτήρια για τα οποία πάντα κάποιος θα λέει έτσι κι ο άλλος αλλιώς και δεν έχουν και σχέση με το θέμα της γλώσσας.
Πάμε στα 2 τελευταία. Αυτά μήπως είναι αυτά που θέλει να κάνει το υπουργείο στην παρούσα φάση?? Να πάρει έμμεσα την αρμοδιότητα διδασκαλίας από το προξενείο και να την μεταφέρει στο Υπουργείο?
Τάσος Χαρτάς έγραψε:Αν κάποιος θέλει να φτιάξει μειονοτικά σχολεία
αυτά υπήρχαν και παλιότερα απλά ελέγχονταν από το προξενειο
Τάσος Χαρτάς έγραψε:ας πληρώσει όπως κάνει η Ελλάδα σε όλον τον κόσμο
η Τουρκία πληρώνοντας τοποθετεί δασκάλους, διδακτέα ύλη ακόμη και μαθητές για να παρακολουθήσουν
Πρέπει μακροπρόθεσμα να εκλείψει η ανάγκη ύπαρξης μειονοτικών (όπως λειτουργούν σήμερα).
Για να γίνει αυτό πρέπει να δοθούν κίνητρα στις οικογένειες των τουρκόφωνων να στείλουν τα παιδιά τους σε Ελληνικά σχολεία. Αν έχουν προεραιτική γλώσσα τα τούρκικα δεν θα διστάσουν εφόσον θα έχουν και καλύτερη κατάρτιση (εφόδια) στην ελληνική κοινωνία (στην οποία και ζουν). Γιατί δεν κοιτάτε λίγο πιο πέρα?????????
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση